Místo, kterému se nepodobá žádné jiné na světě. Bali není jen pozemským rájem, je to i stav mysli, nálada, touha. Na Bali si můžete užívat na plážích, ale také podniknout spoustu dobrodružství. A užívat si přitom úsměvy místních lidí, velkorysých a skutečně vřelých.

Ponořte se do chaosu Kuty, dopřejte si požitkářské radovánky Seminyaku a Kerobokanu nebo najděte klid ostrova Nusa Lembongan. Objevte samozřejmě i Ubud, který je srdcem Bali, místem, kde je duše a kultura ostrova nejdostupnější. Společně s východním a západním Bali je to oblast nejkrásnějších rýžových teras a starobylých monumentů.

V nitru Bali pak najdete dramatické vulkány tyčící se v centrálních horách. Na jejich svazích stojí chrámy jako Pura Luhur Batukau, jeden z 20 tisíc na ostrově. Severní a západní Bali je řídčeji osídlené, ale za potápěním a surfováním se vyplatí vydat se na cestu.

Za návštěvu stojí i Lombok, ostrov velký téměř jako Bali, ležící hned vedle. Zatím je neobjevený, ale ochotný k objevování – nabízí zajímavosti od sopečného centra po prázdné idylické pláže, jako je Mawun. Právě tady je také druhá nejvyšší sopka v Indonésii – mocná hora Gunung Rinjani.

A další argumenty, proč vyrazit na cestu? Na Bali se domluvíte anglicky, je tam bezpečno, k dispozici v turistických oblastech jsou rychlé wi-fi připojení a mobilní služby… Největší obavou tak bude jen to, že se vám nebude chtít domů.

Zobrazit více
Bali do kapsy - 5253
Průvodce

Bali do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Bali a Lombok - 5299
Průvodce

Bali a Lombok

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Denpasar / Jakarta
Měna
Rupie (IDR)
Jazyk
Bahasa Indonesia a balijština
Peníze
Bankomaty jsou na Bali všude kromě venkovských oblastí a na Lomboku v turistických oblastech. Kreditní karty jsou přijímány hotely a restauracemi ve střední a nejvyšší kategorii.
Víza
Po příletu je obvykle vydáno vízum opravňující ke 30 dnům pobytu
Očkování
Není potřeba
Čas
SEČ +7 hodin (letní čas nemají)
Důležitá čísla
První pomoc – 118, 119, policie – 110, hasiči – 113
Doprava
Řidiči jsou tu přátelští, jezdí se po levé straně silnice

Denní rozpočet

Nízké
méně než 100 USD
Pokoj v guesthousu nebo v domácnosti: méně než 50 USD Levné jídlo a nápoje, zejména v místních podnicích Můžete vyžít za 40 USD na den
Střední
rozpočet 100–220 USD
Pokoj v hotelu střední kategorie: 50–150 USD Můžete si dát jídlo a nápoje téměř v jakémkoli podniku Spa procedury a další luxus
Vysoké
více než 220 USD
Pokoj v luxusním hotelu či resortu: více než 150 USD Největší položku budou představovat luxusní spa
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Ubud

Umělecké srdce Bali, slavné díky knihám a filmům, vyzařuje neodolatelné duchovní kouzlo. Ulice Ubudu lemují galerie, ve kterých tvoří umělci, skromní i vyhlášení. Každou noc se konají krásná vystoupení představující bohatou a elegantní kulturu. Muzea oslavují díla těch, kteří se zde nechali po léta inspirovat, lidé se procházejí mezi rýžovými poli, aby našli to pravé místo, kde se posadit do pozice lotosového květu a rozvažovat nad nekonečnými možnostmi života.

Noční Kuta

Noc v Kutě začíná stylovými kavárnami a bary Seminyaku, podniky s otevřenými stěnami, kde v mihotavém třpytu svíček všechno vypadá mnohem krásnější. Později vás vtáhnou kluby světové úrovně se slavnými zahraničními DJ, kteří vytáčejí své legendární rytmy v elegantním prostředí vhodném pro celebrity. Lehce před úsvitem vás do svých černých děr nasají divočejší, hlučnější kluby Kuty, aby vás o několik hodin později vydali do nejistého denního světla, vyčerpané, ale šťastné.

Rýžové terasy Jatiluwih

Proužky zeleně se ladně vinou kolem svahů hor porostlých kokosovými palmami; tyto starobylé rýžové terasy Jatiluwih jsou stejně důmyslné jako elegantní a jsou nadčasovou výpovědí o lásce a respektu balijských pěstitelů rýže k půdě. Jak půjdete či pojedete na kole či autem po stezkách, pěšinách i silnicích touto úrodnou oblastí, brzy vám dojdou slova pro popis zelené.

