Wales je domovem svébytného národa s vlastním jazykem a kulturou, čehož si všimnete, jakmile překročíte hranice této starobylé země. Přestože je pod anglickou nadvládou už zhruba od roku 1300, duch nezávislosti doposud nevyprchal. V roce 1998 se Wales konečně dočkal chvíle, kdy získal rozsáhlou autonomii a s ní vládu nad vlastním osudem.

Po staletích útlaku a desetiletích stagnace Wales znovu objevil ztracenou energii a odhodlání: po celé zemi byly obnoveny významné kulturní památky, v hlavním městě Cardiffu vznikly na dlouho chátrajícím nábřeží nové úchvatné stavby, a dokonce i vrcholek Snowdonu, nejvyšší hory v zemi, se dočkal moderně pojatého návštěvnického centra pro 21. století.

Ať už se rozhodnete obdivovat středověké hrady na severu, zavítáte do hostinců a obchodů na jihu, nebo se vydáte na pěší horskou túru po větrných útesech na západě, rozhodně nebudete času stráveného ve Walesu litovat.

Zobrazit více
Wales - 55298
Průvodce

Wales

521 Kč 442 Kč Jít do eshopu English
Great Britain's Best Trips - 55302
Průvodce

Great Britain's Best Trips

555 Kč 471 Kč Jít do eshopu English
Great Britain Planning Map - 55326
Průvodce

Great Britain Planning Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Cardiff / Londýn
Měna
libra šterlinků (GBP)
Jazyk
angličtina, velština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici všude
Čas
UTC 0
Důležitá čísla
Policie, záchranná služba, hasiči - 999; mezinárodní předvolba - +44
Doprava
Při rozhodování o způsobu cestování po Británii byste v první řadě měli zvážit, zda si půjčit automobil, nebo používat hromadnou dopravu. Půjčené auto vám ušetří nejvíce času a pomůže vám se dostat i na odlehlejší místa. Ceny půjčovného, pohonných hmot a parkovného však mohou být velmi vysoké. Co se týče britské hromadné dopravy, nejpříhodnější je železnice a síť dálkových autobusů

Denní rozpočet

Nízký
méně než 65 GBP
Penziony B&B Lůžko v levném penzionu se snídaní: 25–40 GBP Jídlo v bistru: 5–10 GBP
Střední
65–130 GBP
Hotely střední kategorie: od 100 GBP Večeře v restauraci: 10‒15 GBP
Vysoký
nad 130 GBP
Nejlepší hotely: od 150 GBP Jídlo v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Snowdon

Severnímu Walesu vévodí velkolepá horská oblast Snowdonia, z níž je většina chráněna jako národní park. Svůj název odvozuje od Snowdonu, nejvyššího vrcholu Walesu a nejoblíbenějšího cíle turistů.

Cardiffský záliv (Cardiff Bay)

V hlavním městě Walesu panuje sebevědomý ruch a nikde není zřetelnější než na revitalizovaném nábřeží Cardiffského zálivu. Někdejší zpustlé doky se dnes chlubí souborem fascinujících staveb, včetně historické budovy Pierhead, nového kulturního centra Wales Millenium Centre či Seneddu (velšsky „senát“, sídlo Velšského národního shromáždění). Kromě toho zde najdete i několik exteriérů, které si zahrály v seriálu Pán času (Dr Who).

Pobřeží hrabství Pembrokeshire

Na samém cípu poloostrova tvořícího jihozápadní konec Walesu se prostírá historické hrabství Pembrokeshire, omývané mořem ze dvou stran. Na jeho území naleznete zřejmě nejkrásnější pásy pobřeží v celé Británii. Území je chráněno jako národní park a nabízí návštěvníkům skvělé možnosti vyžití v oblasti pěší turistiky, surfování a pozorování zvířat.

St Davids

Podle počtu obyvatel je St Davids stěží víc než vesnice. Díky úchvatné diecézní katedrále z 12. století, v níž jsou uloženy ostatky velšského patrona sv. Davida, je však St Davids nejmenší britské město se statusem „city“. Světcův hrob je poutním místem už celých 1400 let a St Davids dodnes láká mnoho návštěvníků, jelikož je ideálním výchozím bodem k poznávání tohoto nádherného koutu Walesu.

Portmeirion

Asi nevýstřednější velšskou atrakcí je přímořská říše snů Portmeirion, sídlo na útesu zbudované ve stylu italské vesnice. V průběhu padesáti let (1925‒75) je vytvořil výstřední architekt sir Clough Williams-Ellis a místní imitace hradů, kolonády, paláce v pastelových barvách a další architektonické podivnosti předurčily vesničku k tomu, aby si zahrála mj. v kultovním televizním seriálu ze šedesátých let The Prisoner.

