Milujete kávu a italské zákusky? Kouzlo starých časů a římských kaváren

©

Řím je město, při jehož návštěvě se dá vidět, zažít a hlavně ochutnat ledacos. Takže pokud vás zmáhá stres a pocit z toho, že zase nestihnete spatřit všechny důležité památky a pamětihodnosti, zpomalte a dopřejte si výjimečný (nejen) chuťový zážitek z lahodné kávy a domácích dezertů v některé z historických římských kaváren. Staňte se na chvíli gastronomickými požitkáři a navštivte léty prověřená místa setkávání a odpočinku, která okouzlí oko, potěší srdce a pozdvihnou ducha i náladu.

Taky milujete opravdu dobrou kávu? V tom případě se sejdeme v Římě…

Bylo by těžké myslet na návštěvu hlavního města Itálie bez náruživého popíjení kávy, každodenního rituálu, jenž dotváří nezaměnitelný kolorit italského života. Vždyť i první skutečnou kavárnu dala Evropě právě Itálie. Italové jeden z nejoblíbenějších nápojů milují snad ve všech jeho podobách a pijí jej ve velkém množství nejen z malých šálků přímo u baru na stojáka, ale i v pohodlí domova. Podle Italského národního ústavu pro espreso Italové v kavárnách denně vypijí neuvěřitelných 70 milionů šálků kávy.  

Italská káva

Většina obyvatel Itálie si nedovede bez jednoho nebo hned několika hrníčků tohoto lahodného, aromatického a povzbuzujícího nápoje vůbec představit svůj den. Malý šálek espresa s pěnou oříškové barvy a jemnou a lehkou strukturou povzbudí, zahřeje a dodá energii. Koneckonců, vydejte se s námi do Věčného města a přesvědčte se o tom sami. Víme přesně, které kavárny v typických římských úzkých a křivolakých uličkách neminout, a jak si výlet do Říma užít na maximum.  

Seznamte se. Nejslavnější římská kavárna Antico Caffè Greco

Každý návštěvník Říma by si měl na mapě města tučně vyznačit polohu nejstarší kavárny v celém městě – a po benátském Caffè Florian (zal. r. 1720) také druhé nejstarší v celé Itálii, kde si výtečnou kávu i brilantní intelektuální hovory dopřávala řada významných hostů.

Antico Caffè Greco sídlí na jedné z nejlepších adres v Římě, na prestižní nákupní ulici Via dei Condotti – nedaleko Španělských schodů. V domě číslo 86 ji v roce 1760 založil řecký emigrant Nicola della Maddalena. Už v té době se pití kávy stávalo velmi příjemným a vyhledávaným společenským obřadem. 

Španělské schody v Římě

Traduje se, že u jednoho z malých mramorových stolků napsal Nikolaj Vasiljevič Gogol několik stránek svého satirického románu Mrtvé duše. Pro intenzivní prožitek z kávy a potěšení ze společnosti sem přicházel také Schopenhauer, Mickiewicz, Liszt, Stendhal, Byron, budoucí papež Lev XIII., Goethe, Wagner či dokonce vášnivý milovník Casanova.

Fontana di Trevi v Římě

Zajdete raději na kávu, nebo na výstavu? V Caffè Greco, kde se zaradují i milovníci umění, hravě zvládnete obojí. V kavárně je rozmístěno přes tři sta unikátních děl, podepsaných portrétů, bust a soch, které z ní činí jednu z největších soukromých galerií, volně přístupných veřejnosti. Zajímavostí je fotografie amerického dobrodruha Buffalo Billa s podpisem a pozdravem majiteli. Malým chuťovým zpestřením pak může být třeba pověstná hustá horká čokoláda. Adresa: Via dei Condotti, 86

Přátelský duch a útulné prostředí v Sant’Eustachio IlCaffè

V okolí nejslavnějšího barokního římského náměstí Piazza Navona stojí za to vypátrat i tuhle stařičkou kavárnu, jejíž vznik se datuje do roku 1938. Jen tehdy ještě nesla název Káva a mléko. V roce 2016 ji dokonce internetová verze britského deníku The Telegraph zařadila do žebříčku třinácti nejlepších kaváren na světě.  

