Co mu chybí na velikosti, vynahrazuje svou okázalostí, přitažlivostí a požitkářstvím.Monako je skutečně okouzlující. Jde sice o suverénní stát, ale jeho status je neobvyklý. Přestože není členem Evropské unie, je součástí její celní unie, což znamená, že při přechodu hranic z Francie do Monaka vás nečekají žádné hraniční formality.

Zobrazit více
Jižní Francie
Průvodce

Jižní Francie

799 Kč 639 Kč Jít do eshopu
Francie
Průvodce

Francie (poznáváme)

599 Kč 479 Kč Jít do eshopu
France Planning Map
Průvodce

France Planning Map

166 Kč 133 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Monaco

Měna

Euro (€, mezinárodní označení EUR)

Jazyk

Francouzština

Víza

Většinou nejsou nutná pro pobyty kratší než 90 dní. Pro občany EU nejsou zapotřebí bez ohledu na délku pobytu. O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Peníze

Bankomaty jsou ve městě na každém druhém rohu. Obchody, hotely a restaurace běžně přijímají platební karty Visa, MasterCard a Amex.

Čas

Středoevropský čas (GMT/UTC +1 hodina)

Mobilní telefony

Evropské a australské mobily fungují bez potíží, z amerických přístrojů fungují jen ty s podporou pásem 900 a 1800 MHz. Chcete-li volat levněji, použijte zakoupenou francouzskou SIM kartu.

Důležitá telefonní čísla

Telefonní předvolba Monaka 00377 Evropská tísňová linka 112 Ambulance 15 Policie 17 Hasiči 18

Doprava

Bateau-bus Převozní loď na solární energii zajišťuje kyvadlovou dopravu přes přístav mezi quai Rainier 1er a quai des Etats-Unis. Autobus Monacký systém autobusové dopravy tvoří pět linek denních, jež jsou bizarně očíslované od jedné do šesti s vynechanou trojkou. Je možné si zakoupit jednotlivou jízdenku nebo jízdenku platnou 24 hodin. Zavedena je také noční linka, která se po jedné okružní trase postupně proplétá všemi částmi města. Výtahy Ulice na strmém svahu spojuje systém veřejných výtahů. Většina je v provozu 24 hodin, některé jezdí od 6 hodin ráno do půlnoci nebo do 1 hodiny po půlnoci. Automobil Vjezd do Monaco Ville je povolen pouze vozům s monackou poznávací značkou nebo se značkou francouzského departementu Alpes-Maritimes. Doprava zde bývá hustá, ale plynulá. Parkování Vlastní automobil doporučujeme zaparkovat v některé z mnoha podzemních garáží, protože možnosti parkování na ulici jsou velmi omezené.

Denní rozpočet

Nízký do 120 EUR Dvoulůžkový pokoj v levném hotelu: 90 EUR
Denní nabídka menu (happy hour): 12–18 EUR
Střední 120 – 200 EUR Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie: 90–190 EUR
Obědové menu (sestavená nabídka) v lepší restauraci: 20–40 EUR
Vysoký více než 200 EUR 120–200 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Knížecí palác v Monaku

Byl postaven ve 13. století jako pevnost. V průběhu staletí prošel mnoha přestavbami. V současnosti představuje typické aristokratické sídlo s nádherným zařízením a drahým uměním z 18. a 19. století. Slouží jako soukromé sídlo knížete (pokud na věži paláce vlaje standarta Grimaldiů, kníže je doma). Palác střeží Carabiniers du Prince (Knížecí vojenská policie), což je elitní sbor 112 stráží. Každý den se v 11.55 před palácem tísní obrovské davy lidí toužících vidět slavnostní střídání stráží. Do života knížecí rodiny můžete nahlédnout při prohlídce reprezentačních místností s audioprůvodcem.

Katedrála v Monaku

Nepřetržitý zástup návštěvníků prochází kolem náhrobků knížete Rainiera a princezny Grace, jež jsou umístěné v presbytáři románsko-byzantské katedrály z roku 1875. Od září do června zpívá v katedrále při nedělní mši, která začíná v 10.30, monacký chlapecký sbor Les Petits Chanteurs de Monaco.

Oceánografické muzeum a akvárium Monako

Světově proslulé Monacké oceánografické muzeum, jež přiléhá ke strmé skále, je naprosto úchvatné. Založil ho v roce 1910 kníže Albert I. (1848–1922). V centrální části najdete akvárium s šestimetrovou lagunou, kde žraloky a další dravé ryby z mořských hlubin odděluje korálový útes od pestrobarevných tropických ryb. Dva rozlehlé sloupové sály v horním patře se věnují historii oceánografie a mořské biologie. Minulost přibližují fotografie, staré vybavení, kostry kytovců, zkameněliny, naložené exempláře a interaktivní exponáty.
Celkově má muzeum 90 nádrží obsahujících 450 středomořských a tropických druhů ryb, jež denně potřebují 250 tisíc litrů čerstvě načerpané mořské vody. Dětem se bude líbit dotyková nádrž (v provozu během školních prázdnin), v níž si mohou sáhnout na rozmanité mořské tvory. Měli byste se také zajít podívat na střešní terasu, odkud je nádherný výhled na Monako a Středozemní moře.

Exotická botanická zahrada Monako

Zahrada rozprostírající se na svazích čtvrti Moneghetti se může pochlubit největší sbírkou kaktusů a sukulentů na světě ‒ od malých kaktusů rodu Echinocereus až po desetimetrové stromovité pryšce Euphorbia ammak. Mezi kaktusy se proplétají cestičky, které místy spojují schody a lávky. Výhled na knížectví je úchvatný a zahrady překrásné.
V ceně vstupného je prohlídka Grottes de l’Observatoire s průvodcem. Tento významný prehistorický komplex tvoří fantastický systém jeskyní ve skalnatém svahu plný stalaktitů a stalagmitů. Jde o jedinou jeskyni v Evropě, v níž se při sestupu teplota zvyšuje.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Festival International du Cirque de Monte-Carlo

Na Mezinárodním cirkusovém festivalu Monaka se vám během neuvěřitelných výkonů artistů z celého světa bude tajit dech. Koná se koncem ledna.

Monte-Carlo Rolex Masters

Monte-Carlo Masters, sponzorovaný firmou Rolex, je tenisový turnaj mužů, který se rychle stal významnou událostí profesionálního tenisu s nejlepšími světovými hráči. Probíhá v dubnu.

Velká cena formule 1

Velká cena formule 1, jeden z nejproslulejších závodů, se pořádá koncem května. Celý okruh (3,2 km) si můžete projít; mapu dostanete v turistické kanceláři.