Málokteré místo nabízí tolik zajímavostí na tak malém území jako Velká Británie. Z jižního pobřeží Anglie k nejsevernějšímu výběžku Skotska je to necelý tisíc kilometrů, takže ostrov můžete projet za jediný den, ale i kdybyste jeho poznávání věnovali celý život, spatříte jen zlomek. Jakkoli britské území není velké, každý kilometr čtvereční nabízí více zajímavostí než leckterá desetkrát větší země.

K vrcholným turistickým zajímavostem bezpochyby patří dědictví zdejší minulosti. Britská krajina vypráví příběh sahající 5000 let do minulosti, což dokládají hrady na vrcholcích útesů, středověké katedrály, kamenné kruhy i rozvaliny z římského období. Na cestách po Británii se setkáte s králi a dvořany, hrdiny a padouchy, konstruktéry a vynálezci, nemluvě o řadě spisovatelů, básníků, malířů, architektů a uměleckých vizionářů.

Británie ve skutečnosti není jediná země, ale tři země v jedné. Některé rozdíly mezi národy Anglie, Walesu a Skotska poznáte okamžitě (zejména přízvuk), jiných si ani nepovšimnete. Odhalování národních specifik tvoří podstatnou část fascinujícího cestování po této zemi. Přívlastek Velká v názvu země má své opodstatnění – a vy brzy pochopíte jaké.

Zobrazit více
Velká Británie
Průvodce

Great Britain's Best Trips

555 Kč 444 Kč Jít do eshopu English
Skotsko
Průvodce

Skotsko

699 Kč 559 Kč Jít do eshopu
England
Průvodce

England

625 Kč 499 Kč Jít do eshopu English
Scotland's Highlands & Islands
Průvodce

Scotland's Highlands & Islands

580 Kč 464 Kč Jít do eshopu English
Londýn
Průvodce

Londýn

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Edinburgh City Map
Průvodce

Edinburgh City Map

173 Kč 138 Kč Jít do eshopu English
Edinburg
Průvodce

Edinburgh - Pocket

278 Kč 222 Kč Jít do eshopu English
Wales
Průvodce

Wales

521 Kč 417 Kč Jít do eshopu English
Great Britain Planning Map
Průvodce

Great Britain Planning Map

155 Kč 124 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Londýn

Měna

libra šterlinků (GBP)

Jazyk

angličtina

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

Bankomaty jsou k dispozici všude

Čas

UTC

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba - +44; policie, záchranná služba, hasiči - 999

Doprava

Při rozhodování o způsobu cestování po Británii byste v první řadě měli zvážit, zda si půjčit automobil, nebo používat hromadnou dopravu. Půjčené auto vám ušetří nejvíce času a pomůže vám se dostat i na odlehlejší místa. Ceny půjčovného, pohonných hmot a parkovného však mohou být velmi vysoké. Co se týče britské hromadné dopravy, nejpříhodnější je železnice a síť dálkových autobusů

Denní rozpočet

Nízký méně než 65 GBP Penziony B&B
Lůžko v levném penzionu se snídaní: 25–40 GBP
Jídlo v bistru: 5–10 GBP
Střední 65–130 GBP Hotely střední kategorie: od 100 GBP
Večeře v restauraci: 10‒15 GBP
Vysoký nad 130 GBP Nejlepší hotely: od 150 GBP
Jídlo v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Golf v St Andrews

Možná je golf jen „pokažená vycházka“, ale přesto je v Británii jedním z nejoblíbenějších sportů jak podle počtu aktivních hráčů všech úrovní, tak podle počtu diváků (především během nejvýznamnějších turnajů). Golfová hřiště jsou rozeseta po celé zemi a milovníci malého bílého míčku si tady jistě budou chtít vyzkoušet své dovednosti. Vrcholným zážitkem pro ně bezpochyby bude zahrát si na hřišti Old Course v St Andrews, uctívané domovině golfu.

Stonehenge

Záhadné a podmanivé Stonehenge je nejslavnější starověkou památkou v Británii. Tento tajuplný kruh z opracovaných monolitů přitahuje návštěvníky už 5000 let a my si stále nejsme jisti, proč byl vlastně postaven. Většina turistů si musí padesátitunové megality prohlížet z vymezené vzdálenosti, ale pokud si návštěvu dobře naplánujete a zajistíte si časnou ranní nebo naopak večerní prohlídku, dostanete se až k vnitřnímu kruhu. V šikmo dopadajících paprscích slunce a bez všudypřítomných turistů je to nadpozemsky krásné místo, na které vám zůstanou vzpomínky ještě hodně dlouho.

Ostrov Skye

Ze všech skotských ostrovů je Skye nejoblíbenější. Ráj milovníků skotské přírody se každoročně stává útočištěm tisíců lidí. Lemují jej útesy a pláže, ve vnitrozemí najdete pole a vřesoviště a dominantu ostrova tvoří rozeklaná pahorkatina Cuillin Hills. Ostrov je z pevniny snadno dostupný lodí nebo po mostě, takže z výpravy sem snadno uděláte součást jakéhokoli výletu do Skotska. Rozhodně si nezapomeňte přibalit fotoaparát.

