© Flickr, F Mira

Na ostrově Santo Antão ukrývají rozeklané vrcholy zářivě zelená údolí, kde se pěstují květiny a cukrová třtina a která jsou ideální k báječným túrám. São Vicente je sídlem kulturní metropole ostrovů, města Mindelo, jež přetéká bary a hudebními kluby.

Na ostrovech Sal a Maio se zvlněné, větrem udusané duny prolínají s indigově modrým mořem na panenských plážích s jemným bělostným pískem. Odlehlé Fogo a Brava na jihozápadě oplývají jinými lákadly: od neskutečné sopečné krajiny po zářivé zátoky obklopené strmícími vrcholy. Přidejte k tomu stálý rytmus hudby, jíž Kapverdy prosluly, a neméně proslulou morabezu (kreolský výraz pro pohostinnost) zdejších obyvatel, a pochopíte, proč se sem mnozí vydali – a už nikdy neodešli.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Praia

Měna

kapverdské escudo (CVE)

Jazyk

portugalština, kapverdská kreolština

Víza

O vízum si můžete zažádat na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze http://www.cape-verde.cz/nebo při příletu na letišti. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Peníze

V platebním styku jsou kromě domácí měny poměrně často přijímány i EUR a USD, dále debetní a kreditní karty společností VISA a MasterCard.

Čas

GMT/- 1

Elektřina

220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v ČR.

Mobilní telefony

V oblasti fungují dva operátoři, avšak pokrytí není stoprocentní. Pokud chcete na ostrovech pobýt delší dobu, je nejvýhodnější zakoupit místní SIM kartu.

Důležitá čísla

Policie 132 Hasiči 131 Pohotovost 130 Kriminální služba 800 11 34

Doprava

Minibusy, jimž se říká colectivos nebo aluguers, poskytují na většině kapverdských ostrovů spojení i do relativně maličkých obcí. Na ostrovech je možné si zapůjčit auto, motocykl i čtyřkolku. Infrastruktura se zde ale teprve vyvíjí a může se vám tedy stát, že do místa, kam se chcete dostat, ještě žádná silnice nepovede a budete muset pokračovat po prašných cestách. Okolní ostrovy můžete navštívit pomocí lodi, trajektu nebo letadla. Jediné spolehlivé pravidelné linky trajektů plují na trasách Praia–Brava–Fogo, Praia–Maio a Mindelo (São Vicente) – Santo Antão.

Denní rozpočet

Nízký do 4500 CVE Jednoduchý oběd s kávou: 530 CVE
Jízda místní dopravou - minibusem: 100 CVE
Střední 4500 –10000 CVE Komfortní hotelový pokoj: 6200 CVE
Dvouchodová večeře v restauraci střední třídy: 1200 CVE
Pivo v baru: 150 CVE
Krátká jízda taxíkem: 180 CVE
Vysoký nad 10000 CVE Luxusní hotelový pokoj: 10500 CVE
Jídlo o dvou chodech ve vynikající restauraci: 2000 CVE
Sklenka vína: 400 CVE
Auto s řidičem: 8000 CVE
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Santo Antão

Pro většinu návštěvníků je hlavním důvodem k cestě na Kapverdy efektní ostrov Santo Antão. Závratně vertikální krajina rozrytá kaňony, roklemi a údolími nabízí jedny z nejkrásnějších túr v západní Africe. Až budete připlouvat trajektem ze São Vicente, nebudete mít ponětí, jak zelený ostrov je, protože jeho jižní pobřeží působí hole a nehostinně. Ovšem severozápad ostrova se díky pravidelnému přísunu srážek může pyšnit borovými lesy, které vévodí kopcům, a tropickou flórou, jíž se daří v parných údolích.

Pico do Fogo

Nejvyšší kapverdský vrchol (2829 m) je kónický stratovulkán Fogo, jenž se efektně zvedá ze dna kaldery, která je pozůstatkem staršího vulkánu Chã das Caldeiras. Kolem kaldery vede malebná dlážděná silnice, u níž stojí vesnice s domy postavenými z lávových bloků. Sopka je stále činná a k posledním erupcím došlo na přelomu let 2014 a 2015. Neohrožení farmáři však na jejích černých, struskou pokrytých svazích stále pěstují kávu, vinnou révu a ovoce.

