Delta je synonymem hojnosti. A je také místem jedinečné a nesrovnatelné krásy, kde jsou možnosti vydat se na safari stejně nevyčerpatelné jako zdejší vody.

Protipólem této bujnosti je majestátní poušť Kalahari – poslední neporušený pás písku na planetě – se solnými pánvemi, baobaby, říčními údolími a bohatstvím divoké zvěře.

Botswana se však k masovému turismu a všem možným problémům, které s sebou přináší, obrátila zády a zahájila novou éru zcela exkluzivních safari. K nim patří jak honosné chaty, tak odlehlé stanové tábory, které jsou jednou hypermoderní, jindy dokonale starosvětské. A co je nejlepší, poskytují vám luxusní pohled na fascinující divokou přírodu, kterou se vám lehce poštěstí mít zcela pro sebe.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Gabarone
Měna
botswanská pula (BWP)
Jazyk
angličtina, setswanština
Víza
Občané ČR nepotřebují vízum. Celková doba pobytu bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní během jednoho roku. S účinností od 1.6.2017 je při vstupu do Botswany požadováno zaplacení poplatku ve výši 30 USD. Poplatek se platí při vstupu do země. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Ve větších městech jsou bankomaty. Kreditní karty jsou přijímány ve většině hotelů, ale lodě a tour operátoři vyžadují zálohu prostřednictvím bankovního převodu. V opačném případě mějte dolary v hotovosti.
Čas
GTM +2
Doprava
Letecká společnost Air Botswana zajišťuje vnitrostátní spojení mezi Gabarone, Maunem, Francistownem, Kasane a Limpopo Valley. Létá i do Harare a Windhoeku. Přestože vnitrostátní linky létají často a jsou spolehlivé, nejsou levné a destinací je málo. Autobusy jsou levné a jezdí poměrně často, ale jsou odkázané pouze na zpevněné silnice mezi městy. Nejpraktičtější je pronajmout si auto. Ale většina silnic je prašných a nezpevněných, ale důležitá severojižní spojnice je sjízdná za jakéhokoliv počasí. Ve městech je k dispozici taxi služba.
Elektřina
230V/50hz, je nutná 3 kolíková zástrčka, anebo redukce

Denní rozpočet

Nízký
do 100 USD
Je mnohem vyšší než v okolních zemích. Hlavní město Gaborone patří dokonce k nejdražším na celém kontinentě. Nejlevnější je ubytování v kempech, kolem 5 USD. Dvojlůžkový pokoj v hotelu od 20 – 60 USD. V Okavango Delta se pohybuje v těch levnějších bez stravy kolem 60 USD.
Vysoký
nad 100 USD
Hlavní město Gaborone patří dokonce k nejdražším na celém kontinentě. Drahé je ubytování v lodžích, hlavně v národních parcích, ty dražší, které nabízejí ubytování s penzí a včetně různých aktivit, jsou od 400 – 1 000 USD za osobu a noc.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Safari deltou Okavango

Botswana luxusní safari nevynalezla, ale dovedla je k dokonalosti. Nikde jinde na světě nenajdete tolik odlehlých a zcela výlučných chat a stanových táborů přístupných pouze ze vzduchu nebo po vodě, v nichž se vaše představy o perfektním safari naplní. Většina z nich je v deltě Okavanga, ale nacházejí se i v sousedních oblastech Linyanti, národní parku Chobe a v rezervaci Central Kalahari Game Reserve.

Národní park Chobe

V Chobe je víc slonů – desítky tisíc – než kdekoli jinde na zemi. A jsou to opravdu majestátně obrovská zvířata. A je tu také nádherná krajina Savuti se lvy, kteří slony loví, či Linyanti, jedno z nejlepších míst na kontinentu k pozorování ohrožených psů hyenovitých, či břehy řeky Chobe, kam se chodí většina charismatických afrických velikánů napájet.

Národní park Makgadikgadi

Nekonečné obzory Makgadikgadi, které je součástí největší světové sítě solných pánví, patří k nejméně známým pokladům Kalahari. Právě sem se v období dešťů hromadně přesouvají zebry – jde o jednu z řady velkých afrických migrací. V období sucha se podobně působivá stáda divokých zvířat stahují k vyčištěné řece Boteti. K dalším špičkovým atrakcím patří surikaty.

