To všechno a ještě mnohem více. Ať už si chcete užít dobré jídlo, módu nebo futuristickou architekturu, Šanghaj, která nikdy nespí, vám svým sebevědomým ruchem zajistí skutečně strhující zážitky. Takže se držte a bavte se.
Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Čínský jüan (CNY)
Jazyk
Standardní čínština (mandarínština) a šanghajský dialekt
Víza
Občané většiny zemí potřebují třicetidenní vízum umožňující jeden vstup do Číny. Existují i dlouhodobější víza, ale může být obtížné je získat. O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Peníze
Ve městě je velký počet bankomatů, je však dobré mít s sebou vždy i nějakou hotovost. Hotely nejvyšší třídy, obchody a restaurace většinou přijímají kreditní karty.
Čas
Čínský standardní čas (GMT/UTC plus 8 hodin). GMT (Greenwich Mean Time) je základní časové pásmo, které se rozkládá kolem nultého poledníku, a prochází městečkem Greenwich (Anglie).
Doprava
Mobilní telefony
Levné SIM karty s možností doplňování kreditu jsou k mání pro nezablokované telefony. Jestliže nemáte kompatibilní mobil, rozumnou alternativou je zakoupení nebo pronájem lokálního telefonu.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 1400 CNY
Lůžka ve společné ložnici 55–65 CNY Dvoulůžkový pokoj v čínském řetězcovém hotelu 150–400 CNY Jedno jídlo ve fast foodech v nákupních centrech a malých restauracích 35 CNY
Střední
1 400–2 000 CNY
Dvoulůžkový pokoj: 1 000–1 500 CNY Dobrá večeře v restauraci s místní kuchyní: 120 CNY Koktejl v místním baru: 70 CNY
Vysoký
nad 2 000 CNY
Luxusní hotely: 1 500 CNY a více Gurmánská večeře: 300 CNY a více
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Šanghajské muzeum

Je jako injekce adrenalinu do těžkých nohou návštěvníků čínských muzeí. Nabízí ohromující sbírku nejnádhernějších uměleckých děl ze všech významných období čínských dějin ‒ od meditativní krásy krajinomaleb po vytříbenou dokonalost porcelánu se žlutozelenou glazurou. Popisky v angličtině, světlé atrium a dobré rozestavení exponátů vám zpříjemní cestu do fascinujícího světa čínského umění.

Východní Nanjing Road v Šanghaji

Nákupní ulice táhnoucí se od Bundu až na Náměstí lidu svoji důležitost získala ve 20. letech minulého století, kdy se tu otevřely první čínské obchodní domy. V noci připomíná moře neonů, ale už není nejexkluzivnější nákupní adresou v Šanghaji. Přesto je její pěší úsek stále jednou z nejslavnějších a nejpřecpanějších ulic v Číně.

Bund a Náměstí lidu

Bund – v Šanghaji atrakce číslo jedna – zaplnily v průběhu posledních deseti let obchody světových módných značek a nejrůznější restaurace. Provozovatelé nejexkluzivnějších módních butiků, restaurací a hotelů ve městě se domnívají, že jedině Bund je nejlepší adresou pro jejich podniky. Dále na západě leží Náměstí lidu (People’s Square), což je de facto centrum města, kde najdete několik muzeí, zábavních podniků, nákupních center a parků zaplavených zelení.

Konfuciův chrám

Tato dobře udržovaná svatyně Konfucia – Mistra Kchunga – stojí na velkém pozemku s borovicemi a magnoliemi plnými ptačího zpěvu. Chrám je typicky konfuciánský (zahloubaný, uzavřený, tichý), ale každé nedělní ráno se tu koná rušný trh s použitými knihami, většina je v čínském jazyce.

Muzeum domů s kamennými bránami v Šanghaji

Tento atraktivně zařízený a zrekonstruovaný dvoupatrový dům s kamennou bránou je zdobený dobovým nábytkem a prodchnutý kouzlem starosvětské Šanghaje. Podívejte se do miniaturního pokoje na podestě schodiště, který se pronajímal chudým spisovatelům a jiným nuzným nájemníkům.

