Maďarsko je nejlepším místem pro vstup do střední i východní Evropy. Ačkoli někteří z jeho sousedů mohou mít efektnější krajinu nebo starší a významnější památky, Maďarsko nabízí velké množství míst k vidění i aktivit, které se tu dají provozovat. Nevyčerpatelnou pokladnici možností zde naleznou lidé s různými zálibami – ať už je to rybaření, jízda na koni, květena, pozorování ptactva, jízda na kole, termální prameny, či židovská kultura.

Za starého komunistického režimu byla pozornost vlády i většina peněz směrována do Budapešti. Díky tomu se cizinci za hranice přepychového města na Dunaji odvažovali pouze zřídka, snad s výjimkou jednodenních výletů k ohybu Dunaje nebo k jezeru Balaton. Byla by chyba tato místa nenavštívit, ale neopomíjejte další města a oblasti mimo prošlapané trasy: tanya világ (zapadlý venkov) na jihu Velké uherské nížiny, etnicky bohatý severovýchod, vinicemi oplývající pohoří Villány v jižním Zadunají a lidovou oblast Őrség na dalekém západě.

Devadesátá léta nebyla pro znovuzrozenou republiku hvězdným obdobím. Rozvoj se zbrzdil a každodenní život ovlivnily vážné ekonomické problémy. Tyto dny bohudík pominuly a mnozí dnes vnímají Maďarsko s jeho inteligentním, těžce pracujícím obyvatelstvem a bohatou kulturou jako nejzajímavější cíl cesty v nové Evropě.

Zobrazit více
Budapešť do kapsy
Průvodce

Budapešť do kapsy

249 Kč 199 Kč Jít do eshopu
Budapest  & Hungary
Průvodce

Budapest & Hungary

467 Kč 374 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe
Průvodce

Eastern Europe

482 Kč 386 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Maďarsko

Měna

Forint (HUF, Ft); některé hotely si účtují v eurech (EUR, €)

Jazyk

Maďarština (Magyar)

Víza

O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Peníze

Bankomaty jsou na každém rohu. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá kreditní karty

Čas

Maďarsko leží v časovém pásmu UTC +1

Doprava

Maďarská dopravní infrastruktura je efektivní, srozumitelná a levná. Můžete si vybrat, jestli po Maďarsku budete cestovat autobusem, autem, vlakem, letadlem, lodí nebo třeba na kole. Všeobecně se dá říci, že vše funguje podle jízdních řádů a většina maďarských měst se dá projít i pěšky

Důležitá čísla

Záchranka - 104; jednotné číslo tísňového volání - 112; hasiči - 105; policie - 107

Denní rozpočet

Nízký méně než 15 000 HUF Lůžko ve společné ložnici: 2800–6000 HUF
Jídlo v samoobslužné restauraci: 1500 HUF
Střední 15 000–30 000 HUF Jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj: od 7000/9500 HUF
Jídlo o dvou chodech a pití: 3500–7500 HUF
Koktejl: od 1300 HUF
Vysoký nad 30 000 HUF Večeře pro dva s vínem: od 12 500 HUF
Vstupenka do lázní dospělí/děti: 5300/3100 HUF
Vstupenka do oblíbeného klubu v Budapešti: 2000–3500 HUF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Sopron

Na úpatí pohoří Lővér a jen pár kilometrů od jezera Fertő, národního parku Fertő-Hanság a Rakouska leží Sopron (Šoproň, německy Ödenburg), jedno z nejkouzelnějších středověkých měst v Maďarsku. Díky převaze gotiky a rané barokní architektury se Šoproň podobá Praze (samozřejmě v mnohem menším měřítku). Objevování uliček a nádvoří vnitřního města nabízí krásný návrat do minulosti.

Budapešť

Maďarská metropole, větší než Praha, kosmopolitnější než Varšava a rozkročená nad oběma břehy Dunaje, je nezapomenutelná. Parky hlučí atrakcemi, muzea jsou plná pokladů, loďky plují nahoru a dolů po úchvatném zákrutu Dunaje, termální lázně z turecké éry vydechují páru a noční život kypí až do časného rána: hlavní město Maďarska patří totiž k nejrozkošnějším a nejveselejším městům na kontinentu.

Jezero Balaton

Jezero Balaton, často nazývané „maďarské moře“, nahrazuje této zemi mořské pobřeží; je místem, které zdejším obyvatelům (a mnoha Němcům) umožňuje únik před letním horkem. Jezero je 78 km dlouhé, ve svém nejširším místě měří 15 km a pokrývá plochu 600 km2. Je tak největší evropskou zásobárnou sladké vody a zároveň vodním hřištěm dostatečně velkým na to, aby uspokojilo většinu rekreantů.

