Wales je domovem svébytného národa s vlastním jazykem a kulturou, čehož si všimnete, jakmile překročíte hranice této starobylé země. Přestože je pod anglickou nadvládou už zhruba od roku 1300, duch nezávislosti doposud nevyprchal. V roce 1998 se Wales konečně dočkal chvíle, kdy získal rozsáhlou autonomii a s ní vládu nad vlastním osudem.

Po staletích útlaku a desetiletích stagnace Wales znovu objevil ztracenou energii a odhodlání: po celé zemi byly obnoveny významné kulturní památky, v hlavním městě Cardiffu vznikly na dlouho chátrajícím nábřeží nové úchvatné stavby, a dokonce i vrcholek Snowdonu, nejvyšší hory v zemi, se dočkal moderně pojatého návštěvnického centra pro 21. století.

Ať už se rozhodnete obdivovat středověké hrady na severu, zavítáte do hostinců a obchodů na jihu, nebo se vydáte na pěší horskou túru po větrných útesech na západě, rozhodně nebudete času stráveného ve Walesu litovat.

Zobrazit více
Wales
Průvodce

Wales

621 Kč 497 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Musíte vědět před cestou

Měna

libra šterlinků (GBP)

Jazyk

angličtina, velština

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

Bankomaty jsou k dispozici všude

Čas

UTC 0

Důležitá čísla

Policie, záchranná služba, hasiči - 999; mezinárodní předvolba - +44

Doprava

Při rozhodování o způsobu cestování po Británii byste v první řadě měli zvážit, zda si půjčit automobil, nebo používat hromadnou dopravu. Půjčené auto vám ušetří nejvíce času a pomůže vám se dostat i na odlehlejší místa. Ceny půjčovného, pohonných hmot a parkovného však mohou být velmi vysoké. Co se týče britské hromadné dopravy, nejpříhodnější je železnice a síť dálkových autobusů

Denní rozpočet

Nízký méně než 65 GBP Penziony B&B
Lůžko v levném penzionu se snídaní: 25–40 GBP
Jídlo v bistru: 5–10 GBP
Střední 65–130 GBP Hotely střední kategorie: od 100 GBP
Večeře v restauraci: 10‒15 GBP
Vysoký nad 130 GBP Nejlepší hotely: od 150 GBP
Jídlo v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Snowdon

Severnímu Walesu vévodí velkolepá horská oblast Snowdonia, z níž je většina chráněna jako národní park. Svůj název odvozuje od Snowdonu, nejvyššího vrcholu Walesu a nejoblíbenějšího cíle turistů.

Cardiffský záliv (Cardiff Bay)

V hlavním městě Walesu panuje sebevědomý ruch a nikde není zřetelnější než na revitalizovaném nábřeží Cardiffského zálivu. Někdejší zpustlé doky se dnes chlubí souborem fascinujících staveb, včetně historické budovy Pierhead, nového kulturního centra Wales Millenium Centre či Seneddu (velšsky „senát“, sídlo Velšského národního shromáždění). Kromě toho zde najdete i několik exteriérů, které si zahrály v seriálu Pán času (Dr Who).

Pobřeží hrabství Pembrokeshire

Na samém cípu poloostrova tvořícího jihozápadní konec Walesu se prostírá historické hrabství Pembrokeshire, omývané mořem ze dvou stran. Na jeho území naleznete zřejmě nejkrásnější pásy pobřeží v celé Británii. Území je chráněno jako národní park a nabízí návštěvníkům skvělé možnosti vyžití v oblasti pěší turistiky, surfování a pozorování zvířat.

St Davids

Podle počtu obyvatel je St Davids stěží víc než vesnice. Díky úchvatné diecézní katedrále z 12. století, v níž jsou uloženy ostatky velšského patrona sv. Davida, je však St Davids nejmenší britské město se statusem „city“. Světcův hrob je poutním místem už celých 1400 let a St Davids dodnes láká mnoho návštěvníků, jelikož je ideálním výchozím bodem k poznávání tohoto nádherného koutu Walesu.

Portmeirion

Asi nevýstřednější velšskou atrakcí je přímořská říše snů Portmeirion, sídlo na útesu zbudované ve stylu italské vesnice. V průběhu padesáti let (1925‒75) je vytvořil výstřední architekt sir Clough Williams-Ellis a místní imitace hradů, kolonády, paláce v pastelových barvách a další architektonické podivnosti předurčily vesničku k tomu, aby si zahrála mj. v kultovním televizním seriálu ze šedesátých let The Prisoner.

Cardiff

Cardiff se stal hlavním městem Walesu až v roce 1955 a nové role se chopil s patřičným zápalem ‒ jednadvacáté století přivítal jako jedno z nejvýraznějších center urbanismu v Británii. Zdá se, jako by město sevřené starobylou pevností na jedné a hypermoderním nábřežím na druhé straně překvapovalo svou rostoucí atraktivitou úplně všechny, včetně sebe sama. Toto nově nalezené sebevědomí je nakažlivé: lidé přijíždějí do Cardiffu, aby si užili volné víkendové večery, a přivážejí s sebou pozitivní vibrace, které se přenášejí do ulic.

Laugharne (Talacharn)

Ospalá víska Laugharne s normanským hradem stojí nad ústím řeky Taf. Poslední čtyři roky života tu strávil jeden z nejvýznamnějších velšských spisovatelů, Dylan Thomas, který zde vytvořil řadu svých nejpodnětnějších děl, včetně rozhlasové hry Under Milk Wood (Pod Mléčným lesem). Laugharne mu bylo inspirací k vytvoření fiktivní vesnice Llareggub (pozpátku Buggerall neboli „Velký kulový“), kde se děj hry odehrává.

Národní park Pembrokeshire Coast

Národní park Pembrokeshire Coast (Parc Cenedlaethol Arfordir Sir Benfro) založený v roce 1952 zahrnuje téměř celé pobřeží a pobřežní ostrůvky, pahorkatinu Preseli Hills na severu a vnitrozemské povodí řeky Cleddau nedaleko Milford Havenu. Útesy a ostrovy jsou domovem početných kolonií ptactva, v pobřežních vodách je možné spatřit tuleně, delfíny, sviňuchy a velryby.

Národní park Brecon Beacons

Od městečka Llandeilo na západě se v délce 70 km táhne až k hranicím s Anglií zvlněná krajina národního parku Brecon Beacons (Parc Cenedlaethol Bannau Brycheiniog) s nádhernými přírodními sceneriemi, které patří k nejkrásnějším ve středním Walesu. Nad zalesněnými údolími s vodopády a venkovskou krajinou plnou zeleně se prostírají travnaté náhorní plošiny pokryté vřesem, jejichž severní okraj je posetý ledovcovými kotlinami. Oblast nemůže být odlišnější od skalnaté Snowdonie na severu, přesto nabízí podobně vzrušující zážitky.