Zkuste se za soumraku projet pouští Wádí Rum a velmi rychle pochopíte, proč byl T. E. Lawrence (Lawrence z Arábie) tak přitahován touto zemí zvětralého pískovce a narudlých dun. Jordánsko má navíc dlouhou tradici vítání hostů - tímto územím se často ubíraly karavany velbloudů, procházející po legendární Královské stezce a vezoucí náklad kadidla, které se vyměňovalo za koření. A tím to nekončí - Nabatejští obchodníci, římští legionáři, muslimské armády i fanatičtí křižáci, ti všichni prošli touto zemí a zanechali zde po sobě působivé památky.
Tato významná místa, zahrnující římské amfiteátry, křižácké hrady nebo křesťanské mozaiky, fascinují všechny, kteří do země zavítají a hledají starobylost a kořeny světové víry. A fascinující tradice pohostinnosti k cizincům se zachovala do dnešních dnů v plném rozsahu, jak si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.
 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ammán
Měna
jordánský dinár (JOD)
Jazyk
arabština
Víza
Občané ČR potřebují turistická víza. Jednovstupá se vydávají na hranicích, včetně mezinárodních letišť. Doporučujeme pořízení Jordan Passu, který v sobě zahrnuje jak veškeré vstupy na památky, tak poplatek za víza pro pobyty delší než 3 noci. O vícevstupá víza je třeba žádat na jordánské ambasádě ve Vídni. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Většina velkých hotelů, restaurací a obchodů přijímá mezinárodní platební karty a ve městech jsou bankomaty. Přesto doporučujeme mít u sebe i dostatek hotovosti, směnit lze EUR nebo USD.
Elektřina
Elektrický proud je 230V/50 Hz, zásuvky jsou 2 kolíkové. Někde můžete narazit na staré anglické zásuvky, redukce nutná.
Mobilní telefony
Roamingové poplatky za data a volání jsou velmi vysoké. Zvažte proto pořízení místní SIM karty od operátora Zain nebo Orrange. Wi-Fi zdarma je dostupná ve většině hotelů a restaurací.
Čas
GMT + 1
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba + 962 Policie 191 Záchranka 193 Hasiči 19
Doprava
Doprava prostřednictvím sítě lokálních autobusů vyžaduje mnoho času a trpělivosti, abyste se dostali do některých klíčových destinací. Půjčení auta můžeme doporučit, zejména pokud plánujete cestovat k Mrtvému moři, na východ do pouští a po Královské stezce. V Jordánsku se řídí na pravé straně. Některé hotely v Ammánu, Madabě, Petře a Akabě mohou zajistit dopravu minibusem na hlavní turistické atrakce. Místní hojně využívají sdílená taxi. Usmlouvat si rozumnou cenu za polo- nebo i celodenní službu řidiče může být vhodnou alternativou k půjčovnám aut.

Denní rozpočet

Nízký
20 – 30 JOD
Spaní ve společné ložnici v hostelu, doprava autobusy, stravování vlastní nebo v levných bistrech.
Střední
70 – 90 JOD
Ubytování v hotelu nebo penzionu, doprava půjčeným autem, stravování v bistrech a restauracích střední kategorie.
Vysoký
160 – 190 JOD
Ubytování v luxusním hotelu nebo v rezortu u Mrtvého moře, doprava taxíkem, stravování lepších restauracích.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Petra

Od roku 1812, kdy toto místo znovu-objevil švýcarský badatel Jean Louis Burckhardt, přitahuje každý rok davy návštěvníků, a to zcela opodstatněně. Je to bezpochyby nejcennější jordánská památka, jejíž kouzlo vyniká zejména při západu slunce ozařujícím zvětralou krajinu hrobek, ve skále tesaných portálů a sloupů i pískovcových stěn. K důkladnému průzkumu je ideální si vyhradit několik dní, abyste mohli navštívit a vychutnat si všechna zákoutí v tu nejvhodnější denní dobu.  

Wádí Rum

Nejenom dramatické výhledy ve Wádí Rum s leštěnými pískovcovými skalami a nádherně zbarvenými dunami byly to, co okouzlilo Lawrence z Arábie během jeho pouti na hřbetu velblouda, skrze zemi Beduínů. Byl ohromen také stoickým klidem lidí, kteří snášejí každodenní těžkosti života v poušti. Dnes je možné okusit tento tradiční způsob živobytí, i když o něco pohodlnější cestou – vyzkoušejte pobyt v některém z beduínských táborů roztroušených po této pouštní divočině.

Římské ruiny

Na to, jak je Jordánsko poměrně malá země, má obrovské množství významných památek z doby Římského impéria, některé z nich jsou dokonce těmi nejcennějšími mimo samotný Řím. V čele stojí jistě mohutná pevnost a skvěle zachovaný amfiteátr v Ammánu, ale i další takové poklady na severu země stojí za zmínku - černé, čedičové ruiny města Umm Qais, nebo třeba rozsáhlé amfiteátry a kolonády v Džaraši (Jerash). Vydejte se na zdejší hipodrom v době, kdy se zde konají závody koňských povozů. Přítomnost římských vojáků s rudými střapci na přilbách vás zcela pohltí a vtáhne do doby starověkého Říma.

