Pokud vás přitahují místa, která se stále ozývají ozvěnami dávných civilizací, bude pro vás Írán to pravé. Své stopy tu zanechali mnozí velikáni historie – Kýros a Dareios, Alexandr Veliký nebo Čingischán. Při procházce po mocné a nádherné Persepoli, při návštěvě vlivných Sús (Shush) a při pohledu na neskutečně obrovský elamský zikkurat v Čogha Zanbílu se rázem přenesete zpět do doby největší slávy starověké Persie.

Írán je pokladnicí, ve které jsou ukryty mnohé z nejkrásnějších architektonických skvostů této planety, ale je docela dobře možné, že ve vás největší dojem zanechají především zdejší obyvatelé. Každou chvíli vás někdo pozve na šálek čaje, a pokud ve společnosti Íránců strávíte nějaký čas, za chvíli vás budou zvát domů na oběd. Pokud jen trochu můžete, pozvání určitě přijměte a seznamte se s íránskou kulturou z první ruky. Bez ohledu na to, co jste kdy o Íránu slyšeli, je to pro cestovatele bezpečná země a Íránci udělají první poslední, aby se o vás dobře postarali.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Teherán
Měna
íránský riál (IRR)
Jazyk
farsi (perština)
Víza
Občané ČR potřebují ke vstupu do země víza. Vstupní vízum s běžným cestovním dokladem a pouze za účelem turistiky k pobytu do 30 dnů (o udělení počtu dní rozhoduje imigrační úředník) je možné získat na mezinárodních letištích v Íránu. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Vezměte si sebou dostatek peněz v hotovosti (USD nebo EUR) na celou Vaši cestu. Nemůžete zde používat kreditní karty, cestovní šeky ani bankomaty.
Čas
GMT + 3:30
Mobilní telefony
Zahraniční SIM karty zde nefungují, a tak je zapotřebí zakoupit si místní. Největší pokrytí nabízí společnosti MCI a MTN Irancell - ta nabízí měsíční turistickou kartu, kterou můžete zakoupit na letišti Imam Khomeini v Teheránu.
Elektřina
zásuvka typu E 230V/50Hz
Důležitá čísla
Záchranná služba 115 Hasiči 125 Policie 110, Informace 118
Doprava
Rozsáhlá síť spolehlivých domácích leteckých linek představuje skvělý způsob, jak se vyhnout dlouhým hodinám za volantem. Téměř všude se dostanete autobusem. Autobusy jsou většinou pohodlné a díky kontrolám rychlosti se značně zvýšila i jejich bezpečnost. Savaris jsou sdílená taxi, která jsou obvykle rychlejší než autobusy, ale méně pohodlná Vlaky spojují většinu velkých měst, ale nejezdí tak často.

Denní rozpočet

Nízký
do 50 USD
Jednosměrný autobus Tehran-Esfahan: 9 USD Vstupné na většinu památek: 4 USD Lůžko na spaní nebo základní pokoj s koupelnou: 10-40 USD Strava v místní restauraci: 5-10 USD
Střední
50 - 200 USD
Jednosměrný let Shiraz-Teherán: 70 USD Půldenní výlet ze Shirazu do Persepolis taxíkem / řidičem-průvodcem: US $ 40/50 Dvoulůžkový pokoj s koupelnou: 40-149 USD Strava v restauraci střední kategorie: 8-15 USD
Vysoký
nad 200 USD
Čtyřhvězdičkový hotel v Teheránu nebo Esfahanu: 150 USD plus Hlavní jídlo v top restauraci v Teheránu: 25-50 USD Průvodce / nebo řidič za den: US $ 70-100
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Isfahán

Na svých cestách jistě zažijete okamžiky, které si budete pamatovat po celý život. Chvíle, kdy poprvé spatříte velkolepé náměstí Nakš-e džahán (Imámovo náměstí) v Isfahánu, k nim bezesporu bude patřit. Protože právě tady si budete moci prohlédnout dost možná nejvelkolepější soubor budov v celém islámském světě: dokonale souměrná, modře obložená kupole Šáhovy mešity (Masjed-e Shah), navýsost elegantní mešita šejka Lotfollaha (Masjed-e Sheikh Lotfollah) a skvostný a přepychově vyzdobený palác Ali Qapu.

