Pyšní se ne méně než sedmi horskými pásmy a rozmanitou krajinou ideální k pěším a cyklistickým túrám, lezení a pozorování zvěře. A najdete v ní jedny z nejmodernějších a cenově nejpřístupnějších lyžařských středisek v Evropě.
Na první pohled patrné je také bohatství bulharských dějin a kultury. Je tu nesčetně kostelů i pravoslavných klášterů plných živých ikon, malebných vesniček s hrázděnými domy, dlážděnými uličkami a s obrozeneckou architekturou z 19. století i dramatické připomínky dějin země od thráckých hrobek a římských rozvalin přes středověké pevnosti, osmanské mešity po komunistické památníky, které se pozvolna rozpadají.

Bulharská města návštěvníky zaujmou bohatými muzei a galeriemi, parky i kavárnami a restauracemi, jež nabízejí silnou kávu, poctivou kuchyni i živou konverzaci.

Zobrazit více
Romania & Bulgaria
Průvodce

Romania & Bulgaria

467 Kč 374 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe
Průvodce

Eastern Europe

482 Kč 386 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna

lev (BGN, LV)

Jazyk

Bulharština

Víza

Do 3 měsíců mohou občané EU cestovat bez víza.

Peníze

Bankomaty jsou zcela běžné a jsou na každém rohu.

Čas

GMT +2

Doprava

Jediné pravidelné vnitrostátní linky létají mezi Sofií a Varnou a Sofií a Burgasem. Mezi většími městy jezdí četné moderní pohodlné autobusy, na trasách mezi menšími obcemi jezdí často postarší přeplněné minibusy. Bulharské silnice patří k nejnebezpečnějším v Evropě a počet smrtelných nehod je tu každoročně vysoký. Bulharské státní dráhy provozují po celé zemi úctyhodných 4278 km tratí, které spojují většinu měst a městeček.

Elektřina

Zástrčka stejná jako v České republice.

Důležitá telefonní čísla

112 nouzová linka mezinárodní předvolba +359

Hlavní město

Sofie

Denní rozpočet

Nízký méně než 70 LV spaní ve společné ložnici méně než 60 LV
1 porce jídla méně než 5 LV
Střední 70 – 140 LV pokoj v hotelu 60 – 120 LV
jídlo o dvou chodech 5 – 15 LV
Vysoký více než 140 LV Pokoj v luxusním hotelu více než 120 LV
Jídlo o třech chodech se sklenicí vína více než 15 LV
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Rilský klášter

V mírumilovném lesnatém údolí jižně od Sofie sídlí největší a nejproslulejší duchovní poklad země, Rilský klášter. Bývalé centrum učenosti a kultury posilovalo ducha národa během osmanské okupace. Klášter, který je součástí UNESCO, vyrostl z původní poustevny z 10. století a časem byl mnohokrát přestavován. Jeho zdobné oblouky a cenné fresky i ikony vytvářejí klidnou, výlučnou atmosféru.

Veliko Tarnovo

Nezpochybnitelným vrcholem centra Bulharska je krásné starobylé město carů¬¬¬ (dříve hlavní město), nabízející směs historie, půvabných butiků a nočního života. Univerzitní město tyčící se nad meandrem řeky Jantry mají v oblibě návštěvníci z domova i zahraničí. Obdivují zde zvláštní „světelnou a zvukovou show“, která se každý večer odehrává v mohutné pevnosti Carevec - dodnes impozantní středověké citadele.

Koprivštica

Dokonale zachovalá vesnička s architekturou z období bulharského národního obrození, dlážděnými uličkami i můstky přes půvabnou říčku leží mezi Karlovem a Sofií. Kolem čtyř set historicky a architektonicky významných staveb, včetně kostelů a domů-muzeí s výzdobou a zařízením z dávných časů je chráněno vládním výnosem.

Pamětní kostel Alexandra Něvského

Nad střechami Sofie se majestátně tyčí nádherný pravoslavný kostel, vybudovaný na počest ruských vojáků padlých v rusko-turecké válce (1877–78). Stavěl se třicet let, dokončen byl roku 1912. Zářivě zlaté kupole jsou vidět i ze vzdálených ulic, rozlehlý interiér osvětlený svícemi krášlí italský mramor, alabastr a blednoucí nástěnné malby. Každodenní mše slouží bělovousí kněží v zdobných rouchách, doprovázení sborovými zpěvy.

Thrácké hrobky

Bulhaři jsou oprávněně hrdí na své thrácké dědictví a příslušníci starobylých kmenů, z nichž vzešel vůdce otroků Spartakus či polobožský hráč na lyru Orfeus, byli fantasticky dovednými umělci a řemeslníky. Nejviditelnějšími památníky jejich kultury jsou dnes zdobné hrobky, které byly vykopány v jižním a středním Bulharsku. Nejpůsobivější z nich je úchvatná královská hrobka ve tvaru úlu u města Kazanlak, vyzdobená překvapivě dokonale zachovalými nástěnnými malbami s výjevy z vozatajských závodů či hostin.

Plovdiv

Umělecky založený a příjemný Plovdiv nabízí cestovatelům skvělou alternativu k Sofii. K chodcům mimořádně vstřícné a bezpečné studentské město nabízí spoustu skvělých restaurací, barů, galerií a dynamickou kulturní scénu. Půvabné Staré Město se pyšní domy z doby obrození v dlážděných uličkách, muzei, galeriemi a honosným římským amfiteátrem; moderní čtvrť Kapana nabízí přímočaré nezávislé kavárny a bary, v nichž je radost strávit večer.

Památník Vasila Levskiho

Jeho jméno uvidíte na tabulích s názvy ulic či veřejných budovách po celé zemi. Vasil Levski - „Apoštol svobody“ a bulharský národní hrdina číslo jedna. Levski byl původně pravoslavným mnichem, uprchl však do Bělehradu, aby se připojil k revolučnímu boji proti Turkům. Později se vrátil, aby cestoval po Bulharsku, kde zakládal síť revolučních výborů. Byl charismatickým a schopným vůdcem hnutí za nezávislost - v prosinci 1872 byl zajat a v únoru 1873 oběšen v Sofii. Na místě jeho popravy dnes stojí Levskiho památník.

Aktivity

Naše tipy na zážitky

Bulharské víno

Tradice bulharského vinařství sahá až do starověké éry a zdejší dobré víno si vychutnával leckdo od římských spisovatelů přes francouzské křižáky po bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, který si nechal vozit sudy červeného z Melniku. Významné vinařské oblasti se táhnou od Dunaje k Černému moři a Thrácké nížině a řada vinařství nabízí ochutnávky doprovázené občerstvením v podobě masa, sýrů a nádherných venkovských výhledů.

Lyžování v Pirinu

Vysoko v pohoří Pirin se rozkládají nejznámější bulharské lyžařské areály Bansko a Borovec. Bansko, jehož nejvyšší sjezdovky klesají z 2500m, proslulo dlouhými strmými svahy a prodlouženou lyžařskou sezonou. Patří k němu rovněž mezinárodní party scéna, zahrnující vše od rafinovaných restaurací přes lázně po živé bary a kluby. Borovecké sjezdovky v severní části na úpatí hory Musala rovněž dosahují výšky 2500m. Svahy v zavedeném a oblíbeném lyžařském středisku jsou méně náročné, ale milovníci vzrušení tu najdou velké množství složitějších tratí mimo sjezdovky.