10 nejlepších dětských dobrodružství v Londýně

Neobvyklá lákadla a známé atrakce Londýna mohou být stejně tak příjemné pro děti jako pro jejich rodiče. Poznávání města s rodinou může přinést spoustu fajn zážitků a aktivit. A můžete je poznat a užít si je, i když ještě děti nemáte.

1. Tanec

Tanec, poslech hudby a zábava s tím spojená je nezbytnou součástí londýnské scény. A obyvatelé města se této zábavy kvůli dětem nevzdají. Navštivte rodinné koncerty, kde děti společně se svými rodiči protancují za živých rytmů celé nedělní odpoledne. To jsou místa, kde se děti společně se svými rodiči potkávají u džusu a poslouchají hudbu těch nejlepších londýnských DJs. Zkuste Big Fish Little Fish.

2. Nechejte se smáčet

Stalo se vám někdy, že jste zatoužili vrhnout se do fontány? Budova Somerset House vám a vašim dětem právě takovou možnost dává. Je usazena přímo v srdci Londýna a nádvoří této neoklasické stavby je plné fontán, jež si doslova říkají o to, abyste do nich skočili. Jenže: tady to opravdu můžete udělat.

3. Hrajte si

Regent's Park je svět sám pro sebe. Kdysi to bylo místo, kde Jindřich VIII. lovil zvěř, teď si tu ale děti užívají skvělá hřiště, letní zábavu, ježky a volavky. Ztraťte se mezi 30 000 růžemi, přeplujte jezero na lodičce a prozkoumejte zahradu s divokými zvířaty. Kromě nekonečných prostor lákajících k běhání a piknikům je park také sídlem světové proslulé Londýnské zoologické zahrady.


4. Setkejte se s obry

Přestože tu je vše od motýlů po lidská těla, je dobré si přiznat, že většina lidí navštěvuje londýnské Přírodopisné muzeum kvůli dinosaurům. V předním vchodu vám bude na krk dýchat diplodocus (kterého brzy nahradí plejtvák obrovský), zatímco v sále Dino Gallery hřmí tyranosaurus, který vypadá jako živý. Až vás tyto obří příšery unaví, vydejte se s výbavou Explorer Backpack, určenou pro malé návštěvníky, prohlédnout si další expozice. Na trávníku vpředu si dejte piknik nebo si v zimě zabruslete v zahradě, a potom si v prodejně kupte opravdu skvělé suvenýry.

5. Vyplujte na Temži

Prohlédněte si panorama Londýna a zahrajte si na detektivy, když budete na rychlém katamaránu proplouvat po Temži mezi proslulými pamětihodnostmi města. Toto plavidlo využívá mnoho obyvatel města ke každodenní dopravě. Nabízí zážitek z rychlosti, který je pro děti vzrušující.

6. Nechejte se okouzlit

Dokud to nezažijete, nebudete si umět představit, jak moc se vám bude líbit představení v maličkém, kouzelném divadle Little Angel Theatre v Islingtonu. Loutky zde představují okouzlující příběhy, při kterých se budou dospělí smát, bavit a chechtat stejně jako děti. Že se vám představení opravdu líbí, poznáte podle toho, až vám pětileté dítě vedle řekne, abyste se nesmáli tak nahlas.

7. Užijte si slavnostní atmosféru

V létě se projděte po eklektickém jižním břehu se slavnostní atmosférou. Pouliční umělci tu předvádějí odvážné akrobatické kousky, hrají na bubny a kytary nebo pózují jako sochy. Posaďte se na lavičku a ochutnávejte občerstvení a dobroty z celého světa, dejte si nanuk a pozorujte, jak kolem protéká Temže.

8. Cestujte v čase

Vydejte se vlakem nebo lodí na 20minutovou projížďku do Greenwiche a Královské observatoře. Tady můžete stát každou nohou na obou stranách nultého poledníku a dotknout se nejstaršího předmětu, jaký kdy spatříte – 4,5 miliardy starého meteoritu. A až si to prohlédnete? Můžete válet sudy po travnatých svazích dolů k Muzeu námořnictví (National Maritime Museum), ve kterém si můžete prohlédnout bezpočet lodí, nebo si zajít na tržnici Greenwich Market na zákusky, čerstvý džus a za nákupy.