Piazza Navona v Římě
Znamenitou kávu, zjemněnou trochou mléka, si tu můžete dopřát v původním interiéru, vybaveném zachovalým nábytkem a podlahami. Vyhlášené jsou i místní dezerty, připravované podle přísně tajné receptury.

Symbolem kavárny je statný jelen – znak svatého Eustacha, patrona lovců, který připomíná, že svatého Eustacha oslovil Kristus právě při lovu jelena, načež spolu se svou rodinou přijal křesťanství. Adresa: Piazza di S. Eustachio, 82 

Na čem si pochutnat v Caffè Rosati? Na nejlepším tiramisu ve městě

Další zastávkou na vaší kulturně kavárenské procházce tepající italskou metropolí se musí bezpodmínečně stát Caffè Rosati. Přímo v centru Říma, na velkém lichoběžníkovém náměstí Piazza del Popolo, tu na vás dýchne pohoda starých časů. Kavárna Rosati, jež je od počátku zárukou stylu, kvality a elegance, vznikla již totiž v roce 1922.

Koloseum v Římě

Zraky kolemjdoucích většinou nejprve přitáhnou hosté, kteří si tu venku labužnicky vychutnávají – podle mnohých nejlepší tiramisu ve městě, a dráždivá vůně perfektní kávy. Nevšední atmosféra této kavárny od prvopočátku přitahovala umělce a spisovatele. Byla pro ně příjemným kontrastem k mondénním lokálům, které se vyrojily v okolí nákupní třídy Via Veneto. Adresa: Piazza del Popolo, 5a

Čaj a koláčky – malý každodenní luxus v čajovně Babington’s Tea Rooms

Jaký je váš nejoblíbenější horký nápoj? Pokud nemáte odpověď hned na jazyku, zkuste pro jedno odpoledne vyměnit kávu za čaj a plně se oddat staré tradici pití čaje. Neznáme totiž nikoho, kdo by si postěžoval, že se nechal pozvat na čaj a výborné anglické koláčky do okouzlující čajovny, skryté pod dobový starosvětský kabát. 

Kavárny a čajovny v Římě

Představujeme vám čajovnu Babington, založenou dvěma anglickými dámami již v roce 1893, kterou objevíte v domě číslo 23, když sejdete dolů po Španělských schodech. Vaše chuťové pohárky tu vedle kvalitního anglického čaje pěkně poškádlí i nejjemnější anglické dortíky. Poznávacím znamením čajovny je černá kočka s bílým koncem ocasu. Adresa: Piazza di Spagna, 23

Dvě vášně pod jednou střechou – káva a umění v Caffè Canova Tadolini

Ať už v Římě navštívíte jakoukoli kavárnu, všechny vám budou v průběhu vašeho poznávacího zájezdu do Itálie znovu a znovu připomínat, že život je tak sladký. Na ranní cappuccino, odpolední dezert nebo večerní drink se zastavte v Caffè Canova Tadolini. Tam, kde dnes sídlí vyhledávaná kavárna, byla dříve dílna italského klasicistního sochaře Antonia Canovy, jenž v Římě vytvořil řadu veřejných monumentů, náhrobků a soch. Pracoval ve službách významných šlechticů i několika papežů.

Forum Romanum v Římě

Po jeho smrti se ale dílna z mapy města naštěstí nevytratila. Převzal ji jeho učeň  Adamo Tasolini. Dnes je z ní nenapodobitelná oáza klidu a kultury, kde si ve společnosti monumentálních sochařských výtvorů můžete vypít kávu či sníst předčasnou večeři. Adresa: Via del Babuino, 150/a-b

Večerní Řím

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Říma? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Řím Do kapsy. 


