Život je lepší v Brooklynu

©

Právě z tohoto městského obvodu New Yorku jsem si na památku odvezla tašku s nápisem Life is better in Brooklyn. Po 8 dnech a více jak 150 kilometrech nachozených, to je tak, když chcete ušetřit za metro, na sousedním ostrově – rušném, davy místních a turistů přeplněném, a přesto nejenom díky americkým filmům populárním – jsem totiž nemohla jinak než souhlasit. Jen kdyby na tom Manhattanu neměli staré vinyly a tolik dobrého jídla…

New York_1
Brooklynská autenticita vs. Manhattanská atraktivita

Procházíte-li se po severozápadní části Brooklynu ve čtvrtích jako Cobble Hill, Carroll Gardens nebo Brooklyn Heights, cítíte se bezpečně, do nikoho nevrážíte, o nic nezakopáváte. Čas tu proudí, ale ani na hlavní nákupní třídě Court Street neletí. Žádné velké obchodní domy, pouze malé krámky s knihami, ručně vyráběnými šperky, designovým oblečením, starožitnostmi a samozřejmě s kávou. Tuto idylu doplňuje historická ulice Hicks Street, lemovaná cihlovými domky, červenou barvou připomínajícími anglickou architekturu. Za nimi pak najdete i kus zeleně v podobě Brooklyn Bridge Park, nad nímž se roztahuje do šířky brooklynská promenáda s výhledem na Lower Manhattan, kde leží Finanční distrikt se známou bronzovou sochou býka, která už o lecčems vypovídá… V Brooklynu na křižovatce Tillary Street a Adams Street vstupujete na most, „běžeckou“ spojnici mezi prací a domovem, kterou denně využívají desetitisíce pro mě pravých Newyorčanů, kteří do práce dobíhají v saku, kravatě a sportovních teniskách. V porovnání s večerem, kdy patří Brooklyn Bridge turistům, je ráno most ještě ospalý a pomalu se probouzí s těmi, kdo to mají na udržování zdravého těla a ducha do Central Parku daleko. Čím více se blížíte úpatí mostu k newyorské radnici, tím intenzivněji vnímáte spěch, nelibé vůně z kanálů, ohlušující troubení sanitek, hasičských vozů, všudypřítomných policejních aut a snahu být nejlepší z nejlepších, nebo naopak totální outsider. Nic mezi tím. Tam už Vás město nenechá spát… samo prý nikdy nespí. Welcome in the City!

New York_2
(Ne)klidný Central Park

Nezastavíte se ani v „plicích“ New Yorku. Obzvlášť v neděli, kdy na rozsáhlé trávníky chodí rodiny a přátelé piknikovat. Vyfotit se na Strawberry Field, památném místě věnovaném Johnu Lennonovi, uprostřed mozaikovitého kruhu s nápisem známé písně Imagine, je takřka nemožné. Chce to odvahu, průbojnost, rychlost a snad i trochu bezohlednost k ostatním, kteří se chtějí před památníkem zvěčnit také. A ne jinak je tomu u překrásného souší Alenky v říši divů. Zde však spíše než na hudební fanoušky narazíte na lezoucí děti, bez nichž si pěknou fotku prostě nepořídíte. Co ale pro mě osobně bylo odměnou za to, že jsem Central Parku po této úvodní zkušenosti dala ještě šanci? Africko-indiánský tanec. Blízko přehradní nádrže Jacqueline Kennedy Onassis se hemžily nejrůznější exotické barvy, zněl zpěv a vířily rituální pohyby. Desítky lidí tančily v rytmu bubnů, tleskaly a užívaly si prosluněný den volna. A kdybych si tento pohled nechtěla užívat jen zpovzdálí, klidně jsem se mohla jako mnozí kolemjdoucí přidat.

New York_3

Na skok u Přátel

Pokud toužíte uniknout mrakodrapovému shonu Páté Avenue kolem Empire State Building, vydejte se do uměleckých, a jak se dnes říká, hipsterských oblastí Soho a Greenwich Village. Navíc, jste-li nenasytným divákem kultovního sitcomu F.R.I.E.N.D.S., na křižovatce Bedford Street a Grove Street nebudete litovat. Exteriér domu, jehož záběry se vyskytly snad v každé epizodě, vás nadchne stejně tak, jako byste na ulici potkali samotnou Jennifer Aniston. Směrem na východ k Washington Square Parku, známému svým obloukem a fontánou, zaslechnete rockové tóny hřmící z Bleecker Street Records, obchodu s gramofonovými deskami a postarším znalcem s dlouhým šedým plnovousem, který vám zde najde i cenný vinyl – třeba s originálním podpisem kapely. Tahle tak trochu retro část New Yorku vám ukáže, že jsou na Manhattanu i malebná místa, což pro mě osobně není svítící Times Square. Nutno ale podotknout, že právě mezi budovami slavných New York Times a burzovní NASDAQ dělají ten nejlepší cheesecake!

