Hongkong je skvělým místem pro ty, kteří hledají nové zážitky. Rušné město, kde se na svazích kopců pokrytých džunglí tyčí mrakodrapy do ohromujících výšek, funguje podobně jako injekce adrenalinu. A navíc ve městě oblíbeném miliardáři si můžete užít svou porci luxusu, aniž byste za ni zaplatili majlant.

Tak třeba – jízda lodí po hongkongském přístavu za pouhé 2 HKD je snad nejlevnější vyhlídkovou plavbou na světě. Levným a zajímavým zážitkem je i návštěva některého z místních tržišť. A když chcete utéct před davy lidí, stačí se vypravit do některého z přírodních parků, jichž je v Hongkongu fůra.

Opravdovým rájem je Hongkong pro ty, kteří rádi ochutnávají místní kuchyni. Vyzkoušejte medúzu, nabídněte hladovému žaludku to nejlepší z čínské i dalších světových kuchyní.

S plným břichem pak brouzdejte noční září tisíců neonových světel, prozkoumejte poloopuštěné vesnice, vydejte se na procházku po plážích daleko od neonů a oceli nebo objevujte kontrasty stárnoucích a hypermoderních budov. Ať podniknete cokoli, Hongkong vám zrychlí tep.

Zobrazit více
Hong Kong City Map - 55240
Průvodce

Hong Kong City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Hongkong do kapsy - 5286
Průvodce

Hongkong do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Hong Kong - 55502
Průvodce

Hong Kong

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Hongkongský dolar (HKD); zhruba 1 USD = 7,8 HKD
Jazyk
Čínština a angličtina, většina obyvatel používá kantonštinu
Peníze
Bankomatů je po celém městě dostatek. V obchodech nebývá problém s kartami.
Víza
Češi nepotřebují při turistických cestách do 90 dnů vízum
Čas
SEČ +7 hodin (při letním čase +6 hodin)
Důležitá čísla
Policie, hasiči a záchranná služba – 999
Doprava
Hromadná doprava zahrnuje supermoderní a velmi rychlé metro, rozsáhlá je síť autobusů, trajekty jsou rychlé a levné. Tramvaje jsou ve městě spíše pro zábavu.

Denní rozpočet

Běžné denní náklady
Na asijské poměry je Hongkong relativně drahé místo. Lze vyjít i s 300 HKD na den, ale vyžaduje to značnou vnitřní disciplínu. Lepší je počítat přibližně s 600 HKD na den.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Trajekt Star Ferry

Nemůžete říci, že jste poznali Hongkong, pokud jste se nesvezli na palubě neuvěřitelně levného trajektu Star Ferry. Za pár HKD se můžete svézt na horní palubě jedné z těchto dieselelektrických lodí, z nichž první vyplula v roce 1888. Lodě se jmény jako Morning Star (Jitřenka), Celestial Star (Nebeská hvězda) nebo Twinkling Star (Zářivá hvězda) jsou nejromantičtější v noci. Bude-li to možné, vyjeďte si za jasné noci z kowloonské strany do Centrálního obvodu. Cesta trvá asi 9 minut a lodě odjíždějí v podstatě jedna za druhou.

Mrakodrapy

Slova pokulhávají, chcete-li popsat příval energie, kterým na vás dýchá Hongkong, a úchvatný terén, v němž stojí. Abyste vše mohli komplexně vnímat, potřebujete odstup a perspektivu, to znamená dostat se co nejvýš (míněno doslova) – nejlépe na mrakodrap. Nabízí se například Bank of China Tower, kde vyjeďte do 43. patra a odměňte se fantastickým výhledem. Ještě výš jsou okna Informačního centra hongkongského měnového úřadu v 55. patře budovy Two International Finance Centre, ovšem zpoza skla není pohled tak vzrušující.

Wet Market

Očekávejte „mokrý trh“, tedy asijské tržiště, kde se prodávají i živá zvířata a neustále se vše omývá vodou. Stánky s exotickým čerstvým ovocem – karamboly, anony siťované (tzv. „býčí srdce“), pitahaye (kaktusové fíky) – navršeným do vysokých hromad se tísní vedle stánků s jinými lahůdkami a oblíbenými potravinami, např. černými vejci (nazelenale černá vejce obalená ve směsi popela, limetek a soli a zakopaná do země na 100 dní), nebo čerstvým bílým sójovým tvarohem, který vám naberou ještě kouřící z dřevěných nádob. Pokud jste přecitlivělí, bude vás trh šokovat. Je příliš naturalistický.

Sheung Wan

Kousek od nablýskaných ostře řezaných mrakodrapů Centrálního obvodu se nachází Sheung Wan – staré čínské jádro ostrova Hongkong. Tuto živou, svéráznou oblast si nejlépe prohlédnete pěšky. I když se výškové stavby rozlézají již i západně od centra, tato část města si zachovala ještě hodně ze svého staromódního čínského charakteru a není tu ani jedna nákupní pasáž. Je tu spousta zajímavých zákoutí a obchůdků, třeba s napodobeninami bankovek, starožitnostmi a spoustou cetek a veteše.

