Po celá staletí byl Tchaj-wan známý jako Ilha Formosa (Krásný ostrov). Oprávněně. Na tomto zeleném ostrově najdete vše, po čem toužíte – rozmanitou krajinu i hlavní město přetékající kulturními památkami, pestrými lidovými tradicemi či příjemnou atmosférou nočního života ve všech podobách.

Tchajwanská krajina má mnoho tváří – je všehochutí strmých přímořských útesů, soutěsek s bělostnými stěnami i bujnými tropickými lesy. Při stoupání na vrchol hory Yushan ve výšce 3952 m zase zažijete alpské podmínky. Můžete putovat horami z jedné strany na druhou, procházet se po stezkách mezi koloniálními památkami nebo se na kole vydat pobřežní cestou s modrým Pacifikem na jedné a zelenou krajinou na druhé straně.

Tchajwanci vytvořili ze svého ostrova nejživější demokracii v Asii – se svobodnou společností, příkladnou svobodou tisku, rovností pohlaví, respektováním lidských práv a stále více i zvířat. Lidé tu vyznávají celou škálu tradičních čínských náboženství včetně buddhismu, taoismu, konfucianismu a bohaté sbírky bohů či démonů. Vyvinula se tu unikátní a tolerantní náboženská kultura.

Tchaj-wan rovněž nabízí nepřeberné množství kulinářských specialit od jídel Hakka na wok pánvi přes grilované pochoutky z divokých prasat až po tchajpejské nudle s hovězím. Pořád je tu co ochutnávat. Navíc noční trhy po celém ostrově před vás předestřou spoustu lehčích jídel od vonícího tofu, noků v páře až po omelety s ústřicemi. A jestli máte žízeň, výtečné jsou zdejší čerstvé džusy, tchajwanské čaje nebo vůbec nejlepší káva v celé Asii. 

Zobrazit více
Tchaj-wan
Průvodce

Tchaj-wan

599 Kč 479 Kč Jít do eshopu
Epic bike rides of the World
Průvodce

Epic bike rides of the World

872 Kč 698 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Tchaj-pej (Peking)

Měna

Nový tchajwanský dolar (TWD)

Jazyk

Standardní (mandarínská) čínština a tchajwanština

Peníze

Bankomaty i banky jsou snadno dostupné. Platební karty přijímá většina hotelů střední a vyšší kategorie (ale málo penzionů) a také lepší restaurace

Víza

Pro pobyt kratší než 90 dní většinou nejsou zapotřebí

Důležitá čísla

Tísňová linka – 119, nonstop turistická informační linka – 0800-011 765

Doprava

Je za rozumnou cenu a pokrývá většinu míst. Vlaky jezdí na severu a obou pobřežích, autobusové linky spojují většinu měst i hlavních turistických cílů na severním, jižním i západním pobřeží, na východě je linek méně. V horských oblastech a na vnějších ostrovech je nejlepší mít vlastní dopravní prostředek.

Denní rozpočet

Nízké 1800–2500 TWD Noclehárna 400–700 TWD
Denní jízdenka v turistickém autobusu 50–100 TWD
MRT (podzemní dráha) 30 TWD
Šálek běžné kávy 30–60 TWD
Vícedenní pronájem jízdního kola 300–400 TWD na den
Porce noků 80–120 TWD
Plechovka tchajwanského piva z obchodu 40 TWD
Vstup do chrámů je zdarma
Střední 2500–5000 TWD Dvoulůžkový pokoj v hotelu nebo penzionu 1400–2600 TWD
Oběd nebo večeře v místní nepříliš drahé restauraci 250–500 TWD
Půjčení skútru/auta 300–600/1800–2400
Kratší jízda taxíkem 140 TWD
Šálek výběrové kávy 180–260 TWD
Lázeň v bazénku napájeném horkými prameny 1000–1400 TWD za 90 minut
Poctivá porce nudlí s hovězím 180 TWD
Pivo v běžné hospůdce nebo baru 120–220 TWD
Vysoké více než 5000 TWD Dvoulůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu 4000–6000 TWD
Porce jídla v hotelové restauraci 500–1200 TWD
Turistický průvodce 4000–6000 TWD na den
Konvice výběrového čaje 3000–8000 TWD
Koktejl v lepším baru 280–350 TWD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tchaj-pej

Prozkoumejte pamětihodnosti Tchaj-peje a nasajte pulsující atmosféru asijské metropole. Je tu nejlepší sbírka čínského umění na světě v National Palace Museu, spousta možností ochutnávat jídlo na ulicích a kávu v kavárnách, živoucí ukázky lidového umění i cyklotrasy i pěší túry světové kvality v lokalitách jen kousek za městem. Neopakovatelná je nálada v chrámech Longshan a Bao´an.

