Kde "Ledová země" zahřeje

©

Zažíváte-li někdy chvíle, kdy byste se nejraději ocitli na jiné planetě a měli od všeho a všech klid, Island vám to splní se vším všudy. Přesvědčte se na vlastní oči a zasoutěžte si o jeden ze tří průvodců Lonely Planet – Island.

Island


Ne náhodou je Island oblíbenou lokací filmařů, pokud jde o scenérie vskutku mimozemské (Interstellar, Batman začíná, Thor, Star Trek). Vysoké štíty hor, sopečné krátery jako Askja, z moře se před očima rodící ostrov Surtsey, nekonečné planiny zničehonic rozpuklé v hluboké průrvy (euroasijská a severoamerická se tu od sebe vzdalují cca 2 cm za rok) jako NP þingvellir, jediná památka UNESCO ostrova, či burácející vodní masy vodopádů (Godafoss či Detifoss).

Druhý největší evropský ledovec Vatnajökull, umístěný ve stejnojmenném největším národním parku Evropy, je na dohled od místa, kde se z hlubin Země dere na povrch vařící voda tryskající v místě, jež dalo jméno všem takovým: „Geysir“. Ještě do 50. let chrlil vodu až do osmdesátimetrové výšky. Poté se údělem šikovných turistů, jež do hrdla házeli kameny, aby chrlil vodu ještě výš, Geysir ucpal. O chrlení alespoň do třicetimetrové výšky se každých pár minut nyní snaží sousedící gejzír Strokkur. Vynechat setkání s lenošícími tuleni na pobřeží či s velrybami na širém moři nepřipadá v úvahu. O Polární záři ani nemluvě. V němém úžasu tyto pohledy budete sledovat s mrazením v zádech (úplně mě ničí, že se to nedá popsat slovy). Poté se můžete zahřát v jednom z mnoha termálních pramenů. Ve využití geotermálních zdrojů jsou tu profíci. I když sem tam štouchnou do země tak nešikovně, až dojde k nečekané erupci.

Island
Co se historie týče, první Islanďan byl Nor Ingólfur Arnarson. Možná je pro vás novinkou, že Ameriku neobjevil Kolumbus, ale islandský viking Leif Eiríksson o 400 let dříve. Nejstarší parlament měli také tady. Už v 10. století byl Island tak pokrokový, že založili sněm, kde místo válek o dalším osudu země rozhodovali hlasováním. Zajímavostí je, že Island nemá dodnes vlastní armádu.

Hlavní město Reykjavík nabízí divoký noční život, ale i několik zajímavých staveb. Neměli byste minout obrovský betonový kostel Hallgrímskirkja. Stejně jako kostel v druhém největším isladském městě Akureyri ho má na svědomí architekt Samúelsson. Ostatně architektura je tu rozmanitá, od trolích vesnic (Glaumbær, Skógar) až po futuristický kostel ve Stykkishólmur.

Na celém ostrově žije 323 tisíc obyvatel, o něco málo víc než v Ostravě. Na 1 km2 tak připadají necelí 3 obyvatelé, což je nejméně z celé Evropy. Věčnými společníky jsou tu poutníkům volně se pasoucí ovce, koně či sobi. Klid dýchá ze všech koutů. Když si budete chtít popovídat, pořádně si procvičte jazyk. Však i pro samotné Islanďany jsou některá jejich slova těžko vyslovitelná. Co byl pro zbytek světa Eyjafjallajökull (sopka, jejíž erupce před pár lety ochromila leteckou dopravu napříč Evropou), je pro ně třeba Kirkjubæjarklaustur (městěčko na jihu ostrova). Taková slovní hříčka, že si to sami zjednodušili na Klaustur. 

Island

Místní lidé jsou až nezvykle pohostinní, a pokud je zrovna nejbližší obchod vzdálený 50 kilometrů, sami nabídnou něco ze své lednice. Autem se dá ostrov projet dokola po „Ring road“. Nenechte se ale zmást automapami. Tady za silnici považují i štěrkové cesty sopečnými poli, jež křižuje bezpočet brodů dle aktuálního počasí, s mosty v různém stadiu rozpadu, kam je vjezd vozům bez pohonu 4x4 dokonce zakázán. Za pozornost stojí i tabule informující, že v místech, kde se právě nacházíte, může kdykoli dojít k erupci.

Island je zkrátka jedno velké dobrodružství!

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika
Napsal:

Předchozí článek

Kolo Štěstěny

Další článek

Vikinské Dánsko: po stopách dávných průzkumníků

Související články

Články

Příběh Lonely Planet

Staré otlučené auto, v kapse pár dolarů a touha po dobrodružství. To je vše, co zakladatelé Lonely Planet Tony a Maureen Wheelerovi potřebovali pro svůj životní výlet. Lonely Planet je knižním fenoménem, který od základů změnil způsob cestování na konci 20. století. Kdo za ním stojí? Přečtěte si příběh zakladatelů tohoto světově proslulého vydavatelství. Poznali se na lavičce v londýnském Regent’s Parku a o rok později se vzali. Na své svatební cestě se rozhodli vyzkoušet to, co za možné pokládal jen málokdo: po souši přejet Evropu a Asii směrem do Austrálie. Stálo je to několik měsíců a všechny peníze, které měli, ale zvládli to. Když vše skončilo,…

Články

Jak si užít a přežít Transsibiřskou magistrálu

Za oknem se míhají tisíce kilometrů lesů, čas od času se vynoří některé z měst. Tak vypadá cesta na konec světa, nebo alespoň na konec Ruska, vlakem Transsibiřské magistrály. Ale ve Vladivostoku nic nekončí. Vyrazit můžete až do čínského Pekingu. Cestování na této legendární železniční trati je dokonalým zážitkem a není divu, že láká stále více nadšenců. A nejen dobrodruhů, v luxusních vozech totiž zažijí přepych i ti nejzhýčkanější cestovatelé. Důležité je ale plánovat. Navzdory všem těm romantickým obrázkům, které si spojujeme s Transsibiřskou magistrálou, není to úplně jednoduchý výlet, při němž stačí jen naskočit do vlaku a jet. Potřebujete si promyslet trasu, zajistit si potřebná víza a koupit si jízdenky. Cesta z Moskvy do Vladivostoku…

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…

Články

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Poučte se z chyb druhých prostudováním našeho výběru deseti klasických i novodobých příkladů opravdu špatných cestovatelských rad. „Neutrácejte peníze za balenou vodu! Piju vodu z kohoutku a je mi dobře,“ chlubil se jeden z hotelových hostů v Káthmandú. Viděli jsme ho znova až po třech dnech a vypadal, že je tak o 3 kila lehčí. „Před příjezdem na místo si nikdy nerezervuju pokoj. Je lepší nejdříve zajít do všech hostelů, pak se…