Nesmírně komplikované dějiny zanechaly Gruzii nádherné architektonické a umělecké dědictví, jeskynními městy počínaje a starověkými katedrálami či nenapodobitelnými plátny malíře Nika Pirosmaniho konče. Hlavní město Tbilisi stále připomíná starodávnou eurasijskou křižovatku. Gruzie je však zároveň zemí, jež se v 21. století rychle rozvíjí a může se pochlubit velkolepými moderními budovami, velmi nízkou kriminalitou a zlepšující se vybaveností pro návštěvníky, kteří představují stále důležitější součást budoucnosti země.

 
Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tbilisi
Měna
lari (GEL)
Jazyk
gruzínština
Víza
Občané České republiky ke vstupu a pobytu po dobu jednoho roku na území Gruzie vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty a směnárny jsou široce dostupné. Kromě luxusnějších zařízení a podniků v hlavních městech se zpravidla nepřijímají platební karty.
Čas
V Zakavkazsku platí GMT/UTC plus čtyři hodiny.
Doprava
Maršrutkami (minibusy) a autobusy Zajišťují hlavní dopravní spojení v oblasti. Na hlavních trasách je doplňují rychlejší sdílené taxíky. Vlaky Vlaky jsou obvykle pomalejší než autobusy a železniční síť je omezená, ale praktické noční lůžkové vlaky jsou levné a pohodlnější než cestování po silnici. Autem Jezdí se vpravo. Maximální povolená rychlost je obvykle nízká, málokdy vyšší než 90 km/hod. S výjimkou hlavních měst je parkování poměrně snadné.
Mobilní telefony
Místní SIM karty jsou levné. Gruzínskou SIM kartu některého z hlavních operátorů si snadno koupíte za 1 GEL nebo 2 GEL, někdy ji dokonce dostanete zdarma. Až si půjdete pro kartu, vezměte si cestovní pas.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní směrové číslo Gruzie 00995 Tísňové volání 103, 112

Denní rozpočet

Nízký
do 150 GEL
Cena hlavního jídla... méně než 9 GEL Ubytování pro dvě osoby včetně poplatků a snídaně... méně než 60 GEL
Střední
150 - 250 GEL
Cena hlavního jídla... 9 GEL až 16 GEL Ubytování pro dvě osoby včetně poplatků a snídaně... 61 GEL– 200 GEL
Vysoký
nad 250 GEL
Cena hlavního jídla... více než 16 GEL Ubytování pro dvě osoby včetně poplatků a snídaně... více než 200 GEL
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tbiliské Staré Město

Nikde se nemísí romantika minulosti Gruzie s jejím úsilím o novou budoucnost lépe než v tbiliském Starém Městě. Křivolaké uličky lemované zchátralými, odvážně se naklánějícími domy procházejí kolem starých kamenných kostelů na stinná náměstí, zatímco řeku Mtkvari překlenuje supermoderní most Míru. Neformální kavárny a bohémské bary se střídají s módními kluby, přátelskými prodejnami koberců, novými hostely a malými osobitými hotely. A na to vše dohlíží starobylá pevnost Nariqala, na niž od řeky hledí moderní prezidentský palác se skleněnou vejčitou kupolí.

Svanetie

Tajemná horská údolí Svanetie leží vysoko v kavkazských horách, obklopená zasněženými vrcholy, vysokohorskými loukami a lesy. Tato překrásná, divoká oblast je v létě pravým rájem pro milovníky pěší turistiky. Svanetie byla dlouho izolovaná od vnějšího světa, a tak má svůj vlastní jazyk a tradiční kulturu, kterou symbolizuje 175 koškebi (starověkých kamenných obranných věží) ve vesnicích a tisícileté fresky v kostelech. Ještě donedávna byla tato odlehlá oblast přístupná pouze po silnici, ale dnes sem také každý den létá malé letadlo z Tbilisi.

Klášter Davida Garedži

Pozoruhodné jeskynní kláštery, jež se nacházejí ve vyprahlé polopouštní krajině poblíž gruzínských hranic s Ázerbájdžánem, byly vytesány na strmých skalnatých svazích před mnoha staletími. Staly se kolébkou středověké klášterní kultury a malby fresek. Hrobky svatých, tisíc let staré nástěnné malby, okolní měsíční krajina i skutečnost, že si lidé dobrovolně zvolili život v jeskyních uprostřed pustiny, na vás hluboce zapůsobí. Klášterní komplex se sice nachází v odlehlé oblasti, ale je možné si ho v klidu prohlédnout v rámci jednodenního výletu z Tbilisi, Telavi nebo Signagi.

