Přírodní divy, jako je mohutný zářez do nitra země v kaňonu Rybí řeky a ráj divoké zvěře v národním parku Etosha, jsou fascinující, ale v paměti vám navždy uváznou osamělé pouštní cesty, kolem nichž se ze zvířeného písku tyčí mohutné žulové tabule. Když na divokém atlantském pobřeží naráží do písečných dun nejstarší světové pouště tříštivý příboj, je to, jako by ožila luxusní fotografická publikace. A k tomu je tu německé dědictví, které se odráží v kuchyni a secesní architektuře Lüderitzu a Swakopmundu či ve festivalech, jako je legendární Oktoberfest ve Windhoeku.

Namibie je rovněž největším centrem adrenalinových aktivit v oblasti, takže ať jste snílek, nebo milujete zvuk země vrzající pod podrážkami, namibijské dobrodružství s vámi zůstane dlouho poté, co se pouštní výjevy rozplynou.

Zobrazit více
Botswana  & Namibia - 55320
Průvodce

Botswana & Namibia

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Southern Africa - 55340
Průvodce

Southern Africa

561 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Windhoek
Měna
namibijský dolar (NAD)
Jazyk
afrikánština, němčina, angličtina
Víza
K cestě do Namibie potřebují držitelé cestovního pasu ČR vízum. Víza vydávají zastupitelské úřady Namibie v zahraničí. Vízum nelze získat na pozemních hraničních přechodech ani na letišti. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Ve větších městech je bankomat samozřejmostí. Ve větších obchodech se dá platit kartou - v některých menších obchodech nebo na benzínkách karty brát nemusí. Doporučujeme u sebe pro všechny případy vždy nosit hotovost. Někde můžete uplatnit dokonce americké dolary, britské libry nebo jihoafrický rand.
Čas
GMT +1
Mobilní telefony
Pro delší pobyt doporučujeme pořídit si místní SIM kartu – ta je kompatibilní s většinou evropských telefonů. Velká část země však není vůbec pokryta telefonním signálem.
Důležitá čísla
mezinárodní předvolba +264 linka záchrany 10111
Elektřina
Je potřeba adaptér na zástrčku typu D - se třemi kulatými kolíky (stejně jako na jihu Afriky).
Doprava
Air Namibia provozuje rozsáhlou síť vnitrostátních linek, které létají z mezinárodního letiště ve Windhoeku. Autobusy hromadné dopravy vás zavezou do všech velkých měst, ale nikoli k největším atrakcím. Zdaleka nejlepší způsob poznání země nabízí pronájem auta. Je tu vynikající síť kvalitních zpevněných silnic, v odlehlejších oblastech najdete udržované štěrkové, ba dokonce solné silnice. Železnice Trans-Namib spojuje několik větších měst, ale vlaky jezdí mimořádně pomalu.

Denní rozpočet

Nízký
do 660 NAD
Ubytování v kempu nebo noclehárně 130 – 250 NAD doprava minibusem mezi městy nakupování v supermarketech, příprava vlastních svačin
Střední
660 - 1.320 NAD
dva v hostelu či B&B 800 – 1.000 NAD pronájem 4WD (offroad, SUV) na vytipovaném místě, ceny se výrazně liší
Vysoký
od 1.320 NAD
Pronájem chaty od 1.300 NAD Obědy ve městech, v rodinných restauracích Výlety s průvodcem
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Národní park Etosha

V jižní Africe může s mimořádnou podívanou na divoká zvířata v národním parku Etosha soupeřit máloco. Síť napajedel, rozmístěných v buši a na pastvinách obklopujících planinu – oslnivě bělostnou solnou poušť, která se táhne až k obzoru – láká enormní množství zvěře. U jediného napajedla můžete během jediného dne spatřit tisícovky zvířat. Etosha je zkrátka jedním z nejlepších míst k pozorování divočiny na světě.

Sossusvlei

Mohutné červené duny z neuvěřitelně jemného písku, jenž protéká prsty a mění barvu podle světla: Sossusvlei je úchvatné místo, zvláště když si uvědomíte, že tento písek se před miliony lety zrodil v Kalahari. Údolí Sossusvlei je poseté mohutnými dunami, jež oddělují nelidsky suché „vlei“ (nízké otevřené prostory), a lézt po těchto neustále se měnících gigantických útvarech patří k jedinečným namibijským zážitkům. Až spatříte zdánlivě nekonečný pás nicoty, která vás obklopí, zažijete pocit, že se zastavil čas.

