Nejzazší hranice: návštěva Disneylandu v Paříži

Za svou kariéru spisovatele-cestovatele jsem přešel Saharu, podnikl treky v Himalájích a přežil dopravu v centru San Francisca. Ale nic z toho se nedá srovnávat s mým posledním úkolem: neohroženou výpravou do bájného království pařížského Disneylandu.

No dobrá, možná trochu přeháním, ale když jsem na Disneyho webových stránkách klikl na „koupit“ a zamluvil si tak třídenní dovolenou, přeběhl mi mráz po zádech. Navzdory třiceti letům cestování po celém světě to pro mě měl být vůbec první výlet do jednoho z nejznámějších zábavních parků světa.

A, pokud vás to zajímá – ano, děti jely se mnou.

Tuto osudovou objednávku jsem udělal mnoho měsíců dopředu a s radostí jsem využil slevu za včasnou rezervaci. Navíc naše návštěva Disneylandu připadla někam doprostřed zimy, kdy je poptávka nízká. Díky tomu jsem dostal cenu, která uspopkojila dokonce i moje vybroušené instinkty při smlouvání.

Jednou cestovatel, navždy cestovatel, navíc spisovatel – a hledání dobrých a výhodných nabídek nikdy nekončí.

Příjezd

Výlet začíná. Jak název napovídá, pařížský Disneyland je kousek od francouzského hlavního města, kam se dostanete autem po nudných dálnicích a předměstských ulicích. Ale vliv Kouzelného království má široký záběr a poslední kilometry cesty vedou po dokonalých silnicích lemovaných upravenými trávníky a zahradami pohodlných hotelů.

Takže v hollywoodské bublině jsme se ocitli, ještě než jsme vůbec došli k turniketům. Připomnělo mi to gigantickou kopuli, kde bydlel Jim Carrey ve filmu Truman Show.

Jsme tu

A když jsme konečně vstoupili do parku, byla disneyovská iluze kompletní. Okolo řady „historických“ obchodů na „Hlavní třídě USA“ jsme došli až na centrální náměstí, odkud vedly schody k růžovým věžičkám Růženčina zámku. Odsud se rozbíhaly cesty k atrakcím inspirovaným filmy – od klidného Dumbova kolotoče a Kloboučníkovy šálky přes zajímavější podzemní projížďky lodí s Piráty z Karibiku po let raketoplánem do galaxie z Hvězdných válek.

Atrakce obklopuje do detailu propracovaná krajina zajišťující, že nic nenaruší iluzi v tomto umělém světě. Big Thunder Mountain vypadá jako skutečný kopec z amerického badlandu, Skull Rock z Petra Pana vypadá jako, no jako skála (a je dost velká, aby se dalo jít dovnitř) – i když je to všechno jen skvěle postavená filmová kulisa.

Co se týče menších atrakcí, je pozornost věnovaná detailům stejně působivá. Když jsme šplhali k domku na stromě Švýcarského Robinsona, museli jsme si sáhnout na listy, abychom se přesvědčili, že nejsou pravé. Fandové steampunkových sci-fi příběhů si zamilují náhled futuristické konstrukce jako vystřižené z ponorky Nautilus představené ve filmu 20 000 mil pod mořem.

Disneyovskému zásahu neunikne nic. Stejně jako herci v kostýmech Mickeyho Mouse a Goofyho, kteří se procházejí parkem a pózují na fotografiích, rovněž ostatní zaměstnanci (nebo „herci“, jak se jim oficiálně říká) jsou oblečeni v kostýmech odpovídajících jejich atrakcím. Takže: vesmírný skafandr pro Buzze Rakeťáka z Laser Blast či tropická výbava pro Indianu Jonese. Představu už asi máte.

Někdy není hranice mezi realitou a iluzí úplně jasná. Při bližším zkoumání zjistíte, že ty starobylé telefonní automaty ve zdobených budkách v podloubí obloženém dřevem opravdu fungují a neslouží jen jako dekorace. Jenom je v době mobilních telefonů už nikdo nepoužívá. Ze stejného důvodu jsou dnes už zavřené obchody prodávající fotoaparáty a nabízející vyvolání filmu na počkání.

Ke konci dne začíná kouzlo na některých místech slábnout. V kašnách plavou odhozené obaly od bonbonů, prázdné stoly venkovních kaváren by potřebovaly umýt a jednoznačně přibývá počet plačících dětí.

