Pro řadu lidí znamená Keňa celý africký kontinent v malém. A opravdu, nejnavštěvovanější východoafrická země působí dojmem, jakoby tu nic nechybělo: divoce žijící zvířata a divoké noční podniky, velkoměsta a pláže, hory a pouště, tradiční kultury a moderní umění; to vše v oblasti, jejíž neuvěřitelná zeměpisná rozmanitost se nevídaným způsobem snoubí s fascinující krásou. Pro návštěvu Keni se zkrátka nabízí milion různých důvodů a vybrat jen jeden z nich je prakticky nemožné.

Asi největším lákadlem místního turistického ruchu je klasický obraz pouštního safari a vzhledem k přítomnosti nejznámějších živočišných druhů by odsud žádný milovník zvířat neměl odjíždět zklamán. Před těmi zasvěcenějšími se však rozprostře nepřeberná škála dalších lokalit a rekreačních aktivit od horských túr po ledovcových hřebenech Kirinjagy po kitesurfing na bělostném pobřeží Indického oceánu.

S touto typicky keňskou pestrostí, která se ovšem ani zdaleka nevztahuje jen na přírodní krásy, se nedá dělat nic jiného, než si ji naplno vychutnávat. I obyvatelstvo Keni totiž představuje mimořádně reprezentativní vzorek současné Afriky, takže v každodenním životě se zde běžně mísí tradiční kmenové skupiny s velkoměstskými rodinami a prastaré zvyky s nejmodernějšími vymoženostmi.

Zobrazit více
Zambia, Mozambique & Malawi - 55343
Průvodce

Zambia, Mozambique & Malawi

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Africa - 55346
Průvodce

Africa

643 Kč 546 Kč Jít do eshopu English
East Africa - 55420
Průvodce

East Africa

632 Kč 537 Kč Jít do eshopu English
Kenya - 55403
Průvodce

Kenya

551 Kč 468 Kč Jít do eshopu English
Tanzania - 55402
Průvodce

Tanzania

551 Kč 468 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Nairobi
Měna
keňský šilink (KES)
Jazyk
svahilština, angličtina
Víza
Víza lze vyřídit před odjezdem, ale na většině letišť a pozemních hraničních přechodů nebývá problém nechat si je vystavit na počkání
Peníze
Bankomaty jsou ve většině větších měst a turistických center. Ve vrcholné sezoně se může stát, že jsou bankomaty prázdné, takže je lepší mít s sebou hotovost. Protože pouliční kriminalita je životním stylem a obživou nezanedbatelné části obyvatel Nairobi, měli byste být na své peníze dvojnásob opatrní. Nejlepší bezpečnostní strategií je uložit si všechny své cennosti včetně peněz do hotelového sejfu a při sobě nosit vždy jen obnos pro běžnou denní útratu
Čas
Keňa leží v časovém pásmu UTC +3
Doprava
Pokud máte k dispozici vlastní vozidlo, nic vám nebrání v tom, abyste si celý zájezd naplánovali sami, nicméně při jeho zařizování budete muset řešit spoustu problémů. Účast na organizovaném zájezdu vychází ve srovnání s touto variantou nejen jako méně problematická, ale i levnější. Na keňském trhu operuje neuvěřitelné množství cestovních agentur nabízejících všechny myslitelné typy zájezdů, takže se vyplatí podniknout předběžný průzkum a zkusit najít takovou, která nejlépe splňuje vaše požadavky. Samotnou cestu můžete dle svého přání absolvovat minibusem, terénním vozidlem, nákladním autem, na velbloudovi, na kole nebo letadlem, v některých místech dokonce i pěšky
Důležitá čísla
Předvolba po mezinárodní hovory - 000; mezinárodní předvolba - 254; oblastní předvolba pro Nairobi a okolí - 020; policie, záchranná služba, hasiči - 999; informace o telefonních číslech - 991; turistická informační linka (nonstop) - 020 604 764

Denní rozpočet

Nízký
méně než 800 KES
Pokoje se společnou koupelnou: 150 KES Jídlo v místní restauraci: 120 KES Cestování pěšky nebo autobusovými linkami od 20 KES
Střední
kolem 3000 KES
Prostý hotel s vlastní koupelnou: 1000 KES Jídlo v evropské restauraci Přeprava minibusy nebo taxíky: od 400 KES
Vysoký
nad 8000 KES
Ubytování střední kategorie v Nairobi: 6000 KES Nejluxusnější ubytování mimo Nairobi: od 3500 KES Safari
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Národní rezervace Masai Mara

Tato světoznámá přírodní rezervace, kterou zavlažuje řeka Mara a zvenčí chrání fantastický Sirijský sráz (Esoit Oloololo), je požehnána neuvěřitelným bohatstvím živočišných i rostlinných druhů.

Národní park Nairobi

Díky poněkud bizarní poloze na okraji hlavního je tato rezervace, založená v roce 1946, naprosto unikátní atrakcí v celé Africe. Tradiční setkání s divočinou zde dostává zcela nový nádech, protože při pozorování zvířat tvoří okolní panorama gigantické mrakodrapy, projíždějící minibusy a trysková letadla, přistávající na nedalekém mezinárodním letišti.

