Na ostrově Santo Antão ukrývají rozeklané vrcholy zářivě zelená údolí, kde se pěstují květiny a cukrová třtina a která jsou ideální k báječným túrám. São Vicente je sídlem kulturní metropole ostrovů, města Mindelo, jež přetéká bary a hudebními kluby.

Na ostrovech Sal a Maio se zvlněné, větrem udusané duny prolínají s indigově modrým mořem na panenských plážích s jemným bělostným pískem. Odlehlé Fogo a Brava na jihozápadě oplývají jinými lákadly: od neskutečné sopečné krajiny po zářivé zátoky obklopené strmícími vrcholy. Přidejte k tomu stálý rytmus hudby, jíž Kapverdy prosluly, a neméně proslulou morabezu (kreolský výraz pro pohostinnost) zdejších obyvatel, a pochopíte, proč se sem mnozí vydali – a už nikdy neodešli.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Praia
Měna
kapverdské escudo (CVE)
Jazyk
portugalština, kapverdská kreolština
Víza
O vízum si můžete zažádat na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze http://www.cape-verde.cz/nebo při příletu na letišti. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
V platebním styku jsou kromě domácí měny poměrně často přijímány i EUR a USD, dále debetní a kreditní karty společností VISA a MasterCard.
Čas
GMT/- 1
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
V oblasti fungují dva operátoři, avšak pokrytí není stoprocentní. Pokud chcete na ostrovech pobýt delší dobu, je nejvýhodnější zakoupit místní SIM kartu.
Důležitá čísla
Policie 132 Hasiči 131 Pohotovost 130 Kriminální služba 800 11 34
Doprava
Minibusy, jimž se říká colectivos nebo aluguers, poskytují na většině kapverdských ostrovů spojení i do relativně maličkých obcí. Na ostrovech je možné si zapůjčit auto, motocykl i čtyřkolku. Infrastruktura se zde ale teprve vyvíjí a může se vám tedy stát, že do místa, kam se chcete dostat, ještě žádná silnice nepovede a budete muset pokračovat po prašných cestách. Okolní ostrovy můžete navštívit pomocí lodi, trajektu nebo letadla. Jediné spolehlivé pravidelné linky trajektů plují na trasách Praia–Brava–Fogo, Praia–Maio a Mindelo (São Vicente) – Santo Antão.

Denní rozpočet

Nízký
do 4500 CVE
Jednoduchý oběd s kávou: 530 CVE Jízda místní dopravou - minibusem: 100 CVE
Střední
4500 –10000 CVE
Komfortní hotelový pokoj: 6200 CVE Dvouchodová večeře v restauraci střední třídy: 1200 CVE Pivo v baru: 150 CVE Krátká jízda taxíkem: 180 CVE
Vysoký
nad 10000 CVE
Luxusní hotelový pokoj: 10500 CVE Jídlo o dvou chodech ve vynikající restauraci: 2000 CVE Sklenka vína: 400 CVE Auto s řidičem: 8000 CVE
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Dobrodružství se žraloky na ostrově Santa Maria

Na této šestihodinové prohlídce ostrova navštívíte místa jako Espargos – hlavní město, či rybářské vesnice Palmeiru a Murdeiru. Zaplavte si v solném jezeře, které prý dělá každého, kdo se v něm smočí, o deset mladší. Naobědvejte se v místní restauraci a nakonec si užijte jedinečné koupání v moři se žraloky citrónovými v jejich přirozeném prostředí.

Městské muzeum v São Filipe

Vydejte se do tohoto vzdušného koloniálního panského sídla, v jehož dvou patrech umístěny exponáty jako staré fotografie, tradiční hudební nástroje nebo šicí stroje. Můžete zde shlédnout 28minutový film o erupci vulkánu Pico do Fogo v roce 1995 (bez titulků). Také stojí za to jít se podívat na funco – tradiční kruhový příbytek z vulkanické horniny, který stojí na nádvoří muzea.

Živé festivaly

Mindelo na São Vicente pořádá nejsmyslnější oslavy Mardi Gras na této straně od Ria de Janeiro: kreolský karneval s barvitými průvody. Koná se čtyřicet dní před Velikonocemi a je to sexem nabitá, efektní karnevalová oslava. Pro milovníky hudby pořádá santiagská Praia hudební veletrh Atlantic Music Expo, kam míří lovci talentů z celého světa a na němž se představují talenty z Kapverd, Afriky, Evropy i vzdálenějších končin. Festival se koná čtyři dny v dubnu a záhy po něm následuje možná známější Kriol Jazz Festival.

Umělecká galerie Dja'r Fogo v São Filipe

Pokud se zajímáte o historii, kulturu a kávu nesmíte toto kouzelné místo minout. Dja'r Fogo řídí místní umělec Angelo, který dělí svůj čas mezi Lisabon, Paříž a Fogo. Je to nejlepší místo, kde ochutnat kávu Fogo, kterou majitelova rodina vyrábí již od roku 1874. Také si zde můžete prohlédnout staré fotografie, umění a šperky z recyklovaných materiálů, či karty vyrobené z banánových listů. Pokud je Angelo na ostrově, pořádá túry a večeře na svém 200 let starém rodinném sídle Quinta das Saudades. Jedná se o skvělý zážitek doplněný tradiční kuchyní.