Historie bude na současné dění vždy vrhat dlouhý stín. Úžasná minulost zanechala Egyptu více monumentů a artefaktů než jakákoli starověká civilizace kdekoli jinde. Téměř na každém kroku se návštěvníkům nabízí výběr z mnoha starobylých památek od pyramid a Egyptského muzea v Káhiře po chrámy a hrobky v Luxoru či majestát chrámů Ramesse II. v Abú Simbelu.

Dostatečným lákadlem je pro mnoho návštěvníků i egyptské pobřeží: je dlouhé 2 900 km a zahrnuje jak Středozemní moře na severu, tak Rudé moře na východě. Pobřeží Středozemního moře bývá v létě plné lidí, ale nejvíce návštěvníků přijíždí k Rudému moři, kam je láká příslib zimního slunce i fantastických vod ukrývajících korálové zahrady a bezpočet druhů ryb. Také zde je možné vybírat: buď klid na odlehlém úseku, nebo zábavu a ruch letovisek typu Šarm aš-Šajch.

Novodobý Egypt nikdy nebyl energičtější. Více než 80 milionů Egypťanů se aktivně účastní procesu budování nové země, ale stále se potýkají s letitým problémem omezeného množství zemědělské půdy a s nedostatkem vody. Egypťané jsou však nápadití a houževnatí. Jsou to také hraví lidé, kteří se naučili smát i v neštěstí. Nádherné památky, rozlehlé pouště, moře plné korálů a osobití lidé jsou prvky, které naleznete v mnoha zemích, ale v Egyptě jsou navzájem provázány takovým způsobem, díky němuž bude cesta do této země nezapomenutelným zážitkem, který možná změní váš život.

Zobrazit více
Ethiopia & Djibouti - 55324
Průvodce

Ethiopia & Djibouti

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Africa - 55346
Průvodce

Africa

643 Kč 546 Kč Jít do eshopu English
Middle East - 55438
Průvodce

Middle East

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Káhira
Měna
egyptská libra (EGP), skládá ze 100 piastrů (PT)
Jazyk
Arabština
Víza
Občané ČR vízum potřebují. Vízum je možné získat i na mezinárodních letištích za poplatek 15 USD
Peníze
Peníze si můžete vyměnit přímo na letišti, v hotelích, ve směnárnách nebo v bance a to bez poplatků za výměnu. Doklad, který dostanete, si uschovejte až do vašeho odletu, protože při zpětné výměně z egyptských liber na konvertibilní měnu jej budete muset předložit. Nedoporučujeme měnit peníze u pouličních překupníků, jak ze strany právní, tak ze strany bezpečnostní. Bankomaty jsou běžné v turistických oblastech, v odlehlejších místech se hledají těžko.
Čas
Egypt leží v časovém pásmu UTC +2
Doprava
Po Egyptě je možné cestovat mnoha způsoby, záleží na tom, jak dlouhá cesta vás čeká a kolik máte času. Můžete využít vnitrostátních leteckých linek společnosti EgyptAir, lodí, tradičních plachetnic „felúka“, luxusních autobusů či městské hromadné dopravy a tzv. společných taxíků, které do cíle vyjíždějí ve chvíli, kdy se jejich kapacita naplní
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba +20; záchranka #123; hasiči #180; turistická policie #126

Denní rozpočet

Nízký
méně než 300 EGP
Společné ložnice v ubytovnách: 70 EGP Egyptská pizza: 10 EGP Vlak do Luxoru: 90 EGP
Střední
300–1000 EGP
Hotel s klimatizací: 180 EGP Dvě jídla v restauraci: 80 EGP Auto s řidičem 300: EGP
Vysoký
nad 1000 EGP
Pokoj v luxusním hotelu: 200 USD Dvě jídla: 180 EGP Let do Luxoru: 120 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Pyramidy v Gíze

Nad městským ruchem Káhiry a pouštních plání za ní se v dáli tyčí pyramidy v Gíze a Sfinga, které jsou zlatým hřebem itineráře každého cestovatele. K prohlídce si připravte dostatek vody, prázdnou paměťovou kartu a hodně trpělivosti! (Abyste se mohli pokochat pohledem na tento starověký pohřební komplex, budete muset odmítnout spousty nadháněčů nabízejících projížďky na koních či beduínské cetky.) Žádná návštěva Egypta však nemůže být úplná bez vaší fotografie před těmito přeživšími divy starověkého světa.

Plavba po Nilu

Nil je životodárnou tepnou Egypta, která napájí celou zemi od jihu k severu. Pouze při plavbě po této řece můžete pochopit její význam a krásu, pouze z lodi můžete některé památky ocenit tak, jak architekt zamýšlel. Nejpomalejší a nejpoklidnější způsob dopravy nabízejí plachetnice, ale kouzlo řeky můžete letmo poznat dokonce i z paluby mnohopodlažního plovoucího hotelu.

Pouštní safari

Ať se do pouště vydáte terénním vozidlem, na velbloudu, nebo pěšky, na dvě hodiny nebo na dva týdny, budete mít možnost zakusit krásu i osamělost nejdivočejší části Egypta. K tomu nejlepšímu z výpravy do egyptské západní pouště patří kempování mezi neskutečnými formacemi Bílé pouště, překročení písečných dun Velkého písečného moře a cesta hluboko do pouště v odlehlé oblasti Džilf al-Kabír (Gilf Kebir).

