Nejznámějším zvířetem tohoto ostrova je lemur, ale žije zde mnohem více podivuhodných tvorů: strašidelná fosa, pestrobarevní chameleoni neustále měnící odstín kůže, nejrůznější hmyz bizarních tvarů a v zimních měsících také keporkaci. Neméně působivé jsou stromy a květiny, ať už typické baobaby, nebo stovky druhů orchidejí.
Zdejší pozoruhodná flóra a fauna obývá úchvatnou a neuvěřitelně pestrou krajinu: pískovcové kaňony, vápencový kras, hory, úrodné kopce s terasami rýžových políček, lesy všemožného druhu a lateritem prosycenou půdu, jež dala této zemi přezdívku „Červený ostrov“. Jeho pobřeží měří celkem 5000 km, a tak to k moři nikdy nebudete mít daleko. Ti, kdo stojí o dobrodružství, si nemohou vybrat lepší cíl cesty.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Antananarivo
Měna
Malgašský ariary (MGA, AR)
Jazyk
malgaština, francouzština
Víza
Vstupní vízum pro občany ČR vydávává madagaskarské velvyslanectví v Moskvě. Jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možno získat za poplatek při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo. Před cestou se rovněž doporučuje zápis do DROZD.
Peníze
Ve městech jsou bankomaty pro Visu a Mastercard běžné. Mimo město je lepší mít po ruce hotovost. Nejlepší směnitelná měna je zde Euro.
Čas
+3 GMT
Elektřina
Zásuvky na Madagaskaru jsou převážně jako ty u nás (typy s kulatými kolíky C, E), narazíte zde však i na typ D, K a J na které je potřeba adaptér.
Mobilní telefony
Do evropských a australských telefonů se zde dá lehce pořídit místní SIM karta. Do jiných je potřeba roaming.
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba 00261
Doprava
Cestování letadlem vám může ušetřit spoustu času, ale je drahé a lety mají často zpoždění nebo bývají úplně zrušené. Pokud si to můžete dovolit, je nejlepší pronajmout si auto a objevovat Madagaskar na vlastní pěst. Dostanete se kamkoli, a kdy budete chtít. Cestování mimo silnice je navíc skvělá zábava. Na ostrově navíc fungují tzv. taxi-brousse (taxi v buši). Jsou pomalá, nepohodlná a ne vždy zcela bezpečná, ale vyjdou vás levně, dovezou vás prakticky kamkoli a navíc poznáte na vlastní kůži, jak cestují místní.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 60 EUR
Postel pro dva 7 – 12 EUR snídaně i oběd z pouličního stánku, večeře v restauraci meziměstské cestování místním taxi
Střední
60 – 150 EUR
Dvoupostel v hotelu s vlastní koupelnou 12 – 25 EUR pořádný oběd asi 10 EUR pronájem osobního vozu
Vysoký
nad 150 EUR
Ceny jsou v rozmezí od 25 EUR za pokoj v guesthousu (hostelu) až do 500 EUR za ubytování v resortu Pronájem vozu i s řidičem, pro ušetření času případně vnitrozemské lety.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Nosy Be

„Velký ostrov“ je snem každého cestovatele: můžete tu strávit klidně dva týdny a pořád ho nebudete mít dost. V tyrkysových vodách kolem ostrova Nosy Be si užijete prvotřídní potápění a šnorchlování a pak zamíříte do vnitrozemí, abyste navštívili plantáže s kořením, udělali si dlouhou túru po lesních stezkách a vychutnávali si překrásné výhledy na krajinu koupající se v měkkých paprscích slunce.

Parc National d’Isalo

Za popularitou národního parku Isalo nestojí jen velkolepá pouštní krajina – kaňony, rokle, soutěsky a rozlehlé savany. Lidé sem jezdí kvůli nepřeberné nabídce nejrůznějších aktivit – můžete se tu vydat na pěší túru, na via ferrata (zajištěné stezky s fixními lany), výlet v koňském sedle, na horských kolech či v džípech nebo si zaplavat v přírodních jezírcích. A nezapomeňme ani na pozorování lemurů a ptáků či obdivování pestrobarevných západů slunce a neskutečně jasné noční oblohy.

Parc National de Marojejy

Parc National de Marojejy Národní park Marojejy pokrytý panenským horským deštným pralesem je prastarou domovinou mlhou zahalených hor, ve kterých přebývá „anděl lesa“ (endemický sifaka bílý). Nad korunami stromů se zdvihá velkolepý horský masiv Marojejy, na jehož vrchol (2132 m) se šplhá velmi náročná, ale překrásná stezka. Se vstupenkou do parku Marojejy získáte také povolení ke vstupu do odlehlé rezervace Spéciale d’Anjanaharibe-Sud, kde vás přivítá kvílení indriů.

