Kypr patří do Evropy, ale blízko má také k Asii a Blízkému východu. Díky této poloze je originální ve všech směrech – ať už jde o nepřeberné památky nebo o gastronomické speciality. Ale to největší kouzlo tkví ve středomořském klimatu, které zaručuje pohodové dny plné slunce.

Když vyrazíte za hranice kyperských letovisek a vydáte se na průzkum ostrova, odmění se vám tím nejlepším. Odkryje se před vámi pravá tvář ostrova bohyně Afrodity, který nabízí nejen úžasné pláže, ale také divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek.

Začít můžete v bláznivých ulicích Lefkosíe a Starého města Severní Nikósie, odtud zamířit do Kyrenie a vydat se podél severního pobřeží. Zastavte se v Bellapais, vyšlápněte k hradům sv. Hilariona a Buffavento, nevynechte hrad Kantara s překrásným výhledem. Za návštěvu stojí i Famagusta, Salamis a klid najdete na Zlaté pláži poloostrova Karpas, jehož pobřeží a moře je třešničkou na kyperském dortu.

A to jste viděli jen zlomek Kypru. Na návštěvu čeká masiv Troödos, Limasol, Pafos, Polis nebo poloostrov Akamas s malebnými vesničkami. A úžasná pláž Lara… Je toho zkrátka tolik!

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Nikósie
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Řečtina, turečtina
Víza
Češi nepotřebují k cestě na Kypr vízum
Důležitá čísla
První pomoc, policie, hasiči – 112 nebo 199
Doprava
Cestování po ostrově je snadné díky veřejné dopravě, případně můžete jezdit na kolech

Denní rozpočet

Kyperská republika
Běžné ceny
Dvoulůžkový pokoj začíná na 50 EUR Jídlo s vínem či pivem v místní restauraci: zhruba 20 EUR Pronájem malého auta 25–30 EUR Vstupenka do muzea 1 – 2,50 EUR Veřejná doprava na jihu (autobusy, taxíky) je levná
Severní Kypr
Běžné ceny
Ubytování v levném hotelu asi 30 GBP Jídlo 15–25 TRY Vstupné do muzea: 5–12 TRY Pronájem malého auta 25 GBP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Lefkosía/Severní Nikósie

Lefkosía má nálepku posledního rozděleného hlavního města světa. To se pomalu mění díky nonstop otevřeným přechodům do severní poloviny města a rozhodně by vás to nemělo odradit od návštěvy – Lefkosía je totiž atraktivní, svůdné město a kulturní srdce země. Objevíte v něm, jaký je opravdu moderní Kypr. Starověké hradby doplňují okázalé bary, je tu nejlepší muzeum v zemi, labyrint úzkých uliček Starého města, kostely vedle mešit a spoustu překrásných koloniálních domů.

Poloostrov Akamas

Jedna z posledních zbývajících divočin na ostrově, která láká hojnou flórou a faunou – najdete tu asi 600 druhů rostlin, z nichž 35 je na Kypru endemických. Dále tu je 68 druhů ptáků, 12 druhů savců, 20 druhů plazů a mnoho motýlů.

Hrad sv. Hilariona

Hrad má spoustu tajných místností, tunelů, zarostlých zahrad a strmých schodišť a cestiček, že rodiče budou lapat po dechu a děti bažit po dalších dobrodružstvích. Podle zvěstí inspirovaly drsné obrysy hradu sv. Hilariona Walta Disneye, když vytvářel Sněhurku. Vyšplhat se nahoru stojí už jen za ohromující rozhled, kdy je za jasného dne vidět až k tureckému pohoří Taurus, vzdálenému více než 100 km.

Bellapais

Překrásná vesnička plná zeleně může být cílem výletu i základnou pro průzkum regionu, pokud vám nevadí dojíždění na pláž. Najdete tu nádherný augustiniánský klášter, dům spisovatele Lawrence Durrella, který toto místo proslavil, a zažijete spoustu dalšího.

Byzantské kostely

Kyperské byzantské kostelíky plné fresek v regionu Troödos jsou opravdu pozoruhodné a deset z nich patří i na seznam světového dědictví UNESCO. Na návštěvu všech kostelů byste potřebovali přinejmenším dva dny, pamatujte, že spoustu času vám zabere pátrání po správcích, protože některé kostely jsou neustále zamčené. Hodit se vám bude auto, abyste se ke kostelům dostali.

Pafos

Když stojíte osamoceni uprostřed Pafoského archeologického areálu, obklopeni akry dějin, nekonečnou modrou oblohou a divokým fenyklem a kapary, které rostou na okrajích Středozemního moře, budete si připadat tisíce let vzdálení od všeho turistického. Jenže Pafos je živoucím turistickým centrem. Naštěstí Ktima, staré centrum Pafosu, uniklo stavebnímu boomu spojenému s cestovním ruchem – je to tišší místo plné koloniálních budov. Ovšem v noci je tu pěkně mrtvo.

