Fototrip do pestrého Penangu

© H. Miklín

Penang, zabírající stejnojmenný ostrov a přilehlý kousek pevniny, je jediným malajským státem, ve kterém tvoří většinu Číňané. Pro množství historických památek bývá nazýván „Perlou orientu“. Slovo, které jej dokonale charakterizuje, je pestrost – pár ulic od sebe leží čtvrť čínská, indická, koloniální, každá s jinou architekturou, vůní, jídly, lidmi.

Penang_1
Malá Čína

Nejzajímavější a nejsilněji působící je čínská čtvrť, tvořící jádro památkové rezervace UNESCO, mimo hlavní ulice plná pitoreskních uliček, malých domečků a chrámů. Nejtypičtějšími stavbami jsou tzv. klanové domy – Kongsi, dříve klanové, dnes spíše jakési komunitní centra, sloužící jako centra jednotlivých klanů – lidí se stejným příjmením. Na Penangu jich jsou desítky, ne-li stovky, od malých domků v zapadlých uličkách až po přezdobené výstavní dvory. Mnohé z nich jsou přístupné i pro návštěvníky, kteří tak mohou nahlédnout do ceremoniálních prostor i jakéhosi skanzenu s tradičním nábytkem, výzdobou a zařízením, jak se žilo kdysi. 

Penang_2
Koloniální památky

Ostrov byl osídlen od počátku 18. století, rozmach ale nastal až v po roce 1791, kdy jej získala britská Východoindická společnost, přejmenovala na Ostrov prince z Walesu a stalo se z něj důležité obchodní centrum. Centrem koloniální čtvrti hlavního města ostrova, Georgetownu, je padang, velká travnatá plocha, dloužící dříve jako sportovní hřiště, kolem které stojí důležité správní budovy – mj. dvě zdobné budovy městské radnice – City Hall a Town Hall. 

Penang_3

Na kopec za výhledy

O něco dále z centra, na úpatí kopců, stojí chrám Kek Lok Si, postavený v roce 1890 a dosud největší buddhistický chrám v Malajsii. V jeho centru stojí Ban Po Thar, pagoda deseti tisíců Buddhů, a obří bronzová socha bohyně milosrdenství.

Nejvyšším bodem ostrova je s 821 m n. m. Penang Hill. Z vrcholu, na který vede lanovka, je krásný výhled na město i pevninu, a také je zde oproti městu příjemné, o několik stupňů chladnější klima. Lanovka je pohodlnou cestou na kopec, ale dá se jít i pěšky spletí cest, vedoucích bujným tropickým porostem.

Penang_4

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Malajsie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Malajsie, Singapur a Brunej.

Malajsie LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

 

Booking.com
Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Nejlepší nové atrakce pro děti pro rok 2019

Další článek

Utečte hluku s neotřelými zážitky v Patagonii

Související články

Články

Tři místa, kam na Bali raději nejezdit

Na Bali jezdí rok od roku čím dál více turistů. Ročně je to již přes čtyři miliony lidí, což je přibližně stejný počet obyvatel, který na tomto ostrově žije. Bali je nádherné místo – místní jsou pořád milí a usměvaví, zdejší náboženství (hinduismus) je barevné a pestré, může na cizince působit až magicky. Všude kolem rýžová políčka, která na vás budou působit uklidňujícím dojmem. Spousta surfařských pláží s nezapomenutelnými západy slunce. Ale i tady má turistický ruch své negativní stránky. Jsou místa, kterým je lepší se vyhnout a nekazit si tak dojem z tohoto krásného ostrova. Pláž Kuta Kuta…

Články

Thajsko s batohem za tři týdny - kompletní plán a tipy na cestu

Mumraj v Bangkoku, ostrovy a pláže na jihu i hippie městečka na severu stihnete za 20 dní. Navíc se seznámíte s místními, vypijete litry průměrného thajského piva a ochutnáte množství nadprůměrného pouličního jídla. Čtěte, jak to všechno zvládnout a být v klidu. Před cestou Thajské dobrodružství si můžete rozdělit na tři části: Sever, Bangkok a okolí a Jižní ostrovy. Sezónu na teplou a teplejší. Low season v Thajsku je mýtus, protože i když některé turisty v období července až října odradí deštivé období, je to právě ta část roku, kdy má většina evropských…

Články

Souostroví Perhentian - neznámá perla Malajsie

Všichni známe Thajsko a jeho krásné, nekonečně dlouhé pláže s bílým pískem a průzračným mořem. Kdo ale ví, že stejný ráj je možné najít i nedaleko od Thajských hranic? Seznamte se s Perhentian islands na východě Malajsie. Kde Perhentin Islands hledat? Souostroví Perhentian tvoří dva ostrovy, větší Besar a menší Kecil. Besar je vhodný pro rodiny, na líbánky a všechny ty, kteří hledají luxusnější ubytování a klid. Kecil zase pro baťůžkáře a milovníky party. Oba nabízí nádherné pláže s jemným bílým pískem, křišťálově…

Články

Borneo - putování malajským pobřežím bez větších výdajů - 1. část

Sumatra, Jáva, Borneo, Sulawesi, to se rovná Malé Sundy. Jedna z mála rovnic, která se mi ze školy opravdu vryla do paměti. Všechna ta jména znějí tak exoticky, vzdáleně, nedosažitelně... A přitom dostat se sem zas tak velký problém není. Obzvlášť v případě Bornea, jehož část zabírají státy Sabah a Sarawak, patřící pod federaci 13 států Malajsie a společně tvořící tzv. Východní Malajsii. A právě o ní bude tentokrá řeč. Pokladnice přírody i tradic a zvyků Borneo je třetí největší ostrov světa a státy Východní Malajsie zabírají necelou třetinu jeho rozlohy. Asi tři čtvrtě procenta patří malému, ale velmi bohatému sultanátu Brunej a zbytek ostrova, pod názvem Kalimantan, připadl Indonésii. Všude lidé žijí hlavně na…