Výlet do Izraele je zážitkem, který vyvrátí všechny předsudky. Izrael je krásnou, přátelskou, i když těžce zkoušenou zemí. Můžete se vykoupat ve třech mořích (Středozemním, Mrtvém i Rudém) nebo v Galilejském jezeře, které prý Ježíš zdolal suchou nohou. Můžete obdivovat starověké pevnosti, dotknout se „bezpečnostních zdí“, ráno si zalyžovat a odpoledne dovádět s delfíny.

Navzdory příjemným zážitkům je nepochybné, že země i lidé jsou poznamenáni neklidnými a mnohdy tragickými dějinami. Úzký pás země, který zabírá menší plochu než Albánie, považují Izraelci i Palestinci za svůj domov, ale doposud je nikdo nepřesvědčil, aby na něm žili bok po boku v míru.

Izrael je ale zemí mnoha dalších etnik. Jsou tu i komunity beduínských muslimů, Samaritánů, afro-hebrejských Izraelců, afrických muslimů, Čerkesů ap. Každá z nich má vlastní víru, priority a zvyky. V horách navíc žijí drúzové, jejichž náboženství je mystickou kombinací islámu a křesťanství, v Jeruzálemě a okolí pak arménští, koptští a řečtí mniši a jeptišky, je tu i spousta poutníků.

Tato opojná směs spolu s různými nápadnými historickými a náboženskými zajímavostmi regionu dělá z Izraele (i Palestiny) tak fascinující místo. Právě osobní zkušenost je přitom nejlepším způsobem, jak se alespoň přiblížit pravdivému obrazu této krajiny, který je skryt za nánosy propagandy, a odhalit, proč mají Izrael a Palestina přes komplikované okolnosti tak magickou přitažlivost, dalece přesahující jejich geografické rozměry.

Zobrazit více
Jordan - 55424
Průvodce

Jordan

506 Kč 430 Kč Jít do eshopu English
Middle East - 55438
Průvodce

Middle East

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Jerusalem & Tel Aviv - Pocket - 55512
Průvodce

Jerusalem & Tel Aviv - Pocket

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Jeruzalém
Měna
Izraelský šekel (NIS)
Jazyk
Hebrejština, arabština
Peníze
Bankomaty jsou všude a karty Visa, MasterCard a stále více i American Express fungují téměř běžně. Banka Leumi přijímá karty Visa a karty několika dalších bank, ale s debetními kartami MasterCard nebo Cirrus nebo Plus musíte do banky HaPoalim.
Čas
SEČ +1 hodina, platí letní čas
Víza
Nutný je cestovní pas platný ještě nejméně šest měsíců od data vstupu do země; vízum platné na 90 dnů se vydává zdarma při vstupu do země
Elektřina
230 V/50 Hz, do novějších zásuvek není třeba adaptér, občas se potkáte se zásuvkami na tři kolíky (není součástí univerzálních adaptérů)
Důležitá čísla
První pomoc – 101, policie – 100, hasiči - 102
Doprava
Velmi přísná bezpečnostní opatření na letištích, počítejte s příjezdem alespoň tři hodiny před odletem

Denní rozpočet

Nízké
20–40 USD (75–150 ILS)
Polovinu z toho tvoří cena za ubytování Ušetříte ubytováním v privátu a cestováním v místních autobusech Stravování u stánků s rychlým občerstvením
Střední
50–100 USD (185–375 ILS)
Pokud cestujete sami a chcete bydlet v jednolůžkovém pokoji, budou náklady ještě vyšší Stravování v restauracích
Vysoké
100–180 USD (375–675 ILS)
Pohodlné bydlení ve špičkových hotelech nebo soukromých penzionech Večeře v kvalitních restauracích Půjčení automobilu
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Mrtvé moře

Jaká by to byla návštěva Izraele bez vznášení se na hladině Mrtvého moře? Zážitek z ponoření se do bahna a poté omytí se v neuvěřitelně slavné vodě úplně zahanbí libovolné lázně. Ostatně které městské lázně vám k bahennímu zábalu mohou nabídnout kulisu západu slunce v nádherných sytých barvách?

Skalní chrám, Jeruzalém

Představa, že by tři největší světová náboženství – judaismus, křesťanství a islám – mohla mít na světě jedno místo, které by pro všechna tři bylo stejně významné a posvátné, je neuvěřitelná. Přesto takové místo existuje a nachází se v kouzelném historickém centru Jeruzaléma. Je jím vysoká pozlacená mešita zvaná Skalní dóm. Odtud podle islámu Muhammad vstoupil na nebesa, podle ortodoxní židovské tradice tu zase Abrahám prokázal svou oddanost Bohu obětováním vlastního syna a křesťané věří, že právě zde stával chrám Svaté moudrosti.

Machteš Ramon

Stoupnete-li si na okraj kráteru Ramon (Machteš Ramon), otvírají se pod vašima nohama miliony let evoluce a jen stěží si dovedete představit, že tuto vyprahlou krajinu kdysi pokrývalo moře. Noci jsou tu mrazivé, ale za dne tu panuje úmorné vedro. Machteš, tj. kráter (doslova hmoždíř), jak se mu zkráceně říká, je místem extrémního střídání teplot. Barevné skalní formace centrální Negevské vysočiny se táhnou, kam až oko dohlédne, a návštěvníci se nemohou ubránit úžasu nad tím, kde se v této malé zemi vzala tak rozlehlá tajuplná pustina.

