Tunisko je vynikající destinace pro nekomplikovanou klidnou dovolenou se sluncem, pískem a mořem, které si můžete bezstarostně užívat na příjemném středomořském pobřeží. To má navíc tu výhodu, že místní letoviska se vyvarovala překotné výstavby, jaká postihla některé jihoevropské přímořské oblasti.

Jih je domovem původní berberské kultury. Zdejší pouštní krajina a prazvláštní architektura jsou natolik tajuplné, že si zahrály místa ležící „v hodně vzdálené galaxii“ ve filmech z cyklu Hvězdných válek. Toto angažmá je posledním příspěvkem k imperiálnímu dědictví země, které zahrnuje také Féničany, Římany, Osmany a Francouze.

Na jihu najdete pouštní krajinu plnou písečných dun, jež vám připomenou Lawrence z Arábie. A přitom necelý den cesty na sever stačí k tomu, abyste se mohli vydat na trek do mechově zelených hor pokrytých vysokohorskými lesy, prohlédnout si neuvěřitelné památky na římskou okupaci a objevit zapadlé pláže bez davů lidí.

Tunisko je jedinečné: je přiměřeně malé na to, aby se dalo pohodlně procestovat, ale přitom můžete během jediného odpoledne poznat rozmanité kulturní a zeměpisné krajnosti. Neopomeňte tedy tuto příjemnou a zábavnou zemi i Tunisany samotné: vřelé, pohostinné a vlídné hostitele.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tunis
Měna
Tuniský dinár (TND)
Jazyk
Arabština
Víza
Vízum při cestování s cestovní kanceláří není potřeba, individuální cestovatelé vízum nepotřebují, pakliže mají platný pas a jejich pobyt nepřekročí 90 dní – nesmějí při tom z Tuniska vycestovat do okolních zemí
Peníze
Bankomaty se nacházejí v každém větším městě nebo turistickém centru
Čas
Tunisko leží v časovém pásmu UTC +1
Doprava
Cestování po Tunisku je obvykle bezproblémové, ale je dobré mít na paměti několik zvláštností: ani do luxusních vlaků většinou nejsou k dispozici místenky, a proto je třeba být na nádraží dřív; je rozumné se ujistit, že autobus opravdu staví tam, kde na něj zrovna čekáte; a pokud jste vyšší postavy, nedoporučujeme v tradičních starých taxících louage volit zadní sedadla. Louage vyjíždí, až se celý vůz zaplní. Díky dobré a rozsáhlé silniční síti si Tunisko získává pověst příhodné cyklistické destinace
Důležitá čísla
Mezinárodní přestupný znak - 00; mezinárodní předvolba - 216; záchranka - 190; hasiči - 198; policie - 197

Denní rozpočet

Nízký
méně než 35 TND
Lůžko v hostelu: 3–30 TND Jídlo v místní restauraci: 1‒12 TND
Střední
50–60 TND
Pohodlné ubytování střední třídy: od 30 TND Jídlo a pití: 5–15 TDN Nákup suvenýrů
Vysoký
nad 200–300 TND
Luxusní hotel: od 100 TDN Jídlo ve vybrané restauraci: 10–40 TND Safari nebo lázně, nákup uměleckých předmětů
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Římský amfiteátr v El-Džemu

Starověké koloseum v El-Džemu je velmi působivé nejen díky úctyhodným rozměrům, které vyniknou zejména ve srovnání s okolními moderními budovami, ale i tím, že je podobně jako všechny památky na zaniklé civilizace připomínkou nevyhnutelné pomíjivosti světské slávy. Koloseum, vystavěné na nízké plošině v polovině cesty mezi Súsou a Safákisem (Sfaxem), vám výborně pomůže pochopit vliv římské civilizace v severní Africe.

Monastir

V Monastiru nenajdete kosmopolitní atmosféru, jakou oplývají jeho severní sousedé Súsa a Marsá al-Kantáwí (Port El-Kantaoui), ani malebné kouzlo Mahdíje ležící na jihu. Působí trochu jako přehlížené nevlastní dítě letovisek centrálního pobřeží, nicméně najdete tu efektní, skvěle zachovalý ribát, mauzoleum Habíba Búrgíby a podkovovitou městskou pláž.

Jeskynní obydlí v Matmátě

Podzemní obydlí Matmáty jsou pro cestovatele snadno dostupná, ale mnozí se spokojí s tím, že navštíví pouze několik místních levných hotelů. Skoro všechny zájezdové skupiny míří do hotelu Sidi Driss, který předčí ostatní nevkusem: jako by jeho pravost měl dokazovat ručník z Hvězdných válek připevněný na zdi. Hotel se rozkládá kolem pěti zanořených nádvoří pospojovaných podzemními tunely. V Epizodě IV ‒ Nová naděje představoval hotelový dvůr domov mladého Skywalkera, znovu si zahrál v Epizodě II ‒ Klony útočí.

Medína v Túnisu

Túnis svého času tvořila pouze medína, kterou založili Arabové v 7. století a dnes je zapsána na listině Světového kulturního dědictví UNESCO. Vejít do medíny z nového města dnes znamená vstoupit do zcela jiného světa, do světa těsně spletených uliček plných paláců a památek nejrůznějšího stáří.