Cardiff

Cardiff se stal hlavním městem Walesu až v roce 1955 a nové role se chopil s patřičným zápalem ‒ jednadvacáté století přivítal jako jedno z nejvýraznějších center urbanismu v Británii. Zdá se, jako by město sevřené starobylou pevností na jedné a hypermoderním nábřežím na druhé straně překvapovalo svou rostoucí atraktivitou úplně všechny, včetně sebe sama. Toto nově nalezené sebevědomí je nakažlivé: lidé přijíždějí do Cardiffu, aby si užili volné víkendové večery, a přivážejí s sebou pozitivní vibrace, které se přenášejí do ulic.

Laugharne (Talacharn)

Ospalá víska Laugharne s normanským hradem stojí nad ústím řeky Taf. Poslední čtyři roky života tu strávil jeden z nejvýznamnějších velšských spisovatelů, Dylan Thomas, který zde vytvořil řadu svých nejpodnětnějších děl, včetně rozhlasové hry Under Milk Wood (Pod Mléčným lesem). Laugharne mu bylo inspirací k vytvoření fiktivní vesnice Llareggub (pozpátku Buggerall neboli „Velký kulový“), kde se děj hry odehrává.

Národní park Pembrokeshire Coast

Národní park Pembrokeshire Coast (Parc Cenedlaethol Arfordir Sir Benfro) založený v roce 1952 zahrnuje téměř celé pobřeží a pobřežní ostrůvky, pahorkatinu Preseli Hills na severu a vnitrozemské povodí řeky Cleddau nedaleko Milford Havenu. Útesy a ostrovy jsou domovem početných kolonií ptactva, v pobřežních vodách je možné spatřit tuleně, delfíny, sviňuchy a velryby.

Národní park Brecon Beacons

Od městečka Llandeilo na západě se v délce 70 km táhne až k hranicím s Anglií zvlněná krajina národního parku Brecon Beacons (Parc Cenedlaethol Bannau Brycheiniog) s nádhernými přírodními sceneriemi, které patří k nejkrásnějším ve středním Walesu. Nad zalesněnými údolími s vodopády a venkovskou krajinou plnou zeleně se prostírají travnaté náhorní plošiny pokryté vřesem, jejichž severní okraj je posetý ledovcovými kotlinami. Oblast nemůže být odlišnější od skalnaté Snowdonie na severu, přesto nabízí podobně vzrušující zážitky.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Britské typické hospody

Není žádným tajemstvím, že Britové mají rádi dobré pití, a ideálním místem, kam si na ně zajít, jsou ještě pořád hospody. Klasická hospoda představuje už po staletí centrum britského společenského života, a ať budete cestovat kamkoliv, vždycky nějakou místní najdete: od nazdobených viktoriánských putyk v Londýně po venkovské lokály schoulené pod dřevěnými trámy a s ohněm praskajícím v krbu. Tradičním pitím je pinta (něco přes půl litru) klasického nepasterovaného piva – servíruje se nevychlazené a bez pěny a musíte mu přijít na chuť.

Odpolední čaj

Nikdo nedělá čaj tak dobře jako Britové – tady to není jen tradice, ale přímo náboženství. Abyste si vychutnali ten nejlepší, zamiřte do některé z kaváren, například do Huffkins, nebo do venkovského hotýlku, kde se podávají klasické odpolední svačiny v podobě labužnické hostiny s koláčky, sendviči a konvicí čaje, pochopitelně sypaného. Typický anglický nápoj se popíjí po malých doušcích z porcelánových čajových šálků. Ještě lepší je, že každá oblast má svou vlastní, lehce odlišnou variantu.

Hrady a šlechtická sídla

Nejvýrazněji se vám bouřlivé britské dějiny připomenou v podobě dobře opevněných hradů rozesetých po krajině.

Ragby a Millenium Stadion

Národním sportem ve Walesu je bezpochyby ragby. Jeden z nejluxusnějších sportovních stadionů na celém světě má kapacitu více než 70 000 míst. Mimo jiné hostil také fotbalové zápasy na Olympijských hrách v roce 2012 a je místem pravidelných ragbyových utkání. Pokud budete mít možnost, na jeden zápas v rugby se přijďte podívat, poznejte národní sport a vychutnejte si jedinečnou atmosféru, kterou nabitý Millennium Stadium nabízí.