S rozlohou pouhých 0,44 kilometrů čtverečních je Vatikán nejmenším suverénním státem na světě. Jeho centrum tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky, sídlí tu řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve Vatikánských muzeích.

Zlatým hřebem je Sixtinská kaple vyzdobená Michelangelem, ale k vidění je toho tolik, že byste odsud nemuseli vyjít dlouhé roky. Další efektní vatikánskou zajímavostí je Svatopetrské náměstí.

Jakmile si vatikánské památky a umění, které střeží, alespoň trochu prohlédnete, nejspíš budete zralí na pauzu. A něco k snědku. Pár slušných podniků najdete v samotném Vatikánu, ale půvabná obytná čtvrť Prati je plná skvělých tratorií, restaurací i stánků – tak zamiřte raději tam.

Mezi Vatikánem a Tiberem se rozkládá dlážděná středověká čtvrť Borgo. Zdejší zajímavostí je Castel Sant´Angelo, velký válcovitý hrad nad řekou.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Vatikán
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština
Víza
Nejsou potřeba
Doprava
Do Vatikánu se dostanete autobusem nebo metrem. Nejrychlejší autobusovou linkou z Termini je č. 40, vystoupíte kousek od Andělského hradu. Dále jezdí i linky č. 64 a 492. Při jízdě metrem jeďte linkou A do stanice Ottaviano–San Pietro. Odtud vás navedou ukazatele.

Denní rozpočet


Budete potřebovat peníze na vstupné, co se týká jídla, je ve Vatikánu řada turistických pastí, raději se běžte najíst do čtvrti Prati.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vatikánská muzea

Návštěva Vatikánských muzeí je vzrušující a nezapomenutelný zážitek. Obrovský muzejní komplex se zhruba 7 kilometry expozic a více mistrovskými díly, než kolika se jich pyšní lecjaká malá země, sídlí v Apoštolském paláci (Palazzo Apostolico Vaticano) s rozlohou 5,5 hektaru a nabízí jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Prohlédnout si vše během jedné návštěvy je zhola nemožné – říká se, že kdybyste každému exponátu věnovali minutu, trvala by vám prohlídka dvanáct let –, takže je rozumné vybrat si.

Vatikánská knihovna

Biblioteca Apostolica Vaticana, kterou založil Mikuláš V. roku 1450, obsahuje přes 1,5 milionu svazků, včetně iluminovaných rukopisů, prvních tištěných knih, grafik a kreseb.

Museo Gregoriano Egizio

Egyptské muzeum založil papež Řehoř XVI. roku 1839 a vystavuje artefakty přivezené z Egypta v antických dobách. Sbírka je malá, ale fascinující. Patří k ní Trono di Rameses II, část sochy sedícího krále, pestře malované sarkofágy z doby kolem roku 1000 př. n. l. a pár hrozivých mumií.

Sixtinská kaple

Až vejdete do kaple, lehce můžete zůstat stát a zírat na místě. Za nejlepším pohledem je však dobré vyrazit k vzdálenější (východní) stěně a hlavnímu vchodu do kaple. Michelangelova stropní freska – jejíž tvorba trvala čtyři roky – pokrývá celou plochu 800 čtverečních metrů a navazující architektonické prvky. Ostatní stěny kaple rovněž krášlí překrásné renesanční fresky, zachycující výjevy ze života Mojžíše (nalevo) a Krista (napravo).

Stanze di Raffaello

Jakkoli jsou ve stínu Sixtinské kaple, jsou Stanze di Raffaello (Raffaelovy síně) mimořádné. Čtyři síně byly součástí soukromého bytu papeže Julia II. a ten roku 1508 pověřil relativně neznámého, pětadvacetiletého Raffaela jejich výzdobou. Výsledné fresky upevnily Raffaellovo postavení a pověst stoupající hvězdy. Síně nesou jeho jméno, ale nemaloval je všechny: jeho dílem je Stanza della Segnatura (Studovna) a Stanza d’Eliodoro (Čekárna). Zbylé jsou dílem Raffaelových žáků, kteří použili jeho návrhy.
Aktivity

Naše tipy na zážitky