Zdejší lidé jsou milí, optimističtí, nezlomní, s nakažlivými úsměvy. Proslulý chrám Angkor Wat je velkolepý a výjimečný a ohromí vás při každé návštěvě. Krásné pobřeží ještě není tolik zastavěné a ve vnitrozemí se dá podnikat spousta dobrodružných výprav. Je vážně snadné zamilovat si Kambodžu.

Historie Kambodže je opojná. Vše začalo mocnou Khmerskou říší, která měla pod palcem většinu území dnešního Laosu, Thajska a Vietnamu. Její pozůstatky tvoří legendární chrámy Angkoru – rozsahem a velkolepostí se jim v jihovýchodní Asii nic nevyrovná. Angkor Wat je srovnatelný jen s několika místy na Zemi, např. Machu Picchu.

Chaotické, ale nesmírně charismatické hlavní město Phnom Penh znovu začíná žít. Má nádhernou polohu na říčním břehu, která je skvělou kulisou ke zdejší fantastické kuchyni. Z metropole se vydejte hlouběji do nitra Kambodže, abyste odhalili její duši.

Otevře se před vámi nadčasová krajina okouzlujících rýžových políček a pohupujících se cukrových palem. Ve vnitrozemí narazíte na Kardamomové hory, součást rozsáhlé tropické divočiny, jež je domovem vzácné fauny a vstupní branou do světa dobrodružství. Severovýchod země je svět sám pro sebe, kde v divoké krajině žijí etnické menšiny a je tu bezpočet přírodních krás.

Zobrazit více
Kambodža - 5324
Průvodce

Kambodža

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Phnompenh
Měna
Riel (KHR); běžně jsou přijímány americké dolary (USD)
Jazyk
Khmerština; běžně se mluví anglicky a čínsky
Víza
Turistické vízum je platné jeden měsíc a stojí 20 USD po příjezdu do země, k jeho vydání je potřeba fotografie pasového formátu. Obchodní vízum lze snadno prodloužit a stojí 25 USD.
Peníze
Bankomaty jsou běžně rozšířené, najdete je ve všech hlavních turistických centrech a správních městech provincií. V hotelech a restauracích ve velkých městech přijímají kreditní karty.
Čas
SEČ +6 hodin (SELČ +5 hodin)
Elektřina
220 V; bývá nutný adaptér
Důležitá čísla
Policie – 117, hasiči – 118, první pomoc – 119

Denní rozpočet

Nízké
20–50 USD
Pokoj v levném guesthousu: 5–10 USD Místní jídla a pouliční občerstvení: 1–3 USD Místní autobusy: 2–3 USD za 100 km
Střední
50–200 USD
Klimatizovaný pokoj v hotelu: 15–50 USD Jídlo ve slušné místní restauraci: 5–10 USD Místní průvodce za den: 25 USD
Vysoké
více než 200 USD
Butikový hotel nebo resort: 50–500 USD Gurmánské jídlo s nápoji: 25–50 USD Pronájem terénního vozu na den: 60–120 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Angkor Wat

Jedno z nejúžasnějších míst na celé planetě. Tady vám dojdou všechny superlativy. Zaručeně. Angkor Wat je největší náboženskou stavbou světa, Bayon je zase jedním z nejpodivnějších chrámů vůbec, Ta Prohm ovládla příroda. Základnou pro průzkum chrámů je rušný Siem Reap, kde se také nudit nebudete. A nevynechejte plovoucí vesnici na jezeře Tonlé Sap.

Phnom Penh

Někdejší „Perla Asie“ získává svůj lesk zpět. Phnom Penh, hlavní město Kambodže, je chaotické, ale přesto kouzelné. Odhodilo stíny minulosti a přijalo radostnější budoucnost. Phnom Penh má jedno z nejkrásnějších nábřeží v regionu, okolo nějž bují elegantní hotely, designérské restaurace, módní bary… To vše je připraveno pro městské cestovatele. Zažijte emocionální extrémy ve fascinujícím Národním muzeu a depresivní věznici Tuol Sleng, které ukazují to nejlepší i nejhorší z historie Kambodže.

Sihanoukville

Nejcennějším lákadlem Sihanoukville, známého svým batůžkářským požitkářstvím, jsou jeho pláže. Resorty na nedalekých ostrovech, jako je Koh Rong a Koh Rong Samloem, nabízejí poklidnou plážovou atmosféru. Na pevnině to je pouhých 5 km z centrální pláže Sihanoukville s hrubším pískem na pláž Otres, příjemnou i laskavou. Ale své kouzlo mají i pláže více v centru, jako jsou Victory, Independence, Sokha, Occheuteal a Serendipity.