Jazd

Na světě je jen málo měst, která se dokázala tak dobře přizpůsobit okolnímu prostředí, jako pouštní Jazd. Je to klenot klikatých uliček, modrých kupolí, vysokých minaretů, krytých bazaarů a krásných starých domů s nádvořími, do kterých je přiváděn čerstvý vzduch důmyslnými věžičkami zvanými badgir a chladná voda podzemními vodními kanály qanaty.

Persepolis

Umělecký soulad monumentálních schodišť, impozantních bran a překrásných reliéfů vás nenechá na pochybách, že v době svého největšího rozkvětu byla Persepolis nejvýznamnějším střediskem známého světa. Město vybudovali králové Dareios a Xerxés coby ceremoniální centrum Achaimenovské říše, ale při návštěvě rozvalin tohoto města zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO si naplno uvědomíte také nemilosrdnost, s jakou tuto říši rozdrtil Alexandr Veliký. Nenechte si ujít návštěvu monolitických hrobek v nedalekém Nakš-e Rustam.

Zagroští nomádi

Přibližně dva miliony obyvatel Íránu z několika různých etnických skupin žijí stále kočovným způsobem a na jaře a na podzim se přesouvají se svými stády koz za pastvinami. Kočovné kmeny Kaškaj a Bachtijárí tráví letní měsíce v pohoří Zagros a na zimu se vydávají dolů na pobřeží. Nomádský život můžete okusit na jednodenním výletě ze Šírázu, nebo nějaký čas pobuďte mezi Khamsehy (a ochutnejte jejich lahodný domácí jogurt) v kopcích nad Bavanatem.

Čogha Zanbíl, Súsy a Šúštar

I kdybyste neměli rádi starověké rozvaliny, jistě oceníte obrovitou masu, polopouštní odlehlost a fascinující příběh zikkuratu Čogha Zanbíl, který je jednou z nejpůsobivějších historických památek i v regionu, jenž jimi přímo oplývá. Zikkurat postavili Elamité ve 13. století př. n. l., ale v 7. století př. n. l. byl „ztracen“ pod nánosem písku, kde zůstal skryt až do roku 1935, kdy jej objevila britská těžařská společnost při leteckém průzkumu oblasti. Dnes je celý opět odhalený a některé cihly vypadají, jako by je z pece vytáhli teprve před týdnem.

Mašhadský Haram-e Razavi

Írán je islámská republika a přestože většina cestovatelů brzy sezná, že islám není ani zdaleka tak všudypřítomný, jak čekali, šíitská víra je stále důležitou složkou íránského života. Nejvíce patrné je to při pohledu na vášnivou oddanost vyzařující z památek, jako je obrovská svatyně Haram-e Razavi v Mašhadu. Nejvíce návštěvníků sem přiláká Posvátný hrob imáma Rezy, jediného šíitského imáma pohřbeného v Íránu.

Zoroastrijské chrámy ohně

Írán je sice islámská republika, ale zdejší zoroastrijské chrámy mají takřka nezemský půvab. V nádherně odlehlé krajině provincie Jazd stojí městečko Chak Chak, kde můžete navštívit úžasný chrám ohně s velkolepými mosaznými dveřmi a ohromujícími výhledy prostoupený atmosférou starobylých a tajemných rituálů. Právě tady bývalo srdce zoroastrismu a dodnes je tento chrám nejvýznamnějším poutním místem tohoto náboženství.

