Ekvádor - země několika tváří

© K. Veitová - Cest Fest

Ekvádor. Země relativně malá na to, kolik různorodostí se v ní skrývá. Přestože se jedná o jednu z nejmenších zemí Jižní Ameriky, čekají na vás studené vysoké hory, deštné pralesy Amazonie i horké písečné pláže Pacifiku. Jak si tedy dovolenou v této zemi naplánovat?

Doprava

Letecky se z Evropy dostanete do hlavního města Quito, které bylo i pro nás výchozím bodem pro cestování. Nachází se zde několik autobusových nádraží odkud jezdí linky do celého Ekvádoru i jiných zemí. Těšte se na komfortní autobusy s klimatizací, které jezdí relativně na čas za cenu cca 1USD/hod. Nádraží se nachází vždy na kraji města, a tudíž se tam musíte nějak dopravit. Využít lze MHD, které je sice levnější (cca 1-2USD), za to ovšem pomalejší. Rychlejší varianta se nabízí TAXI. A jak poznáte oficiálního taxikáře? Auto je žluté barvy a na boku má v zeleném rámečku několikamístný kód. Každý řidič by při vašem nástupu měl zapnout tachometr. TIP: předem se zeptejte na ubytování, za jakou cenu je možné se na nádraží dopravit. Potom budete vědět váš strop a cenu se vám určitě podaí usmlouvat nižší.

Ekvádor_1

MHD se vyplatí používat, pokud se budete dopravovat v rámci města. 1 cesta stojí pod 50 centů. Dávejte si ovšem pozor na kapsáře! Mobil mějte stále při ruce a noste si u sebe menší obnos peněz a pouze kopie dokladů! Tím, že jsou zde autobusy narvané k prasknutí, nebudete mít prostor se na své věci dívat, proto doporučuji dát si je pod šálu, pod bundu, zkrátka mít je stále u sebe. Zloději jsou zde tuze šikovní.

Ekvádor_2

Stravování

Tím, že je Ekvádor tak různorodá země, můžete zde ochutnat několik skvělých pokrmů. Zajděte na trh, kde si koupíte všechno možné ovoce i zeleninu. Za 20 banánů jsem zaplatila 1-2 USD a 1ks avokáda 30 centů. Vyzkoušejte quinou, maracuya, granadilla a další ovoce, které u nás znáte jen z reklam na multivitaminové džusy ;). 

V poledne se podává klasické "meníčko", jako u nás. Najíte se tak masa se zeleninou a smaženými banány nebo rýží. Vše za 3USD. Pouliční specialitou je také houska s čerstvým sýrem a fíkovou marmeládou.

Ekvádor_3

U Pacifiku ochutnejte plody moře. Ekvádor patří největší vývozce krevet na světě! Specialitou je studená polévka "ceviche"! Zajímavou kombinaci zde tvoří rajčata a citróny.

V Amazonii a vnitrozemí si pochutnáte na sladkovodních rybách, které Ekvádorci servírují s osmaženými banány a zeleninou či rovnou v banánovém listu.

Objevili jsme zde kolumbijskou kavárnu Juan Valdez, kde vaří výbornou kávu a dělají ty nejlepší dezerty! Po téhle kávě nám není zle, jako po obyčejných rozpustných, které už jsme taky vyzkoušeli. Dále jsme ochutnali morče neboli "cuy"! Vůní připomíná rybu a chuťově trochu králíka. 

Ekvádor_4

Ubytování

Ubytování se v Ekvádoru dobře shání předem přes Booking.com. Nocleh seženete od 7USD/noc. Záleží, ve které lokalitě se nacházíte. Hodně jsou zde populární hostely, kde si zpravidla můžete vybrat ubytování ve společném pokoji s ostatními, či svůj vlastní pokoj.

Ekvádor_5

Co navštívit

Moře, hory, památky, prales, muzea,...? Vezmeme to postupně.

Když už budete v Quitu, projděte si historické centrum s katedrálou, kostelem a vyjděte na kopec Panecillo. Můžete se vydat lanovkou pod sopku Pichincha, kam dojdete od horní stanice i pěšky. Ovšem, pokud nejste ještě na nadmořskou výšku dostatečně aklimatizovaní, může vám to dělat mírné potíže. Quito totiž samo o sobě se nachází ve výšce 2800 m.n.m. a Pichincha asi 4700 m.n.m.! 

Ekvádor_6

Další den si zajeďte MHD do Mitad del Mundo, kde se nachází rovníková čára s muzeem a krásným komplexem. Nejnavštěvovanější místo v Ekvádoru. Stejným směrem můžete rovněž dojet do městečka Otavalo a užít si ty pravé indiánské trhy, kde nakoupíte úplně všechno! Krásně to tu hraje vemi barvami! Ideální místo pro nákup suvevnýrů.

Ze severního nádraží Quita dojedete až k Pacifiku. Doporučujeme Atacames, kam jezdí hlavně místní. V open-air klubech hrají neustále latinsko-americké rytmy a celé pobřeží lemuje otevřená restaurace. Zde vám uvaří z místních potravin a právě tohle je to místo, kde si dáte ty nejlepší ceviche či rizoto s mořskými plody a vše zapijete piňa coladou!

Ekvádor_7

Vnitrozemí Ekvádoru zve k prozkoumámí termálních pramenů a outdoorových sportů městečko Baňos. Pujčte si horská kola, zajděte si na ferrati a canopy a večer vykoupejte v lázních pod otevřeným nebem!

Dále na jih od Baňos se dostaneme do města Latacunga, odkud vede cesta k nejkrásnější laguně - zatopenému kráteru sopky Quilotoa. Projeďme se po ní v kajaku a nazpět nasedněme na koňský hřbet, který nás vyveze až nahoru! V hospůdce (rozumějme domě místních) ochutnejme alkoholický nápoj "Canelazzo"!