Město Nairobi

Toto velkoměsto předchází opravdu hodně špatná pověst, takže většina návštěvníků se raději snaží zkrátit pobyt zde na minimum. Je to vcelku pochopitelné, protože keňská metropole je místem, kde si člověk musí dávat mnohem větší pozor než v ostatních afrických městech a kde po setmění, když se okenice s bouchnutím zavřou a ulice vylidní, propadne nejeden turista lehké nervozitě.

Rezervace Buffalo Springs a Samburu

Tyto národní rezervace o celkové rozloze 300 km čtverečních se rozkládají na březích řeky Ewaso Ngiro a oplývají hojností nejrůznějších živočišných a rostlinných druhů i krajinných typů.

Národní park Lake Nakuru

Vezmeme-li v úvahu růžovou záplavu plameňáků u břehů jezera, bujné traviny, pryšcové a akátové hvozdy či skalnaté útesy, v nichž se daří mnoha druhům zvířat i ptáků, nikoho asi nepřekvapí, že národní park Lake Nakuru je vážným konkurentem Amboseli v soutěži o titul druhé nejnavštěvovanější keňské rezervace po Masai Mara.

Mombasa

Mombasa je největší přímořské město Keni a také největší námořní přístav východní Afriky. Rozkládá se na rovinatém ostrůvku, který leží v říčním ústí a poskytuje ideální kotviště pro plavidla.

Watamu

Přestože Watamu je v první řadě turistickým letoviskem, svahilští rybáři dodnes kotví v těsné blízkosti opalujících se rekreantů a k jejich domkům se zdmi pomazaným blátem je to z okolních hotelů, co by kamenem dohodil.

Loyangalani

Tato pouštní oáza, tvořená vějířovými palmami, přírodními zřídly a nepřehlédnutelnými příslušníky kmene Turkanů, patří mezi nejkouzelnější místa severní Keni.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Domorodé kmeny

Na keňském území žije přes sedmdesát kmenových skupin, i když rozdíly mezi nimi se především v důsledku stěhování do měst a přejímání západních kulturních hodnot začínají čím dál víc stírat. Řada menších kmenů se také ve snaze získat účinnější ochranu při sporech mezi jednotlivými kmeny uchýlila pod křídla některého z větších kmenových svazů nebo skupin. Přestože mnozí Afričané již alespoň navenek opouštějí kmenové tradice, kmenová příslušnost zůstává i nadále nejdůležitější stránkou osobní identity každého Keňana; při setkání dvou místních obyvatel totiž nejčastěji zazní jako první právě otázka: „Ze kterého kmene pocházíš?“

Safari

Ve svahilštině toto slovo označuje jednoduše „cestu“. Pro dychtivé návštěvníky, kteří houfně zaplavují keňské národní parky, znamená tento výraz mnohem více a vyvolává v nich představy pakoní brodících se rozvodněnými řekami, lvů plížících se za nepozorovanou kořistí travnatou savanou, slonů rozvážně putujících k napajedlům, zářivých plameňáků lemujících pobřeží slaného jezera při západu slunce nebo vzrušení, které se u člověka dostavuje, když pozoruje supy a hyeny trhající mršinu na kousky. Pro mnohé z nich je výprava do divočiny jediným důvodem k cestě na černý kontinent. Není divu. Jakmile se jednou setkáte s nezkrocenou africkou přírodou tváří v tvář, jen s těžkým srdcem jí budete dávat sbohem.

Národní parky

Keňské národní parky a rezervace patří mezi nejlepší v celé Africe a chráněné oblasti zabírají zhruba deset procent z celkové rozlohy státu. Neuvěřitelně pestré spektrum ptactva a savců se přitom v těchto rezervacích dokázalo udržet i přes nemilosrdné využívání přírodních zdrojů člověkem a všeobecně rozšířený zlozvyk pytláctví. Nejpopulárnější parky, jako je například národní rezervace Masai Mara nebo národní park Amboseli, bývají dokonce během hlavní turistické sezony zaplaveny takovým množstvím návštěvníků, že pořídit snímek divočiny, na kterém by nebyl ani jeden terénní vůz značky Nissan, je skutečným fotografickým oříškem.

Zvířata

Keňa oplývá natolik nezměrným bohatstvím živočišných druhů, že pozorování těch, kteří žijí na území keňských národních parků, je pro většinu turistů hlavním důvodem k její návštěvě. Nejméně ve dvou velkých parcích je kromě tzv. velké pětky (lvů, buvolů, slonů, levhartů a nosorožců) k vidění také mnoho dalších, méně známých zvířat, jako jsou například zebry, paviáni, antilopy losí či lemuři. Co se týče impozantnosti, za svými slavnějšími soukmenovci však rozhodně nezaostávají.

Jídlo a pití

Keňská gastronomie již tradičně klade hlavní důraz na nasycení co největšího počtu lidí, přičemž na nějaké parádičky nebo inovace obvykle nezbývá čas. Keňská tržiště jsou doslova zavalena šťavnatou zeleninou, z dusných pobřežních oblastí pocházejí tropické druhy ovoce a čerstvě nalovené plody moře a po celé zemi se také s chutí konzumuje maso. Přestože tradiční pokrmy bývají spíše fádní a hutné, na odvážnější návštěvníky tu může čekat nejeden nezapomenutelný, či dokonce unikátní gurmánský zážitek.