Jedno z nejlepších míst pro pěší turistiku na planetě. Nový Zéland je tak nádherný, až vám to vyrazí dech. Ocitnete se v kulisách hollywoodského trháku, kde je to jako v supermarketu zážitků – velkolepé pralesy, pohoří, jezera, pláže, fjordy… Páni! Je tu všechno.

Na druhou stranu tu nejsou žádní hadi a jen jeden jedovatý pavouk – vzácný katipo. Budete mít štěstí, když ho vůbec zahlédnete. Nový Zéland je místem, kde se můžete uvolnit a svou dovolenou si užít. Ne jen přežít.

Navíc cestování je hračka. Turistické trable obvyklé v jiných koutech světa na Novém Zélandu moc nepoznáte. Autobusy i vlaky jezdí na čas, silnice jsou v dobrém stavu, bankomaty na každém rohu, kapsářů, podvodníků a zablešených hostelů poskrovnu a jídlo výborné. A kdyby vám přece jen nesedlo, veřejné toalety jsou obvykle čisté a s dostatkem papíru.

To byl žert, novozélandská kuchyně je výtečná. Neodjíždějte domů, dokud neokusíte některé maorské speciality, jako jsou paua (mořský plž), kina (mořský ježek) a kumara (sladké brambory), které se běžně vyskytují na jídelních lístcích.

Maorská kultura pronikla až do morku novozélandských kostí. Po celé zemi můžete slyšet maorštinu, sledovat maorskou televizi, na hlavních ulicích vidět marae (modlitebny), zapojit se do hangi (maorský festival) nebo zajít na kulturní představení s tradičními maorskými zpěvy, tanci a obvykle také děsivým válečným tancem haka, který po celém světě proslavili novozélandští ragbisté. Mezi nimi mimochodem najdete taky Maory. Takže nakonec možná před odjezdem zvážíte i ta moko, tradiční maorské tetování (často na obličej).

Zobrazit více
Rarotonga, Samoa & Tonga - 55266
Průvodce

Rarotonga, Samoa & Tonga

488 Kč 414 Kč Jít do eshopu English
Nový Zéland - 5285
Průvodce

Nový Zéland

899 Kč 449 Kč Jít do eshopu
New Zealand Planning Map - 55313
Průvodce

New Zealand Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Tasmania - 55454
Průvodce

Tasmania

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Hiking & Tramping in New Zealand - 55462
Průvodce

Hiking & Tramping in New Zealand

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Wellington
Měna
Novozélandský dolar (NZD)
Jazyk
Angličtina, maorština a novozélandská znaková řeč
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné, zvlášť ve velkých městech. Kreditní karty přijímají ve většině hotelů a restaurací.
Víza
Češi mohou strávit na Novém Zélandu bez víz maximálně 3 měsíce, existence bezvízové dohody není zárukou povolení vstupu do země, je potřeba projít hraniční kontrolou. Při delším pobytu či při cestách za placenou i dobrovolnickou prací či za studiem jsou víza nutná.
Elektřina
240 V/50 Hz, tříkolíkové zásuvky odlišné od evropských – je nutný adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 111
Doprava
Jezdí se nalevo, volant je na pravé straně vozidla (pro případ, že byste ho nemohli najít)

Denní rozpočet

Nízké
do 130 NZD
Společné ložnice nebo kempy: 25−35 NZD na noc Stravování na trzích a vlastní vaření Cestování po Novém Zélandu na časovou autobusovou jízdenku
Střední
130–250 NZD
Pokoj pro dva ve středně drahém hotelu nebo motelu: 100–180 NZD Středně drahé restaurace, film nebo živý koncert a pár piv v hospodě Půjčené auto a větší možnost výletů
Vysoké
více než 250 NZD
Pokoj pro dva ve špičkovém hotelu: od 180 NZD Jídlo o třech chodech ve vynikající restauraci: 70 NZD Výlet s průvodcem, nákupy a návštěva přepychových barů
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Auckland

Aucklandu se přezdívá „Město plachet“. Koneckonců je hned ze dvou stran obklopen přístavy. Navzdory námořní dopravě žijí v jeho zálivu hejna velryb a delfínů. Ikonou města je Rangitoto, jehož téměř dokonalý sopečný kužel tvoří kulisu mnoha turistických fotografií (Auckland stojí na pozůstatcích dávno vyhaslých sopek). Novozélandská metropole se pravidelně zařazuje mezi ta nejpříjemnější místa k bydlení na světě. I když jsou možná New York či Londýn více vzrušující, u Aucklandu jsou nádherné pláže, je obklopen vinařskými oblastmi a má spoustu obyvatel, kteří se rádi baví v restauracích, barech a klubech s živou hudbou.