Soutěska Taroko

Tchajwanská turistická atrakce první kvality připomíná přírodní ukázku čínského malířství, kterou si můžete projít. Mramorové (ano, opravdu mramorové) stěny soutěsky Taroko vystupují z modrozelených vod řeky Liwu a honosí se snad všemi barvami malířské palety. Přidejte šedavou mlhu, bujnou vegetaci a vodopády padající zdánlivě rovnou z nebe a vyjde vám krajina jako z pohlednice. Projděte kolem Vlaštovčí jeskyně (Swallow Grotto), abyste viděli soutěsku z nejlepší perspektivy, nebo zdolejte stezku Jhuilu Old Trail, trasu 500 m nade dnem kaňonu, kde se vám asi trochu sevře žaludek.

Ostrovy Matsu a Kinmen

Oba ostrovy leží tak blízko Číny, že ji i za mlhavého dne můžete zahlédnout. Dlouho byly Matsu a Kinmen výspami propagandistických (a občas i skutečných) střetů mezi nacionalisty a komunisty. V dnešní době, kdy vojenská přítomnost v oblasti klesá, objevují cestovatelé ostrovy, jejichž bohatá historie se zdaleka neomezuje jen na nedávnou dobu – Matsu a Kinmen jsou pokladnicí zachovalých starých vesnic. Návštěvníci si ve zdejší rozmanité krajině navíc můžou užít jízdu na kole nebo pozorování ptáků.

Chrámy

Na Tchaj-wanu najdete 15 000 oficiálních chrámů, což je třikrát víc než před třiceti lety. Chrámy jsou stále středobodem místní kultury, takže hrají úlohu společenských center i míst k uctívání bohů. Tainan i Lukang nabízejí mnoho starých budov, a poznáte zde nenápadné konfuciánské chrámy i chrámy Matsu s bohatstvím různých ukázek jižního lidového umění. Jestli však budete mít na Tchaj-wanu čas navštívit jen jeden z chrámů, zamiřte do chrámu Bao’an v Tchaj-peji, kde můžete obdivovat tradiční architekturu, obřady i slavnosti.

Jezero Sun Moon

Největší vodní plocha na Tchaj-wanu má okolí jako malované pestrými barvami, jehož nálada se mění se světlem i ročními dobami. V oblasti se sice pohybuje hodně skupin turistů, je však snadné se jim vyhnout na pěších trasách, cyklostezkách a ve vesnických kavárnách. Nezapomeňte se zastavit na starém nádraží v Chechengu či navštívit klášter Chung Tai Chan v nedalekém Puli. Hlavně si ale vychutnejte horský čaj oolong: patří k nejlepším čajům planety.

Festival světel

Jeden z nejstarších svátků lunárního kalendáře se slaví, aby označil konec novoročních oslav. Hlavním bodem jsou samozřejmě světla, takže všechny ulice i nábřeží zdobí lucerny a lampiony, zatímco na náměstích probíhají obrovské neonové a laserové show. Aby se všední proměnilo ve výjimečné a obyčejné v kouzelné, vypouštějí lidé v horské vesničce Pingxi najednou k noční obloze velké množství papírových lampionů. Málokde na světě najdete něco tak úchvatného.

Noční trhy

Tchajwanské noční trhy jsou stejně četné jako různorodé. Uspokojují touhu lidí po dobrém jídle, zábavě i setkávání s ostatními, takže přitahují téměř každou noc v týdnu spousty lidí, kteří hodují na neuvěřitelné nabídce nejrůznějších pochoutek a větších jídel. Navštivte noční trh Miaokou v Keelungu, který je v mnoha ohledech tím nejlepším ze všech, abyste si užili rozmanitost místního jídla i lidí, kteří sem přicházejí. Pokrmy z nočního trhu v Tainanu můžete v různých verzích ochutnat kdekoli, nejlépe však chutnají v místě původu.