Dougga v západu slunce

Římské město Dougga (Dugga, Thugga) leží na malebném svahu obklopeném olivovými háji a obilnými poli se zalesněnými kopci v pozadí. Je vystavěné z nažloutlého kamene, jehož jemné odstíny harmonicky ladí s hnědou a tmavě zelenou krajinou údolí Kalled a pohoří Tabúr Súk.

Saharské dobrodružství

Postavíte-li se na vrcholek neustále se měnící písečné duny a rozhlédnete se po okolní prázdnotě, budete ohromeni a napadne vás, jak může být něco, co vypadá jako konec světa, tak krásné. Nezvyklý pohled na písek daleko od mořských pláží může vyvolat znepokojivý pocit spjatý s globálním oteplováním, ale některé dobrodružné povahy přesto pocítí nutkání vydat se do dálky. Láká je vyzkoušet si, jak daleko musí jít, než budou mít pocit, že jsou skutečně na cizí planetě.

Výlety na velbloudech

Saharské město Dúz (Douz) je hlavním střediskem výletů na velbloudech. Můžete si domluvit cokoliv od hodinové projížďky (4 TND) po osmidenní výpravu přes poušť do oázy Ksar Ghilán a zpět (od 40 TND za den).

Tance v Tabarce

Přístav Tabarka leží pouhých 22 km od hranic s Alžírskem na západní straně zátoky a jižně od skalnatého poloostrova, kterému vévodí majestátní benátská pevnost. Tabarka je známá jako nejlepší potápěčská lokalita v celém Tunisku. Středem všeho dění je proto místní marina, kde kotví výletní čluny i rybářské lodě, zásobující zdejší restaurace čerstvými rybami a plody moře. Během července a srpna se v Tabarce konají čtyři celosvětově známé hudební festivaly.

Punské město Karkuán

Odlehlé punské město Karkuán (Kerkouane) leží na pobřeží tyrkysově modrého moře ve vzdálenosti 12 km severně od Kalíbíje. Město, které jeho obyvatelé definitivně opustili v polovině 3. století př. n. l., je nejlépe dochovaným punským sídlem na světě, a nabízí tak unikátní pohled do světa starých Kartaginců.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lyžování na dunách, jízdy na motokárách a lety ultralehkými letadly

Vzrušení z lyžování na písečných dunách je možné zažít pouze v malé oáze al-Fauwár 30 km jihozápadně od Dúzu, aktivitu nabízí hotel El Faouar. Jízdy na motokárách jsou možné v Dúzu. Odsud můžete také podniknout krátký let v ultralehkém letadle nad pouští.

Hammámy

Návštěva tuniského hammámu (veřejné lázně) je zážitkem tak intenzivním, že jej lze považovat za aktivitu; alespoň jednou byste lázeň měli zkusit. Každé město nějaký hammám má ‒ nejlepší a nejstarší najdete v Túnisu. Ke standardní službě (1 až 2 TND) patří drhnutí drsnou rukavicí (kassa), která se používá k odstranění špíny a odumřelé kůže poté, co se vypotíte v páře. Obvykle je možné dopřát si také masáž. Je dobré vzít si s sebou ručník a šortky pro chvíle, kdy se budete po lázních pohybovat; nahota není přijatelná. Protože na sobě budete mít během mytí spodní prádlo, vezměte si s sebou rezervní suché. A mějte na paměti, že drhnutí a masáž není nic pro citlivky ‒ je to pěkně energická procedura.

Pláže a plavání

Římské památky, Sahara a Hvězdné války mohou být velkým pokušením, ale hlavní turistickou atrakcí Tuniska zůstávají pláže. Ty lemují celý mys Bon (Cap Bon) a patří k nim Mansourah Plage (Kalíbíja) s pozoruhodně čistou vodou či skvělá al-Hawáríja. Hammámát vyrostl kolem proslulé zátočiny se zlatým pískem, která začíná ve stínu malebné staré kasby (pevnosti) a táhne se v délce několika kilometrů podél pobřeží. Další pěkné pláže leží všude kolem centrálního pobřeží. Nejlepší pláží na jihu je Sídí Mahris na Džerbě. Několik pěkných míst najdete i na severu. Obzvláště krásná pláž je Sídí Alí al-Makkí mezi Túnisem a Binzertem. Je oblíbeným prázdninovým cílem Tunisanů. Cap Serrat uprostřed nevlídného severního pobřeží chrání proslulý malý písečný záliv, který je po většinu roku téměř opuštěný. Pokud si nemůžete dovolit ubytovat se v drahých hotelech turistické zóny, rozhodně můžete využít jejich bazén; stačí se tvářit, že tam patříte.

Jízda na koni

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Dopřát si jej můžete v Tabarce, v Hammámátu a v Túziru.

Výlety terénními auty

Nejoblíbenějším způsobem poznávání pouště, obzvlášť pro ty, kdo nemají dost času, jsou výpravy v terénních autech. I když je běžně organizují rekreační hotely v letoviscích na pobřeží, nezávislí cestovatelé si mohou vše zařídit sami. Platí se zhruba 50 TND za osobu a den (auta pojmou až sedm osob), pokud nejste ve skupině. Nejoblíbenější expedicí je cesta z Dúzu do oázy Ksar Ghilán.