Malebný západní Írán

Na západ země se vydává jen překvapivě málo turistů a to se nám právě nejvíc líbí. Objevujte s námi arménské kostely zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO a vydejte se po nádherné trase Howramanem na cestě z Marivanu do Pavehu. Vydejte se do údolí Aras nebo do pestrobarevných hor za Tabrízem. Nebo si najděte čas na to, abyste poznali Kurdy v Howramanu, Ázery na severozápadě, Gílány na pobřeží Kaspického moře a Araby v Chúzistánu. Když si to všechno sečtete, vyjde vám, že návštěva západního Íránu stojí za pořádný výlet.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Umělecká scéna v Teheránu

Rušný Teherán může působit až hrozivě, ale přesto má své kouzlo. Vedle muzeí a paláců je tu celá řada stylových kaváren a galerií soudobého umění, které vám představí život ze stránek, o jakých jste dosud jen slyšeli. Posaďte se na chvilku se šálkem kávy a za okamžik budete vtaženi do živé konverzace, nebo navštivte galerie a divadlo v Park-e Honar Mandan (Parku umělců).

Túra k asasínským hradům

Údolí Alamut doslova vybízí k pěším túrám a rozjímání mezi proslulými asasínskými hrady. Mezi skalnatými pahorky a špičatými skalními věžemi jsou tu rozesety pozůstatky více než padesátky opuštěných pevností, ve kterých kdysi sídlila nejobávanější náboženská sekta středověkého světa. Vydejte se na celodenní výlet z Kazvínu nebo na delší trek z Gazorkhanu, který vás (ve společnosti mul) dovede až do předhůří Kavkazu.

Lyžování v pohoří Alborz

Když se řekne slovo Írán, jen málokdo pomyslí na lyžování, a přesto je v této zemi více než dvacet lyžařských středisek. Nejvíce se toho děje v okolí Teheránu. Na špičce jsou střediska Dizin a Shemshak, kde najdete strmé sjezdovky a spoustu neprojetého prašanu, takže se tu nebudou nudit lyžaři všech úrovní zdatnosti. Ubytování a skipasy jsou ve srovnání se západními zeměmi levné a na svazích panuje větší rovnoprávnost mezi muži a ženami než ve většině Íránu – ženy tu běžně chodí prostovlasé.

Perské koberce

Nejznámějším kulturním vývozním artiklem Íránu jsou bezesporu perské koberce. Pro Íránce však nejsou jen pouhou podlahovou krytinou. Perský koberec je ukázkou bohatství, investicí, nedílnou složkou náboženských a kulturních svátků a také součástí každodenního života. Nejstarším dochovaným kobercem je tzv. „Pazyryk“, který údajně pochází z pátého století před naším letopočtem. Dnes pracuje v průmyslu výroby koberců více než pět milionů Íránců.

Zurkhaneh

Jedinečný íránský zurkhaneh, což doslova znamená „dům síly“, je spojením sportu, divadelního představení a náboženského obřadu. Skupina mužů stojí v kruhovém kolbišti a v sérii rituálních cviků předvádí svou sílu, to vše za doprovodu frenetického bubnování jejich vůdce. Zurkhaneh je obvykle přístupný veřejnosti a můžete jej sledovat zdarma.

Básníci z Šírázu

Íránci rádi říkají, že i v té nejchudší domácnosti najdete dvě knihy: korán a sbírku Háfizových básní. A není ani divu, vždyť tato země si svých básníků nade vše váží a skoro každý člověk vám řekne jméno svého oblíbeného poety z doby před tisícem let. Do Šírázu, města slavíků a zahrad, se z celé země sjíždějí poutníci dychtící navštívit hrob slavných básníků Háfize a Sa'dího. Připojte se k nim a poslechněte si, jak nad šálkem čaje recitují díla svých hrdinů.

Pouštní oázy

Těžko byste se dočkali vřelejšího přivítání než v rozlehlém a pustém tichu dvou ohromných íránských pouští. Garmeh je pouštní oáza jako z pohádky – s rozpadajícím se hradem, datlovými palmami a zurčením pramenité vody. Je to přesně ten typ místa, kam přijedete na jednu noc a zůstanete na čtyři. Nezapomenutelné pouštní ubytování v rodinách najdete také v nedalekém Farahzadu a maličkém Toudeshk Cho, mezi Isfahánem a Na’inem. Čekají tam na vás postele na zemi, jednoduché koupelny a čerstvé a lahodné domácí jídlo.