Výjimečná země plná zlatých pagod, která si kvůli dlouholeté izolaci uchovala svůj tradiční ráz, se zvolna otevírá světu. I proto je právě teď ten nejlepší čas vypravit se do Myanmy (někdejší Barmy), abyste zachytili a na vlastní kůži zažili kouzlo místa, které se hodně liší od zbylých destinací v jihovýchodní Asii.

Rudyard Kipling kdysi popsal Myanmu jednoduše: „Je to země zcela jiná než všechny, které znáte.“ Ale to neznamená, že by snad bylo čeho se bát. Myanma sice stále zůstává docela problematickou zemí, nicméně lidé jsou tu milí, pohostinní a ochotní. A zážitků se v bývalé Barmě nabízí bezpočet.

Ve dvou největších městech „Zlaté země“ plyne život v odlišném tempu. Hlavní město Rangún (Yangon) je moderní a kypí životem – uchvátí vás 2500 let stará stúpa Shwedagon Paya pokrytá zlatými lístky. Poslední barmští králové ale žili v klidnější, 140 let staré Mandalaji, kde každovečerní představení marionet evokují kulturu oné doby. Atmosféru zašlých časů můžete nasát i ve starobylém Baganu, kde na ploše 42 čtverečních kilometrů stále najdete více chrámů starých 800 let než turistů.

Centrální nížiny obklopují hory, kde žije většina z více než stovky různých etnických skupin v zemi. Hory můžete navštívit v rámci pěších výletů, krásné túry jsou i v okolí krásného jezera Inle. V Myanmě ale vznikají i nové turistické plážové lokality, příjemná je zejména pláž Ngapali, nabízející čerstvé mořské pokrmy z Bengálského zálivu.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Neipyito

Měna

Myanmarský kyat

Jazyk

Barmština

Peníze

Přestože jsou kvůli přísně dodržovanému vládnímu systému ceny dopravy, ubytování a vstupného pro cizince mnohonásobně vyšší než pro místní, je Myanma stále velmi levnou zemí

Víza

Je potřeba turistické vízum, které platí 90 dní ode dne vydání a umožňuje 28denní pobyt v zemi s jedním vstupem přes hranice. Potřebujete tři pasové fotografie a cestovní doklad.

Čas

SEČ +7,5 hodiny

Elektřina

Když elektřina funguje, je v Myanmě napětí 230 V, střídavý proud má frekvenci 50 Hz. Většina elektrických zásuvek je na zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými zuby.

Důležitá čísla

V případě nouze lze kontaktovat zastupitelský úřad v Bangkoku – tel. 221538, ústředna 222844

Doprava

Na dopravu po městech se hodí kola, využít můžete městské autobusy, rikši, drožky, taxíky či tříkolky podobné thajským tuk-tukům. Na delší vzdálenosti můžete využít plavbu lodí, která je ale pomalá. Autobusy jsou nejrychlejší, dokonce rychlejší než vlaky, ale mají kolísavou kvalitu. Možností je také pronajmout si auto s řidičem nebo si půjčit motocykl. Pamatujte ale, že větší část území Myanmy je cizincům uzavřena, nebo na ni lze vstoupit jen s povolením či v rámci drahých státních zájezdů.

Denní rozpočet

Nízký 15 až 20 USD Čistý pokoj lze najít i za 4-5 USD
V Rangúnu a odlehlejších částech to může být více
Stravování (rýže nebo nudle s masem nebo zeleninou) za 1 USD
Sdílené taxi bez průvodce za 5 USD (zpáteční cesta)
Střední 35 až 50 USD Relativně komfortní hotel: 20 USD
Stravování v restauracích střední kategorie
Několik jízd taxíkem
Vysoký 100 a více USD Drahé hotely v Rangúnu, Mandalaji, Baganu, u jezera Inle a na pláži Ngapali mohou stát až 100 USD
Stravování v drahých hotelech či luxusnějších restauracích v turistických oblastech
Denní výlet na horu Popa nabízený hotelem v Baganu: 100 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Shwedagon Paya

Rozhodně největší hit Rangúnu (Yangonu) a symbol města – podobně jako newyorská Socha svobody nebo pařížská Eiffelovka. Shwedagon Paya je obrovský zlatý chrám ve tvaru zvonu, který stojí uprostřed moderních všedních domů. V denním žáru se třpytí jasným zlatým leskem a pro buddhisty z Myanmy je nejposvátnější svatyní v zemi, kterou každý zdejší věřící alespoň jednou v životě touží navštívit.

Jezero Inle

Když ho uvidíte poprvé, bude vám připadat jeho poklidná plocha kontrastující s ostrými štíty na obou stranách jako z pohádky. Na pobřeží jezera a na jeho ostrovech je 17 vesnic z domků na kůlech, v nichž bydlí převážně Inthové. Kolem jezera je na 100 buddhistických kyaungů a snad 1000 stúp. Kromě náboženské architektury zaujmou i samotní Inthové, kteří své čluny s plochým dnem pohánějí po jezeře nohama – jednou nohou stojí na zádi, druhou mají „ovinutou“ kolem vesla. Ulevují tak pažím.

Bagan

S přibližně 3 000 chrámy tyčícími se z roviny o rozloze 42 km2 východně od zákrutu řeky Ayeyarwady je Bagan jedním z nejúžasnějších míst Myanmy. Svým rozsahem a působivostí se může měřit i s chrámy v Angkoru v Kambodži. Pokud jste ke starým chrámům lhostejní, můžete po dvou třech dnech změnit názor; jestliže staré chrámy milujete, naplánujte si na návštěvu Baganu co nejvíce času. Kromě chrámů se ale můžete v rámci celodenního výletu vydat na horu Popa.

