Ať už vám jde o divoká zvířata, divočinu či relaxaci, Republika Jižní Afrika, Lesotho a Svazijsko se vám určitě zalíbí. Všechny tři státy nabídnou každému něco: venkovské rytmy i městský ruch, levné hostely i luxusní sídla, adrenalin i lenošivou pohodu. A to vše na jednom z nejúchvatnějších míst planety s 2800 km pobřeží omývaného příbojem dvou oceánů.

Stejně úchvatná jako přírodní krásy je i jihoafrická duše – trýzněná a raněná, překrásná a plná naděje, jeviště každodenních dramat jednoho z největších světových experimentů s rasovou harmonií. Zářící města s těmi nejmodernějšími výdobytky a prvotřídní infrastrukturou sousedí s rozlehlými předměstími, kde množství Jihoafričanů trýzní hlad, chudoba a největší procento onemocnění AIDS na světě. Cestovat a zaměřit se pouze na to první je sice snadné, ale srdce země objevíte, jedině když spatříte i to druhé. A nikdy k tomu nebyla vhodnější příležitost než dnes, jedenáct let od prvních svobodných – multirasových ‒ voleb, kdy se konečně rozzářily barvy „duhového národa“.

Cestovat po Jihoafrické republice je hračka: má vynikající silniční síť i množství cenově přijatelných ubytovacích a stravovacích zařízení. Navíc máte možnost navštívit drsnou krajinu Lesotha, ráje turistů a jezdců na ponících, anebo pohodové Svazijsko, kde vás na každém kroku bude provázet živá lidová kultura.

Zobrazit více
Botswana  & Namibia - 55320
Průvodce

Botswana & Namibia

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Southern Africa - 55340
Průvodce

Southern Africa

561 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Africa - 55346
Průvodce

Africa

643 Kč 546 Kč Jít do eshopu English
Food Trails - 55451
Průvodce

Food Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Cape Town & The Garden Route - 55440
Průvodce

Cape Town & The Garden Route

445 Kč 378 Kč Jít do eshopu English
Wine Trails - 55452
Průvodce

Wine Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
South Africa, Lesotho & Swaziland - 55453
Průvodce

South Africa, Lesotho & Swaziland

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Pretoria
Měna
rand (ZAR)
Jazyk
angličtina, afrikánština plus dalších 10 úředních jazyků
Víza
Občané ČR mohou do JAR vycestovat na dobu do 90 dní bez víza
Peníze
Bankomaty najdete ve všech větších jihoafrických městech
Čas
GMT +2 h
Doprava
V JAR nejsou autobusy tak výhodné jako v mnoha jiných zemích, ale spolu s méně vábnými minibusy představují páteř veřejné dopravy. Jejich spolehlivá a poměrně pohodlná síť spojuje všechna důležitá města. Dále je možné po zemi cestovat letadlem, půjčeným automobilem či motocyklem, a pokud jste opravdu v kondici, třeba i na kole
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba - 27; pohotovost, hasiči - 10177; policie - 112; informace o telefonních číslech - 1023

Denní rozpočet

Nízký
méně než 200 ZAR
Kemp, hostel nebo ubytovna Používání hromadné dopravy Pouliční občerstvení: 2 ZAR
Střední
kolem 300 ZAR
Ubytování s možností vaření Půjčení automobilu
Vysoký
nad 1500 ZAR
Přepychová chata v divočině
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Krugerův národní park

Krugerův národní park s rozlehlými savanami bohatými na zvěř a s dlouhou historií ochrany přírody nabízí safari, které patří mezi nejlepší na světě. Žije tu více živočišných druhů než v kterémkoli jiném parku v Africe; jsou tu lvi, leopardi, sloni, buvoli kapští a nosorožci dvourozí (velká pětka) a gepardi, žirafy, hroši, antilopy i mnoho druhů menších zvířat. A vše je díky vynikající infrastruktuře snadno přístupné.

Sloní rezervace Addo

Dnes žije na území této rezervace přes tři sta slonů, a pokud nebudete mít opravdovou smůlu, jistě některé z nich spatříte. Den či dva strávené návštěvou sloní rezervace patří k nejzajímavějším zážitkům spojeným pobytem ve Východním Kapsku, a to nejen díky slonům, ale i zebrám, antilopám losím a četným druhům ptactva.