Květinový, ptačí, rybí a hmyzí trh v Šanghaji

Toto je jeden z mála zachovalých tradičních trhů ve městě, kde se prodávají a kupují domácí mazlíčci „městské velikosti“. Na prodej jsou nejrůznější tvorové, avšak nejpozoruhodnější jsou cvrčci v bambusových klíckách.

Most Waibaidu v Šanghaji

Most, který spojuje Hongkou (Chung-kchou) s Bundem přes úzkou zátoku Suzhou Creek (Su-čou), byl prvním ocelovým mostem v Číně. Dříve postavený most přes tuto zátoku zvaný Will’s Bridge z roku 1856 byl zpoplatněný. Cizinci údajně mohli překročit most „na dluh“, to však nesměli Číňané, takže stavba se proslavila jako symbol zahraničního utlačování.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Architektura

Pověst Šanghaje jako někdejší „Paříže Východu“ úzce souvisí s architekturou. Město je opravdovou pokladnicí architektonických stylů: najdete tu buddhistické chrámy, vily z éry zahraničních koncesí, útulné tradiční domy v malých postranních uličkách, majestátní barokní sídla bank, obytné domy ve stylu art deco, postmoderní výškové budovy a působivé mrakodrapy, jejichž vrcholy zdobí podivné výčnělky jako vystřižené ze sci-fi filmů. Ať už vás zajímá jakýkoli styl, v Šanghaji budete spokojeni.

Keramika a rukodělné výrobky

Čínský porcelán strávil většinu 20. století ve stavu umělecké deprese, ale situace se rychle mění a nová generace návrhářů začíná zaplňovat mezery ve snaze obnovit uměleckou hodnotu ťing-te-čenské keramiky. Ta se nazývá podle města Jingdezhen (Ťing-te-čen) v provincii Jiangxi (Ťiang-si), které je proslulé produkcí kvalitního porcelánu. Výsledky jsou k vidění v šanghajských obchodech, kde můžete koupit všechno od modernistických čajových konvic a stolního nádobí po překrásné, ručně vyrobené šálky.

Zábava

Šanghaj sice už dávno není tím hříšným místem, kde lidé chodili tancovat, zatímco se revolucionáři pomalu probíjeli za zvuku střelby do města, ale možnosti zábavy se tu znovu během posledních deseti let značně rozšířily. Napojte se na místní kulturní scénu a užijte si osvěžující dávku jazzových koncertů, akrobatických představení či tradiční čínské hudby.

Lázně a masáže

V Šanghaji si můžete dopřát masáž celého těla nebo pouze nohou za zlomek ceny, kterou byste zaplatili doma. Absolvovat ji můžete v nejrůznějším prostředí – od salonů zaměřených na masáž nohou v obytných čtvrtích, kde se zákazníci rozvalí do křesla a dívají se na televizi, po hotelové lázně střední či nejvyšší kategorie nabízející soukromé masážní místnosti, čerstvá prostěradla a úžasně pohodovou atmosféru.

Stravování

Šanghaj, která v současnosti funguje jako do ruda rozpálená „tavící pec“ čínské ekonomické proměny, přenesla tuto „ohnivou“ atmosféru také do svých kuchyní. Město láká jako magnet nejen regionálně proslulé čínské šéfkuchaře, ale i kulinářské hvězdy z celého světa, a nárokuje si titul nejmódnějšího gastronomického centra Říše středu.

Tchaj-ťi a bojová umění

Nejlepší školy bojového umění: • Longwu Kungfu Center Čínská, japonská a korejská bojová umění tu učí trenéři šanghajských týmů zabývajících se těmito sporty. Je to největší centrum ve městě nabízející i kurzy bojových umění pro děti o víkendech ráno a také výuku v anglickém jazyce. • Wuyi Chinese Kungfu Centre Hodiny tchaj-ťi v angličtině ve čtvrtek a v neděli a výuka pro dospělé a děti. • Mingwu International V této víceúčelové tělocvičně probíhají bilingvní kurzy různých bojových umění od tchaj-ťi po wushu a karate pro dospělé a děti.