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Adéla Vavřačová & Radynacestu.cz

Předchozí článek

Poznávat cizí země očima místních

Další článek

Podruhé na Islandu

Související články

Články

Gurmánská Dordogne - jak si nejlépe užít jedné z předních kulinářských oblastí Francie

Kromě velkolepých hradů a zámků, pravěkého jeskynního umění a překrásné krajiny se svěží vegetací je francouzský departement Dordogne proslulý svou tradiční kuchyní. Jedním z nejlepších – a nejbáječnějších – způsobů, jak poznávat život na francouzském venkově, je ponořit se do jeho kulinářské kultury. V oblasti najdete nepřeberné množství skutečných lahůdek od lanýžů a vlašských ořechů po znamenitá vína a čerstvé plodiny, zejména ovoce a zeleninu. Pokud se vám líbí pohled na stánky přetékající svěžími produkty a milujete zvuky a vůně francouzských trhů, budete se v Dordogni cítit jako v ráji. Nenechte si ujít báječné trhy Místní farmáři nabízejí své produkty ve stáncích, jež lemují dlážděná náměstí a křivolaké ulice Dordogne (známé také jako Périgord). Prodávají sezonní lahůdky, jako cèpe (hříbky), kaštany, kachní teriny, foie gras a konfit, vlašské ořechy, a dokonce truffes noires (černé…

Články

Nejlepší místa na světě, kde ochutnat zvláštní lahůdky

Teď se můžeme přít o to, jakou největší bizarnost lze připravit k jídlu... 1. Ústřice Rocky Mountain, Montana, USA Mořské plody v Montaně? No, ne tak docela. Ústřice Rocky Mountain, kterým se říká také prérijní ústřice, telecí hranolky, kovbojský kaviár a „houpající se hovězí“, jsou ve skutečnosti smažená varlata mladých býčků. Jejich pojídání je tradicí mezi západními rančery,…

Články

Itálie, jak ji neznáte

Pokud nejste opravdoví znalci vína, název tohoto regionu vám asi mnoho neřekne, ale Furlánsko (Friuli) – které leží severovýchodně od italských Benátek – už si našlo své obdivovatele. Zdejší malebné vinařské stezky, které křižují šachovnici vinic mezi městy Udine, Gorizia a Terst (Trieste), vás zavedou na nejrůznější místa, od prostých farmářských stánků, kde vám dají nejnovější ročník vína ochutnat ze džbánku, až po elegantní restaurace a ochutnávky přímo na vinicích. Pěstování, výroba a pití vína je ve Furlánsku lety prověřeným životním stylem. Západ slunce nad hradem ©Max Armani   Název „Friuli“ se v posledních letech objevuje na vinných lístcích luxusních restaurací po celém světě stále častěji a mezi znalci vína daleko za hranicemi Itálie se několik furlánských vinařů stalo doslova kultovními hrdiny. Mnozí z jejich obdivovatelů se spokojí…

Články

Řím - zářivé a šťastné město

Jak už jeho přezdívka napovídá, Věčné město nikdy nevyjde z módy. I v roce 2016 vedou všechny cesty do Říma. Poté, co papež František vyhlásil Svatý rok Milosrdenství, míří do Itálie kroky mnoha poutníků, ale k takové cestě by se našly i světštější důvody. Bylo zrenovováno majestátní Koloseum, vyčištěna Fontána di Trevi, a abyste se navnadili ještě více, účinkuje Řím také ve dvou filmových trhácích: remaku filmu Ben Hur a nejnovější bondovce Spectre. Řím je velmi osobité hlavní město. Každé zákoutí má své kouzlo, které vyzařuje z prosluněných piazzas, velkolepých starobylých budov, kostelů plných mistrovských děl i ulic, kterými se prohánějí Italové na mopedech Vespa. A rok 2016 je obzvláště vhodná doba pro návštěvu Říma. Papež František totiž vyhlásil…