Park Hluhluwe-Imfolozi

Obě rezervace, Hluhluwe i Imfolozi, byly založeny v roce 1895, později však sloučeny do jednoho národního parku, jehož celková rozloha dnes činí 96 000 hektarů. Na území parku žijí lvi, sloni, nosorožci, levharti, žirafy a divoké psovité šelmy.

Kapské Město

Ať už máte na Kapské Město jakýkoli názor, nelze mu upřít, že jeho poloha patří mezi nejefektnější na světě. Jen málo měst se může pochlubit sešupem 1073 metrů z hory do centra. Okolí města oplývá překrásnými plážemi a vinicemi, ale pozornost přitahuje hlavně drsnou divočinou s jedinečnou flórou.

Johannesburg

O překot tlukoucí srdce JAR s tolika podobami jako jeho „duhový národ“ mělo po léta velmi nejednoznačnou pověst. Tradiční dějiště dramatických událostí, z nichž se skládají dějiny jedinečného jihoafrického národa, je dnes gigantickým, rozmanitým a fascinujícím velkoměstem oplývajícím nejrůznějšími půvaby i nástrahami a před návštěvníkem tu defilují výhody i nevýhody života současných Jihoafričanů v pravé podobě.

Národní park Stolová hora

Národní park Stolová hora, dříve národní park Kapský poloostrov, zabírá asi tři čtvrtiny poloostrova a táhne se od Stolové hory k mysu Cape Point. Zaměřme se pouze na hlavní atrakci, jíž je sama hora s výškou 1086 m. Většina turistů se na vrchol vyveze lanovkou, odkud je pak krásný výhled.

Zululand

Nejnavštěvovanějšími místy v regionu Zululandu jsou překrásný park Hluhluwe-Imfolozi spolu s četnými tradičními domorodými osadami. Region se neodmyslitelně pojí s představou nedotčené přírody a se zvukem afrických bubnů.

Muzeum Nelsona Mandely

Muzeum Nelsona Mandely obsahuje sbírku ocenění a darů určených bývalému prezidentovi – od obrázků nakreslených školáky až po dary slavných osobností a významných politiků.

Kalahari

Region Kalahari je jedním z drahokamů jižní Afriky. Čekají tu na vás fantastické západy slunce, nekonečné sluncem vypálené červené a bílé přesýpající se písky, úrodná zelená pole i zrající rudé hrozny. Nadčasově magické místo, jehož kouzlo i hrozivost na vás budou působit ještě dlouho po odjezdu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Létání a skákání

Ideální počasí a dostatek vyvýšených míst, odkud můžete odstartovat, přispívají k oblibě vzdušných sportů. Dalším důvodem, proč se vznést k jihoafrickému nebi, je fakt, že ve srovnání s ostatním světem se jedná o poměrně nenákladnou záležitost a že příznivé podmínky tu panují téměř po celý rok.

Pozorování ptáků

JAR je díky úžasné rozmanitosti biotopů rájem pozorovatelů ptáků. Ve všech významných jihoafrických městech jsou ornitologické kluby a ve většině parků a rezervací dostanete seznam tamních ptačích druhů.

Kánoe, kajak a raft

JAR má málo velkých řek, ale ty, které tečou po celý rok, nabízejí nádhernou kanoistiku a rafting. Populární jsou Blyde a Sabie, obě v provinci Mpumalanga, dále vodní toky u Wilderness. Podmínky k raftingu závisí na dešťových srážkách.

Pěší túry

V JAR si turisté přijdou na své. Má vynikající systém dobře značených tras různého stupně obtížnosti, takže si každý může vybrat podle své kondice. Na některých trasách jsou ubytovny a na všechny trasy je nutné objednat se předem, protože v řadě oblastí se smí současně pohybovat omezený počet osob.

Rybaření

Mořský rybolov je nesmírně oblíbený. V teplých a studených proudech podél východního a západního pobřeží žije mnoho druhů ryb.

Jízda na koni

Jízda na koních je populární v JAR i ve Svazijsku a všude jsou k dispozici jízdy pro zájemce všech úrovní zdatnosti. V Lesothu se jezdí na houževnatých basutských ponících. Je to nádherný a populární způsob cestování vysočinou.