Fototip – barvami ověnčené výhledy na Leh

©Jan Miklín

Indický Ladák je letním trekařským rájem. A každý turista při své cestě aspoň jednou zavítá do hlavního města oblasti, Lehu.

Leh_1
Leh
 leží v oáze řeky Indus, ve výšce okolo tří tisíc metrů nad mořem. Není tedy divu, že chodit po městě je bez předchozí aklimatizace docela výkon. Pokud přiletíte do Lehu, právě kvůli aklimatizaci se doporučuje strávit tu den, dva, aby si plíce zvykly. Tady je pár tipů, kam se v Lehu vydat za pěknými výhledy.

Leh_2

Největší výzvou a nejlepším vyhlídkovým místem je klášter Namgyal Tsemo Gompa z 15. století, který se tyčí nad královským palácem. Cestou sem musíte překonat spoustu schodů, ale výhledy zejména při západu slunce stojí za to. Výrazně mladší je stúpa Shanti na vrchu Changspa. Ten leží na opačné straně než klášter Namgyal Tsemo, takže se otevírá zase jiná perspektiva. Trochu opomíjenou vyhlídkou, ležící přímo ve středu starého města, je stúpa Nezer Latho. Z ní se můžete kochat pohledem na královský palác, který svou architekturou připomíná Potalu.

Leh_3
Fototipy

Modlitební praporky jsou nezbytnou součástí ladácké krajiny. Jejich barvy doslova rozzáří každou fotku, tím spíš, že celkově je zdejší krajina barevně poměrně jednotvárná. Zkoušejte různé varianty zaostření při malé hloubce ostrosti (s nastavenou otevřenou clonou) – jak zaostření na praporky s texty vyvedenými tibetským písmem, tak průhledy skrze rozmazané praporky na vzdálená místa. Zajímavé může být i použití delšího času, které ve spojení s větrem praporky pohybově rozmaže.

Leh_4

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Nepálu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Nepál a Lonely Planet Treking v Nepálu. 

Treking v Nepálu LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Zažít Asii – aneb velká asijská mozaika – část I.

Další článek

Poznávat cizí země očima místních

Související články

Články

Nezapomenutelný Peking

Komunistický režim je v Pekingu stále znatelný, ale to neznamená, že tu nezažijete skvělé věci, nepoznáte skvělé lidi a ještě skvělejší místa. Naštěstí je Peking stále městem, kde cítíte tu pravou a nefalšovanou Čínu. Možná je to tím, že turisty tady nepotkáte na každém rohu. Na pár dní celebritou Jelikož Peking není přecpaný turisty, můžete si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to být celebritou. Často budete součástí vtipných a neobvyklých situací. Lidé se s vámi budou chtít fotit a je úplně normální, že vás popadnou, odtáhnou před svůj fotoaparát a na památku si vycvaknou…

Články

Indie s novou fazónou

Bombaj, úchvatné město, které rozhodně stojí za návštěvu! Nechte se oslnit městem, jenž je proslulým centrem módy a filmu. Navíc si Bombaj své turisty hýčká – kromě nového letištního terminálu vás po městě povozí nová klimatizovaná jednokolejka, z níž budete moci spatřit úchvatné stavby, které sahají až k nebi. Tato metropole si vás svou majestátností a jedinečností zcela jistě získá. Bombaj – „Maximální město“. Právě tímto trefným přídomkem nazval spisovatel Suketu Mehta Bombaj ve své knize. Bombaj, známé centrum módy, filmu a bankovnictví, je na vzestupu a v roce 2016 hodlá projít zkouškou dospělosti. Ptáte se proč? V tomto roce totiž Indie předstihne Čínu, neboť s její nejrychleji…

Články

Nepál – turistická perla Himálaje

Návštěva Federativní demokratické republiky Nepál, jak zní oficiální název země od sesazení posledního nepálského krále v polovině roku 2006, je naplněním cestovatelských snů každého, kdo na svých výpravách vyhledává přírodní krásy a rozmanitost cizích kultur. Některé oblasti byly ještě do 90. let minulého století pro cizince zcela nepřístupné. Svou rozlohou maličká země, pevně semknutá svými dvěma sousedy Indií a Čínou, v sobě skrývá potenciál pro prožití mimořádně silných zážitků. Za vstupní bránu do Nepálu je bez nadsázky možné označit mezinárodní letiště v Káthmándú, kterým se do země dostává, zejména z Indie, největší počet turistů. Letiště překvapí skrovnými rozměry, ovšem po absolvování nezbytných vstupních procedur a zaplacení povinného víza můžete být do hodiny ubytovaní…

Články

Fototip – kavkazská jezírka Koruldi

Svanetie je vyhledávanou turistickou oblastí gruzínského Kavkazu. Oblast starých vesnic a hlavně majestátních hor v čele se Šcharou (5193 m n. m.), nejvyšším bodem Gruzie. Největším městem a centrem celé oblasti přezdívané „gruzínské Švýcarsko“ je Mestia, ležící na dně a svazích údolí na soutoku řek Mestiachala a Mulkhura v nadmořské výšce okolo 1800 metrů. V dosahu jednodenní túry, pokud je hezké počasí a člověk z Mestie vyrazí časně ráno, jsou také fotogenická jezírka…