Hévíz

Pokud rádi jezdíte do lázní a užíváte si léčivých koupelí, pak si Hévíz ležící u Gyógy-tó, největšího evropského termálního jezera, jistě zamilujete. Obyvatelé tohoto města asi 7 km severovýchodně od Keszthely využívali horkou minerální vodu po staletí, nejprve ve středověku v koželužství, později k léčebným účelům. Jezero si jako soukromé letovisko poprvé upravil hrabě György Festetics z Keszthely v roce 1795.

Sümeg

Toto městečko ležící asi 19 km severozápadně od Tapolci mezi pohořím Bakoňský les a pohořím Keszthely má pro cestovatele několik příjemných překvapení. První spatříte hned na první pohled – hrad na kopci, rozhlížející se po kraji. Druhým překvapením, které se skrývá v uličkách města, jsou patrně nejkrásnější barokní fresky v Maďarsku.

Visegrad

Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), situován v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí Dunaje a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu nicméně nejezdí pokochat nádhernými výhledy (které samotné mohou být důvodem návštěvy), ale prozkoumat pozůstatky historie městka – jeho renesanční palác a přilehlou citadelu.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Termální koupele

Maďarské termální vody si užívali už římští kolonisté. V zemi je registrováno asi 1300 pramenů, z toho 300 je používáno ke koupelím. Mnohé z přibližně 150 lázní otevřených veřejnosti, například v Balatonfüredu, Hajdúszoboszló, Hévízu a v Gyule, jsou velmi ceněné, neboť sem „za vodou“ jezdí lidé se specifickými poruchami: dýchacími, svalovými, srdečními nebo gynekologickými. Většina hotelů u lázní nabízí léčebné kúry (v ceně je zahrnuto ubytování, užívání lázní a ostatního zařízení, lékařská péče, ošetření, atd.), které trvají týden a déle.

Jízda na koni

Jeden Maďar kdysi řekl, že Maďaři byli „Bohem stvořeni, aby seděli na koni“. Soudě podle počtu stájí, jezdeckých škol a cest, platí jeho slova dodnes. Mnohé stáje fungují na principu „sledujte vůdce“ třeba až na hrad, otevřenými poli nebo v kočárech tažených koňmi. Ve větších jezdeckých školách jsou k dispozici koně, kteří mohou zkušené jezdce donést až do hor nebo napříč pusztou (Velkou uherskou nížinou). V těchto školách vám také nabídnou jezdecké lekce.

Jízda na kajaku a kanoistika

Protože Maďarsko leží v nížině, nachází se na jeho území množství řek všech velikostí. Je zde asi 4000 km sjízdných toků, z nichž většina je splavná v určitém období roku v určitém místě, ačkoli nejlepší doba na sjíždění řek je pravděpodobně od dubna do září. Půjčovné za lodě, stravování a táboření kolem řek a jezer vyjdou levně. Evezőstúra (vodácký výlet) je vlastně v Maďarsku považován za „prázdniny chudých“ a je oblíben mezi studenty. V nabídce je mnoho tras pro kánoe a pro kajaky.

Plavání

Plavání je v Maďarsku mimořádně oblíbenou aktivitou a ve většině měst můžete najít jak krytý bazén, tak venkovní koupaliště, což dává nadšencům možnost užívat si vodních radovánek celoročně. Za vstup se platí většinou poměrně málo (od 550 HUF) a často si můžete půjčit plavky i koupací čepici (ta je ve většině krytých bazénů povinná) za zhruba stejnou cenu.

Pěší turistika

Zajímavý terén pro pěší turistiku nabízejí lesy kolem Visegrádu, Ostřihomi, Badascony, Kőszegu a Budapešti. Severně od Egeru se rozkládají Bukové hory a jižně od Kecskemét je Bugac; obě jmenované lokality jsou národní parky s vyznačenými turistickými cestami. Nejlepší dobou pro pěší turistiku je jaro a podzim.

Cyklistika

Rovný povrch Maďarska je ideální pro cyklistiku a cyklistických stezek je dnes ve městech a v některých oblastech (Budapešť, Szeged, podél Dunaje a Tisy, kolem Balatonu) celkem přes 2000 km a další se budují. Navíc jsou v Maďarsku tisíce kilometrů silnic s nepříliš velkým provozem a s valy vyhovujícími cyklistům. Mezi oblasti, nejčastěji vybírané k průzkumu na dvou kolech, patří Dunajské ohbí, pánev Kál jihovýchodně od Tapolci, Národní park Hortobágy, oblast Őrség, Šoproňský region a Zemplínské vrchy.