Hora Sinaj

Hora Sinaj sice není nejvyšší z rozeklaných vrcholů Sinajského poloostrova, je však nejposvátnější. Je poutním místem pro židy, křesťany i muslimy a z jejího vrcholku se naskýtá fantastická podívaná na hru světel nad mořem okolních horských vrcholků. Na úpatí hory stojí klášter svaté Kateřiny, jehož masivní byzantské opevnění je postaveno na místě, kde Mojžíš údajně spatřil hořící keř.

Thébské hrobky

Hrobky v Údolí králů v Luxoru byly kdysi zaplněné poklady a jejich chodby a pohřební komory jsou stále vyzdobeny tajemnými nápisy, které měly usnadnit přechod do posmrtného života. Nedaleko královských hrobek leží místa posledního odpočinku méně významných smrtelníků, princů, šlechty, písařů a dělníků. Jejich hroby nejsou tak majestátní jako hrobky králů, ale jejich výzdoba často vypovídá o životě ve starověkém Egyptě mnohem víc.

Chrámy v Karnaku

Chrámy v Karnaku, jeden z největších náboženských komplexů na planetě, jsou sérií chrámů a svatyní zasvěcených místní božské trojici a byly zkrášlovány více než 1000 let. Větší část komplexu je stále uzavřena, neboť zde pracují archeologové, ale i to, co uvidíte, je fascinující. K tomu nejkrásnějšímu zde patří sloupová síň, kamenné zpodobení papyrové mokřiny a žulové obelisky.

Mešita al-Azhar

Tiché, stinné arkády středověké mešity skýtají dokonalý prostor k odpočinku od ruchu moderní Káhiry. Mnohé mešity nejsou určeny pouze k modlitbám a uctívání boha, ale slouží také jako veřejné odpočívárny, kde se lidé zastaví na tichý rozhovor nebo četbu knihy. Mešita al-Azhar je plná studentů teologie.

Egyptské muzeum

Rozsah Egyptského muzea v Káhiře je jednoduše ohromující. Více než 100 sálů je zaplněno těmi nejfantastičtějšími poklady, které byly v Egyptě nalezeny, jako jsou třpytivé zlaté šperky, zlaté boty krále Tutanchamona a mumie největších faraonů i jejich mazlíčků. Nesnažte se prohlédnout si všechno: na jednu dvě hodiny si najměte průvodce, který vám pomůže odhalit řadu z tajemství muzea.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění v Rudém moři

Mnozí návštěvníci Egypta jen málokdy vynoří hlavu nad vodu. Není divu, neboť jedny z nejlepších potápěčských lokalit světa se nacházejí u Sinajského poloostrova a na pobřeží Rudého moře. K největším perlám patří Národní park Ras Mohamed na Sinaji. Mnoho hotelů v oblasti také organizuje potápěčské výpravy, pronajímá vybavení a organizuje kurzy potápění PADI či potápěčská safari. Abyste však poznali krásy Rudého moře, nemusíte se potápět. Bujný podmořský život můžete pozorovat i se šnorchlem, maskou a ploutvemi.

Jízda na koni

Na koni se dá jezdit v Káhiře v okolí pyramid, ale vyhněte se nadháněčům a vydejte se přímo do stájí ve vsi Nazlet as-Samaan poblíž Sfingy. V Luxoru jsou stáje na západním břehu přímo u přístaviště místního přívozu; doporučujeme Nobiho stáje, které mají nejlepší koně, pojištění a jezdecké přilby. Stáje jsou také v letoviscích na Sinaji v Šarm aš-Šajchu, Dahabu a Nuweibě, kde turistům koně pronajímají za hodinové sazby.

Pouštní Safari

Safari do Západní pouště může být jedním z nejvděčnějších zážitků, jež Egypt nabízí. Mezi nejnáročnější trasy v Západní poušti patří Velké písečné moře a odlehlý Džilf al-Kabír (Gilf Kebir) v jihozápadním cípu Egypta, kde najdete Jeskyni plavců. Zde také leží Džabal al-Uwejnát, 2000 m vysoký vrchol, na němž se protínají hranice Egypta, Libye a Súdánu. Tyto expedice vyžadují rozsáhlé přípravy, kvalitní vybavení a množství zkušeností.

Rybaření

Rybaření je v Egyptě považováno spíše za způsob obživy než za zábavu pro volný čas, ale sportovní rybaření je možné provozovat na Násirově jezeře, kam vás agentura African Angler může vzít na safari na lov robala nilského a dalších ryb. Každý rok v únoru se v Hurghadě koná Mezinárodní rybářský turnaj.

Pozorování ptáků

Amatérští ornitologové, kteří usilují o zaznamenání co největšího počtu druhů ptáků, se mohou na lov beze zbraní vydat s ornitologickým průvodcem samoukem Muhammadem Arabi. Arabiho motorová loď vás doveze proti proudu do méně navštěvovaných míst poblíž staré Asuánské přehrady, kde můžete pozorovat strdimily, dudky, volavky, ledňáčky a další ptačí druhy.