Starověký Kourion

Kourion založený v mladší době kamenné a vzdorovitě usazený na svahu s vyhlídkou na moře je velkolepým místem, ať už jste fanoušky archeologie, nebo nikoliv. Nachází se v bezprostřední blízkosti dalších dvou památek: Svatyně Apollóna Ylatiského a hradu Kolossi. Návštěvu všech tří míst tak zvládnete během jediného dne – a zchladit se můžete při koupání na Kourionské pláži přímo pod areálem starověkého Kourionu.

Masiv Troödos

Masiv Troödos zahrnuje i nejvyšší vrchol v zemi, kterým je hora Olympus shlížející na oblast Lemesosu, Larnaky i planinu Mesaoria. Masiv je ideálním místem pro aktivní cestovatele, i pro ty, kteří touží po kultuře, historii a místním vyžití. Na jaře je skvělým prostředím pro horské túry a cyklistiku, v létě vábí chladivým stínem vysokých borovic. A v zimě se tu dá lyžovat. Ale nejde jen o adrenalin – v Troödosu se vám naskytne pohled na vesničky, které si stále žijí vlastním tempem, na rozdíl od bouřlivých turistických center.

Poloostrov Karpas

Cestovatelé, kteří chtějí zažít jiný Kypr, musí vidět jedinečnost a krásu poloostrova Karpas. „Konec“ Kypru opravdu vypadá jako konec světa, vzdálený od městského a turistického ruchu. Míle zvlněných polí, nekonečné pláže, divočina, fantastické koupání a ubytování, které je stejně úchvatné jako jednoduché – v podobě dřevěných chatek či jednoduchých pokojů mířících k moři.

Starověká Salamis

Je rozsáhlá a na její návštěvu budete potřebovat minimálně půl dne – starověká Salamis je jednou z nejdůležitějších archeologických lokalit na ostrově. Nachází se 9 km severně od Famagusty a kdysi šlo o jedno z kyperských městských království. Největší rozkvět zažilo město během 6. století př. n. l., kdy Salamis razila vlastní mince a vychovávala prosperující filozofickou a literární scénu. Výborná je písečná pláž, která se táhne podél naleziště – po historické exkurzi se tak můžete smočit v moři.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Pohoří Troödos a Kyrenia (Girne) i poloostrov Akamas protíná mnoho turistických stezek. Masiv Troödos se pyšní mohutnými borovicemi a benátskými mostky, poloostrov Akamas nabízí divokou přírodu a tradiční vesničky, zatímco podél stezky Kyrenia Mountain Trail potkáte hrady, kostely a divoké kvetoucí rostliny.

Potápění

Na výběr máte ze ztroskotaných lodí, jako je Vera K, Pharses II nebo Zenobia, potopených nákladních lodí a jednoho z deseti nejoblíbenějších vraků. Nebo se vrhněte na podvodní jeskyně, ve kterých můžete krmit rybky, pozorovat chobotnice a amforové útesy.

Šnorchlování

Šnorchlování je na Kypru stejně oblíbené jako organizované potápění. Masky, šnorchly i ploutve si můžete koupit nebo vypůjčit, pokud jste si nepřivezli vlastní, a žádné zvláštní povolení není zapotřebí. Asi nejlepší oblastí pro šnorchlování jsou méně exponované zátoky východního Kypru, zejména kolem Protarasu. Nejlepší volbou na Severu budou asi pláže na západ od Kyrenie.

Gastronomie

Národní kuchyně je jednou z nejlepších věcí na Kypru. Kypřané jídlo milují, užívají si ho a berou ho vážně. I vy si můžete – a měli byste – vychutnat meze, čerstvé ryby, chutnou zeleninu i šťavnaté ovoce. Ke snídani si dejte olivy, grilovaný sýr haloumi, chléb, rajčata a kávu, k obědu pak pilaf (loupaná pšenice podušená s osmahlou cibulkou a kuřecím masem a podávaná s bílým jogurtem), dolmades (plněné vinné listy) nebo třeba yemistu (plněná cuketa).

Džípem na safari

Navštivte poloostrov Akamas s jedním z místních expertů v autě s pohonem všech čtyř kol a během rozkodrcané, akcí naplněné jízdy objevujte lesy, řeky a pláže. Skvělá volba pro rodiny, jak strávit den.

Cyklistika

Vzdálenosti jsou relativně krátké a paralelně s rušnými dálnicemi spojujícími Lefkosii, Larnaku, Lemesos a případně Pafos vedou klidnější silnice. Cyklisté mohou využívat i široké, zpevněné krajnice dvouproudých dálnic, ale kulisa projíždějících aut je méně svůdná než scenérie podél méně rušných silnic. Masív Troödos na jihu nabízí cyklistům jedny z nejhezčích scenérií na ostrově, budete však potřebovat kola s mnoha převody, abyste se vypořádali s dlouhými, i když ne nutně strmými stoupáními, které vedou napříč pohořím.