Může být taková, jakou si ji budete přát. Chcete objevovat prastarou Čínu, či její hypermoderní podobu? Chcete poznávat velkoměsta, nebo konzervativní, venkovská, zapadlá místa? Můžete cokoliv. Navzdory tomu, že Čína se modernizuje závratným tempem, pod líbivým nátěrem najdete staromódní tóny.

Nejstarší nepřetržitě existující světová civilizace zkrátka za celou tu dobu nastřádala pěkných pár historických artefaktů. Stačí navštívit pár vybraných lokalit a rázem se vám naskytne přístup k tolika památkám, že nebudete vědět co s nimi – pak už se můžete bez zábran ponořit do bájemi a mýty opředeného Zakázaného města, v úleku žasnout při pohledu na Velkou čínskou zeď nebo se pokusit rozluštit nadčasové výrazy v nehybných tvářích terakotových válečníků.

Stejně tak dobře ovšem můžete podlehnout jedinečným půvabům Píngyáa – nejzachovalejšího z čínských opevněných měst – nebo na prchavý okamžik dosáhnout osvícení v poklidných jeskyních Mo-kao u Dūnhuángu, případně se toulat mezi historickými osadami Wùyuánu nebo ve společnosti svátečně oděných tibetských poutníků obcházet labrangský klášter.

Čína je rozhlehlá a nepředstavitelně rozmanitá. Kulinářskými lahůdkami počínaje a přírodními krásami konče. Gastronomické dobrodružství představuje dost možná ten nejlákavější aspekt putování, z něhož se vrátíte domů s nabuzenými chuťovými buňkami a mnoha báječnými vzpomínkami. Ale také výšlapy čínskou přírodou jsou úchvatným zážitkem – a právě pěší túry jsou možná tím nejlepším způsobem, jak poznat Říši středu.

Zobrazit více
Shanghai City Map - 55288
Průvodce

Shanghai City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Čína (Poznáváme) - 5293
Průvodce

Čína (Poznáváme)

599 Kč 150 Kč Jít do eshopu
Beijing - 55307
Průvodce

Beijing

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
China - 55308
Průvodce

China

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu English
Beijing City Map - 55319
Průvodce

Beijing City Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Hong Kong - 55502
Průvodce

Hong Kong

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Peking
Měna
Čínský jüan (CNY)
Jazyk
Mandarínská čínština, kantonská čínština
Peníze
Ve větších městech jsou běžnou součástí života bankomaty. Platební karty jsou tu již rozšířené méně; nezapomeňte proto mít vždy po ruce hotovost.
Víza
Vízum je nezbytné k návštěvě všech částí Číny s výjimkou Hongkongu a Macaa. Pro návštěvu Tibetu a několika dalších oblastí je zapotřebí zvláštní povolení.
Čas
SEČ +7 hodin (není letní čas); celá země leží v jednom časovém pásmu
Elektřina
220 V/50 Hz; objevují se eurozásuvky, ale počítejte s tím, že budete potřebovat adaptér
Důležitá čísla
Policie – 110, první pomoc – 120, hasiči – 119
Doprava
Čínská síť vlakových i autobusových linek je velmi rozsáhlá a ani o vnitrostátní letecké spoje tu není nouze. Chcete-li si v Číně pronajmout vůz, budete si nejprve muset obstarat dočasný čínský řidičský průkaz.

Denní rozpočet

Nízké
do 200 CNY
lůžko ve společné ložnici: 40–50 CNY skvělé levné malé restaurace a trhy s potravinami cenově dostupné internetové připojení a půjčovny kol do některých muzeí je vstup zdarma
Střední
200–1000 CNY
dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie: 200–600 CNY oběd i večeře ve slušné restauraci
Vysoké
nad 1000 CNY
dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu: od 600 CNY výš oběd i večeře ve skvělých soukromých a hotelových restauracích nakupování ve značkových prodejnách
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Velká čínská zeď

Světoznámé opevnění nepředstavuje jen možnou trasu nezapomenutelného putování napříč severní Čínou, ale i výmluvné ztělesnění tradičních čínských vlastností: pracovitosti, nevyčerpatelné pracovní síly, ambicióznosti, technického důvtipu (a nedůvěry vůči sousedům).

