Široké pásy bílého písku se protahují mezi pastelově modrou vodou a vzrostlými kokosovými palmami. To je nejčastější představa o Dominikánské republice postavená na jejích vyhlášených plážích. Ale Dominikánská republika nabízí mnohem více. Je domovem mnoha „nej“ celé karibské oblasti.

Tak třeba – je tu nejstarší nemocnice, univerzita a dlážděná cesta na západní polokouli. Právě tady tedy začíná moderní historie Ameriky. Kromě toho je tu také nejvyšší bod Karibiku – Pico Duarte s 3175 metry. A další nej? Na severním pobřeží jsou jedny z nejlepších podmínek pro windsurfing a kiteboarding na světě.

Dominikánská republika je zemí mnoha tváří – sladce růžových koloniálních staveb, stejně sladké kávy, kohoutích zápasů i vášnivých hráčů domina. Místní kromě domina milují i baseballové zápasy, nikde jinde na světě se tento sport netěší tak vroucné přízni fanoušků.

Týden v Dominikánské republice můžete strávit válením se v plážovém letovisku s all-inclusive programem, ale když se vydáte za brány resortu a zkusíte poznat hloubku a půvab této země, rozhodně si odsud odvezete mnohem více zážitků. 

Zobrazit více
Dominikánská republika
Průvodce

Dominikánská republika

599 Kč 479 Kč Jít do eshopu
Dominican Republic
Průvodce

Dominican Republic

450 Kč 359 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město

Santo Domingo

Měna

Dominikánské pesos (RD$)

Jazyk

Španělština

Peníze

Banco Popular, Banco Progreso, Banco de Reservas, Banco León a Scotiabank mají bankomaty, které přijímají většinu zahraničních debetních karet. V turistických oblastech není problém s kartami Visa a MasterCard, některé obchody si připočítávají příplatek za nákup kreditní kartou (zpravidla 16 %).

Víza

Vydávají se na hranicích nebo na letišti (10 USD)

Čas

SEČ –6 hodin (nemají letní čas)

Elektřina

110 až 125 V/60 Hz; stejný systém jako v USA a Kanadě, adaptér je nutný, výpadky proudu jsou běžné – hotely a obchody mají náhradní generátory

Důležitá čísla

Tísňová linka – 911, hasiči – 809-6822000, policie – 809-6823151, první pomoc – 809-6823792.

Doprava

Velká města jako Santo Domingo mají veřejnou autobusovou dopravu, jezdí tu i moto-taxíky, které jsou levnější než běžná taxi, kromě toho se můžete svézt též tzv. públicos (otlučená auta, malé dodávky či pick-upy), které jezdí po hlavních bulvárech a sbírají cestující

Denní rozpočet

Běžné ceny Taxi z letiště Las Américas do Santo Dominga 25–30 USD
Tříhodinová prohlídka s průvodcem po centru Santo Dominga 20–30 USD
Jednodenní potápění (včetně vybavení) v Las Terrenas 25–35 USD
Čerstvá ryba s přílohou v turistické restauraci 8–10 USD
Čerstvá ryba s přílohou v místní restauraci 4–6 USD
Britský galon (4,5 l) benzinu 3,25 USD
Litr balené vody 1 USD
Láhev piva Presidente 1,25 USD
Tričko jako suvenýr 8 USD
Pouliční občerstvení: empanada se sýrem a šunkou 0,75 USD
Ubytování na jeden den od 20 USD do 100 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Santo Domingo

Město hlubokých kontrastů, v němž se bohatství i bída míjejí v pečlivě oddělených čtvrtích. Vedro zde bývá spalující a únavné, ale lidé mu odolávají s úsměvem na rtech a obdivuhodnou trpělivostí. Z pohledu turisty je tu co objevovat – Evropa a Amerika si zde skutečně podávají ruku, je skutečnou perlou, jejíž krásu a atmosféru dvojnásob oceníte v době karnevalu či různých festivalů.

Samaná

Jedno z nejlepších míst na světě k pozorování kytovců dlouhoploutvých. Sezona začíná zhruba v polovině ledna a trvá až do poloviny března.

Pico Duarte

Hora vysoká 3175 metrů je nejvyšším vrcholem karibské oblasti. Poprvé na horu někdo vystoupil až v roce 1944, dnes každým rokem vystoupí na vrchol 3000 lidí. Přidejte se k nim.

Playa Rincón

Jedna z desítky nejlepších pláží v Karibiku, kterou tvoří několik dlouhých, lehce se stáčejících pláží – to vše v délce téměř 3,2 kilometru. Bílý písek, voda mnoha odstínů, spousta restaurací s plody moře, lehátka… Co víc si přát? Většina lidí sem přijíždí vodním taxi kolem deváté ráno, odpoledne odjíždějí po čtvrté.

Národní parky Armando Bermúdez a José del Carmen Ramírez

Jejich klenotem je Pico Duarte, ale na ploše 1500 kilometrů čtverečních v horském terénu je i řada dalších lákadel. Žije v nich 47 druhů známých obojživelníků a několik savců, především divocí kanci, kteří sem byli vysazeni. Lépe se dají pozorovat ptáci, mezi něž patří hispaniolský papoušek, datel, vrána bělohřbetá a národní pták Dominikánské republiky – brkoslavec palmový.

Stadion Quisqueya, Santo Domingo

Když se hraje baseball, musíte tu být. Davy diváků si vychutnávají hru světové úrovně, křičí a vášnivě gestikulují. Tady touto hrou žijí, a přestože jejím pravidlům neporozumíte, prostředí vás uchvátí.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Windsurfing a kiteboarding

Dominikánská republika je nejlepším místem na světě k provozování windsurfingu a kiteboardingu. Vítr nejvíce fouká v Cabarete, což je město na severním pobřeží odevzdané téměř zcela těmto dvěma sportům. Pro zájemce o oba tyto sporty se zde nachází mnoho škol.

Potápění a šnorchlování

Potápění na jižním pobřeží v teplých vodách Karibiku, kde je hojnost tropických rybek, je zábavou. Na severním pobřeží jsou vody Atlantiku chladnější a méně průhledné, ale terén je členitější, najdete zde více kaňonů, jeskyní a skalních výchozů.

Turistika

Město Jarabacoa, ležící na vysočině, je výchozím bodem k výstupu na nejvyšší vrchol v karibské oblasti Pico Duarte, který má 3175 metrů. Zajímavým výletem je také túra krásným údolím Valle de Tétero, kterým protékají řeky a kde najdete petroglyfy domorodých obyvatel.

Pozorování velryb

Od poloviny ledna do poloviny března se shromažďují tisícovky kytovců dlouhoploutvých v a kolem zálivu Samaná, díky čemuž se záliv stává nejlepším místem na světě k pozorování velryb.

Karneval

Každou neděli v únoru se slaví po celé zemi velký karneval, který vrcholí poslední víkend v měsíci nebo první víkend v březnu mohutným průvodem v Santo Domingu. Hlavním bodem oslav je soutěž o nejlepší kostýmy a masky.