Pouť Matsu

Jedna z nejslavnějších poutí přes ostrov Tchaj-wan je věnovaná bohyni Matsu, mateřské svaté patronce ostrova. Devět dní a na vzdálenost 350 km následují stovky tisíc věřících posvátnou sochu Matsu přes celý Tchaj-wan, zatímco se několik milionů dalších lidí účastní místních slavností. To je tchajwanská lidová kultura ve své nejzajímavější formě, se spoustou lidí, důkazy víry, divadelními představeními a velkým množstvím ohňostrojů.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Na Tchaj-wanu jsou stovky dobře udržovaných pěších stezek, některé z nejlepších nížinných tras leží sotva hodinu jízdy od Tchaj-peje.
Dvě třetiny Tchaj-wanu tvoří hornatý terén a jsou to opravdu nádherné hory. Stovky z nich přesahují 3000 metrů a všude vedou dobře udržované trasy pro pěší túry. Nejlepší horské trasy křižují národní parky Yushan a Sheipa.
Každý chce vystoupit na Yushan, nejvyšší horu severovýchodní Asie, ale ta druhá nejvyšší, Snow Mountain, nabízí ještě malebnější trasu – můžete se vydat na pětidenní pochod po horském hřebenu, který nikdy neklesá pod 3000 metrů.

Cyklistika

Tchaj-wan patří mezi nejlepší asijské destinace pro cykloturistiku. A místní to dobře vědí! Cyklistická horečka zachvátila ostrov kolem roku 2005 a nyní se jízdě na kole věnují lidé každého věku a všech vrstev společnosti. Zjistíte, že k vám budou vstřícní nejen ostatní cyklisti, ale dokonce i chodci a další lidé.
V okolích tchajwanských měst jsou stovky kilometrů speciálních cyklostezek, s kolem je možné nastoupit i do metra, vlaků a některých autobusů. Můžete si tu bicykl snadno půjčit na jeden den i vícedenní výpravy.
Na Tchaj-wanu jsou dobré silnice a v oblíbených cyklistických oblastech mají široké pruhy po krajích. Největší pozornost cyklistů se upíná k řídce osídlenému panenskému východnímu pobřeží. Pokud máte rádi moře, vydejte se po silnici Highway 11, když upřednostňujete horskou scenérii, vyzkoušejte Rift Valley. Skvělé trasy ale najdete i v jiných částech Tchaj-wanu.

Říční turistika

Sport, při kterém zájemci jdou, brodí se nebo šplhají vzhůru říčním údolím. Na začátku to znamená pouze chůzi po kluzkých kamenech. Těžší variantou je zlézání vodopádů – nahoru i dolů. Tchaj-wan nabízí stovky čistých a rychlých říček či potoků, z nichž některé jsou sotva pár minut od nejbližších měst. Ve vodě nežijí žádní nebezpeční živočichové a zdejší krajina je exoticky krásná.
Mezi skvělá místa pro říční turistiku patří Wulai, který je jednou z nejlepších příležitostí pro amatéry (nabízí hluboké říční tůně na plavání, spoustu vodopádů a pralesní krajinu), a různá místa v oblasti Hualien včetně Zlatého kaňonu (Golden Canyon), což je celodenní výlet do krásné soutěsky.

Potápění a šnorchlování

Tchaj-wan nabízí nepřeberné množství příležitostí k potápění s přístrojem i ke šnorchlování. Dobře zachovalé hlubokomořské i mělké korálové útesy najdete u pobřeží ostrovů Lanyu, Green Island či oblastí Kenting a východního pobřeží hlavního ostrova. Na severu je dobré potápění od mysu Yeliu až do oblasti Ilan včetně vod kolem ostrova Turtle Island.
Mořské proudy dokážou být na Tchaj-wanu silné a jsou známé případy, kdy odplavily potápěče na širé moře. Výstup zpět na břeh může být obtížný. Největším problémem však bývá spálení od slunce, takže na sobě mějte tričko s ochranou proti UV záření nebo silný opalovací krém i v případě, že šnorchlujete.

Windsurfing

Na Tchaj-wanu najdete dvě hlavní oblasti vhodné pro windsurfing: Penghu a západní pobřeží v oblastech Hsinchu a Miaoli. Penghu patří mezi asijské špičkové destinace pro windsurfing a je největrnějším místem na severní polokouli během podzimu. Vlny jsou nízké, takže zkušení milovníci windsurfingu mohou dosahovat vysokých rychlostí.

Ochutnávka čajů

Protože se Tchaj-wan může pochlubit úrodnou půdou, vlhkým podnebím a slunečným počasím, patří k výtečným čajovým lokalitám. Vysokohorský čaj oolong překvapí vaše chuťové pohárky svou smetanovou povahou a medovou příchutí. Ovocné aroma čaje Oriental Beauty vás možná přesvědčí, abyste ho pili namísto ranní kávy. Ať už si čaj přejete připravit vesnickým způsobem nebo v čajových miskách z doby dynastie Song, najdete odpovídající čajovny v krásném prostředí, jako je Maokong či staré zlatokopecké město Jiufen.