Tanzanie je to pravé místo na safari: pakoně se prohánějí pláněmi, v řekách zápasí o místo hroši, prachem dusají sloni a ve vrcholcích stromů skotačí šimpanzi. Ať se v zemi vydáte kamkoli, budete mít nevídané možnosti seznámit se s divočinou.

Návštěvníky však neokouzluje jen divoká příroda. Nádherné je rovněž tanzanské pobřeží Indického oceánu s klidnými ostrovy, dlouhými plážemi a ospalými vesničkami se staletými svahilskými tradicemi. Kokosové palmy se pohupují ve vánku, na horizontu kloužou plachetnice a v tyrkysové vodě se kolem nádherných korálů prohánějí pestrobarevné rybky.

Návštěvu Tanzanie však činí nezapomenutelnou především zdejší obyvatelé, pro něž je charakteristická vřelost a zdvořilost, a důstojnost i nádhera jejich kultur. Je pravděpodobné, že se sem budete chtít vracet za dalším poznáním, k čemuž by většina Tanzánců podotkla „karibu tena“, tedy „vítejte znovu“.

Zobrazit více
East Africa - 55420
Průvodce

East Africa

632 Kč 537 Kč Jít do eshopu English
Tanzania - 55402
Průvodce

Tanzania

551 Kč 468 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Dodoma
Měna
tanzanský šilink (TZS)
Jazyk
svahilština, angličtina
Víza
Vstupní vízum je možné získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně. Jednovstupové turistické vízum je možné sehnat i na všech hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je 50 EUR, s příplatkem 20 EUR lze požádat o expresní vyřízení žádosti během jednoho dne.
Peníze
Bankomaty jsou ve větších městech poměrně běžné. Kreditní karty akceptují jen v některých obchodech a lepších hotelech.
Čas
+3 GMT
Elektřina
Napětí je 230 V/50 Hz. Zásuvky jsou buď kulaté nebo hranaté. Nutný je zásuvkový adaptér.
Mobilní telefony
Cestovat můžete s vlastní SIM kartou, ale výhodnější je zakoupit si jí na místě. Obzvláště když budete chtít v zemi pobýt delší čas. Mobilní pokrytí je rozsáhlé ale v nedostupných oblastech může být signál kolísavý.
Důležitá čísla
mezinárodní předvolba 00255
Doprava
Pro většinu návštěvníků země je cestování autobusem nezbytné. Ceny jsou vzhledem k vzdálenostem přijatelné a do řady destinací se jinak než autobusem nedostanete. Na oblíbených trasách rezervujte předem. Dalla-dalla - po místních trasách jezdí neudržované a přeplněné minibusy dalla-dalla, na venkově jezdí větší pick-upy či staré džípy. Nehody jsou běžné. Máte-li dostatek času, vlaky nabízejí příjemný výhled do kraje a na místní život. Poruchy a dlouhá zpoždění (24 hodin i déle) jsou běžné.

Denní rozpočet

Nízký
do 2200 CZK
Dvoulůžkový pokoj v hotelu 1100 CZK Večeře o dvou chodech 220 CZK Káva 44 CZK
Střední
do 7600 CZK
Dvoulůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu 1100 – 3300 CZK Skvělá večeře o dvou chodech 220 – 440 CZK Pivo 44 CZK Pronájem auta na den 1850 CZK
Vysoký
nad 7600 CZK
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu od 3300 CZK Výborná večeře o dvou chodech 440 CZK Sklenka výtečného vína 88 CZK Zpáteční let Pemba – Ibo 6750 CZK
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Národní park Serengeti

Dusot kopyt se blíží. Náhle se tisíce pakoňů vynoří z oblaku prachu a před vámi se na serengetské pláni odehrává jedno z největších východoafrických přírodních dramat. V tomto parku, ověnčeném nejvíce superlativy, jako by čas neubíhal. Na skalisku se majestátně rozvaluje lev, žirafy půvabně kráčejí do západu slunce a na březích řek se vyhřívají krokodýli. Pozorování zvěře si tu můžete vychutnat v libovolnou roční dobu. Jen si nezapomeňte dopřát dostatek času, abyste stihli ocenit vše, co Serengeti nabízí.

Kilimandžáro

Je těžké odolat lákadlu vystoupit na nejvyšší africkou horu se zasněženým vrcholkem, z nějž se nabízí výhled na okolní pláně. Každoročně sem ostatně vystoupí stovky trekkerů, ale pro úspěch je zásadní dostatek času na aklimatizaci. Horu si však lze příjemně vychutnat i jinak. Dopřejte si jednodenní túru po svěžích dolních svazích hory, seznamte se s místní kulturou Čaggů, nebo na některém z řady zdejších příhodných míst usrkávejte drink a kochejte se výhledem na horu.