Sal

Pokud vám nevadí davy turistů, Sal nabízí příjemné restaurace, bujný noční život a půvabné pláže. Největším zdejším lákadlem však je neskutečná měsíční Pedra do Lume – kráter prastaré sopky, v němž se odpařuje mořská voda, po níž tu zůstávají zářivá solná jezírka. Můžete si tu prohlédnout staré zařízení na těžbu soli, vznášet se podobně jako v Mrtvém moři v léčivé slané vodě. K dalším zajímavostem patří rybí trh v Palmeiře, nádherná pláž Igrejinha na vzdáleném východním konci Santa Marie a přírodní nádrž Buracona.

Boa Vista

Díky zvlněným řadám broskvově zbarvených dun, holým pláním a hrstce oáz působí ostrov Boa Vista jako kus Sahary, která se nějak odtrhla od Afriky a odplula doprostřed Atlantiku. Jakkoli ostrov nabízí řádku fantastických, i když větrných pláží, báječné podmínky pro windsurfing, půvabné městečko Sal Rei a neustále rostoucí počet letovisek a hotelů, hlavním důvodem k cestě sem je právě pouštní vnitrozemí. Připravte se na jízdu v modu „off-road“, protože většina silnic je v děsivém stavu.

São Vicente

Malý, pustý a zvlněný ostrov São Vicente by byl vcelku přehlédnutelný, nebýt půvabného středozemního města Mindelo, které je nejkrásnější na Kapverdách a navíc pořádá jeden z nejbujnějších afrických festivalů. Až si budete chtít od města odpočinout, vydejte se na nenáročný celodenní výlet k hoře Verde (750 m), což je jediná oáza zeleně s krásným panoramatickým výhledem. Jsou tu rovněž větrné, ale příjemné pláže Baía das Gatas, Calhau a Salamansa. V půvabné zátoce Salamansa jsou nabízeny lekce windsurfingu a kitesurfingu.

Santiago

Santiago, největší a první osídlený ostrov archipelu, má něco ze všech ostatních ostrovů. Jsou tu písčité pláže, pusté pláně, svěží údolí a hornaté vnitrozemí i hlavní město Praia. Díky tomu stojí jistě za návštěvu. Horská vesnice Rui Vaz u městečka São Domingos nabízí malebnou základnu k túrám do okolních hor.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Dobrodružství se žraloky na ostrově Santa Maria

Na této šestihodinové prohlídce ostrova navštívíte místa jako Espargos – hlavní město, či rybářské vesnice Palmeiru a Murdeiru. Zaplavte si v solném jezeře, které prý dělá každého, kdo se v něm smočí, o deset mladší. Naobědvejte se v místní restauraci a nakonec si užijte jedinečné koupání v moři se žraloky citrónovými v jejich přirozeném prostředí.

Městské muzeum v São Filipe

Vydejte se do tohoto vzdušného koloniálního panského sídla, v jehož dvou patrech umístěny exponáty jako staré fotografie, tradiční hudební nástroje nebo šicí stroje. Můžete zde shlédnout 28minutový film o erupci vulkánu Pico do Fogo v roce 1995 (bez titulků). Také stojí za to jít se podívat na funco – tradiční kruhový příbytek z vulkanické horniny, který stojí na nádvoří muzea.

Živé festivaly

Mindelo na São Vicente pořádá nejsmyslnější oslavy Mardi Gras na této straně od Ria de Janeiro: kreolský karneval s barvitými průvody. Koná se čtyřicet dní před Velikonocemi a je to sexem nabitá, efektní karnevalová oslava. Pro milovníky hudby pořádá santiagská Praia hudební veletrh Atlantic Music Expo, kam míří lovci talentů z celého světa a na němž se představují talenty z Kapverd, Afriky, Evropy i vzdálenějších končin. Festival se koná čtyři dny v dubnu a záhy po něm následuje možná známější Kriol Jazz Festival.

Umělecká galerie Dja'r Fogo v São Filipe

Pokud se zajímáte o historii, kulturu a kávu nesmíte toto kouzelné místo minout. Dja'r Fogo řídí místní umělec Angelo, který dělí svůj čas mezi Lisabon, Paříž a Fogo. Je to nejlepší místo, kde ochutnat kávu Fogo, kterou majitelova rodina vyrábí již od roku 1874. Také si zde můžete prohlédnout staré fotografie, umění a šperky z recyklovaných materiálů, či karty vyrobené z banánových listů. Pokud je Angelo na ostrově, pořádá túry a večeře na svém 200 let starém rodinném sídle Quinta das Saudades. Jedná se o skvělý zážitek doplněný tradiční kuchyní.