Lisabon – tramvaje, kopce a surf

©

Co si průměrný Čech vybaví při vyslovení názvu Lisabon? Půjčku od EU? Slunce? Fado? Ať je to cokoli, já už si navždycky budu vybavovat krásné výhledy, nekonečné množství kopců a mé zmrzlé kotníky při „surfování“ (surfování to nebylo, ale tak to nazýval instruktor, když jsem mu za lekci platila 25 eur).

Teplo. Tak strašně očekávané a skvělé teplo. Příslib toho, že se tohohle luxusu brzy dočká i Česká republika, ne jen Portugalsko. To je to, na co jsem se těšila, a vypadalo to i nadějně – slunce svítilo, slabá klimatizace na letišti slibovala úpal. Všechno dobré, pak ale kde se vzal, tu se vzal, vítr o síle orkánu, který nešťastnou náhodou zrovna těch pár dní co jsem v Lisabonu já, musí foukat vzduch o teplotě 5 °C (dle mého nezaujatého odborného pocitového měření).

Stoupání. Praha stověžatá, Lisabon stohornatý. Nebo taky stoschodový. Tohle město vám pomůže vytvarovat nohy, vlastně pořád jdete buď do kopce, nebo z kopce. Ale to nevadí, odměnou za to stoupání jsou nádherné výhledy téměř na každém rohu. Sice máte v Lisabonu z kaváren s výhledem opravdu na výběr, já však díky kamarádce zavítala do opravdu skvělého baru, kde vám leží celé portugalské hlavní město jako na dlani. Bar je na střeše parkoviště, takže tam jdete přes ne úplně voňavé schody, ale jak říkám, opravdu to stojí za to. Mají tam výborný čepovaný cider. Akorát bacha na slunce, odcházela jsem odtamtud s hezky červenou levou stranou obličeje. 

Lisabonská tramvaj
Žluté tramvaje. Ikona města. Jezdí jimi hlavně turisti, ale pro fotky jsou opravdu vděčným materiálem a bez nich by tohle město prostě nebylo ono.

Graffiti. Kdo by to byl řekl, že pouliční umění pokvete v takové síle zrovna v Lisabonu. Jestli je někde čistá zeď, je to jen díky tomu, že ji včera natřeli pracovníci najatí městem. Ačkoli ke sprejování nemám žádný extra vřelý vztah, tady v Lisabonu je to zajímavé oživení. A ještě k tomu je tady někdy streetart posunut na vyšší úroveň. Momentálně třeba tento mýval v Belém od umělce Bordala Segunda.

Bordalo Segundo
Surfování. Lisabon není u moře. Lisabon je u řeky Tejo. Ale moře je kousek, přibližně 20 minut cesty vlakem za 1,3 eura. Vlak jezdí každých 20 minut, takže na pláži jste opravdu za chvíli. Plavání v moři si moc neužijete, protože teplota vody se v létě vyšplhá maximálně na 19 °C, takže na jaře má ještě méně. Oceán se prostě sluncem neoteplí. Na pláži Carcavelos jsou ale všudypřítomné surfařské školy, kde vám půjčí silný neopren na celé tělo, obrovský surf, aby udržel i toho nejnešikovnějšího začátečníka, a za úplatu vám rádi pomáhají hodinu a půl se startem vaší surfařské kariéry. Není čeho se bát, tenhle sport láká samé openminded lidi, takže je to opravdu milý zážitek. A pokud mohu srovnat se svým druhým „prvním“ začátkem surfování na Bondi Beach, tady jsem jen nepózovala vedle prkna na slavné pláži. Tady jsem se opravdu i párkrát na to prkno postavila – sice ne na dlouho, ale bylo to fajn!

Timeout tržnice. Když už pojedete vlakem k moři, stavte se vedle nádraží v tržnici, kterou provozuje Timeout. Tato stará rybí tržnice ze 13. století je nyní spíše gurmetským zážitkem. Jsou tu okénka, jež si pronajímají přední lisabonské restaurace, a vy se tady můžete najíst úplně bez problémů do 10 eur. Poměr cena a kvalita mluví ve prospěch kvality. Opravdu byste toto místo neměli vynechat.