Oblast Kazbegi

Městečko Kazbegi, ke kterému se z Tbilisi dostanete autem za pár hodin, je centrem jedné z nejnádhernějších, a přesto snadno dostupných vysokohorských oblastí v regionu. Nejtypičtějším obrázkem je pohled na kostelík Cminda Sameba, jehož silueta se rýsuje na vrcholku kopce a za nímž se v pozadí tyčí velkolepá hora Kazbek, pokrytá ledovcem. Horskými údolími, sevřenými strmými svahy, vedou nahoru k ledovcům, vodopádům, horským průsmykům a izolovaným vesnicím četné trasy vhodné na pěší túry i projížďky na koních či horských kolech, ideální na objevování krás kavkazských hor.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gruzínské víno

Víno je národní vášní. Konec konců, Gruzíni ho vyrábějí a pijí již nejméně osm tisíc let. Gruzie je proto označovaná jako „kolébka vína“. Co je však možná důležitější, víno se zde dosud vyrábí v podstatě stejnou metodou jako v začátcích – rozmačkané hrozny kvasí i se slupkami, semeny a často také stopkami ve velké hliněné nádobě podobné amfoře, známé jako kvevri, jež je až po hrdlo zakopaná v zemi. Tradičně vyráběná gruzínská bílá vína mají ve větší míře než jiná bílá vína jantarový/oranžový odstín. Víno kvevri (qvevri; někdy nazývané „nefiltrované“ víno) se těší značné oblibě mezi milovníky dnes módních „přírodních vín“, protože obsahuje minimální množství přísad. Vína kvevri chutnají úplně jinak než vína, na která je zvyklá většina lidí ve světě. Pokud bychom hledali jediný výraz, který by obsáhl všechny rozmanité chutě těchto vín, mohlo by to být slovo „přírodní“.

Lázně Abanotubani

K návštěvě proslulých tradičních sirných lázní v Tbilisi se hodí kterékoli roční období. Můžete si vybrat z několika lázeňských domů. Žádný se sice nedá popsat jako moderní nebo luxusní, ale pokud vám v levných veřejných lázních pro muže nebo pro ženy vadí svlékání před cizími lidmi, většina lázeňských domů nabízí také soukromé místnosti různých velikostí s vlastními bazény.

Extrémní sporty

Chcete-li provozovat rafting či paragliding, stačí hodinová nebo dvouhodinová jízda ven z města. Mnoho gruzínských řek poskytuje skvělé podmínky pro raftaře všech úrovní. Vodácká sezona probíhá od konce dubna do poloviny října (na většině řek jsou nejlepší podmínky do července). Za půldenní výlet spojený se sjížděním řeky Mtiuletis Aragvi nebo Pšavi Aragvi (Pšavi (Pshavi)) severně od Tbilisi, dlouhým 1,5 hodiny a vhodným pro začátečníky i zkušenější raftaře, zaplatí skupina čtyř nebo více osob zpravidla od 100 GEL do 150 GEL za dopravu a k tomu 40 GEL na osobu. Opravdu zkušení raftaři mohou vyzkoušet své umění na řece Mtkvari poblíž měst Bordžomi (Borjomi) a Vardzia nebo na řece Rioni na západě Gruzie (od června do listopadu).

Festivaly a zvláštní události

Festival Art-Gene Tento oblíbený gruzínský festival objíždí regiony a vrcholí několika dny hudby, tance, vaření, umění a řemesel v tbiliském Národopisném muzeu pod širým nebem Tbiliský mezinárodní divadelní festival Bohatý program představení gruzínských i zahraničních divadelních souborů a společností po dobu dvou týdnů v září/říjnu. Tbilisoba Jeden víkend v říjnu probíhají v Tbilisi oslavy podzimní sklizně a založení města, soustředěné v oblasti Starého Města a parku Rike. Všude jsou stánky nabízející mcvadi (šašlik; marinované maso grilované na špízu), chinkali (pikantní knedlíčky plněné mletým masem) a víno, hudební a taneční vystoupení, spousty sýrů, ovoce a řemeslných výrobků a mnoho dalšího.