K přírodním krásám si přidejte dobře rozvinutou síť možností ubytování v soukromí a nedávné zrušení vízové povinnosti pro turistické cesty a snadno pochopíte, proč se pro západní cestovatele Kyrgyzstán rychle stává oblíbenou vstupní branou do Střední Asie.

Je zřejmé, že v zemi, jejíž hlavní předností je úchvatná příroda a možnosti aktivit ve vysokých nadmořských výškách, hraje zásadní roli načasování návštěvy. Ideálním obdobím pro pěší turistiku je léto, kdy navíc bývají přístupné všechny silnice. Uprostřed léta se na pláže nikdy nezamrzajícího jezera Issyk-kul sjíždějí kazašští a ruští turisté. Od října do května je řada možností ubytování uzavřena a pryč bývají i jurty, jež dodávají zdejším vysokohorským loukám jejich typický ráz. Pokud tedy nejedete lyžovat, v zimních měsících si svou návštěvu dobře rozmyslete.

Zobrazit více
Mongolia - 55419
Průvodce

Mongolia

537 Kč 456 Kč Jít do eshopu English
Central Asia - 55528
Průvodce

Central Asia

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Kyrgyzský Som (KGS)
Jazyk
kyrgyzština, ruština
Víza
Pro občany České republiky byla vízová povinnost pro turistické cesty či cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu zrušena v roce 2012. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Doporučujeme kombinaci hotovosti (kolem dvou třetin celkové částky) v amerických dolarech a v eurech a kreditní karty k výběru hotovosti z bankomatů ve větších městech. Bankomaty jsou široce rozšířené, ale většinou přijímají pouze karty Visa.
Čas
GMT/UTC + 5 hodin
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba Kyrgyzstánu 00996 Záchranná služba 103 Policie 102
Doprava
Autobusem Mezi velkými městy jezdí poměrně spolehlivé a pohodlné dálkové autobusy, nicméně ve venkovských oblastech pohodlí, spolehlivost a četnost spojů prudce klesá. Sdíleným taxíkem Nejlepší způsob dopravy po Kyrgyzstánu. Buď zaplatíte za sedadlo, nebo za všechna čtyři sedadla, což vás na pevné trase taxíku vyjde levněji než půjčení auta. Půjčeným autem Praktický způsob dopravy v Pamíru a horských oblastech Kyrgyzstánu. Cena se zpravidla odvíjí od počtu ujetých kilometrů.
Hlavní město
Biškek

Denní rozpočet

Nízký
méně než 2 500 KGS
Ubytování (pro dvě osoby) <2 000 KGS Stravování (hlavní chod) <100 KGS
Střední
mezi 2 500 až 5 300 KGS
Ubytování (pro dvě osoby) 2 000–5 000 KGS Stravování (hlavní chod) 100–300
Vysoký
více než 5 300 KGS
Ubytování (pro dvě osoby) >5 000 KGS Stravování (hlavní chod) >300 KGS
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Biškek

Živé hlavní město Kyrgyzstánu je plné zeleně, ale nemá mnoho památek, zajímavější je spíš jeho poloha než architektura. Pouze příležitostně se za jasného počasí objevuje Kyrgyzský Alatau, který jako zázrakem vytvoří velkolepé horské pozadí města. Pro cestovatele je Biškek nejužitečnější jako pohodlné místo k vyzvednutí jednoho nebo více víz, jež potřebují k uskutečnění svých naplánovaných středoasijských dobrodružství. Hlavními zajímavostmi Biškeku jsou parky a muzea kolem náměstí Ala-Too, severně od třídy Čuj. Nesmíte však očekávat žádné architektonicky významné stavby. Větší sovětské budovy jsou většinou málo nápadité betonové kostky, ale najdete zde i několik elegantních novoklasicistických výjimek, jako je Státní divadlo opery a baletu, budovy univerzity s úzkými špičatými věžičkami a stavby v okolí hranaté Filharmonie.

Jezero Issyk-kul (Ysyk-Köl)

Více než 170 kilometrů dlouhé a 70 kilometrů široké jezero Issyk je druhé největší vysokohorské jezero po jezeru Titicaca v Jižní Americe. Jeho název znamená „horké jezero“ a je poněkud nadsazený. Avšak díky kombinaci své extrémní hloubky, termální aktivity a střední slanosti jezero Issyk-kul skutečně nikdy nezamrzá, dokonce ani během drsné středoasijské zimy, přestože leží ve vyšší nadmořské výšce než 1 600 metrů. Teplá voda jezera vytváří trvale mírné mikroklima. Odvážní letní turisté, kteří se koupou v jeho zářivě modré vodě, však nemají výhled na palmy, ale na úchvatné pohoří Alatau, místy pokryté sněhem.