Kaňon Rybí řeky (Fish River Canyon)

Nikde jinde v Africe nenajdete nic podobného kaňonu Rybí řeky. Tento mohutný zářez do zemského povrchu na jihu Namibie tvoří téměř neuvěřitelnou krajinu, je hluboký 550 metrů. Kaňon Rybí řeky, který je nejkrásnější ráno, je pustý, obrovský a působí, jako by jej do povrchu země vytesal mistr kameník. Holé skály a nulový porost působí až děsivě a snahu zachytit vše objektivem záhy vystřídá tichý úžas a hluboké zadumání. Zaoblené okraje a ostré rohy vytvářejí kamennou symfonii gigantických, nepochopitelných rozměrů. Nejlepší způsob seznámení s obrovskými rozměry kaňonu nabízí pětidenní túra, během níž zvládnete polovinu délky kaňonu a prověříte svou fyzickou i psychickou odolnost. Vaší odměnou však bude možnost poznat jeden z největších namibijských, ale i afrických přírodních zázraků.

Swakopmund

Elegantní Swakopmund, jednoznačně nejpůvabnější namibijské město s hojností německé secesní architektury, přímořskými promenádami, hrázděnými domy a budovami z koloniální éry, je pastvou pro oči. Stulené u pobřeží jižního Atlantiku a obklopené pouští působí jako filmová lokace. Dopřejte si skydiving, vyjížďku na koni či sjezd třísetmetrové duny na sandboardu, protože jste v centru outdoorových aktivit oblasti.

Pobřeží koster (Skeleton Coast)

Dostat se do této části Namibie, na zrádný úsek pobřeží, kde se z mnoha lodí staly hrobky, je cestovatelský sen. Je to nehostinná oblast s kamenitými a písčitými pobřežními mělčinami, častými mlhami a poryvy písečných bouří, které jen přispívají ke strašidelné, drsné atmosféře a pocitu izolovanosti. Pobřeží koster patří k nejodlehlejším a nejhůře přístupným místům v obrovské Namibii. A právě v této divočině je krásné pustit si oblíbenou hudbu, posadit se a nechat se unášet fantazií.

Lüderitz

Namibie je země popírající africké stereotypy, což je zřejmě nejnápadnější v historickém koloniálním městě Lüderitz. Toto Německo v malém, stojící mezi ledovým jižním Atlantikem a rozpálenou pouští Namib, působí, jako by se v něm zastavil čas. Až se projdete jeho ulicemi, pochutnáte si na klobásách se zelím i nefalšovaném pšeničném pivu a užasnete nad německou secesní architekturou, pohledem do mapy se ujistěte, kde skutečně jste. Neuvěřitelné.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Stanování při safari

Nic vám nezbystří smysly a nedá zakusit Afriku lépe. Nocovat pod hvězdami je povznášející zážitek a antiteze k hluku moderního světa – nekonečné hvězdné nebe, praskání ohně, nezměrná hloubka africké noci. Není to však pro bázlivce, protože lví řev se ozývá poměrně zblízka a víte, že od rozzuřeného hrocha vás dělí pouze tenké plátno.

Outdoorové aktivity

Namibie se rychle stává centrem adrenalinových sportů. Chcete-li vyskočit z letadla, svézt se po dunách nejstarší světové pouště nebo se na velbloudím hřbetě vydat za dobrodružstvím v duchu Lawrence z Arábie, jste tu správně. Jedinečným africkým zážitkem je stopování černého nosorožce – pěšky – v divoké buši s pár stopaři, průvodcem a notnou dávkou obezřetnosti.

Seznamování se s domorodými kulturami

Sanové V Namibii máte možnost setkat se Sany (Křováky), původními jihoafrickými obyvateli, kteří tu žijí už 20 000 let. Na okraji pouště Kalahari leží oblast Otjozondjupa, součást tradiční domoviny Sanů. V Tsumkwe si lze domluvit vše od túr v buši po lovecká safari. Himbové/Hererové S bohatstvím namibijské kultury se nejlépe seznámíte v rozmanitých osadách zdejších Hererů (kterých je zhruba 120 000), jejichž podskupinu tvoří Himbové z Kaokoveldu. Typický oděv hererských žen vychází z šatu německých misionářek z viktoriánské éry a tvoří jej mohutná krinolína se spoustou spodniček a vysoká čepice či klobouk ve tvaru rohů. Himbové oproti tomu evropský styl nepřijali a jejich ženy jsou známé tím, že se natírají vonnou směsí hlíny, tuku a bylin, která jejich kůži zbarvuje do temně oranžového odstínu.