Mrauk U

Mrauk U (Myohaung) leží v půvabné krajině na úpatí pohoří Chin. Kdysi zde stálo přibližně 150 chrámů na vrcholcích zaoblených kopečků pod nimi i mezi nimi tak perfektně vyrovnáno, že vypadaly jako z dětské kresby. Těm, kteří již dříve navštívili Bagan, bude Mrauk U připadat malý, pokud jde o velikost chrámů i jejich počet, ale daleko živější, neboť vesnické chaloupky s doškovými střechami se mísí s památkami, z komínů jde kouř a pastýři před soumrakem tudy vodí svá stáda k domovu. Město protínají kanály, které jsou hlavním zdrojem vody i dopravní cestou.

Mandalaj

Poslední královské město Mandalaj bylo založeno teprve před 150 lety. V současnosti je druhým největším městem v zemi a naprosto odlišným od Rangúnu (Yangonu) – je tišší, klidnější, méně zaplněné auty. Někteří návštěvníci město milují, jiní by se bez jeho návštěvy obešli – pokud sem zavítáte, rozhodně nevynechejte výstup na Mandalajskou horu, navštivte stúpu Mahamuni Paya a vydejte se do starobylých měst v okolí.

Bago

V Bagu si budete připadat jako v parku plném fascinujících buddhistických náboženských památek. Lepší je tu zůstat přes noc (ačkoli Bago trpí nedostatkem kvalitního ubytování), protože jinak si nestihnete památky vychutnat. Rozumné je začít s prohlídkou časně ráno, protože v Bagu bývá kolem poledne velmi horko.

Kyaiktiyo (Zlatá skála)

Stúpa umístěná na dokonale vyváženém balvanu-viklanu, kterému se říká Kyaiktiyo (Zlatá skála), je hlavním poutním místem barmských buddhistů i turistů. Z vrcholku je okouzlující výhled, úchvatný je i sám gravitaci vzdorující kámen. Uměle vytvořené prostranství kolem Zlaté skály představuje typický zdejší mix náboženské ikonografie a komerce.

Rangún (Yangon)

Nejkosmopolitnější a nejzajímavější město Myanmy. Leží v úrodné deltě široké řeky Yangon a tvoří ho změť rozpadajících se chatrných domů, vysokých skleněných administrativních věžáků v čínském stylu i třpytící se stúpy (buddhistické náboženské stavby) se zlatými špičkami střech. Celkově je město jedním z nejexotičtějších a nejúchvatnějších v jihovýchodní Asii.

Kakku

Kakku (také se píše jako Kekku nebo Ketku) vypadá jako les stúp. Najdete tu na 2000 stúp, z nichž většina není vyšších než 3–4 m a které jsou vyrovnány do úhledných řad. Je na nich patrná směs stylů a podle místních legend se datují do 3. století př. n. l., kdy indický buddhistický císař Ašóka do této oblasti vyslal misionáře.

Pláž Ngapali

Ngapali je nejpopulárnějším přímořským letoviskem s tříkilometrovou, palmami lemovanou a dosti klidnou veřejnou pláží s bělostným pískem. Sdílejí ji místní se zahraničními turisty a v okolí se staví nové hotely, které tady do budoucna nejspíš výrazněji zvýší provoz.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Nejpopulárnější trasa vede z Mandalaje do Baganu přes Myingyan spíše rovinatou krajinou na východ od řeky Ayeyarwady. O něco kopcovitější, ale zároveň i malebnější terén se nachází severovýchodně od Mandalaje směrem na Pyin U Lwin, Hsipaw a Lashio. Některé silničky tu mají oddělovače, takže do vašeho pruhu se nedostanou projíždějící auta. Další velmi malebná trasa začíná v Thazi (dostupné vlakem) a směřuje na východ přes hornaté Kalaw a Pindayu k jezeru Inle. Krátké výlety z Mandalaj do Monywy, Sagaingu, Inwy (Avy) a Amarapury by vás také měly uspokojit.

Potápění a šnorchlování

Plážová střediska na plážích Ngapali a Chaungtha nabízejí půldenní nebo celodenní výlety zaměřené na tyto sporty. Není tu sice Velký bariérový útes, ale kolem korálových útesů se vyskytuje hojnost ryb. Zdaleka nejlepší potápění je u souostroví Mergui (Myeik) u břehů jihozápadní Myanmy, kterých se vlna tsunami z prosince 2004 v podstatě nedotkla. V současnosti se dají výlety do těchto končin zorganizovat předem prostřednictvím cestovních kanceláří v thajských městech Phuketu či v Ranongu.

Golf

Golfová hřiště jsou všude – malá města jako např. Salaj mají spíše hliněná hřiště. Mnohá hřiště jsou soukromá, ale šeptá se, že stát má na mnoha z nich svůj podíl. V některých městech místní nesmějí být členy golfového klubu. Ale to ani není třeba, protože poplatky za hru se pohybují v cenách, které jsou pro místní neúnosné. Některá hřiště si účtují 15–20 USD za hru. Dejte si pozor na to, že některé dívky-nosičky holí pracují zároveň jako prostitutky.

Treking

Severní a východní Myanma mají v sobě obrovský turistický potenciál, zejména stát Shan.