Nejlepší místa, kam se podívat v červenci 2016

© wikipedia

Léto i zima jsou na opačných polokoulích v plném proudu a chytří cestovatelé se snaží z červencového počasí vytěžit maximum. Vydejte se lyžovat na zářivé zasněžené kopce Queenstownu, smočte se v chladivých křišťálových vodách rakouských jezer nebo oslavujte vše americké na zlatém kalifornském pobřeží; naši experti na cestování pro vás mají pár tipů.

 

Když v Rakousku panuje vedro, existuje jediný způsob, jak se zchladit… © Elisabeth Schmi/t / Getty ImagesKdyž v Rakousku panuje vedro, existuje jediný způsob, jak se zchladit… © Elisabeth Schmitt / Getty Images

Vyráchejte se v rakouských jezerech

Skočit do nádherně čisté chladivé vody za horkého letního dne patří k největším potěšením. K nejmalebnějším zemím, jež tuto radost nabízejí, patří Rakousko s velkým počtem přírodních jezer vhodných ke koupání. Ve většině případů je v červenci voda už prohřátá na osvěživých více než dvacet stupňů.

Zamiřte ke korutanskému Millstätter See, kde si můžete zaplavat, potápět se z mol nebo se v klidu povozit na pramici. Protože panuje vrcholná sezona, hlavní veřejná pláž bude zřejmě plná rekreantů, ale můžete si půjčit člun a odplout na mnohem klidnější protější břeh. I ostatní části země nabízejí podobně lákavá jezera – zkuste jezero Wolfgang v oblasti Salzkammergut (Solná komora) s bohatou nabídkou vodních sportů či hornorakouské jezero Mondsee, jehož pozadí tvoří mimořádně malebná horská krajina.

Queenstown je v zimě nejpůvabnější © Andreas Mohaupt / Getty Images Queenstown je v zimě nejpůvabnější © Andreas Mohaupt / Getty Images

Užijte si zimu v novozélandském Queenstownu

Novozélandský Queenstown, usazený u inkoustově modrého jezera Wakatipu pod zasněženými vrcholy Remarkables, je působivý v každém okamžiku, ale skutečně se rozzáří v zimě.

Na přelomu června a července ožívá Queenstown díky 45 000 lidí slavících lyžařskou sezonu a Queenstownský zimní festival. Tento desetidenní festival představuje to nejlepší, co kultura města nabízí: hudbu, komediální vystoupení i rodinné akce. Večer se rozzáří nádherné hvězdné nebe a pod ním se slaví dál ohňostroji a pouličními mejdany.

Nejbližší sjezdovky jsou kousek autem nebo autobusem v Remarkables a na Coronet Peak. Zdržíte-li se déle, můžete zamířit dál do areálů Cardrona Alpine Resort a Treble Cone poblíž Wanaky, kde najdete další lyžařské výzvy, ovšem to jen v případě, že vás kocovina po Zimním festivalu nedonutí zůstat ve městě a věnovat se radši kultuře. 

V Kalifornii znamená 4. červenec zábavu pro celou rodinu © Kevin Steele / Getty Images
V Kalifornii znamená 4. červenec zábavu pro celou rodinu © Kevin Steele / Getty Images

Oslavte čtvrtý červenec na kalifornské pláži

Celé USA slaví 4. července Den nezávislosti, a pokud se chcete přidat a zároveň si užít pláží, nenajdete lepší místo než pobřeží Kalifornie. Každé přímořské město a městečko nabízí kromě spolehlivého počasí v rámci oslav nějaký program, který většinou na sklonku dne končí slavnostním ohňostrojem.

San Diego pořádá v zátoce efektní pyrotechnickou přehlídku, kterou si můžete užít z několika výhodných pozorovacích míst ve městě. Dál na severu chystá většina proslulých losangeleských pláží vlastní ohňostroje spolu s řadou dětských aktivit přes den a bohatou nabídkou barů pro dospělé dlouho do noci. Chcete-li se vyhnout davům, Kalifornie nabízí stovky klidných písčitých pláží, kde si můžete vychutnat piknik a místo ohňostrojů se kochat pohledem na zapadající slunce.

Vydejte se mimo vyšlapané stezky do pohoří Altaj © Olivier Renck / Getty ImagesVydejte se mimo vyšlapané stezky do pohoří Altaj © Olivier Renck / Getty Images

Vystoupejte na nejvyšší mongolský vrchol

Výstup na vrchol Chüjten (Khüiten Peak) představuje snad nejosamělejší horolezecký zážitek na světě. Vrchol stojí kousek od mongolsko-rusko-čínského trojmezí, tedy na hranici tří zemí pověstných nepřístupnými končinami.

Červenec přináší teplé suché počasí, vhodné k výstupu na Chüjten. Výstup není z horolezeckého pohledu náročný a zvládnou jej všichni zdatní turisté. Okolní krajina nabízí nádherné rozkvetlé louky a rozsáhlou otevřenou tundru, v níž žijí pouze nomádi – tedy vše, co od mongolských plání očekáváte.

Zajímáte-li se spíš o kulturu, vydejte se na východ na oslavy největšího mongolského svátku Nádam. Pořádá se každý rok 11.‒13. července na řadě míst (největší oslavy probíhají v Ulánbátaru) a jeho náplní jsou soutěže v tradičních mongolských disciplínách: zápasu, lukostřelbě a jízdě na koni. Kdysi náboženská oslava dnes oficiálně připomíná vítězství mongolské revoluce, která vedla k vyhlášení nezávislosti Mongolska roku 1921.

