Fototip – žulový maják Bektau-ata

© Jan Miklin

Kazachstán je obrovská země, ale na rozdíl třeba od populárního Kyrgyzstánu cestovateli trochu opomíjená. A to je škoda, protože i mezi nekonečnými pustými rovinami zdejších stepí se najdou zajímavosti, které stojí zato navštívit.

Příkladem může být žulové pohoří Bektau Ata, ležící nedaleko jezera Balchaš. Jeho název bude možná většině cestovatelů povědomý z hodin zeměpisu, Balchaš je (v současné době) s rozlohou asi 18 tis. km2 největší středoasijské jezero, tvořené dvěma částmi – slanou a sladkou.

Fototip_majak_1

Bektau-ata převyšuje své okolí o 500 metrů, a to díky svému složení. Tvoří jej 300 milionů let stará žula, odolná proti zvětrávání. Eroze sice na rozdíl od okolí žulového masivu neodnesla všechny skály, ale vytvořila zde pitoreskní skalní útvary – kamenné záclony, evorzní hrnce, tafoni a další pozoruhodné tvary. Celé pohoříčko je rájem pro fotografa s bezpočtem možných kompozic, jimž vždy dominuje vysoká skála v pozadí. Za trochu nepohodlí při výstupu cestou-necestou stojí i samotný vrchol (1 185 m n. m.) s nádherným výhledem do okolí, včetně jezera Balchaš.

Fototip_majak_2

Fototipy

- širokoúhlý objektiv je nezbytností při focení evorzních hrnců nebo kaňonů, zároveň pomůže zdůraznit perspektivu takřka při všech kompozicích

- členité skály doslova vyzývají k hledání originálních kompozic, fotkám vždy pomůže něco zajímavého v popředí, ať už to je skalka, prohlubeň nebo uschlý kmen

- že se nejlépe fotí při východu a západu slunce platí u všech „krajinek“, u Bektau-ata dvojnásob: během západu se barva skla mění z jasně oranžové přes červenou až po nafialovělou.

Fototip_majak_3

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Proslulý středeční trh v Le Moule na Guadaloupe

Další článek

Kyrgyzstán - poklidná oáza uprostřed hor

Související články

Články

Zažít Asii – aneb velká asijská mozaika – část I.

Chci Asii zažít – nejen vidět památky, ale vychutnat tento fascinující kontinent ve všech jeho podobách, barvách, chutích a vůních. Jíst jako místní, jezdit stejnými dopravními prostředky, okusit na chvíli jejich každodenní život. Vždyť proto se na cesty vlastně v první řadě vůbec vydáváme. Cestování není o tom, prožít čas na cestách „z rychlíku“ – vyskákat z autobusu, nafotit pár fotek a zase pokračovat dál, do speciálních turistických hotelů, kde člověk žije jak v pevnosti. Cestování by přece mělo být o tom, že vykročíme z našeho běžného rytmu a vstoupíme do životního stylu, který žijí…

Články

Astana – hlavní město Kazachstánu

Dovedete si představit velké město uprostřed široširé pouště? Absurdní supermoderní město, jaké v Evropě nenajdeme? Navštivme kazašské hlavní město Astanu. Vyrostlo za zhruba dvacet let a udivuje své návštěvníky architektonickým rozmachem. Město rychlokvaška. Zkusme se oprostit od úvah, zda země bohatá na ropu neměla své bohatství užít jinak a investovat spíš do rozvoje průmyslu, infrastruktury a sociálního systému. Nemysleme na to, že město vzniklo – s trochou nadsázky - pro potěšení jednoho člověka. Pokud to dokážeme, pak určitě stojí za to Astanu vidět. Strávila jsem zde s kamarádkou při návštěvě Kazachstánu osmačtyřicet hodin a bylo na co koukat. Moderní architektura, typické prvky architektury sovětské a asijská ornamentalistika – to vše tvoří Astanu Trocha historie, bez které člověk netuší proč Před dvěma sty lety se po zdejší stepi proháněli pastevci koní. Klimatické podmínky na jaře a na podzim obdobné jako u nás. V létě však zde může…

Články

Fototrip za pustou krásou Negevské pouště

Izrael rovná se biblické památky, města, kde kráčela historie. Ale i v Izraeli se lze vydat na treky skoro liduprázdnou krajinou. Liduprázdnou, pustou a přesto krásnou. Vítejte v Negevské poušti na jihu země. Kaňony Ein Avdat Midreshet Ben Gurion je univerzitní městečko, které vzniklo nedaleko kibucu Sde Boker jako kampus. Pro cestovatele nabízí strategickou polohu na hraně kaňonu vádí Nachal Cin, možnost ubytování (prakticky s výhledem do údolí) a prochází jím několik značených cest. Přímo z města klesá…