Jezero Sonköl (Song-Köl)

Rozlehlá, otevřená krajina kolem jezera v dálce lemovaná hradbou majestátních vrcholů, vytváří obrovské jeviště pro neustále se měnící představení úchvatné symfonie mraků. Svěží letní pastviny obklopují jezero, široké téměř 20 kilometrů, jehož hladina dokáže v několika vteřinách magicky změnit svou barvu z tropické tyrkysové na skličující, pochmurné indigo, když se přižene bouře. Jezero leží v nadmořské výšce 3 016 metrů, kde je příliš chladno na trvalé osídlení, ale od června do září zaplní louky na březích jezera jurty pastevců. Protože jsou mnozí zapojeni do programu komunitního turismu nabízí oblast jedinečnou možnost noclehu v jurtě nebo několikadenních pěších túr či výletů na koních kombinovaných s přespáváním v jurtách po cestě.

Arstanbap (Arslanbob)

Za vyvýšenou „oázou“ vytváří horský hřeben Babaš-Ata působivou hradbu sněhem posypaných skalních útesů. Většinu obyvatel této konzervativní muslimské vesnice tvoří Uzbeci. Rozlehlou síť ulic, zastíněných stromy, obklopuje rozsáhlý les ořešáku, který je největší na světě. Muslimové ho považují za posvátný. Podle místní legendy zázračná semena ořešáku i ovocných dřevin daroval prorok Mohamed jednomu ze svých stoupenců, pracovitému zahradníku Arstanbapovi, který na tomto malebném, ale tehdy ještě holém místě našel ráj na zemi.

Druhé největší kyrgyzské město poznáte okamžitě podle pozoruhodné pětihlavé skály, jež se vypíná nad jeho centrem. Přestože existuje již tři tisíce let, má jen málo architektonicky zajímavých památek. Rozlehlá ošská tržnice a pohostinní obyvatelé města vytvářejí typicky středoasijskou atmosféru, jakou například v Biškeku nenajdete. Pro většinu cestovatelů Oš představuje především nástupní/výstupní stanici autobusů do/z Číny, cestou z uzbecké Ferganské kotliny nebo k tádžické Pamírské dálnici.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Vysoko se vypínající vrcholky hor, zvlněné pastviny a pouštní oblasti Střední Asie nabízejí úžasné podmínky pro nejrůznější aktivity. V Kyrgyzstánu vyžaduje návštěva kteréhokoli místa do 50 kilometrů od čínských hranic (jako je ledovec Inylček, Alajské údolí, hory v oblasti Turkistánu nebo Leninův štít) povolení, které snadno získáte prostřednictvím některé turistické agentury. Zatímco běžně používané turistické trasy jsou poměrně bezpečné, horským cestám na hranicích jihovýchodního Kyrgyzstánu je lépe se vyhnout. Některé pohraniční oblasti jsou zde zaminované. Než se do těchto hor vydáte, proberte svou trasu s některou cestovní agenturou zaměřenou na pěší turistiku a vezměte si místního průvodce.

Jízda na koních

Kyrgyzstán je ideálním místem na výlety na koních na vysoko položené pastviny. Koordinátoři CBT (Kyrgyzské asociace cestovního ruchu založeného na místní komunitě; rusky TOS) a Shepherd’s Life pořádají po celé zemi výlety na koních na žajloo (kyrgyzské letní pastviny) s přespáním v jurtách a delší výpravy na horském hřbetě, jež trvají až dva týdny. Za půjčení koně zaplatíte částku odpovídající zhruba 15 USD na den, za výlet s průvodcem, noclehem v jurtě a jídlem kolem 50 USD na osobu a den.

Horská cyklistika

Řada cestovních kanceláří nabízí cyklistické zájezdy s doprovodným vozidlem přes Torugartský průsmyk. Bez doprovodného vozidla je snazší Irkeštamský přechod. Další lokalitou oblíbenou cestovními kancelářemi, jež pořádají cyklistické zájezdy, je kaňon Kegety (Kegeti) v severním Kyrgyzstánu. Poklidné vedlejší silnice najdete v údolí Karkara v Kyrgyzstánu. Odtud můžete jet podél jižního břehu jezera Issyk-kul a pak do centrálního Kyrgyzstánu.

Horolezectví

Středoasijský alpinismus se těšil značné oblibě zejména za sovětské éry. Největší přitažlivost má pro alpinisty vrcholy centrálního Ťan-šanu ve východním Kyrgyzstánu. Výpravy do této oblasti pořádá celá řada cestovních kanceláří v Biškeku. Zahrnují i lety vrtulníkem do základních táborů během horolezecké sezony od konce července do začátku září. Dokonce i tehdy, když nepatříte k horolezcům, jde o úžasný zážitek. Na obou stranách hranice budete potřebovat povolení ke vstupu do pohraničního pásma a k výstupu musíte mít na kyrgyzské straně ještě horolezecké povolení (105 USD).