Ekvádor_8

Pokračujeme dál na jih a dostaneme se do městečka Riobamba, odkud se vydáme na nejvyšší horu Ekvádoru - Chimborazzo. Autobusem projedeme vstupní bránou, kde se zapíšeme a odsud můžeme vyjet až nahoru k turistické chatě. Pokud se chcete "jen" projít, vyšlápnete si odsud několik set metrů nahoru až do výšky 5100 m.n.m. Dále už to jde pouze s průvodcem, kterého si musíte předem domluvit.

Jih Ekvádoru zdobí městečko Quenca, které je údajně jedním z nejhezčích v Jižní Americe. Odsud je možnost vydat se do národního parku Los Nevados. Je ideální na treky, kde uvidíte spousty jezer, quinoový prales a skály. Ovšem sežeňte si jeho mapu předem! Nelze tam koupit! Pokud se chození nabažíte, vydejte se z Quency na ekvádorské ruiny Ingapirca. Je to pro ně nejvzácnější místo, co se historie týče. 

Ekvádor_9

Perla Ekvádoru je rozhodně Amazonie. Do úplmého jádra pralesa je možné dostat se pouze přes cestovní agenturu, která nabízí několikadenní zájezdy s programem a all-inclusive stravováním. Zde se dá dostat pouze lodí po řece. Nejkrásnější na tom je, že poznáte obrovský kus přírody a místních obyvatel včetně šamana. Čeká vás noční pozorování hmyzu, léčivých rostlin Amazonie, pozorování anakond, kajmanů a růžových delfínů. Na stromech spatříte opice, koaly a exotické ptáky. Vyzkoušíte si také a ochutnáte místní speciality domorodců a naživo se setkáte s šamanem. 

Ekvádor_10

A tip na závěr? Body si v Amazonii obracejte "vzhůru nohama". Ne každý má totiž rád ranní překvapení v podobě skrčené tarantule ve špičce bot.

Ekvádor_11
Autorka článku a fotografií - Kristýna Veitová - cestovatelska a pořadatelka cestovatelského festivalu CEST FEST.


Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Ekvádoru? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Jižní Amerika - severovýchodní část a Lonely Planet Ecuador & The Galapagos Islands. 

Jižní Amerika - severovýchodní část LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Kristýna Veitová

Předchozí článek

Seychely - ostrovy plné pokladů

Další článek

Vanuatu - hlavní ostrov Efate - 1. část

Související články

Články

Tři města, která stojí za to vidět v Peru

Země Inků je pro každou dobrodružnou duši jedním z nejvyhledávanějších cílů. Peruánská krajina je jako supermarket – můžete si vybrat, jaké dobrodružství podstoupíte: zda zamíříte k zaledněným andským vrcholům, vydáte se přes rozlehlé pobřežní pouště nebo do vlhkých deštných pralesů Amazonské nížiny. My se však dnes vydáme do měst, která stojí za to v Peru vidět! Lima – vstupní brána do jiného světa Hlavní město Peru – Lima, je pro většinu cestovatelů vstupní branou nejen do země, ale hlavně do úplně jiného světa. Tedy pokud nejste z Peru, Bolívie nebo jiné země Jižní Ameriky, kteří v tomto světě žijí a vše, nad čím my Evropané a jiné národnosti „valíme...

Články

Národní park Chiloé – přírodní klenot Chile

Ostrov Chiloé má osobitou pověst - místní rybáři zde žijí svým způsobem odtrženi od zbytku Chile, poměrně moderní a civilizované země a návštěvníci tu tedy mohou najít pořádnou porci historie, tradic a folkloru. Stejnojmenný národní park je pak nádhernou ukázkou bujícího a místy až neprostupného deštného pralesa a nedotčené a drsné přírody vůbec. Uvítání v Chile Národní park Chiloé se stal vlastně hned naším prvním cílem po příletu do Chile, nepochybně jedné z nejrozmanitějších zemí planety. Po celodenním, přesto nečekaně komfortním přejezdu autobusem ze Santiaga do Puerto Montt míříme dalším spojem do hlavního města ostrova, Castra...

Články

Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

Jsem ten typ člověka, který má rád teplo nebo klidně i takové to lepivé vedro…během ledna, když teplota u nás klesne k nule nebo pod ní, vidím se na pláži v Karibiku nebo aspoň v Záhřebu. Brazilské teplíčko jsem si rychle oblíbila. Do São Paula jsem odletěla na konci prosince, tedy uprostřed léta. Žabky, tady pod slavnou značkou havaianas, jsem nesundala z nohou. Skoro každý den pár kapek příjemného horkého deště a děti ve školce jsme dvakrát denně mazaly opalovacím krémem. U vás v Evropě je ale větší zima Pro Brazilce je...

Články

Největší zajímavosti Peru jako na dlani

Když se řekne Perú, většině z nás naskočí jen Machu Picchu a Inkové. Tato země toho ale nabízí mnohem, mnohem více. Strávili jsme tu bez pár dnů skoro 3 měsíce a ani to nestačilo k trochu detailnějšímu prozkoumání. O Machu Picchu zde tedy řeč nebude, ale dozvíte se o dalších zajímavostech, která tato země může nabídnout. Víte například, že v Peru najdete druhý nejhlubší kaňon na světe, který je dvakrát hlubší než slavný Grand Kaňon? Nebo třeba třetí a čtvrtý nejvyšší vodopád světa? Nebo také horu z loga slavného studia Paramount? Ano je to tak. Země se přirozeně dělí na tzv. costa (pobřeží), sierra (hory) a selva...