Ping Shan

Proslulých Pět klanů si začalo stavět domy v Nových teritoriích kolem 11. století. Prvním a nejmocnějším byl klan Tangů , který zakládal vesnice obehnané zdí. Ty si dnes můžete prohlédnout v rámci naučné stezkyPing Shan Heritage Trail. Tangy následovaly klany Hau a Pang – které se usídlily kolem Sheung Shui a Fan Ling – a později klany Liu a Man. Kilometr dlouhá naučná stezka Ping Shan Heritage Trail vede kolem nádherných historických budov, které klany obývaly. Abyste ochutnali jejich kuchyni, zajděte do Dah Wing Wahu.

Hotel Peninsula

Dopřejte si špetku luxusu v jednom z nejlepších hotelů na světě a jednoznačném symbolu Hongkongu. Odpolední svačina v hotelu Peninsula je cenově dostupným způsobem, jak si užít uhlazenou, dokonalou obsluhu, královskou atmosféru i smyčcový kvartet diskrétně skrytý v prvním patře… I když ceny jsou závratné tak jako tak – svačina pro dva stojí okolo 400 HKD. Plánujete-li sem zajít na čaj, nezapomeňte na společenský oděv (sako není nutné) a nenechte se zaskočit frontou na volné místo u stolu.

Peak

Nejvyšším bodem ostrova Hongkong je Peak – prestižní rezidenční místo už od okamžiku, kdy sem přijeli Britové v 19. století. Bohatí podnikatelé (v kantonštině mají označení tai-pan) si zde stavěli letní sídla, aby unikli před horkem a vysokou vlhkostí (obvykle zde bývá tak o 5 °C chladněji než dole). Peak je i dnes nejmódnější – a nejdražší – částí Hongkongu a zároveň jedním z hlavních cílů turistů. Z vrcholu uvidíte pozoruhodné panorama Hongkongu a zároveň se pohodlně zorientujete.

Chrám Sik Sik Yuen Wong Tai Sin

Zaútočí na vás zářivou barevností – červeným sloupy, zářivě žlutou střechou a zelenomodrými mřížovinami. Úžasné je, jak je chrám Sik Sik Yuen Wong Tai Sin populární mezi místními obyvateli. Pokud sem přijdete pozdě odpoledne nebo brzy navečer, uvidíte davy lidí, kteří se modlí nebo věští budoucnost pomocí bambusových tyčinek. Za hlavním chrámem směrem doprava je Zahrada dobrých přání, plná barevných pavilonků (nejhezčí je Unicorn Hall, česky Síň jednorožce, s šestiúhelníkovým půdorysem a vyřezávaným dveřmi a okny), křivolakých můstků a umělých jezírek.

Hong Kong Park

Hong Kong Park je jedním z nejneobvyklejších parků na světě. Byl úmyslně navržen tak, aby vůbec nevypadal přírodně. Důraz je kladen na umělé výtvory – náměstíčko s fontánou, skleník, umělý vodopád, krytá sportovní hala, hřiště, zahrada na cvičení tai-či, vyhlídková věž, muzea a umělecká centra... Díky hradbě mrakodrapů na jedné straně a horami na druhé je park dokonalou kulisou pro dramatické fotografie. Zdaleka nejlepší atrakcí parku je obří voliéra, která je domovem 150 různých druhů ptáků a je přesvědčivým, uměle vytvořeným tropickým pralesem.

Noční trh na Temple Street

Na Temple Street probíhá nejživější noční trh v Hongkongu. Ale nechoďte sem jenom nakupovat. Je zde také spousta restaurací a zábavních podniků. Pouliční prodavače jídla najdete na Woo Sung St, která vede rovnoběžně k východu, nebo v části Temple St severně od chrámu směrem k Man Ming Lane. Kromě restaurací je tu i přebytek věštců a bylinkářů a také pár bezplatných představení kantonské opery pod širým nebem. Tržiště se oficiálně otvírá odpoledne a zavírá o půlnoci, ale nejlepší je přijít mezi 19. a 22. hodinou, kdy je plné stánků a lidí.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Hongkong je excelentním místem pro pěší turistiku a zdejší početné turistické stezky jsou všechny velmi atraktivní. Čtyři nejdůležitější jsou MacLehose Trail, Wilson Trail, Lantau Trail a Hong Kong Trail. Slavná Dragon’s Back Trail (Stezka na zádech draka) vede malebnou krajinou a je relativně nenáročná.

Cyklistika

Hongkongské cyklistické stezky se nachází převážně v oblasti Nových teritorií a vedou od Sha Tin přes Tai Po do Tai Mei Tuk.