Kosmopolitní hlavní město Baku obklopuje své historické jádro, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, závratnou architekturou 21. století. Navíc leží na břehu Kaspického moře s bohatými zásobami ropy. V okolní polopoušti se nacházejí bahenní sopky a zvláštní ohňové úkazy. A přesto pouhé tři hodiny jízdy odtud leží vesničky, v nichž se zastavil čas, obklopené svěžími ovocnými sady, jež dramaticky kontrastují s úchvatnými vrcholy Velkého Kavkazu v pozadí. Na většině těchto odlehlých míst jsou cizinci stále velkou raritou, ale na oplátku za určitou úroveň jazykové dovednosti se setkáte s nevšední pohostinností. A několik venkovských zařízení – od soukromých vesnických penzionů po honosné hotely zaměřené na lyžaře a hráče golfu – má dnes anglicky mluvící zaměstnance, kteří jsou cestovatelům k dispozici.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Baku
Měna
manat (AZN)
Jazyk
ázerbájdžánština
Víza
Pro občany České republiky platí pro vstup na území Ázerbájdžánu vízová povinnost. Víza lze získat na konzulárním úseku Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze (dostat vízum na Mezinárodním letišti Hejdara Alijeva v Baku možné není). Od září 2014 platí občané zemí Evropské unie (s výjimkou občanů Dánska, Spojeného království a Irska) za vstupní vízum 35 EUR. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Plánujete-li delší než desetidenní pobyt, vyžaduje zákon registraci na policii.
Peníze
Bankomaty a směnárny jsou široce dostupné. Kromě luxusnějších zařízení a podniků v hlavních městech se zpravidla nepřijímají platební karty.
Čas
V Zakavkazsku platí GMT/UTC plus čtyři hodiny; v Ázerbájdžánu je zaveden letní čas, hodiny se tedy v období od konce března do konce října posouvají o hodinu dopředu.
Doprava
Maršrutkami (minibusy) a autobusy Zajišťují hlavní dopravní spojení v oblasti. Na hlavních trasách je doplňují rychlejší sdílené taxíky. Vlaky Vlaky jsou obvykle pomalejší než autobusy a železniční síť je omezená, ale praktické noční lůžkové vlaky jsou levné a pohodlnější než cestování po silnici. Autem Jezdí se vpravo. Maximální povolená rychlost je obvykle nízká, málokdy vyšší než 90 km/hod. S výjimkou hlavních měst je parkování poměrně snadné. Lanovka Moderní pozemní lanovka v Baku vás vyveze z dolní stanice poblíž restaurace Çinar nahoru k Plamenným věžím za pouhé tři minuty. Intervaly mezi odjezdy se mohou významně měnit podle potřeby. Metro Metro Baku zajišťuje spojení mezi historickým centrem a vlakovým nádražím a sérií předměstských stanic. Z Ázerbájdžánu do Arménie Mezi Arménií a Ázerbájdžánem není žádné přímé dopravní spojení.
Mobilní telefony
Místní SIM karty jsou levné. Veřejných telefonních automatů je málo a jsou daleko od sebe, ale prodejny mobilních telefonů najdete všude.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní směrové číslo Ázerbájdžánu 00994 Tísňové volání 103, 112

Denní rozpočet

Nízký
méně než 70 AZN
Ubytování méně než 40 AZN Hlavní jído s přílohou méně než 5 AZN
Střední
mezi 70 až 150 AZN
Ubytování 40 AZN až 100 AZN Hlavní jído s přílohou 5 AZN až 10 AZN
Vysoký
více než 150 AZN
Ubytování více než 100 AZN Hlavní jído s přílohou více než 10 AZN
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Baku

Baku, držící se v těsném závěsu za Dubají, rychle proměňuje svou siluetu novou architekturou, jež patří k nejodvážnějším a nejpůsobivějším na světě. Protipólem ke středověkému historickému jádru města, zapsanému na seznam světového dědictví UNESCO, je trojice zvlněných mrakodrapů, dosahujících výšky 190 metrů, které vypadají jako obrovské skleněné plameny. V noci se pak Plamenné věže skutečně rozzáří při světelné show se střídajícími se motivy ohně, tekoucí vody a národní vlajky. Podobně velkolepou podívanou nabízejí majestátní bílé křivky Kulturního centra Hejdara Alijeva, úchvatné stavby Zahy Hadid. A na pobřeží Kaspického moře se má brzy realizovat série nových projektů, včetně fenomenální, jedinečné stavby ve tvaru obrovského srpku měsíce.

Sәki

Městečko Şәki, jež představuje kulturní kontrasty i venkovské půvaby Zakavkazska, má masivní pevnostní bašty, dva nádherně zdobené paláce bývalých chánů a několik historických cihlových mešit, zatímco o něco dále po silnici stojí ve vesnici Kiş jeden z nejstarších a nejlépe zachovalých křesťanských kostelů v oblasti. Můžete se ubytovat v pravém karavanseráji, který pochází z dob Hedvábné stezky, a navštívit archeologické naleziště s hroby z doby bronzové. A to vše leží v majestátní krajině se zvlněnými kopci pokrytými bohatými lesy a s velkolepými zasněženými vrcholy v pozadí.

Horské vesnice v oblasti Quba

Za poklidným městem Quba přecházejí lesy, mýtiny a pastviny pokrývající zvlněné kopce v podhůří Velkého Kavkazu. Na svazích leží roztroušené pastýřské vesničky, oddělené od sebe úchvatnými kaňony a údolími divokých řek, některé se svými vlastními, jedinečnými jazyky. Nejznámější z nich je Xınalıq, kde domy z navršených šedých kamenů tvoří údajně „nejvýše položenou vesnici v Evropě“. O něco dále se vesnička Laza může pochlubit úchvatnou polohou, jež patří k nejkrásnějším v celém Kavkaze. Její prostota ostře kontrastuje s nejokázalejším kavkazským lyžařským střediskem, které od Lazy dělí pouhé čtyři kilometry.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Malebné vesnice

Půvabné horské vesnice, kde vám možnosti ubytování v soukromí a další základní turistická infrastruktura umožní poznat způsob života na venkově. Například Lahıc –malebná, i když na turisty zaměřená vesnice kovotepců s velkým turistickým potenciálem.

Umění

Obzvlášť vysokou koncentrací malých soukromých galerií se může pochlubit historické jádro Baku. Yarat Nejnovější ázerbájdžánské Centrum současného umění v prostorách bývalého námořního skladu. Muzeum Sergeje Paradžanova Výstřední pamětní muzeum sovětsko-arménského umělce a filmového režiséra.

Pěší túry

Venkovské oblasti Quby - vydejte se na pěší túru mezi horskými vesničkami, jež patří k nejmalebnějším v Ázerbájdžánu. Pokud se ale chystáte do národního parku Şahdağ, naplánujte si cestu předem.