Safad

Procházky uličkami starého Safadu (Cfat) plus všechny zdejší příběhy a modlitby jsou jako výprava do nitra židovského mysticismu. Pozoruhodný den pak zakončete koupelí v Galilejském jezeře při západu slunce a rovněž můžete okusit arabskou pohostinnost v Nazaretu. Galilea je rozmanitá oblast.

Olivetská hora

Jedním z nejnezapomenutelnějších zážitků v Izraeli je výstup na Olivetskou horu. Pěšky je to náročnější, ale po cestě je spousta pravoslavných kostelů (skvostných), římskokatolických staveb (Otčenáš ve 100 jazycích od čerokí až po islandštinu) a prvotřídní výhledy na Chrámovou horu. Na svazích hory se nachází také jeden z nejdražších hřbitovů, protože Židé věří, že Mesiáš se do Jeruzaléma bude vracet kolem těchto hrobů a tak je dobré být tu pohřben.

Jeruzalém

Dopřejte si projížďky po Jeruzalémě, ideální je jako dopravní prostředek zvolit kolo. Odhalíte postranní uličky a čtvrti, důkladně utajené před vnějšími pohledy. Krásnou čtvrtí je třeba Nahla’ot se spletí skrytých uliček mezi kamennými domy, které vypadají zcela nedotčené moderním městem, jež je obklopuje. Navštivte také Zahradní hrobku hned za zdmi Starého města , o níž se říká, že je skutečným místem ukřižování a pohřbení Ježíše Krista.

Haifa

Cesta od kláštera karmelitek v Haifě nabídne nádherné pohledy na město a Středozemní moře. Trasa dál pokračuje po Allenby Rd kolem Německé kolonie s báječným zeleninovým trhem a dalšími čerstvými produkty, kde je k dostání skvělý faláfel. Než si vyberete ubytování, ujistěte se, že máte k dispozici i kuchyňku, abyste si něco z místních dobrot mohli sami uvařit.

Gaza

Jestliže máte možnost zajet do Gazy, rozhodně tam zajeďte. I když je to rizikové území a problémů s cestováním do této oblasti je spousta, setkání se zdejšími lidmi, jejich příběhy, společné obědy v rodinném kruhu nebo rozhovory s nimi nad šálkem kávy, to jsou zážitky, které si uchováte v nitru navždy.

Golanské výšiny

Možná považujete Izrael za prašnou a suchou pustinu. Ale to se mýlíte. Golanské výšiny změní váš pohled na Izrael. Zjistíte, že ve Svaté zemi je toho mnohem víc než jen písek. Můžete putovat po poklidných lesních stezkách přes svěže zelené kopce a kolem hučících vodopádů (například vodopád Banjás).

Tel Aviv

V Tel Avivu to žije. Každý večer můžete zvolit některou z pestré nabídky restaurací. Můžete si dát faláfel nebo hostinu o čtyřech chodech, hommos nebo kuskus, šawermu nebo řízek. Cokoliv. V Tel Avivu je nepřeberné množství možností, kam zajít. Stačí jen mít chuť k jídlu a co nejčastěji někam vyrazit ji ukojit. Dny pak můžete trávit na telavivské pláži – s mraženou margaritou v jedné ruce a opalovacím mlékem ve druhé.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Izrael má velmi rozmanitou krajinu, tudíž nabízí celou řadu příležitostí k turistice. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří Machteš Ramon, údolí řeky Zin, Ein Gedi, pohoří Eilat a přírodní rezervace Jehudija. Milovníci dálkových tras mohou vyrazit na část Izraelské národní trasy, která se táhne v délce 1200 km skrz nejméně obydlené části Izraele a navíc po těch nejkrásnějších oblastech, od rezervace Tel Dan na severu do Taby na jihu. Kromě ní vyrostly v Izraeli i další trasy – vezměte si sandály na Ježíšovu trasu/Jesus Trail nebo vystoupejte na Golanskou trasu/Golan Trail.

Adrenalinové sporty

Podle nabídky to vypadá, že mají Izraelci tyto aktivity ve velké oblibě. Kolem města Netanya se porozhlédněte po nabídce paraglidingu a v Eilatu po parasailingu. Skydiving najdete na pobřeží jižně od Haify v Hof HaBonim nebo v poušti poblíž Beerševy. Případně se zapojte do méně adrenalinové atrakce a podnikněte let horkovzdušným balonem nad pláněmi Negevské pouště.

Vodní sporty

Za šnorchlováním a potápěním se jezdí do Eilatu a na Sinaj; většina lidí přitom považuje podmořský svět Sinaje za zdaleka nejkrásnější. Pokud radši pod vodou něco objevujete, než abyste pozorovali ryby, zkuste potápění v Caesareji, kde můžete prozkoumat Héródův starý vlnolam. A ještě zajímavější potápění nabízí potápěčský klub Ze’ev Hayam v Haifě, který vás dopraví k potápěčským místům vzdálenějším od pobřeží Středozemního moře.