Potápění a šnorchlování u městečka Anakao

Madagaskar se pyšní pátým největším korálovým útesem na světě – 450 km lemových a bariérových útesů se táhne od Morombe na severu až po Itampolo na jihu. Díky práci s místními komunitami a vytváření oblastí ochrany podmořské přírody se podařilo i navzdory narůstajícím tlakům zdraví tohoto útesu ochránit. Anakao má jednu z nejlepších infrastruktur na útesu a v zimě se tu navíc dají pozorovat velryby. Další místa, která vás uvedou do němého úžasu, jsou „katedrály“ v Ifaty a Mangily a poklidné městečko Ambola.

Parc National des Tsingy de Bemaraha

Nic na světě se nepodobá rozeklaným vápencovým věžím národního parku Tsingy de Bemaraha. Toto místo, zapsané na seznam UNESCO, působí jako geologické umělecké dílo. Jeho zubaté, surreální špice a balvany vytvořila v průběhu mnoha tisíciletí eroze způsobená vodou a větrem. Stejně pozoruhodná je ovšem také infrastruktura, kterou zde vytvořila správa národního parku, aby návštěvníkům usnadnila prohlídku tohoto přírodního divu: můžete si tu vyzkoušet via ferrata (zajištěné stezky s fixními lany), provazové mosty a žebříky, plavbu na pirogách (člunech), průzkum jeskyní, ba dokonce i slaňování.

Plavba po řece Manambolo

Vydáte-li se na plavbu po řece Manambolo, dokonale se odříznete od civilizace: po tři dny neuvidíte jediné auto ani silnici a mobilní signál zachytíte jen velmi vzácně. Budete tady jen vy, váš průvodce a vaše piroga (člun). Zažijete pocit dokonalého uvolnění a odpočinku, kdy nebudete dělat nic moc, jen se kochat krajinou, obdivovat velkolepé soutěsky, vychutnávat si soužití s místními obyvateli, zpívat u táborového ohně a žasnout nad nekonečnou noční oblohou. Jen si vyberte nějakou spolehlivou cestovní kancelář.

Ambohimanga

Ambohimanga je jedinou madagaskarskou kulturní památkou zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. V tomto opevněném komplexu sídlil král Andrianampoinimerina, vládce Meriny, který se rozhodl sjednotit válčící kmeny na ostrově a vytvořit tak říši, kterou by ohraničovalo pouze moře. Kulturní význam tohoto místa však dalece přesahuje historický kontext: Ambohimanga je posvátným místem Malgašů, kteří sem přicházejí, aby vzývali královské duchy a prosili je o ochranu a přízeň osudu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Oslavy Famadihana

Jedná se o radostné a intenzivní oslavy, se jednou za sedm let konají v regionu kolem města Antsirabe a to pouze v období od července do září. Název rituálu doslova znamená „obrácení kostí“. Během oslav se ze země vyzvednou těla mrtvých, zabalí se do bambusových rohoží a nosí se tanečním krokem kolem rodinného hrobu. Těla se pak nově zabalí a znovu uloží do země. K tomu všemu patří spousta jídla, pití, hudby a tance. Místní cestovní kanceláře vám mohou pomoci nějakou z těchto slavností vyhledat a zajistí vám pozvání. Cizinci jsou většinou vřele vítáni a většina lidí zjistí, že famadihana není ani trochu morbidní, ale spíš dojemná a fascinující.

Drsné putování po neblaze proslulé RN5

Jestli jste kdy zatoužili vydat se na opravdu náročný automobilový výlet, tohle by mohlo být pro vás to pravé. Přestože tahle cesta nese označení route nationale, neboli hlavní silniční tah, nenechte se zmást. Je to spíš cesta, bažina, překážková dráha, místy dokonce řeka, jinde zase horská stezka, ale rozhodně ne silnice. Ale ať už tuhle trasu nazveme jakkoli, pokud se vám ji podaří dokončit, rozhodně budete mít až do konce života postaráno o náměty k zábavným historkám.

Západ slunce nad Allée des Baobabs

Tento krátký úsek silnice RN8 mezi městy Morondava a Belo-sur-Tsiribihina je pravou esencí Madagaskaru. Cestu lemují majestátní baobaby, které při východu a západu slunce vrhají dlouhé stíny na červený písek a obloha září všemi odstíny oranžové a purpurové. Kromě Allée roste mnoho dalších baobabů v jižní a západní části Madagaskaru. Některé jsou staré až 1000 let a dosahují impozantních rozměrů: posvátný baobab ve městě Majunga má obvod kmene 21 metrů!

Tropická haute cuisine

Ty nejčerstvější suroviny v kombinaci s vlivy tradiční a koloniální kuchyně daly vzniknout božským gastronomickým kreacím. Maso zebu se šťavnatostí a jemností vyrovná hovězímu, koření dodává pikantnost omáčkám a tropické ovoce dozrálé na slunci se používá skoro ve všem, od sorbetů až po rumové drinky. Nejlepší výběr restaurací je v hlavním městě Antananarivo, ale za návštěvu rozhodně stojí také Mad Zebu v Belo sur Tsiribihina, La Table d’Alexandre na ostrově Nosy Be a Piment Banane v Tamatave.