Šanghaj

Neonově zářící maják nadcházejících změn, neomezených možností a kultivovanosti. Šanghaj. Do této metropole se jezdí návštěvníci seznamovat se všemi superlativy, k nimž se Čína dokázala vybičovat – od nejvyšší vyhlídkové terasy na světě až po největší podzemní divadlo tamtéž. Něco extra si tu můžete dopřát na každém druhém kroku.

Zakázané město

Gigantický pekingský palác, který není městem a zakázaným už vůbec ne, je se svými rozlehlými sály, nádhernými branami a věkovitými relikty posledním výkřikem v dějinách dynastické velkoleposti. Žádná jiná čínská lokalita není tak intenzivně prosycená historií, pověstmi či starými dobrými dvorskými intrikami. Stejně tak působivější sály ani oslnivější sbírky hned tak někde nenajdete.

Jang-c’-ťiang

Pramenem životadárného čínského veletoku Jang-c’-ťiang je tající sníh ze třetího světového pólu – náhorní Tibetské plošiny. Nejdelší čínská řeka se dramaticky žene Čínou ze západu na východ, aby se na samém konci vlila do Tichého oceánu. Její dramatický vrchol nicméně tvoří Tři soutěsky, které v průběhu uplynulých tisíciletí vyhloubil do okolní krajiny neodbytný říční tok.

Terakotoví válečníci

Nehybně drží stráž u svého císaře už déle než 2000 let – terakotoví válečníci se řadí mezi vůbec nejunikátnější archeologické objevy, jaké kdy byly učiněny. Nejde jen o to, že celé dílo tvoří tisíce postav v životní velikosti sešikovaných do bojového útvaru, ale také o to, že ani dvě z nich nejsou stejné a že každý válečník má jiný výraz.

Fènghuáng

Domy hřadující na vratkých kůlech, sály předků, polorozpadlé chrámy a strážnice rozeseté po bludišti uliček plných obchůdků, v nichž jsou k dostání záhadné potraviny a léčivé přípravky – už jen to stačí k tomu, aby prastaré město Fènghuáng bylo neopominutelnou položku na vašem itineráři. Je to opravdu jedno z nejkouzelnějších čínských měst.

Lhasa

Posvátné město Lhasa je ideální k úvodnímu seznámení s Tibetem a už na příjezdové trase k němu se člověku v zátylku ježí chlupy vzrušením. Jeho hlavními lákadly jsou majestátní modlitební síně buddhistického paláce Potála, středověký chrám Džókhang či klášterní města Däpung a Sera, ale skutečné srdce tibetské čtvrti tvoří bělostné křivolaké uličky historického jádra.

Velký Buddha v Lèshānu

Ať už si toho o lešanském Buddhovi přečtete v brožurkách sebevíc – ano, jeho uši skutečně měří sedm metrů –, jeho nezměrná velikost vás plnou intenzitou oslní teprve v okamžiku, kdy sestoupíte po přilehlém schodišti a ve výši očí uvidíte jeho prsty na nohou. Tato překrásná socha byla s nesmírným úsilím vytesána do skalního masivu u řeky před více než 1200 lety.

Dūnhuáng

Na dalekém západě, kde Čína začíná pomalu přecházet v pouštní krajinu měsíčního typu, leží atraktivní oáza Dūnhuáng. Samotné město obklopují masivní písečné přesypy a zbytky Velké čínské zdi bičované nemilosrdnými pouštními větry, nicméně jeho největší atrakcí jsou velkolepé jeskyně Mo-kao, jejichž sochy obdařené nenapodobitelným půvabem jsou dost možná tou vůbec nejúchvatnější ze všech čínských kulturních památek.

Hedvábná stezka

S Hedvábnou stezkou jsou spojená i další města v zemích, jako je třeba Uzbekistán či Turkmenistán, ale až v Číně si začnete připadat, že kráčíte po oné vysněné „Hedvábné stezce“. Nasedněte proto na autobus a poznávejte ji tak, jak ji před vámi poznávali staří kupci – kilometr po kilometru, město po městu. Nejzajímavějšími městy jsou Kašgar či Hétián.