Selong Blanak, Lombok

Jižní pobřeží Lomboku si uchovává divokou, drsnou krásu s několika málo návštěvníky a generuje mnoho řečí o obrovském turistickém potenciálu regionu. Jak se podíváte na nedotčenou pláž Selong Blanak, snadno tomu porozumíte. Přejděte po rozeklaném mostě ze vsi na dokonalý pruh písku s průzračnou tyrkysovou vodou, perfektní ke koupání. Ve vzdálené části zátoky se rozkládá oblouk jemného bílého písku. Po většinu dní je tato pláž snů zcela prázdná.

Seminyak

Lidé chodí po Seminyaku a ptají se sami sebe, zda jsou vůbec na Bali. Samozřejmě! Je to ostrov, který si cení kreativitu jako málo jiných míst, je to centrum luxusu, kde najdete tvůrčí butiky vedené místními návrháři, kde stojí ty nejzajímavější restaurace a malé butikové hotely, jež boří zdejší klišé. Na ostrově žijící cizinci, místní i turisté tu hodiny posedávají v kavárnách, vyrovnaní se světem a naplno si užívající potěšení života.

Sopka Rinjani, Lombok

Při pohledu na mapu Lomboku si všimnete, že doslova celé severní polovině ostrova vévodí masivní a velkolepá hora Gunung Rinjani (3 726 m), druhá nejvyšší sopka v Indonésii. Výstup na Rinjani není žádný piknik a patří k němu plánování, nájem průvodce a nosičů, únava a pot. Stezka se vine po svazích mohutné hory až na hranu mohutného kráteru, odkud se naskýtají dech beroucí výhledy na posvátné jezero, jež je významné poutní místo, a kouřící, velmi aktivní malý sopečný kužel Gunung Baru uvnitř.

Gili Trawangan

Pokud vám Gili Trawangan připadá nádherný přes den, měli byste jej vidět za úsvitu po protančené noci v jednom z nejlepších tanečních klubů v regionu. Nenajdete tu žádnou elegantní výzdobu, třpytivé efekty, vyhazovače u vchodu, ani děsivé vstupné; večírky na Trawanganu začaly na plážích a pořád mají zábavnou, neorganizovanou atmosféru. Místní DJ běžně vytáčejí hypnotické etnické zvuky a čas od času se tu objeví hvězdní DJ a předvedou nové sety.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Surfování

V 60. letech minulého století právě surfování odstartovalo balijský turismus. A od té doby se pořád rozvíjí. Surfovat začali i mnozí Balijci a říká se, že jejich styl ovlivnily místní tance. Na Bali jsou desítky skvělých lokalit v každém směru – od září do dubna jeďte na východní pobřeží, ve zbytku roku na západní.

Potápění a šnorchlování

Bali, s teplou vodou, rozsáhlými korálovými útesy a bohatým podmořským životem, nabízí skvělé potápěčské a šnorchlovací dobrodružství. Nusa Penida je jednou z mnoha potápěčských lokalit lemujících Bali. Legendární 30 metrů hluboká stěna u ostrova Pulau Menjangan vás ohromí při jednom ponoru za druhým. Stejně skvělá místa jsou i na ostrovech Gili či Lomboku, zejména u jeho severozápadního pobřeží.

Pěší túry

Skvělými místy pro turisty na Bali jsou Ubud, oblast Sideman a Munduk. Dokonce i z rušné Kuty a Seminyaku se můžete vydat na pláž, zabočit vpravo a jít na sever tak daleko, jak se vám bude chtít, a těšit se z nádherného příboje a ubývající civilizace. Bali nenabízí pěší túry do odlehlé divočiny kromě výstupů na sopky a denních výletů do národního parku Taman Nasional Bali Barat. Většinou budete z nejbližší vsi chodit na denní výlety, často ještě před úsvitem, abyste se vyhnuli mrakům a mlze, jež dopoledne hory většinou zahalí.

Cyklistika

Je snadnější poradit, kam na kole nejezdit, než kam jezdit – vyhněte se oblastem od Denpasaru po Sanur na jihu a od Kerbokanu po Kutu na západě. Lombok je také dobrým místem pro cyklistiku. V obydlených oblastech jsou silnice ploché a doprava po celém ostrově je méně chaotická než na Bali. Některé lidi od jízdy na kole odrazuje tropické horko, ale když jedete po rovině nebo z kopce, vánek vás skutečně ochladí.

Rafting

Některé agentury jezdí na řeku Sungai Ayung poblíž Ubudu, kde je mezi 19 a 25 peřejemi třídy II až III (tedy potenciálně dobrodružné, ne však nebezpečné). Oblíbená je také řeka Sungai Telagawaja poblíž vsi Muncan na východě Bali. Je drsnější než Ayung a scenérie je divočejší.

Gastronomie

Je doslova nemožné nezačít se těšit na jídlo, když vkročíte do klasického warungu (malé restaurace) na oběd a spatříte desítky čerstvě připravených jídel, jež tu na vás čekají. Místní speciality, jako je babi guling (rožněné selátko, jež bylo po mnoho hodin marinované v koření), vás budou lákat znovu a znovu. Rozhodně neodjíždějte, dokud si nedopřejete oběd v jedné ze skvělých malých balijských restaurací v Denpasaru.