Rotorua

Nejdříve si všimnete zápachu síry. Geotermální jezero Rotorua smrdí jako staré ponožky. Ale, jak říkají místní, právě za vedlejšími produkty vulkanické činnosti sem všichni jezdí: vybuchující gejzíry, bublající bahno, pukliny v zemi, z nichž stoupá pára, vařící jezírka minerální vody… Rotorua je jedinečná, čehož využívá několik dosti komerčních místních podniků. Ale nemusíte tu utratit majlant, v parcích, maorských vesnicích nebo jen tak podél silnice si můžete dopřát spoustu vulkanických zážitků za rozumnou cenu. Nebo zdarma.

Wellington

Větrný Wellington vyfasoval od Lonely Planet v roce 2011 ocenění „nejvíce cool malé hlavní město na světě“. Všechno je tu svěží a dynamické. Je tu více restaurací na hlavu než v samotném New Yorku, navíc se tu v poslední době začínají objevovat další a další minipivovary. To je ale jen doprovod pulsující umělecké a hudební scény, které dodává šťávu zdejší vynikající espresso. Wellington, ostrý a přitom společenský, pestrobarevný a přitom často v černé, umí být neočekávaný a nekonvenční. Nestálé počasí ke vzrušení jen přispívá.

Ledovce Franz Josef a Fox

K popraskaným stěnám nádherných ledovců Franz Josef a Fox se vine několik krátkých tras (dost blízko, abyste pocítili svou bezvýznamnost!). Můžete se také vydat na túru po ledu s Franz Josef Glacier Guides nebo Fox Glacier Guiding. Velmi blízko se můžete ledovcům přiblížit rovněž na palubě letadla při vyhlídkovém letu, ze kterého se vám naskytnou pohledy také na Mt. Cook, Westlandský les a zdánlivě nekonečný oceán.

Waitomo Caves

Úchvatné bludiště podzemních jeskyní, kaňonů a řek, které se zařezávají do vápence severní části King Country – Waitomo si nesmíte nechat ujít. Dobrodruzi se sem jezdí vybláznit kvůli tzv. black-water raftingu, což je rafting na divoké vodě, jenže v temné jeskyni. Uvnitř si užijí sluj plnou světélkujících larev. Když sem slaníte, prohlédnete si více stalaktitů a stalagmitů, než kolik jste jich kdy viděli na jednom místě. Nahoře je město Waitomo, ale show se odehrává dole – na slunci se dlouho nezdržujte!

Bay of Islands

Tyrkysové vody šplouchající v krásných zátokách, delfíni dovádějící před příděmi lodí, hejna kosatek vznešeně proplouvající kolem: tyhle obrázky vás možná nalákaly k návštěvě Nového Zélandu, a pokud je chcete vidět na vlastní oči, vydejte se do Bay of Islands. Ať už jste ošlehaný mořský vlk, nebo zatrvzelý suchozemec, najdete tu myriády lákadel, které vás přesvědčí, abyste se vydali na vodu a prozkoumali zhruba 150 ostrovů, kterými je tento překrásný záliv poset.

Abel Tasman National Park

Tady ukazuje příroda svou nejsvůdnější tvář: bujně zelené kopce lemované zlatými písečnými zátokami, které mělce klesají do teplých vod, než se potkají s křišťálově průzračnou modří moře. Národní park Abel Tasman National Park je skutečným rájem, kde si můžete užívat bezpočet radostí: tramping, jízdu na kajaku, plavání, slunění nebo prostě jen dovádění v lese. Tenhle nádherný kout Nového Zélandu nastavil laťku pěkně vysoko.