Ale pak se setmí a začne ohňostroj a my všichni jsme opět lapeni kouzlem.

Tipy pro přežití

Nechali jste se zlákat? Nebo vás konečně přemluvily vaše děti? Ať tak nebo tak, následující rady se vám mohou hodit:

  • Doprava. Do Disneylandu se bez problémů dostanete sami (vlakem nebo letadlem do Paříže, místním vlakem nebo transferovým autobusem do parku). Vedle Disney Village je nádraží veřejné dopravy pro vlaky do/z centra Paříže a kyvadlové autobusy k okolním hotelům.
  • Cena. Tak jako při jiných cestovatelských příležitostech, i tady jsou ceny obvykle nižší, když si rezervaci uděláte dlouho dopředu. Brzké rezervace také nabízejí lákadla jako „jídlo v ceně“ nebo „děti zdarma“.
  • Sezona. Návštěva mimo sezónu (tedy v zimě) také bývá levnější – i když může být chladno a mokro, tak se na to připravte. My si s sebou brali více kabátů a čepic než na výlet do Himalájí.
  • Atrakce. Než přijedete, nastudujte si celkové rozložení parku. Resort sestává ze dvou parků, které stojí vedle sebe: Disneyland Park a Walt Disney Studios. Mají oddělené vstupní brány, ale většina vstupenek a balíčků zahrnuje oba parky. V prvním jsou převážně atrakce, ve druhém kina a kulisy, ale i atrakce. V obou jsou kavárny a restaurace, navíc spousta obchodů prodává disneyovské zboží.
  • Utrácení. Hned u parků je oblast nazývaná Disney Village – ještě více obchodů a tematických restaurací.
  • Suvenýry. V celém resortu Disneylandu je mnohem více obchodů než atrakcí, většina jich prodává ty samé věci – panenky Kačera Donalda, hrníčky Myšky Minnie – ale to rozhodně nebrání ani jednomu obchodu, aby hrdě vyhlašoval, že právě u nich mají „jedinečné nákupní zážitky“. 
  • Ubytování. Kolem parku se nachází prstenec hotelů. Několik jich vlastní Disney, ostatní jsou nezávislé, nebo patří nějakému řetězci. Většina jich nabízí kyvadlovou dopravu ke vstupu do parku; některé Disneyho hotely jsou v docházkové vzdálenosti.
  • Fronty. V Disneylandu poptávka převyšuje nabídku, což znamená, že u nejoblíbenějších atrakcí se tvoří dlouhé fronty nedočkavých fanoušků. Na displejích uvidíte, jak dlouho budete čekat. Bezplatný systém „fast-past“ nabízí rezervaci určitého časového úseku několik hodin předem, což vám frontu zkrátí. Hosté z Disneyho hotelů se do parku dostanou dříve – říká se tomu kouzelná hodinka (Magic Hour) – je dobré dostat se do parku, než se utvoří fronty, ale některé atrakce nejsou v tu dobu ještě otevřené.
  • Jen tak. Disneyland není jen o atrakcích, projížďkách a vzrušujících zážitcích. Je tu spousta věcí, na které se prostě „jen podíváte“ (jak to nazvaly moje děti): pirátská loď, pobřeží jezera, vtipné náhrobní kameny na Boot Hill, historické obrazy v arkádách. Prostě jak jdete od jedné atrakce ke druhé, stojí za to dopřát si čas a vše si vychutnat.

Zůstat, nebo jít?

Takže, užil jsem si ten výlet do pařížského Disneylandu? Stručně řečeno, musím říci „ano“. Jel jsem s úzkostí, ale s otevřenou myslí. I když komerční zábavní parky nikdy nebudou mou oblíbenou destinací a jsem si naprosto vědom, že Disney je jen jiný výraz pro globální konzum, stejně jako Coca Cola nebo McDonald´s, celkově jsem byl ohromen vysokým standardem organizace a puntičkářskou pozorností věnovanou detailům.

Ale nebylo to jen o mně. Také o mých dětech. A ty si Disneyland úplně zamilovaly. A jak vědí všichni rodiče, když jsou šťastné děti, pak je na světě vše v pořádku – zvláště když je ten svět umělý. 

Napsal: David Else

Předchozí článek

Slovinsko: evropské outdoorové hřiště

Další článek

Jak ve světě přecházet ulice – a jak to nedělat