Kráter Ngorongoro

Natrefíte-li na den bez mračného příkrovu, Ngorongoro vás okouzlí hned na okraji chladivým vzduchem a půvabným výhledem přes obrovský kráter. Poté sestoupíte na širokou pláň zahalenou do odstínů modři a zeleně. Budete-li mít štěstí a najdete klidné místečko, snadno si při pohledu na téměř nekonečné procesí zvěře na typickém východoafrickém pozadí představíte prehistorickou Afriku.

Zanzibarské Kamenné město

Ať je to vaše první, či padesátá návštěva, zanzibarské Kamenné město vás vždy uchvátí exotičností. Nejdřív spatříte horizont s věžemi katedrály sv. Josefa a Staré pevnosti. Pak se vnořte do bludiště úzkých uliček a projděte si prašné obchůdky vonící hřebíčkem. Sledujte muže, kteří v bílých rouchách kanzu hrají hru bao a obdivujte složité obrazce, které krášlí ruce žen oblečených v černých bui-bui (burkách). Vzpomínky na život na pevnině se rozplývají a záhy vás ovládne ostrovní rytmus.

Sloni v národním parku Ruaha

Členitý terén národního parku Ruaha posetý baobaby je společně s nedalekými chráněnými oblastmi domovem jedné z největších tanzanských sloních populací. Ideálním místem k pozorování těchto mohutných tlustokožců je řeka Velká Ruaha za úsvitu či za soumraku, kdy sloni scházejí k břehům na svačinku či vykoupat se ve společnosti hrochů, antilop a více než 400 druhů ptactva.

Lodní safari v Selousově rezervaci

Zlatým hřebem návštěvy rozlehlé Selousovy rezervace je plavba po řece Rufiji při lodním safari. Až bude plout kolem palem lontarů, pospávajících hrochů a dovádějících slonů, nezapomeňte si všímat i menších zajímavostí na březích. Patří k nim majestátní orli jasnohlasí, důstojné volavky obrovské či drobné vlhy běločelé, kteří jsou všichni součástí každodenního přírodního dramatu v největší africké rezervaci.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Stopování šimpanzů

Sledovat šimpanze může být dřina: šplháte do strmých blátivých stezek, klopýtáte přes kořeny, prodíráte se hustou vegetací. Na veškerou lopotu okamžitě zapomenete, jakmile se před vámi na mýtině objeví šimpanzi. K absolutně nejlepším místům, kde se dostat na dohled k našim bratránkům, patří odlehlé parky v západní Tanzanii: Mahale Mountains a Gombe. Spojíte-li stopování šimpanzů se safari v národním parku Katavi či průzkumem břehů jezera Tanganika, čeká vás nezapomenutelné dobrodružství daleko od vyšlapaných stezek.

Pláže

Co se týče pláží, nebudete vědět, co vybrat: Tanzanie má přes 1000 km pobřeží Indického oceánu, exotická souostroví i vnitrozemská jezera. Zanzibarské pláže jsou nejvíce zastavěné, ale díky bělostnému písku, klasickým palmám a báječným potápěčským lokalitám jsou nádherné. Chcete-li menší davy, zamiřte na ostrov Pemba s idylickými zátokami nebo do Pangani na pevnině. A pokud chcete úplný klid, zvolte daleký jih mezi městem Kilwa Masoko a mozambickými hranicemi či vnitrozemské jezero Tanganika.

Rozvaliny a skalní umění

Tanzanie nabízí množství zajímavostí i milovníkům historie. K nejpůsobivějším z řady přímořských rozvalin patří Kilwa Kisiwani – součást světového dědictví UNESCO z éry sultánů a bývalý významný spojovací článek mezi vnitrozemskými zlatými doly a Persií, Indií a Čínou. Až stanete v zrestaurované Velké mešitě, jako byste slyšeli šepot uplynulých staletí. Ve vnitrozemí se vybaveni smyslem pro dobrodružství a pochopením pro hrbolaté cesty můžete vydat k záhadným nalezištím jeskynních maleb, které jsou rozeseté na velkém území vrchů Irangi v oblasti Kondoa.

Místní život

Bohatství zvěře, zasněžená hora, fantastické pláže a svahilské rozvaliny blednou ve srovnání s největším pokladem země – jejími obyvateli. Místní kultury jsou přístupné a rozmanité: vyhledejte si kulturní turistický program, a můžete mlít obilí s Meruy, zpívat s Masaji, poučit se o pohřebních tradicích Pareů a zažít den na místním trhu s Aruši. Vydejte se do šambalských vesnic v horách Usambara a v Dar es Salaamu sledujte makondského řezbáře při práci. Ať se vydáte kamkoli, čeká vás fascinující poznávání místních rozmanitých kultur.

Ngoma

Bubny jsou základním prvkem tradiční tanzanské hudby. Jeden výraz (ngoma) označuje jak tanec, tak bubnování ilustrující intimní vztah mezi dvěma lidmi, a mnohé tance se provozují výhradně za zvuků určitých typů bubnů. Při některých tancích, především u Sukumů, se využívají i další doplňky, včetně živých hadů a dalších zvířat. Masajové na vše zapomenou při svých slavných tancích, doprovázených pouze zpěvy a často také skákáním.