Píngyáo

Proudem času nedotčené Píngyáo je skutečný klenot: zachovalé opevněné čínské město, které jako by vypadlo rovnou z dob svého největšího rozkvětu spojeného s dynastií Čching. Impozantní městské hradby, úzké uličky, rázovité výlohy prastarých obchůdků, tradiční architektonické památky, hrstka prvotřídních hotelů, pohostinní domorodci i zvládnutelné proporce. Člověk tu na jednom místě procestuje celou Čínu křížem krážem. Nebude se vám chtít domů.

Hongkong

Vydejte se na vyhlídkovou plavbu po hongkongském přístavu Victoria Harbour a prohlédněte si z vody jedno z nejznámějších panoramat na této planetě – zdejší mrakodrapy v celé jejich ocelovo-neonové nádheře, ostře se rýsující na pozadí hor. Desetiminutový výlet legendárním přívozem Star Ferry je patrně tou nejlevnější vyhlídkovou plavbou na světě.

Peking

Chcete-li hlavnímu městu Číny – Pekingu – takříkajíc proniknout pod kůži, musíte se nejprve ztratit v hútòngu, některé z prastarých bočních uliček. Právě zde se totiž ukrývá pekingská DNA. Zatímco zbytek města si hraje na hypermoderní metropoli, jeho skutečné půvaby – podmanivé dvorky, stísněné soutky, nahodile sbité střechy a nepřehlédnutelná sousedská soudržnost – se odjakživa držely hezky při zemi.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Pěší túry jsou nejlepším způsobem, jak Čínu poznat. Čím dál na západ a jihozápad od Pekingu se ocitnete, tím lépe. Nejznámější a nejúchvatnější jünnanský trek najdete v rokli Skákajícího tygra, ale není to nic pro slabé nátury. Pouť rýžovými poli Dračí páteře je také úžasná, stejně jako trasy u Lángmùsì. Vyplatí se vydat i na pěší túru po národním parku Jiǔzhàigōu, jehož zářivě modrá jezera a tibetské vesničky ležící ve stínu zasněžených horských vrcholků jsou zlatým hřebem pobytu v provincii Sečuán. Stejně tak je skvělá i třídenní túra na poutní stezce okolo nejposvátnější hory Asie Kailás (6714 metrů). K parádním trekům samozřejmě patří i výšlapy po některých úsecích Velké čínské zdi – jedny z nejautentičtějších úseků zdi jsou v Huánghuā.

Cyklistika

Na kolo se můžete vypravit na tropickém ostrově Hǎinán, kde je ideální cyklistický terén. Nejlepší je zamířit na východ, kde na vás čekají malebná údolí posetá rýžovými políčky, nádherné zátoky a jedny z nejkrásnějších pláží v celé Asii. V této části Číny se ani ty nejvyšlapanější trasy nedají označit za frekventované. Zajímavou celodenní cyklotúru můžete podniknout i po Yángshuò.

Tai-či

Tai-či neodmyslitelně patří k čínské kultuře. Nemusí se odehrávat jen v pomalém tempu; jeho čchenská varianta převzala řadu bleskurychlých pohybů z šaolinského boxu a po tradiční sestavě vás budou ještě hodně dlouho bolet nohy. Najděte si proto svého mistra – třeba v Pekingu, Šanghaji, Yángshuò nebo Wu-tangu – a obohaťte svůj pobyt v Číně o trochu magie a tajemna.

Vyhlídkové plavby

Čína se honosí dramatickými až dech beroucími řekami, jako je třeba veletok Jang-c’-ťiang, který se od svých pramenů na Tibetské plošině vine napříč celým čínským územím. Z paluby vyhlídkového člunu se vám může naskytnout krásný pohled na Tři soutěsky, snová krasová zákoutí Li-ťiang, hongkongský přístav Victoria Harbour a mnoho dalších míst.

Gastronomie

Zatímco na západě převládá pikantní kuchyně hojně využívající nejrůznějších koření, na severu můžete ochutnat hlavně syté slané lahůdky, na východě čerstvé, lehce dochucené dary moře a na jihu tradiční dim sum. A nevynechávejte ani pohraniční regiony, kde národnostní menšiny servírují na stůl pro změnu něco úplně jiného.