New York_4

Hotcake

Adresu 1515 Broadway si jistě zapište do itineráře. V Junior’s Bakery totiž na baru roznáší tradiční newyorský cheesecake, po jehož ochutnání se ocitnete zpět v Brooklynu. Právě tam v ulici Flatbush Avenue sídlí historicky první Junior’s Restaurant, a to už od roku 1950. Lahodnější „sýrový dort“ jsem nikdy neměla. Budete-li mít chvilku času před vyhlídkou Top of the Rock, zkuste zaměnit odpolední šálek kávy za kelímek horké čokolády v Jacques Torres Chocolate v Rockefellerově centru. O zmíněnou lahodnost by cheesecake a tato hot chocolate mohly soupeřit a stále by bylo skóre vyrovnané. Na svačinku je nejlepší „hotcake“. Ráno se má však začít správnou snídaní a v New Yorku je to víc než pravda. Obzvlášť, plánujete-li celý Manhattan projít pěšky jako já. V Murray’s Bagels na rohu Šesté Avenue a Třinácté Street vám cestou k Flatiron Building nabídnou slavný bagel se sýrovou pomazánkou a uzeným lososem. Newyorskou gastronomii prostě vystihuje název jedné tamější kavárny – Take a break and I’ll bake (najdete opět v Brooklynu na Court Street).

New York_5

Pohlcena Manhattanem i Brooklynem

Dlouho jsem si myslela, že zatímco vás Manhattan pohltí, v Brooklynu si můžete vydechnout. Pravdou ovšem zůstává, že se tyto dva městské obvody nedají srovnávat. Život v nich je takový, jaký je – americký, jen pokaždé trochu jinak. A v tom spočívá kouzlo Spojených států. Mísí se zde ošklivé s hezkým, chaotické s klidným, chudé s bohatým. Něco (někdo) však všechny tyto elementy spojuje – vstřícní, usměvaví, nápomocní a jednoduše milí lidé. Posledním zážitkem byli tři mladí tanečníci v metru, kroutící se kolem tyčí breakdancovými skoky a srdečně děkující za každý vhozený cent do kšiltovky. Při cestě na letiště JFK v Queensu jsem si tak říkala: Jo, tohle je pravý New York!

New York_6

Autorka Tereza Vrbová je holka, kterou baví ochutnávat – svět i jeho jídla. Především krevety, je pescetariánka. Střechu nad hlavou hledá u místních, kterým na uvítanou poděkuje květinou. Posílá pohledy. Na FF UK četla dva roky českou literaturu. Víc ji těší angličtina, francouzština a zaprášená španělština (čas balit do Karibiku). Podporuje neziskové organizace, především ty zachraňující lední medvědy (Arktida je na mapě označena vlaječkou “někdy příště”). Neprochází-li se v tichu mezi stromy, poslouchá v autě The Script.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se New Yorku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet New York. 

LP New York
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Tereza Vrbová

Předchozí článek

TOP 10 nejzajímavějších zemí pro rok 2017

Další článek

Jezerní safari v Keni I. část - Naivasha a Nakuru

Související články

Články

Národní parky na jihozápadě USA

Spojené státy nejsou známé pouze svými moderními velkoměsty, obdivované mohou být právě především pro své národní parky. Jedny z nejkrásnějších parků se nacházejí na hranici čtyř států – Kalifornie, Utah, Arizona a Nevada. A svou diversitou mohou nabídnout každému návštěvníkovi něco významného a nevšedního. NP Grand Canyon Představte si krajinu plnou překrásných luk, hájů a květin, lesů s voňavými obrovskými jehličnany obklopující hory a skály, které se tyčí až do nebes, ale také vyprahlé pouště a pláně, kde přežijí jenom ti nejpřizpůsobivější. Kaňony staré miliony let, krátery, nezvyklé barevné kamenné…

Články

Zásady Lonely Planet ohledně peněz na cestách

Nejhorší cestovatelská noční můra. Chcete použít bankomat v nějaké odlehlé části světa, a on vám sežere kartu. Co dělat? Máte rezervovanou jízdenku do vlaku, který odjíždí v osm ráno, a banka otevírá v devět. Včera byla stávka a zítra je státní svátek. V kapse máte jen pár bankovek a ještě musíte zaplatit účet v hotelu. Sakra. Vždy můžete zkusit, jestli se nad cizincem někdo neslituje (jednou v Nepálu se nám podařilo dovolat se bankovnímu manažerovi domů a přesvědčit ho, aby vstal z postele a zachránil naši kartu), ale je dobré mít plán B, zvláště když jde o vaše těžce vydělané peníze na cestování. Základem je věnovat čas přípravě na nejhorší scénáře, než odjedete z domova – což je mnohem méně stresující než pak řešit problémy v cizí zemi. Poradíme vám, jak mít své peníze na cestách stále k dispozici a v bezpečí. Mějte hotovost Zlaté pravidlo o penězích na cestování zní: nikdy nemějte všechna vajíčka (peníze) v jednom košíku (tašce nebo peněžence). Pokud vás okradou nebo se vám ztratí věci, přijdete o všechno. Přestože plánujete využívat v zahraničí především platební kartu, mějte u sebe odpovídající hotovost…

Články

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Newyorský Queens byl dlouho přehlíženou čtvrtí. Zastiňoval ho samozřejmě Manhattan, menší, ale nejslavnější z pěti částí New Yorku. Přesto se ale Queens v posledních letech drápe na výsluní. Jako houby po dešti tu rostou butikové hotely i pivovary, rozrůstá se umělecká scéna a spousta věcí se děje i okolo pobřeží. Z toho vyplývá jediné – jestli vyrážíte do New Yorku, navštivte i Queens. Queens je největší z newyorských čtvrtí. Žije tu přes dva miliony lidí, ale mnohem zajímavější než velikost populace je její etnická pestrost. V Queensu se skutečně sešli lidé ze všech koutů světa – tady je to opravdový tavicí kotlík. Chcete čísla? V Queensu najdete přes stovku různých národností, lidé…

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku…