Autentické a ryzí dobrodružství v současnosti zažijete jen na několika místech globalizované planety. Ovšem hustě zalesněná Guyana je jedním z nich. Navzdory pohnutým dějinám se postupně proměňuje v jednu z předních ekoturistických destinací na jihoamerickém kontinentu, kam stojí za to vyrazit.

Rozpadající se koloniální hlavní město Georgetown má zřetelně karibský charakter a žije intenzivním nočním životem. Jsou tu vynikající místa, kde se lze dobře najíst, stejně jako rušné trhy. Vnitrozemí má zase více amazonské atmosféry, lze v něm najít domorodé komunity i spoustu divoce žijících zvířat.

Guyana stojí za trochu toho bláta, hrbolů a potu, protože nabízí opravdu hodně – od hnízd mořských želv podél severního pobřeží až třeba po projížďky s vaqueros na rančích na jihu země.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Georgetown
Měna
Guyanský dolar (GYD), americké dolary (USD) jsou běžně přijímány
Jazyk
Angličtina
Peníze
Ne všechny bankomaty přijímají mezinárodní karty; kreditní karty jsou zřídkakdy přijímány
Víza
Češi mohou pobývat na území Guyany 90 dnů od příjezdu s možností prodloužení
Čas
SEČ –4 hodiny
Elektřina
240 V/60 Hz, je nutný adaptér
Důležitá čísla
Policie – 911, první pomoc – 913
Doprava
Charterové lety do vnitrozemí (Annai, Kaieteru, Iwokrama) létají z Ogle v Georgetownu. Po řece je možné vyrazit říčním taxíkem (skútrem) z Pariky do Barticy. Levné místní autobusy jezdí po celém Georgetownu, minibusy k pobřeží stojí až 1100 GYD, z Georgetownu do Lethemu stojí jednosměrná jízdenka 12000 GYD.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Cena hotelového pokoje 5000 GYD Minibus z Georgetownu do Annai 12 000 GYD Plná penze v ekoturistickém ubytovacím zařízení 4 500 GYD Pivo Banks 350 GYD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Národní park Kaieteur

Guyanský štít pokrytý deštným pralesem a savanou je úžasným místem, kde narazíte na jedny z nejúchvatnějších vodopádů na světě, miniaturní indiánské populace i nekonečnou biodiverzitu. Park má rozlohu 627 km2 a jeho největší kouzlo tkví v nedotčenosti přírody. Je těžké ji uhájit, protože se zde střetávají i zájmy těžařů, kteří se snažili omezit rozsah parku.

Severní Rupununi

Savany Rupununi jsou roviny podobné africkým, poseté indiánskými vesnicemi a malými ostrůvky džungle s mnoha divokými zvířaty. Říční toky, v nichž plavou velcí kajmani mezi největšími lekníny na světě (Victoria amazonica), kličkují na rovinách porostlých zlatavou trávou, z níž vykukují termitiště. Atmosféru dotvářejí ohromující hejna ptáků na obloze. Z lidského hlediska budí Rupununi dojem pevně stmeleného městečka rozprostřeného na ploše 104 400 km² a jen těžko byste v Jižní Americe hledali bezpečnější místo.

Jižní Rupununi

Největší osada v Rupununi je dále na jih v Lethemu, prašném kovbojském městě na hranici s Brazílií, které zažívá ekonomický boom díky brazilským zákazníkům, putujícím přes most za výhodnými nákupy všeho možného. Kromě nadšenců pro levné zboží přitahuje tento region těžaře zlata a směsici výstředních příznivců divokých zvířat, ochrany přírody a života na plné obrátky. Zdejší atrakce? Rodeo v Lethemu se specifickým regionálním a indiánským charakterem, místní vodopády, ranče či závod na zpracování oříšků kešú.

Deštný prales Iworkrama

Iwokrama Centre for Rainforest Conservation and Development (Iwokaramské centrum pro ochranu a rozvoj deštného pralesa), založené roku 1996, je unikátní živou laboratoří zaměřenou na správu tropického pralesa a rozvoj indiánských společenství. Tato výjimečná oblast rozkládající se na 3 710 km2 panenského deštného pralesa je domovem největšího počtu druhů ryb a netopýrů, který byl na světě zaznamenán, největší jihoamerické kočkovité šelmy (jaguára), největší sladkovodní ryby na světě (arapaimy), největší vydry na světě a říční želvy, mravenečníků, hadů, hlodavců, orlů a kajmanů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Outdoorová dobrodružství

Vnitrozemí a pobřežní oblasti Guyany nabízejí bezpočet možností různých dobrodružství, od sjíždění řek přes pěší túry a sledování ptáků po pozorování divokých zvířat a rybolov. Turismus v komunitách se zdárně rozvíjí, zvláště v Rupununi. Většina lidí si svá dobrodružství zařizuje u georgetownských cestovních kanceláří, ale samostatné cestování je také možné.

Honba dobytka

Vyrazte ke vzdálenému ranči Dadanawa na úpatí hor Kanuku. Můžete se účastnit nejen práce na ranči, ale zúčastnit se také honby dobytka s místními vaqueros (kovboji) na cestě do Lethemu. Pokoje ve srubech jsou zařízeny základním vybavením s moskytiérami, mají ale nepochybné kovbojské kouzlo.