Slunečné počasí, teplé moře. Na bílých plážích Mauricia s tropickým ovocem v ruce najdete nejlepší lék na zimní deprese. Pláže na Mauriciu jsou perfektní, ale nemusíte jen lenošit a odpočívat. Mauricius má v rukávu i několik překvapení.

Samozřejmě – pokud pro vás neexistuje nic lepšího, než trávit celé dny v záři tropického slunce, houpat se v síti, koupat se v moři a usrkávat koktejly, nemusíte nic z toho opouštět.

Ale když budete chtít proměnit cestu na Mauricius v nezapomenutelný zážitek, můžete. Fascinující koloniální minulost i bohaté indické kulturní dědictví ostrova k prozkoumávání přímo vybízí. Je tu spousta panských sídel a muzeí. Své kouzlo má i místní atmosféra v malých vesničkách.

Mauricius nabízí nejexkluzivnější hotely světa s ohromujícím luxusem, ale když na takové ubytování nemáte, nemusíte se vzdát myšlenky vydat se sem. Malé rodinné hotely, penziony a místa pro ty, kteří si chtějí vařit sami, nabízejí seznámení s místní kulturou za ceny, kvůli kterým nebudete muset prodat auto ani dům.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Port Louis
Měna
Mauricijská rupie (Rs)
Jazyk
Francouzština, angličtina, kreolština
Peníze
Ve větších městech jsou běžně dostupné bankomaty
Víza
Při pobytu do 90 dnů většinou nejsou nutná
Čas
SEČ +3 hodiny (nemají letní čas)
Důležitá čísla
Tísňová linka – 999
Doprava
Auto je mimo města nejpohodlnějším dopravdním prostředkem, jezdí se vlevo. Letadla jsou drahá, autobusy naopak levné, ale doprava je komplikovanější a pomalejší.

Denní rozpočet

Nízké
méně než 100 EUR
Nocleh v gîte (chata) na Réunionu: 17 EUR Dvoulůžkový pokoj v penzionu: 40–60 EUR Jídlo koupené s sebou (takeaway): 3–6 EUR Autobusová jízdenka: 0,40–4 EUR
Střední
100–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu nebo lepším penzionu: 60–150 EUR Oběd a večeře v místních restauracích: 20–50 EUR Jízda trajektem na Seychelách: 50 EUR Kratší cesta taxíkem: 8–20 EUR
Vysoké
více než 200 EUR
Ubytování (pokoj) v resortu (promoční nabídka): od 200 EUR Večeře ve špičkové restauraci: 40–80 EUR Let helikoptérou: od 150 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Black River Gorges a Chamarel

Možná nejdramatičtější scenérie na Mauriciu najdete na jihozápadě ostrova. Husté lesy národního parku Black River Gorges National Park jsou domovem nádherných a ohrožených druhů ptáků, které byly zachráněné před smutným osudem nelétavého dronteho, a to ani nemluvím o nádherných výhledech podél celé sítě pěších stezek. Po dopoledním chození musíte zajít na oběd do oblasti Chamarel, kde najdete dostatek skvělých restaurací a také velmi ceněnou rumovou destilerii usazenou na úbočí kopců.

Zahrady a sídla

Na prvním místě turistického seznamu atrakcí ve vnitrozemí Mauricia se nejspíše nacházejí obrovské botanické zahrady v Pamplemousses. Zdejší obrovské záhony květin musíte vidět na vlastní oči, abyste uvěřili. Nedaleko stojí dva z nejnádhernějších pozůstatků koloniální architektury – Chateau Labourdonnais kousek severně od zahrad, a Eureka, ve městě Moka.

Chambres a Tables d’Hôtes

Na západním pobřeží Mauricia je pobyt v chambre d’hôte (rodinném penzionu) skvělým způsobem, jak se poučit o místním životě. Pokoje jsou často jednoduché, vřelé a nepředstírané přivítání i večerní table d’hôte (jídla podávaná v chambre d’hôte), kdy se hostitelé s hosty sejdou u tradiční večeře, učiní z pobytu zážitek, který budete mít v paměti ještě dlouho poté, co vzpomínky na luxusní resorty dávno vyblednou.

Jihovýchodní pobřeží

Vybírání nejlepší pláže na Mauriciu je jako objednávání místní zmrzliny – všechny jsou tak krásné! Východní a jihovýchodní pobřeží je klidnější než pláže jinde, obzvláště pláže Pointe d’Esny a Belle Mare, a jsou také v blízkosti lesů ve Vallée de Ferney a ostrůvku Île aux Aigrettes. Ten vyvolává se svými ohroženými druhy ptáků, obřími želvami a ebenovými lesy pocit, jako byste vstoupili na pobřeží Mauriciu ještě předtím, než člověk změnil jeho krajinu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění

Na Mauriciu najdete mořské živočichy, dramatické scenérie i tajemné vraky, včetně špičkových potápěčských základen. Není to sice nejlevnější místo na světě na potápění (Thajsko nebo Rudé moře to určitě není), je to však skvělé místo, kde se můžete potápění s přístrojem naučit a zamilovat si ho. Dobrá zpráva: kromě několika míst nejsou zdejší potápěčské lokality nikdy přeplněné lidmi. Nejlepší místa? Pro ponory k vrakům Stella Maru a Kei Sei 113, pro začátečníky Tug II, pro zkušené Manioc a Tombant de la Pointe aux Canonniers, pro setkání se žraloky La Fosse aux Requin nebo Belmar Pass.

Šnorchlování

Jestli vás nenadchla myšlenka ponořit se pár metrů pod hladinu, můžete v mauricijských vodách šnorchlovat. Je to skvělý způsob, jak prozkoumávat podmořský život s minimálním vybavením a bez finančních nákladů nutných na potápění s přístrojem. Mezi nejlepší místa patří mořský park v Blue Bay či místa podél západního pobřeží u Flic en Flac a Trou aux Biches, a samozřejmě také laguna kolem ostrova Rodrigues. Společnosti pořádající plavby na lodích s proskleným dnem často zařazují do programu i šnorchlování.

Pláže a plavání

Jestli hledáte krásnou pláž, máte na výběr spoustu možností. Většina resortů i penzionů nabízí přístup k bílému písku a tyrkysovým vodám.

Festivaly

Hinduistické festivaly jsou skvělou příležitostí, jak si zpestřit návštěvu Mauricia. Největší slavností ze všech je v únoru či březnu konaná pouť 500 000 hinduistů k posvátnému jezeru Grand Bassin na Mauriciu. Březen je také dobou konání barvitých slavností Holi, v říjnu se koná slavnost Divali a Teemeedee v prosinci či lednu je o chození po ohni – slavnosti se konají všude, kde žijí hinduisté. Z hlediska kreolských slavností je nejvytíženějším měsícem říjen.