Edinburgh

Hlavní město Skotska je městem mnoha tváří: mimo sezonu se můžete toulat ulicemi historického jádra Edinburghu pod blankytnou jarní oblohou a ve žlutém oparu narcisů, zatímco o chladném prosincovém ránu tu na vás budou čekat věžičky Královské míle zahalené cáry mlhy, dlažba zvlhlá deštěm a teplá záře linoucí se z oken přívětivých hospůdek.

York

„Až moc historie,“ tak byste mohli popsat York. Ale pokud je pro vás dějepis tím pravým, pak tohle město určitě zahraje na správnou strunu. Spoustu možností však budete mít, i když vás spíš než staré kamenné zdi a příběhy z ještě starších časů zajímají skvělé nákupy, typické hospůdky a módní restaurace.

Bath

Ponořte se jako římský setník do léčivých vod anebo si sami sebe představte, kterak procházíte elegantními georgiánskými ulicemi v románu Jane Austenové. Jste-li tajným milovníkem historie, nejpůvabnější anglické město Bath vaši zálibu dokonale uspokojí. Nabízí však také skvělé možnosti nakupování, jídla a pití.

Údolí Glen Coe

Na území Skotské vysočiny není nouze o úchvatné výhledy, ale příroda v okolí Glen Coe vám doslova vyrazí dech. Divoké údolí sevřené horami tyčícími se nad klikatou silnicí nabízí pravděpodobně vůbec nejkrásnější přírodní scenerii ve Skotsku. V létě vypadá údolí nádherně a neškodně, v zimě je to ovšem něco úplně jiného. Opodál se ukrývá Ben Nevis, nejvyšší hora Británie, a rušné městečko Fort William přezdívané „hlavní město outdoorových aktivit ve Spojeném království“.

Národní park Snowdonia

Nejznámější velšský národní park nabízí nejúchvatnější scenerie na této straně Skotské vysočiny. Nejrušnější je oblast kolem samotné hory Snowdon, nejvyšší ve Walesu, na jejíž vrchol podnikají neohrožení návštěvníci pěší výšlapy, zatímco ostatní raději přenechávají veškerou námahu vlaku a nahoru se dají vyvézt historickou železnicí z viktoriánského období. Za jasného dne můžete z vrcholu vidět i Irské moře.

Londýnská divadelní scéna

Londýn byl proslulý svými divadelními představeními už za dob Williama Shakespeara, což se od té doby v podstatě nezměnilo. Divadlo stále tvoří důležitou část kulturního života hlavního města a vy byste si určitě měli vyhradit čas na návštěvu nějakého představení – ať už to bude muzikál ve West Endu, Shakespearova hra v obnoveném divadle Globe, nebo moderna v Národním divadle (National Theatre) či v divadle Royal Court.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Britské hospody

Není žádným tajemstvím, že Britové mají rádi dobré pití, a ideálním místem, kam si na ně zajít, jsou ještě pořád hospody. Klasická hospoda představuje už po staletí centrum britského společenského života, a ať budete cestovat kamkoliv, vždycky nějakou místní najdete: od nazdobených viktoriánských putyk v Londýně po venkovské lokály schoulené pod dřevěnými trámy a s ohněm praskajícím v krbu. Tradičním pitím je pinta (něco přes půl litru) klasického nepasterovaného piva – servíruje se nevychlazené a bez pěny a musíte mu přijít na chuť.

Odpolední čaj

Nikdo nedělá čaj tak dobře jako Britové – tady to není jen tradice, ale přímo náboženství. Abyste si vychutnali ten nejlepší, zamiřte do některé z kaváren, například do Huffkins, nebo do venkovského hotýlku, kde se podávají klasické odpolední svačiny v podobě labužnické hostiny s koláčky, sendviči a konvicí čaje, pochopitelně sypaného. Typický anglický nápoj se popíjí po malých doušcích z porcelánových čajových šálků. Ještě lepší je, že každá oblast má svou vlastní, lehce odlišnou variantu.

Hrady a šlechtická sídla

Nejvýrazněji se vám bouřlivé britské dějiny připomenou v podobě dobře opevněných hradů rozesetých po krajině. Najdete tu romantické zříceniny na útesech, jako například Corfe, robustní pevnosti, jako je Caernarfon, impozantní Stirling nebo dodnes obývaný Windsor. A když už šlechta hrady nepotřebovala, začala si na svých venkovských pozemcích stavět rozlehlá sídla. Mezi nejkrásnější patří zámek Chatsworth House a zámek Howard.

Fotbal

Anglická Premier League se může pochlubit několika nejlepšími týmy na světě; máme na mysli například Arsenal, Liverpool nebo Chelsea; navíc má i světově nejproslulejší klub: Manchester United. Nejznámějšími skotskými týmy jsou Glasgow Rangers a Celtic Glasgow, jejichž rivalita je známá neméně. Národním sportem ve Walesu je bezpochyby ragby.

Pozorování zvířat na Skotské vysočině

Možná to není právě nedotčená divočina, ale i tak je v Británii ještě velké množství divoké zvěře. Existuje spousta možností, jak se s místní faunou seznámit – od pozorování jelenů evropských v Exmooru po sledování orlovců říčních v Jezerní oblasti (Lake District). Nejlepším místem k objevování divočiny je Skotská vysočina. Právě tady se můžete vydat lodí za delfíny a velrybami nebo pozorovat orly nad zasněženými vrcholky.