Na zemi není živější velkoměsto než Madrid, okouzlující místo, jehož čirá energie je velice výmluvná: toto je město, které umí žít. Es v rukávu má Madrid celou řadu: úchvatné galerie, překrásnou architekturu, bujný noční život, pěkné restaurace a tapas bary. Jiná velkoměsta mají jen část z této nabídky. Madrid má všeho na rozdávání.

V Madridu sice není Eiffelovka, Koloseum či Sagrada Família, ale Paříži, Římu i Barceloně může konkurovat závratnou šíří skvostných památek. Starý Madrid se pyšní osobitým stylem; velkou část centra a jednoho z nejkrásnějších evropských bulvárů Paseo del Prado krášlí někdy až příliš bombastické, ale častěji půvabné architektonické památky minulého století.

Jídlo je zřejmě nejtrvalejším středobodem života Madriďanů, a proto je velmi těžké pochopit, proč je Madrid na gastronomické mapě Španělska nejvíce přehlíženým městem.

Madrid patří k největším uměleckým metropolím na světě. Ohromující množství galerií je dědictvím stále bohatnoucích královských dvorů minulých staletí, které lákaly největší umělce své doby a při nichž vznikaly ojedinělé sbírky mistrovských děl z celé Evropy.

Zobrazit více
Madrid do kapsy
Průvodce

Madrid do kapsy

199 Kč 99 Kč Jít do eshopu
Madrid
Průvodce

Madrid

557 Kč 446 Kč Jít do eshopu English
Madrid mapa
Průvodce

Madrid City Map

173 Kč 138 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna

euro (EUR; €)

Jazyk

španělština (kastilština)

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

Bankomaty jsou široce rozšířené. Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze platit kartou

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba - +34; záchranka - 061; hasiči - 080; policie - 091

Doprava

Madridské metro je téměř vždy nejlepší volbou, protože má rozsáhlou síť linek a stanic po celém městě

Denní rozpočet

Nízký méně než 80 EUR Společné noclehárny 15–20 EUR; dvojlůžkový pokoj v hostalu (levném hotelu) 50–70 EUR
Oběd formou tříchodového menú del día
Návštěvu památek si naplánujte na dobu, kdy je vstup zdarma
Střední 80‒200 EUR Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 75–150 EUR
Oběd anebo večeře ve slušné restauraci
Používejte slevové karty
Vysoký nad 200 EUR Dvojlůžkový pokoj ve špičkovém hotelu od 150 EUR
Oběd a večeře v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Museo del Prado

Špičková španělská galerie patří k nejlepším v Evropě. Nabízí výjimečnou sbírku sahající od Goyi a Velázqueze po Rembrandta, Rubense a Bosche. Máte-li navštívit jedinou madridskou galerii, vyberte si Museo del Prado.

Centro de Arte Reina Sofía

Zatímco Prado schraňuje staré mistry, Reina Sofía je zasvěcena modernímu umění v čele s Picassem, Dalím a Miróem. Samotný pohled na Picassovu Guernicu stojí za více než desetinásobek vstupného.

Museo Thyssen-Bornemisza

Poslední pilíř madridského triumvirátu špičkových muzeí tvoří soukromá Thyssenova sbírka nabízející závratnou pouť tím nejlepším z evropského umění. Snad neexistuje evropský mistr, který by zde nebyl zastoupen.

Parque del Buen Retiro

Tento krásný a rozlehlý park býval kdysi královským útočištěm, dnes patří k našim nejoblíbenějším místům na piknik a procházky bujnou zelení kolem vodních ploch a krásných památek.

Plaza Mayor

Mezi krásnými náměstími, jimiž město vyniká, je jednoznačně nejmalebnější Plaza Mayor spojující honosnou architekturu, významnou historii a pestrý život moderního Madridu.

Ermita de San Antonio de la Florida

Kaplička mimo hlavní turistické trasy Madridu ukrývá překrásné tajemství: živé fresky krášlí klenby stejně jako před více než dvěma stoletími, kdy je Goya dokončil.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Madridská kuchyně

Zdejší tradiční kuchyni vévodí syté dušené pokrmy, především v zimě, a žádný není sytější než cocido a la madrileña, jehož jednotlivé přísady se po uvaření podávají zvlášť: nejdříve scezený vývar, v němž se uvaří nudle, jako další chod cizrna se zeleninou, jako třetí chod maso; používá se kuře, morcilla (krvavá klobása), hovězí, sádlo či další druhy klobás. Někdy se vše podává dohromady.
K dalším oblíbeným madridským jídlům patří cordero asado (pečené jehněčí), croquetas (krokety), patatas con huevos fritos (pečené brambory s vejci, jimž se také říká huevos rotos), tortilla de patatas (tlustá bramborová omeleta) a bacalao (treska) na milion způsobů.

Tapas

Umění ir de tapear (zajít na tapas) patří k nejtrvalejším a nejoblíbenějším gastronomickým i společenským tradicím spojeným v jedno. Velké množství nejlepších tapas barů se soustředí ve čtvrti La Latina a tvoří součást nedělního rituálu, jenž je provozován už po staletí. Obliba tapas v Madridu je taková, že na skvělé tapas podniky narazíte v každé čtvrti.

Kavárny

Madridská živá kavárenská kultura má kořeny v počátku 20. století, kdy se starosvětské kavárny staly centrem intelektuálního života země. Mnohé již zmizely, ale několik výjimečných ukázek zůstává a jejich klientela se již dávno rozšířila a zahrnuje všechny vrstvy moderní madridské společnosti. K těmto letitým institucím se přidaly novější podniky, které mají stejný účel – slouží jako místa setkávání u kávy a zároveň vyvolávají nostalgii po starých časech.

Nakupování

Madrid je skvělým místem k nakupování a nakupování ve španělské metropoli je často spjaté s bořením řady stereotypů. Milovníci módy objeví úplně nový svět návrhářů a zjistí, že španělská móda není zdaleka jenom Zara a Mango. Nadšení obklopující španělské jídlo a pití se neomezuje jenom na restaurace a tapas bary ve městě, protože je tu také řada skvělých lahůdkářství, v nichž si můžete nakoupit dobroty na doma. A pak tu jsou starožitnosti a kvalitní suvenýry, jež vysoce vyváží laciné šaty na flamenco a trička s býky útočící na turisty při každém kroku.

Živá hudba a flamenco

Madrid má rozsáhlou nabídku živé hudby, což odráží roli města, které je kulturní metropolí španělsky mluvícího světa. Je tu flamenco, světový jazz a spousta umělců, o nichž se třeba nikdy neslyšeli – a některý z nich je třeba budoucí obrovskou hvězdou. A toužíte-li po něčem více povznášejícím, pak je tu opera a zarzuela.