Křižácké hrady

Jakožto hraniční pásmo v četných bitvách mezi křesťanskými a muslimskými armádami, je oblast Levanty posetá mohutnými hrady a pevnostmi. Na území Jordánska jde o perfektně zachované hrady Adžlun (Ajloun) a Šobak (Shobak), ovšem tím nejúchvatnějším mezi nimi zůstává Karak, střežící polopouštní, kopcovitou krajinu nad Královskou stezkou. Jeho mohutné hradby ohromí nejenom vojenské nadšence. A pokud dostatečnou představivost, snadno zaslechnete i kvílení umírajících, které tu nechával mučit sadistický francouzský rytíř Renauld de Châtillon.

Mrtvé moře

Vznášet se na hladině Mrtvého moře je jedním z největších přírodních zážitků, kterých se vám může v Jordánsku dostat. A že „vznášení“ je to správné slovo – díky vysokému obsahu soli je doslova nemožné plavat nebo se dokonce potopit v Mrtvém moři, které se nachází v úrovni 415 m pod hladinou světových oceánů. Tento zážitek bývá obyčejně doprovázen bahenní koupelí, opalováním nebo luxusními, životadárnými kúrami v některém z moderních spa center rozesetých podél pobřeží Mrtvého moře. 

Wádí Jajid

Na „Novém wádí“, jak zní překlad jeho názvu z arabštiny, vlastně není nic až tak nového, a to je jedině dobře. Zůstává ležet stranou dění, nerušené, a je symbolem stabilního jordánského venkova: pasoucí se ovce, pastýři klusající na břichatých oslících mezi bodláčím, vůně šalvěje pod horkým sluncem. Ve skutečnosti by toto údolí pravděpodobně zůstalo zcela neobjeveno, nebýt starodávných dolmenů, jednoduchých kamenných staveb z Doby bronzové, zdánlivě rozházených na terasovitých svazích. Vznik těchto staveb je odhadován na 5000 – 3000 př.n.l. a námaha, kterou budete muset vynaložit k jejich objevení, rozhodně stojí zato.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Přehlídka pouštních květin

Koberce šarlatových vlčích máků rozeseté po poušti, pásy oleandrů ve wádích, třepetání sametových lístků černých kosatců podél Královské stezky – v Jordánsku narazíte na přehlídku nádherných, divokých květin. Za vůbec nejkrásnější „zahradou“ vyrazte k římským ruinám Umm Qais daleko na severu země: lány rozkvetlých kopretin a bodláků sahajících po kolena, žluté topolovky a růžové slézy soupeří mezi popadaným antickým zdivem o své místo na slunci.

Dějiny psané v bibli

Pro mnohé lidi je Jordánsko mnohem víc, než jen turistickou destinaci – je to poutní země. Místa duchovního významu jsou roztroušena zejména v oblasti údolí řeky Jordán. Bethabara (Bethany-Beyond-the-Jordan) je místem, kde svatý Jan uskutečnil na březích Jordánu křest Ježíše Krista. V této oblasti se nacházela také biblická města Sodoma a Gomora, která na sebe přivolala hněv Boha. A právě hora Mt. Nebo byla údajně tím místem, odkud Mojžíš poprvé spatřil „zemi zaslíbenou“.

Královská stezka

Královská stezka možná není jen chodník, po němž by kráčeli opravdoví králové, ale rozhodně propojuje několik významných míst s králi spjatých. Mezi ty, kteří zde zanechali svou nesmazatelnou stopu, patří například Nabatejští, jejichž slavné město Petra se nachází na jižním konci Královské stezky, nebo Římané, jejichž vojenská pevnost Umm ar-Rasas je dnes zapsána na seznam památek UNESCO.

Starobylá řemeslná Madaba

Po staletí bývala Madaba, ležící na začátku starobylé Královské stezky, křižovatkou karavan převážejících zboží, armád posouvajících hranice mocných říší, i křesťanských poutníků hledajících ve své víře Zemi zaslíbenou. Díky svým kostelům, mešitám, muzeím, tržištím a nejrůznějším řemeslným dílnám si i dnes město nese známky těchto kulturních výměn.

Potápění v Rudém moři

Není žádným tajemstvím, že Rudé moře se pyšní jedním z nejbohatších podmořských životů na světě. Jordánské pobřeží v Akabském zálivu je sice krátké, ale o to působivější - tento poměrně nevyužitý úsek moře zahrnuje nedotčené útesy, rozpadající se vraky a pestré korálové zahrady. Šnorchlování a potápění mezi útesovými rybkami, želvami a mořskými koníky je nezapomenutelný zážitek, který se dá lehce zařídit prostřednictvím potápěčských center v a kolem živého města Akaba.

Jordánská pohostinnost

Navzdory své skromné rozloze je Jordánsko domovem rozličných národů, které mají všechny tradičně vysoký smysl zodpovědnosti vůči návštěvníkům. Říct, že Jordánci jsou pohostinnější než většina jiných, to možná trochu zavání staromileckou romantikou, ovšem nebude vám trvat moc dlouho a zjistíte, že pohostinnost je nedílnou součástí místní kultury. Nezávisle na tom, zda vás pozvou Palestinci na mátový čaj, Beduíni na chléb se solí, nebo Čečenci v Ammánu na salát z granátových jablek, setkání s jordánským lidem bude rozhodně jedním z nejlepších zážitků vaší návštěvy.