Paštely. Portugalci si potrpí na sladké. Na spoustu sladkého. Za sebe doporučuji paštely a cukrárnu ve čtvrti Belém. Najdete ji snadno, nonstop před ní stojí ve frontě cca 40 lidí. To čekání ale překvapivě vyjde jen na zhruba 7 minut a paštely jsou jako božská mana.
                                                                         

Architektura. Pokud patříte mezi fanoušky moderní architektury, jistě zde naleznete různé stavby, jež budou hodny vašeho obdivu; už jen monumentální most přes řeku Tejo – most 25. dubna – je pěkná a všudypřítomná dominanta města. V kontrastu s tímto ovšem také můžete pozorovat polorozpadlé a trávou zarostlé domy, kterých je i v centru požehnaně. Ceny bytů jsou zde velmi vysoké, a ačkoli vlastníci nemají pro své nemovitosti zájemce, ceny se nesnižují a domy chátrají. Při příletu do Lisabonu je fajn sednout si na pravou stranu letadla bráno z pohledu ke špičce letadla, uvidíte hlavní dominanty města v celé své kráse.

Lisabon je dynamické a živé město, kde můžete být vzhůru od rána do večera nebo klidně i od večera do rána, podle toho, jak se vám zrovna bude chtít. Nabízí spoustu aktivit včetně plachetnic, obrovského muzea umění ve čtvrti Belém a mnoho, mnoho dalšího. A Porto je jen kousek. Když nebudete vědět coby, nejezděte do OBI, ale radši do Lisabonu, stojí to za to :)

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.

Napsal: Bára Svojtková

Předchozí článek

Kočovníci s check-in zavazadlem

Další článek

Nejlepší destinace

Související články

Články

Snění mezi hongkongskými mrakodrapy

Nedokážu přesně říci proč, ale o tom městě se mi dodnes zdává. Snad kvůli mrakodrapům, asijským bistrům, hektičnosti, moderním ulicím střídajícím se se špinavými zapadlými uličkami. Hongkong mám pořád v hlavě i srdci. A to jsem v něm strávil pouhé tři dny. Dodnes, když si uvařím čaj Liu Bao, tak přestože vůbec netuším, odkud tahle odrůda čaje pochází, spolehlivě mě přenese do Hongkongu. Přesně tento čaj jsem totiž po celý krátký pobyt v Hongkongu popíjel.   Domy sahající do nebe V Hongkongu jsem se zastavil při návratu z dvouměsíčního pobytu v Laosu,…

Články

Bary v Barceloně: našli jsme ty nejlepší

Barcelona je skvělé město pro návštěvu barů. Máte chuť na pivko v kouzelném lesíku obklopeném lesními vílami, nebo vprostřed týdne na karaoke, na které dohlíží z obrázků Panna Marie, nebo vaši představu o snídani šampionů naplňuje růžové víno a klobásky? Máme pro vás dobré zprávy. V Barceloně najdete toto všechno a k tomu i tradičnější nabídku podniků, kterou očekáváte od města této velikosti. Pár věcí, které byste měli mít na paměti: pokud vyrazíte hodně před 21.30, budete pít sami. A účtování? Španělskou zvláštností je systém pintxo (tapas – jednohubky spíchnuté párátky) v barech, kdy si berete jednohubky podle chuti, ale párátka si necháváte na talířku a na konci jsou vám sečtena a naúčtována.…

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…

Články

10 nejlepších dětských dobrodružství v Londýně

Neobvyklá lákadla a známé atrakce Londýna mohou být stejně tak příjemné pro děti jako pro jejich rodiče. Poznávání města s rodinou může přinést spoustu fajn zážitků a aktivit. A můžete je poznat a užít si je, i když ještě děti nemáte. 1. Tanec Tanec, poslech hudby a zábava s tím spojená je nezbytnou součástí londýnské scény. A obyvatelé města se této zábavy kvůli dětem nevzdají. Navštivte rodinné koncerty, kde děti společně se svými rodiči protancují za živých rytmů celé nedělní odpoledne. To jsou místa, kde se děti společně se…