9. Projděte se po vodě

Pokud máte strach z výšek či z vody, můžete se na mostě Millennium Bridge cítit trochu nejistí. Ale tento zavěšený ocelový most pro pěší je pro děti skvělým zážitkem. Po svém otevření dostal přezdívku Vratký most, neboť se pod kroky chodců silně rozkýval. Byl na dva roky zavřen kvůli opravám a v současnosti je pevnější. Klene se majestátně přes Temži od katedrály svatého Pavla k muzeu Tate Modern a nabízí bezpočet malebných fotografických možností a děti na něm budou mít potřebu poskakovat, aby zjistily, zda jej dokáží rozhoupat.

10. Setkejte se s velikány

Londýn je fantastickým místem, kde se vaše děti mohou seznámit s uměním. Jsou tu skvělé, bezplatné galerie a můžete si vybrat mezi moderním a klasickým uměním. Galerie National Portrait Gallery je u dětí překvapivě velmi oblíbená. Nahlédněte do minulosti země prostřednictvím více než 1000 obrazů, fotografií, skic a multimediálních expozic představujících slavné Brity, od ministerských předsedů přes modelky po hudební skupiny.

Tento článek byl poprvé publikován v srpnu 2010 a v březnu 2015 jej aktualizovala Sally Schafer.

Napsal: redakce LonelyPlanet.cz

Další článek

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Související články

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku...

Články

Snění mezi hongkongskými mrakodrapy

Nedokážu přesně říci proč, ale o tom městě se mi dodnes zdává. Snad kvůli mrakodrapům, asijským bistrům, hektičnosti, moderním ulicím střídajícím se se špinavými zapadlými uličkami. Hongkong mám pořád v hlavě i srdci. A to jsem v něm strávil pouhé tři dny. Dodnes, když si uvařím čaj Liu Bao, tak přestože vůbec netuším, odkud tahle odrůda čaje pochází, spolehlivě mě přenese do Hongkongu. Přesně tento čaj jsem totiž po celý krátký pobyt v Hongkongu popíjel.   Domy sahající do nebe V Hongkongu jsem se zastavil při návratu z dvouměsíčního pobytu...

Články

10 tipů, jak si užít hostel naplno

Ubytování v hostelech může být díky spoustě nových známých z celého světa zábavné, zároveň ale vyžaduje spoustu kompromisů – musíte se poprat třeba s kakofonií chrápání, občasnými intimnostmi či nepříjemným zápachem. Máme pro vás pár ověřených tipů, jak na to, abyste se s hostely na svých cestách popasovali co nejlépe. 1. Sprchy Představte si, že stojíte v chodbičce a už dobrých dvacet minut čekáte na šanci osprchovat se v jedné ze dvou sprch v celém hostelu. Za vás se nahrne dalších pár lidí a ještě prodlouží frontu, chlapíkovi před vámi dojde trpělivost a bouchá na dveře jedné ze sprch. Po celé věčnosti se...

Články

Nejlepší místa pro rodiny

Evropa je vyhlášená svými historickými památkami a světovými muzei, ale najdou se tu i lákadla vhodnější pro rodiny. Vyberte to správné místo a potomci propadnou kouzlu toho, co tento kontinent nabízí: pohádkové hrady a zámky nastartují představivost v každém věku; lesy jako z příběhů bratří Grimmů; skryté ostrovy s ozvěnou roztodivných zvuků přírody; pláže s výrazným potenciálem pro písečné stavby... To vše a mnohem více přinášejí tipy našich odborníků, kteří vybrali 10 nejlepších míst pro letošní rodinnou dovolenou v Evropě. 1. Kent, Anglie  Pláž Broadstairs je jedno z mnoha míst v Kentu, které je k rodinám přátelské. (Foto Thierry Levenq / Moment Open / Getty Images) Kent je tzv. „zahradou Anglie“ a v současnosti získává na oblibě. Je totiž plný příležitostí pro cestování časem, které okouzlí zvědavou mladou...