Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

© Cumulus

Jsem ten typ člověka, který má rád teplo nebo klidně i takové to lepivé vedro…během ledna, když teplota u nás klesne k nule nebo pod ní, vidím se na pláži v Karibiku nebo aspoň v Záhřebu. Brazilské teplíčko jsem si rychle oblíbila.

Do São Paula jsem odletěla na konci prosince, tedy uprostřed léta. Žabky, tady pod slavnou značkou havaianas, jsem nesundala z nohou. Skoro každý den pár kapek příjemného horkého deště a děti ve školce jsme dvakrát denně mazaly opalovacím krémem.

Zima v Brazílii_1

U vás v Evropě je ale větší zima

Pro Brazilce je Evropa něco jako Antarktida a já jsem tedy "na zimu zvyklá". S podzimem přišly odpolední bouřky, které trvaly hodiny, ničily střechy a já jsem tak na kole cestou z práce párkrát skoro plavala. Děti nosí sandály nebo holinky, a když prší, nemůžou na hřiště, ale pořád je víceméně teplo.

A potom to přišlo. Děti dorazily v čepicích a rukavicích a já jsem jim je v dobré víře chtěla svléknout. Uvnitř se přece čepice nenosí. Jenže tady v Brazílii je to trochu jinak. Budovy jsou napůl otevřené a stavěné tak, aby větraly v létě. Ne všechny místnosti mají dveře a střechu. Takové to - uvnitř si všechno svléknu, aby mi pak venku nebyla zima - tady neplatí. Vevnitř je totiž stejná teplota, jako venku.

Zima v Brazílii_2

"U vás v Evropě je ale větší zima, ne?" ptají se mě kolegyně. No, v podstatě je, ale my máme topení a izolované zdi, takže uvnitř je teplo. Nevěřícný výraz. Už jsem pochopila, proč se Brazilci bojí cestovat do studenějších zemí, myslí si totiž, že zima vypadá tak, jako u nich. My ale přijdeme domů z práce a ze školy, sundáme si všechno oblečení, zapneme topení a rychlovarnou konvici a je nám víceméně krásně.

Zima v Brazílii_8

Proč to v zimě Brazilci nemají lehké

Trvalo to dva týdny. Bylo kolem pěti stupňů, což v Čechách není žádná tragédie. Tady ale nepohodlí číhalo všude. Sprcha je sice teplá, ale z kohoutků neteče teplá voda. Mytí nádobí jsem tak zvládla za poměrně kratší dobu, než obvykle, protože mi mrzly ruce. Z Čech jsem si zimní oblečení nepřivezla, protože jsem přece jela do tepla. Měla jsem pouze nepromokavou bundu, svetříky pro parádu a dvě slabé mikiny. Takže jsem si po týdnu brazilské zimy koupila rukavice na kolo, silnější bundu, čepici a tunel na krk.

Zima v Brazílii_3
Brazilci nejsou na teploty pod deset připravení o nic více, než já před cestou do Jižní Ameriky, a nevědí, jak se v případě nižších teplot chovat. To znamená, že mají okna dokořán, aby to ventilovalo. Jak zimní dny pokračovaly, na plyšáky převlečené za děti jsem si zvykla a čepice a šály se jim nesnažila odebrat. Ony totiž byly šťastné, že můžou zimní oblečení jednou do roka vytáhnout ze skříně. Taková hra na Eskymáky. Věšák na odložení bund a kabátů samozřejmě neexistuje, protože není žádoucí si je sundávat.

Brazilci milují ledovou vodu, a nepřestali ji pít, ani když přišla chřipková epidemie. Místo cukrově ovocného čaje, který servírovali ve školce nám, se tady podává vychlazený džus z čerstvého ovoce. Jediný teplý nápoj, který místní s radostí denně konzumují, je káva. O čaji s citronem a zázvorem nechtěli ani slyšet.

Zima v Brazílii_4

Zas tak špatné to nebylo

Některé věci spojené se zimou ale byly roztomilé. V Brazílii mi dost chybí kempování… A tak jsem se v těch studených nocích zahrabala do spacáku a představovala si, že jsem na Šumavě ve stanu. Spalo se mi krásně.

Co se týká kritizování všeho, včetně počasí, Brazilci jsou s námi na stejné vlně. Když je teplo, stěžují si, že se potí, a když je zima…však víme. V chladných dnech mě okouzlily brazilské polévky. Hladký krém je voňavý a drahý. Paulistanos si ale připlácejí rádi. Jeden z nejneuvěřitelnějších zážitků na mě čekal ve vyhlášené non-stop pekárně: fronta na polévku ve tři ráno. Zabalí vám ji s sebou, s křupavým pečivem a balíčkem strouhaného sýru. Každý den mají pět druhů. Fazolová, vývar, krémová zeleninová, ze sladkých brambor… litr polévky sice vyjde na 20 reálů, rozhodně ale stojí za to.