Nejsevernější japonský ostrov rozkvétá do krásy © Danita Delimont / Getty Images
Nejsevernější japonský ostrov rozkvétá do krásy © Danita Delimont / Getty Images

Poznejte kvetoucí japonský sever, Hokkaidó

Nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó je proslulý lyžařskými středisky, ale nejvíce ožívá v červencovém slunci, kdy nabízí festivaly, květy a možnost zkoumat nejkrásnější divokou krajinu v zemi. Skvělou základnu nabízí přívětivé kompaktní Sapporo, jehož centrální park Ódóri Kóen se v rámci Letního festivalu (od 20. července do 17. srpna) mění na obrovskou pivnici (do 15. srpna) zhruba pro 13 000 kumpánů.

Hokkaidská venkovská krajina hýří barvami – zářivá pole levandule a vlčích máků ve Furanu jsou tak vyhledávaná, že japonské dráhy v tuto dobu zavádějí speciální zastávky, aby zvládly příliv obdivovatelů. Mimo turistické trasy se otevírají národní parky nepřístupné v zimních měsících, např. ŠiretokoDaisecuzan, a poté, co roztaje sníh, nabízejí skvělé pěší trasy. A dostat se Hokkaidó je dnes snazší – ostrov s Tokiem spojuje nová linka superrychlých vlaků, které začaly jezdit v březnu.

 

Ať svítí slunce, nebo prší, davy si britské hudební festivaly ujít nenechají © Roberto Ricciuti / Getty ImagesAť svítí slunce, nebo prší, davy si britské hudební festivaly ujít nenechají © Roberto Ricciuti / Getty Images

Zabalte si holínky a vydejte se na britské letní festivaly

Britské léto nabídkou hudebních festivalů přetéká a červenec je naprostý vrchol. Druhým největším festivalem (po Glastonbury) je perthshirský T in the Park (8.‒10. července; tinthepark.com), na němž zahrají Stone Roses a Calvin Harris. Suffolský Latitude (14.‒17. července; latitudefestival.com) láká na New Order, National i komediální výstupy a divadlo. Festivaly však nenabízejí jen možnost vidět největší popové hvězdy. Llangollenský International Musical Eisteddfod (5.‒10. července; international-eisteddfod.co.uk) oslavuje hudbu a kulturu Walesu a Womad (28.‒31. července; womad.co.uk) představuje vše od senegalského funku po kurdské milostné písně.

A chcete-li si výlet rozšířit, máte řadu možností: T in the Park se koná na okraji nádherné skotské Vysočiny (Highlands), Latitude jen kousek od pláží Suffolku, Llangollen je přímo u závratného Pontcysylltského akvaduktu a Womad v historickém srdci Anglie mezi oblastí Cotswolds na severu a Stonehenge na jihu.

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Šest věcí, které musíte zažít v Londýně během čtyř dnů

Další článek

Munnar aneb „krajina čaje“

Související články

Články

Nejlepší destinace

Evropa je kouzelnou směsicí lidí a míst, a pokud plánujete cestu, může být nabídka destinací nesmírná. Abychom nabídku zúžili, poprosili jsme naše evropské autory, aby vybrali seznam 10 destinací, které se v jejich cestovatelských plánech pro letošní rok nejvíc prosazují. Letošní seznam nabízí směs osvědčené klasiky, nová slibná místa, která nás něčím upoutala a pár zapadlých místeček, která nás prostě jen ponoukají koupit lístek, hodit do tašky pár věcí a vyrazit.  1. Akureyri, Island Akureyri na konci nejdelšího Islandského flordu. (foto Federica Gentile ...

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím...

Články

Šinkanzenem okolo Fuji

Pokud vaší poslední zastávkou před Japonskem byla jedna ze zemí jihovýchodní Asie, připravte se na to, že při přistání a prvním střetnutí s Japonskem zažijete pocit, jako byste se ocitli na jiné planetě. Japonsko je ultra moderní země, která si ale ovšem stále silně zachovává a nese rysy své bohaté historie, vysoce vyspělé civilizace a svérázné kultury. Tokio je obrovská křižovatka, směsice veškerých módních šíleností, stále se vyznačující ikonou Hello Kitty, buddhistických chrámů a šintoistických svatyní, které jsou nabity sílou a energií přání a modliteb. Tato různorodá atmosféra je doprovázena relativním bezpečím, čistotou, ochotou a úsměvy místních obyvatel. Známé a spolehlivé japonské dráhy vás přemístí rychlostí až 300km/h do dalšího významného centra Japonska. Kyóto je o něco menší, ale zato dýchá daleko více uvolněnější náladou. Vybavíte-li si známou knihu či film Gejša, zajisté si vzpomenete na scénu, kde malá Sayuri běží oranžovým sloupovím, tzv...

Články

Motor britské kultury

Manchester – někdejší strojovna průmyslové revoluce – dnes hraje roli dynama britské kultury. Vláda vyčlenila 78 milionů liber na centrum umění The Factory, které se má stát jevištěm Manchesterského mezinárodního festivalu. Ve městě bylo zrenovováno a otevřeno mnoho nových uměleckých prostor, jako například galerie Whitworth, víceúčelové centrum umění HOME a Pantheon připomínající knihovna Central Library. Proměna tohoto kdysi industriálního města pokračuje mílovými kroky. Tomuto městu nikdy nechyběly ambice a sebevědomí. Kdysi bývalo strojovnou průmyslové revoluce a v 21. století se proměnilo v dynamo kultury a umění. Britská vláda je v tom mocně podporuje: vyčlenila 78 milionů liber na vybudování The Factory, nového víceúčelového uměleckého prostoru, ve kterém bude...