Queenstown

Novozélandské centrum adrenalinových sportů se proslavilo jako rodiště bungee jumpingu, ale skoky z mostu na gumovém laně jsou jen jedním střípkem z pestré mozaiky, kterou Queenstown nabízí. Na odpočinek tu není čas. S rozeklaným indigovým horským hřebenem Remarkables v pozadí mohou cestovatelé strávit celý den lyžováním, pěšími túrami nebo jízdou na horských kolech a pak si dát večeři v kosmopolitní restauraci nebo zajít na party do některého z nejlepších barů na Novém Zélandu. Další den mohou zkusit let na závěsném kluzáku, jízdu na kajaku nebo rafting na řece nebo si udělat odpočinkovou odbočku do měst Arrowtown či Glenorchy.

Milford Sound

Když budete mít štěstí, uvidíte Milford Sound za jasného, slunečného dne. Pak bude překrásná koláž vodopádů, zelených útesů, horských štítů a temně kobaltových vod vypadat nejlépe. Pravděpodobnější ale je, že tu na vás bude čekat klasická kombinace mlhy a mrholení, tak typická pro Fiordland, a ikonická silueta Mitre Peak se bude jen pomalu vynořovat z třpytivého závoje srážek. Ať tak či tak, pozorně se dívejte po lachtanech a delfínech, obzvláště jestli jste se vydali na nejznámější novozélandský fjord na kajaku.

TranzAlpine

Ani ne za hodinu vás TranzAlpine přenese od Tichého oceánu až k Tasmanovu moři. Vlak vyráží z Christchurche a uhání přes Canterbury Plains až k úpatí Southern Alps. Po zdolání kavalkády tunelů a viaduktů vjíždí do širokého údolí Waimakariri. Zastávku ve městě Arthur’s Pass následuje 8,5 km dlouhý tunel Otira, který se zavrtává přímo do podloží novozélandského vysokohorského hřebene. A pak už se jede pěkně z kopce: údolím Taramakau River, kolem jezera Lake Brunner a nakonec do ospalého města Greymouth.

Akaroa a Banks Peninsula

Francouzsky působící Akaroa se zdravou dávkou galského temperamentu melancholicky podřimuje u jednoho z nejkrásnějších přístavů na poloostrově Banks Peninsula. Štíhlí delfíni a baculatí tučňáci obývají zdejší průzračné vody, dokonalé pro jachting a objevování. Dále na poloostrově opisuje okraj prastarého vulkánu hvězdicovitá silnice Summit Rd a od ní klesají ke skrytým zátokám a zálivům točité silničky. Celé dny tu můžete strávit trampingem a jízdou na kajaku v neuvěřitelně krásné přírodě a přes noc si odpočinout v elegantních bistrech a útulných B&B.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Adrenalin

Adrenalinové sporty jsou nedílnou součástí zkušenosti s dnešním Novým Zélandem. V Queenstownu se nechte přivázat na úchvatný Shotover Canyon Swing nebo Nevis Highwire Bungy a vrhněte se do neznáma v místě, kde to všechno začalo. V Aucklandu si užijte seskok Sky Jump nebo nebeskou procházku Sky Walk okolo věže Sky Tower. Jestli vás lákají nadlidská dobrodružství, pak ve městě Franz Josef zažijete nejvyšší seskok na padáku na Novém Zélandu – přesněji z 18 tisíc stop, tedy zhruba 5,5 kilometru. Uff. Zábavný je i zážitek U-fly Extreme, kdy budete pilotovat akrobatické letadlo na čistě modrém nebi nad městem Motueka. A dopřejte si i black-water rafting ve Waitomu: oblečte si neopren, záchrannou vestu a helmu s připevněnou svítilnou a vydejte se na raftu na sjezd podzemní řeky – je to nářez!