Zima v Brazílii_5

Ve školce jsme zorganizovali sbírku zimního oblečení pro potřebné a na hlavní třídě São Paula, slavné Avenidě Paulista, dobrovolníci roznesli misky polévek bezdomovcům. Tradiční zimní slavností vnitrozemí Brazílie je Festa junina, která se koná v červnu a nese s sebou spoustu jídla a pití, včetně nápoje Quentão, svařené slavné pálenky cachaça (z té se normálně vyrábí caipirinha) se skořicí a zázvorem. A nechybí ani Vinho quente, tedy svařené víno, které ale nemá všechny ty vůně a koření. Je to prostě, přesně podle názvu, teplé víno.

Zima v Brazílii_6
Zlatá česká zima

A tak jsem začala mít naši hezkou českou zimu docela ráda. Vzpomněla jsem si na Prahu, rozsvícenou vánoční výzdobou, svařák a grog, na zasněžené Krkonoše, teplo od krbu a předsezónní výprodej kabátů. V Brazílii jsou Vánoce uprostřed léta, což je dost vopruz, a sněhuláka si staví jedině z modelíny.

Zima v Brazílii_7

Autorka Lenka Rejfířová je cestovatelka a sběratelka zážitků. Mluví španělsky a portugalsky a nevěří na jeden domov. Miluje dobrovolničení, levné letenky, ubytování a chytrý luxus za hubičku. Na cestách peče perník a smaží bramboráky jako poděkování za nocleh nebo prohlídku města. Jejím snem je mít vlastní hostel a být k turistům fér. Můžete ji sledovat na Fb Lenka On the Road.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Brazílie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Brazil. 

LP Brazil

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lenka Rejfířová

Předchozí článek

Benátky levně

Další článek

Peru Low Budget aneb jak procestovat Peru a nebýt gringo

Související články

Články

Peru - země plná záhad a všech možných NEJ

Destinace Lima. Pokud tak koukáte po letenkách a cítíte, že by to chtělo zase něco nového poznat, další kontinent, další kultury, záhady a neobyčejnosti, pokud máte za sebou nějaký ten výlet do Asie, je čas na latinskou Ameriku. Kontinent, se kterým se lidem v hlavě spojí plno toho dobrého a nedobrého. Machu Picchu, drogy, Cobacabana, zemětřesení, příroda, bezpečnost. Zachovejte klid a klikněte na GO při kupování letenek do Peru. Peru je země plná kontrastů. Její historie a kultura je nesmírně bohatá. Navíc Peru je hrdě držitelem několika NEJ. Největší písečné duny na světě, nejvýše položené jezero, největší město, kam nevede silnice, nejhlubší kaňón na světě. A nevyřešených záhad zde také najdeme několik. Obrazce v Nasce...

Články

Incké památky v okolí Cuzca

Peru bylo kdysi domovem největší indiánské komunity na americkém kontinentu. Tito indiáni osidlovali horské oblasti Jižní Ameriky po několik dekád a založili Inckou říši. Jejich hlavním centrem se stalo město Cuzco na jihu And, kde lze dodnes obdivovat starodávné incké památky. Peruánský chlapec s jehňátkem ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý Peru je v poslední době velmi navštěvovanou zemí dostupnou pro turisty. Kromě historických památek a velkolepých staveb nabízí návštěvníkům i velmi zajímavý kulturní šok. Polovinu obyvatel Peru tvoří indiáni, nejčastěji se jedná...

Články

Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav. Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional...

Články

Mayská riviéra aneb dovolená v Karibiku v mexickém stylu

Mexiko je báječným místem pro odpočinek a v posledních letech se stává stále populárnější destinací i pro Evropany a Čechy všeobecně. Tato překrásná země totiž nabízí svým návštěvníkům vskutku nevšední zážitky. Pokud se rozhodnete Mexiko navštívit, čeká vás kultura a bohatá historie, vynikající mexická kuchyně, překrásná fauna i flóra a báječní lidé – a ještě mnohem víc. Odlehlé zátoky Mayské riviéry. Nejvhodnější období je od listopadu do konce května, kdy se teploty přes den pohybují mezi 27–33 °C a přes noc málokdy klesnou pod 20 °C. Teplota vody je také velmi příjemná, okolo 24 °C. Letenky do Cancúnu se dají v průběhu roku sehnat za výhodné ceny. I díky...