Battambang

Koloniální město na březích řeky Sangker je jedním z nejlépe zachovalých v zemi. Tady ochutnáte skutečnou Kambodžu, hned za branami města se rozkládá příjemná krajina, stojí tu několik starobylých chrámů, kde není hlava na hlavě. Ještě dál leží celosvětově významná Ptačí rezervace Prek Toal. Chcete popsat město Battambang jedním slovem? Okouzlující.

Mondulkiri

Nekonečná rýžová políčka a cukrové palmy, které charakterizují kambodžskou krajinu, nakonec ustoupí zvlněným kopcům severovýchodu. Mondulkiri je Divokým východem – je to domov houževnatého lidu etnika Bunong, kteří stále praktikují animismus a uctívání předků. Svezte se na slonech v areálu Elephant Valley Project, kde můžete zažít fascinující pocit „chůze se stádem“. K tomu přidejte hřmící vodopády, pěší túry džunglí a pozorování langura Pygathrix nigripes a máte skvělý recept na dobrodružství.

Ratanakiri

Kulisa pro tábor v džungli plukovníka Kurtze z filmu Apokalypsa – Ratanakiri. Jedna z nejodlehlejších a nejhezčích provincií Kambodže. Nachází se v ní Národní park Virachey, skvělé místo na pěší túry. Ke zvířatům, která zde můžete pozorovat, patří sloni a gibboni. Oblíbené je také koupání ve vodopádech v džungli a krásných kráterových jezerech, ležících nedaleko správního centra provincie Ban Lung. V Ratanakiri žije pestrá mozaika etnických menšin a je to zcela jiný svět než Kambodža nížin.

Kratie

Z celé země zažijete právě tady nejkrásnější západy slunce nad Mekongem. Nedaleký ostrov Koh Trong je poklidným místem, kde se můžete ubytovat v domácnosti nebo jej projet na dvou kolech. Na trase stezky Mekong Discovery Trail severně od Kratie se naskýtají dobrodružství v okolí Mekongu, této matky řek, jako je ubytování v domácnostech v místních komunitách, cyklistické výlety a projížďky na lodích.

Prasat Preah Vihear

Nejskvělejší ze všech chrámů na vrcholcích hor – Prasat Preah Vihear – stojí majestátně na útesech pohoří Dangrek a tvoří kontroverzní hranici mezi Kambodžou a Thajskem. Kamenné základy chrámu vedou po hraně útesu, který strmě spadá k pláním hluboko dole, výhledy na severní Kambodžu jsou odsud fantastické.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gastronomie

Khmerská kuchyně zůstává mimo kulinářský radar, a to je škoda. Národním jídlem je amok (ryba pečená s voňatkou, chilli a kokosem), ale je tu hojnost výtečných jídel z plodů moře a čerstvých ryb, jako je kepský krab ochucený kampotským pepřem. Nebyla by to pravá Asie bez pouličního občerstvení a Kambodža v tomto ohledu nabízí vše – od nudlí (mee) a rýžové kaše (bobor) po fritované tarantule a smažené cvrčky. Kambodžská kuchyně, se svým jemným kořením a výtečnými bylinkami, je nečekaným labužnickým zážitkem.

Noční život

Nejvíce tepe v Phnom Penhu – začněte při happy hour na nábřeží, projděte bary v oblasti chrámu Wat Langka a na závěr se vydejte do nočního klubu. Také v Siem Reapu se nudit nebudete – v okolí Starého trhu je tolik barů, že si jedna ulička vysloužila přezdívku Pub Street (ulice hospod). Můžete zůstat do rána a zažít trochu jiný angkorský východ slunce. A samozřejmě pozadu nezůstává ani Sihanoukville, kde jsou večírkovými centry pláže Serendipity a Occheuteal.

Dobrodružství

Poznejte slony v jejich přirozeném prostředí a projděte se s jejich stádem v provincii Mondulkiri – Elephant Valley Project. Můžete se také vypravit na motorce po starobylé angkorské silnici od chrámu Beng Mealea k chrámu Preah Khan v provincii Preah Vihear. Skvělým zážitkem je také pronikání rozlehlými deštnými lesy odlehlých Kardamomových hor nebo džunglí v národním parku Virachey.