Central Kalahari Game Reserve

Na Kalahari skutečně něco je. Za svou přitažlivost možná vděčí jménu, z nějž zaznívá víc než náznak afrických kouzel. A možná láká čirá nekonečnost pouště, která je největším chráněným územím v Africe. Určitě potěší i přítomnost kalaharských lvů s černou hřívou. Ať už je důvod jakýkoli, toto není běžná poušť.

Skalní malby v pohoří Tsodilo

Pohoří Tsodilo, které je součástí kulturního dědictví UNESCO déle než delta Okavanga, se občas přezdívá „pouštní Louvre“. Jeskyně a útesy malebného pohoří, které je pro Sany posvátné a nazývají je „Hory Bohů“, krášlí přes 4000 skalních maleb, z nichž některé sahají hluboko do doby kamenné. Zručně provedené malby v přírodních okrových odstínech jsou zároveň krásné a zároveň jsou neocenitelným dokumentem o vývoji vztahu člověka k přírodě.

Moremi Game Reserve

Čím je Chobe pro slony, tím je Moremi snad pro všechna další zvířata. Rezervace, přístupná pro táborníky jedoucí po vlastní ose i pro účastníky luxusních safari s leteckou dopravou, působí jako živoucí přírodovědný dokument BBC, v němž predátoři i jejich kořist bojují o přežití.

Sanové

Strávit čas v přítomnosti jihoafrických obyvatel, kteří tu jsou přítomni odnepaměti, patří k nejzajímavějším zážitkům v Botswaně. V Ghanzi, považovaném mnohými za hlavní botswanské město v Kalahari, a nedaleké vesnici D’Kar se octnete nadosah mnoha sanských řemeslných dílen, uměleckých center a táborů, kde se můžete učit sbírat potraviny v buši, a dokonce lovit tak, jak to Sanové dělají už tisíce let.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Výpravy na kánoích mokoro

Delta Okavanga je úchvatná, nádherná divoká krajina a plavit se pomaličku po zdejších kanálech, lemovaných rákosím, v dlabaných kánoích mokoro je mimořádný zážitek.

Přeshraniční park Kgalagadi

Jeden z nejkrásnějších úseků Kalahari se nalézá v přeshraničním parku Kgalagadi, jenž se rozkládá mezi Botswanou a Jihoafrickou republikou. Nejmalebnější solné pánve a písečné duny tvoří životní prostředí fauně přizpůsobené poušti, jako jsou všechny velké kočky, surikaty, množství ptačích druhů a ostřílení obyvatelé pouští jako přímorožci či pštrosi. Park s poříční vegetací a úseky nefalšované divočiny patří k nejméně vyhledávaným v Botswaně.

Pozorování ptactva

Pozorování ptactva Botswana s výskytem téměř 600 ptačích druhů je ornitologický ráj. V deltě žije například proslulý zoboun africký, vlha pestrá, sova Pelova, kachnička pestrá, jestřáb lesní, několik druhů supů či orel jasnohlasý. V okavangském výběžku, úzkém pásu mokřadů, které se táhnou v délce asi 100 km k namibijské hranici, se voda přelila přes údolí, kde vznikly mohutné rákosové nánosy a laguny plné šáchoru, nabízející excelentní podmínky k pozorování.

Offroadové jízdy

Vyznavači aut s pohonem všech čtyř kol se tu mohou vyřádit. V odlehlejších oblastech nabízejí letité cesty (které jsou po deštích v hrozném stavu) často jediný způsob cestování po africké divočině. Central Kalahari Game Reserve je pro takto zaměřené řidiče splněným snem. Toužíte-li po samotě, pouštní krajině a vzdáleném nočním řevu lvů, toto obrovské srdce africké divočiny si zamilujete.

Gaborone Game Reserve

Tuto rezervaci založila roku 1988 Společnost na ochranu Kalahari, aby poskytla obyvatelům Gaborone možnost pozorovat botswanskou divokou zvěř v přírodním a přístupném prostředí. Přestože rezervace má jen 5 čtverečních kilometrů, je třetí nejnavštěvovanější v zemi a pyšní se pakoni hřivnatými, antilopami losími, přímorožci bejsa, antilopami kudu, pštrosy a prasaty bradavičnatými. Ptáci, k nimž patří ledňáčci a zoborožci, tu jsou hojní a snadno se dají pozorovat z vyhlídkových plošin.

Projekt Kuru Art

Tento báječný umělecký projekt ve vsi D’kar poskytuje místním umělcům (při posledním sčítání jich bylo 14) příležitost tvořit a prodávat obrazy a další umělecká díla. Stojí za to strávit hodinku dvě prohlížením rozmanité nabídky těchto tvůrců.