Pěší turistika

Nový Zéland si získal světovou reputaci díky svým možnostem pěší turistiky, například po devíti epických „Great Walks“ spravovaných ministerstvem životního prostředí. Ale nemusíte být zrovna Sir Edmund Hillary: i krátké trasy vám dovolí okusit divočinu. Slavná trasa Milford je naším hlavním tipem: 53,5 km úchvatných fjordů, průlivů, štítů a dešťových kapek. Další konkurenti? Cape Reinga Coastel Walkway, která se dá rozdělit do série kratších procházek, nebo čtyřdenní Banks Peninsula Track s 35 km. Naplní vás i krátké výšlapy po Mt. Taranaki či výlet v Nelson National Park na vrchol Robert Ridge či ke kouzelnému horskému jezeru Lake Angelus. Čtyř- až šestidenní trasa Heaphy Track, milovaná novozélandskými trampy a v poslední době také v zimě vyznavači horských kol, je klenotem národního parku Kahurangi.

Ragby

Pro Novozélanďany je ragby něco jako pro Čechy hokej. Je to národní sport a nikdo si nenechá ujít zápasy národního týmu zvaného All Black. Když budete mít štěstí a domácí budou zrovna hrát, zkuste sehnat lístky. Pro místní obyvatele jsou ragbisté něco jako bohové: zmiňte se v jakémkoliv rozhovoru o Richiem McCawovi nebo Danu Carterovi a získáte si přátele na celý život. Nebo se jen podívejte na děti, co se v sobotu ráno honí za míčem někde na předměstí, nebo si zajděte do hospody na malém městě a sledujte s místními na velké obrazovce, jak ti velcí chlapi vrážejí jeden do druhého.

Pláže

Nový Zéland má velmi dlouhé pobřeží a díky tomu také spoustu slunce, vln a písku (jeho velká část je vulkanického původu, zbarvená do černa nebo hněda). Důležitá rada: vydejte se na cestu během novozélandského léta, jinak by vás mohla překvapit poněkud studená voda. A to za tu slevu nestojí… Klasická pláž Karekare s černým pískem leží západně od Aucklandu – dávejte pozor, je tu divoký příboj. Ikonická je pláž Hahei na poloostrově Coromandel, jako stvořená pro plážové povaleče je Wainui na východním pobřeží Severního ostrova. Nejslavnější příboj na Novém Zélandu omývá pobřeží zátoky Manu jižně od města Raglan – tady jde hlavně o vlny. Zato trochu izolovaná pláž Wharariki nedaleko Farewell Spit je rájem pro procházky a rozjímání.

Maorská kultura

Novozélandská domorodá maorská kultura je přístupná a poutavá: můžete se zapojit do válečného tance haka, ochutnat tradiční hangi (maorskou hostinu připravovanou v zemi), vyřezat si přívěsek z kosti nebo pounamu (nefritu); naučit se pár maorských slov nebo se podívat na autentické kulturní představení se zpěvy, tanci, mýty, uměním a řemesly. Velká města i regionální muzea po celém Novém Zélandu jsou plná maorských artefaktů a historických předmětů, ale Maorové představují také živou kulturu: tepající, mocnou a soudobou.

Víkendové trhy

Víkendové trhy se na Novém Zélandu těší velké pozornosti – zdejší apetit pro bio, lokální a řemeslné je zdánlivě nenasytitelný. Trhy jsou také skvělým místem, kde si dát snídani, vypít kávu, poslechnout si pouliční hudebníky, setkat se s přáteli a celkově se uvolnit. Velký a rušný každotýdenní trh, na kterém najdete vše od Dorisiných tradičních klobás až po new-ageové oblečení, je ten v Nelsonu. Otara Market je zase multikulti moderní aucklandský trh, jenž se koná v sobotu ráno – je plný pouličních hudebníků, umění a řemesel, módy a jídla. Dunedinský farmářský trh můžete navštívit před cestou – zásobí vás bio ovocem a zeleninou, zdejším pivem Green Man, silnou kávou a domácími koláči.

Lyžování a snowboarding

Na Novém Zélandu se nachází několik vysokých horstev a během zimního období (od června do října) tu jistě najdete dobré sněhové podmínky. Většina slavných svahů se nachází na Jižním ostrově: luxusní Queenstown a bohémská Wanaka jsou místa, kde byste asi chtěli být. Právě tady totiž najdete ikonické sjezdovky, jako Coronet Peak, Remarkables a Treble Cone. Také vyznavači snowboardingu a běžkaření si tu ve snow parcích přijdou na své. A na Severním ostrově se dá na Mt. Ruapehu sjet po úbočí vulkánu.