Po celá staletí byl Tchaj-wan známý jako Ilha Formosa (Krásný ostrov). Oprávněně. Na tomto zeleném ostrově najdete vše, po čem toužíte – rozmanitou krajinu i hlavní město přetékající kulturními památkami, pestrými lidovými tradicemi či příjemnou atmosférou nočního života ve všech podobách.

Tchajwanská krajina má mnoho tváří – je všehochutí strmých přímořských útesů, soutěsek s bělostnými stěnami i bujnými tropickými lesy. Při stoupání na vrchol hory Yushan ve výšce 3952 m zase zažijete alpské podmínky. Můžete putovat horami z jedné strany na druhou, procházet se po stezkách mezi koloniálními památkami nebo se na kole vydat pobřežní cestou s modrým Pacifikem na jedné a zelenou krajinou na druhé straně.

Tchajwanci vytvořili ze svého ostrova nejživější demokracii v Asii – se svobodnou společností, příkladnou svobodou tisku, rovností pohlaví, respektováním lidských práv a stále více i zvířat. Lidé tu vyznávají celou škálu tradičních čínských náboženství včetně buddhismu, taoismu, konfucianismu a bohaté sbírky bohů či démonů. Vyvinula se tu unikátní a tolerantní náboženská kultura.

Tchaj-wan rovněž nabízí nepřeberné množství kulinářských specialit od jídel Hakka na wok pánvi přes grilované pochoutky z divokých prasat až po tchajpejské nudle s hovězím. Pořád je tu co ochutnávat. Navíc noční trhy po celém ostrově před vás předestřou spoustu lehčích jídel od vonícího tofu, noků v páře až po omelety s ústřicemi. A jestli máte žízeň, výtečné jsou zdejší čerstvé džusy, tchajwanské čaje nebo vůbec nejlepší káva v celé Asii. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tchaj-pej (Peking)
Měna
Nový tchajwanský dolar (TWD)
Jazyk
Standardní (mandarínská) čínština a tchajwanština
Peníze
Bankomaty i banky jsou snadno dostupné. Platební karty přijímá většina hotelů střední a vyšší kategorie (ale málo penzionů) a také lepší restaurace
Víza
Pro pobyt kratší než 90 dní většinou nejsou zapotřebí
Důležitá čísla
Tísňová linka – 119, nonstop turistická informační linka – 0800-011 765
Doprava
Je za rozumnou cenu a pokrývá většinu míst. Vlaky jezdí na severu a obou pobřežích, autobusové linky spojují většinu měst i hlavních turistických cílů na severním, jižním i západním pobřeží, na východě je linek méně. V horských oblastech a na vnějších ostrovech je nejlepší mít vlastní dopravní prostředek.

Denní rozpočet

Nízké
1800–2500 TWD
Noclehárna 400–700 TWD Denní jízdenka v turistickém autobusu 50–100 TWD MRT (podzemní dráha) 30 TWD Šálek běžné kávy 30–60 TWD Vícedenní pronájem jízdního kola 300–400 TWD na den Porce noků 80–120 TWD Plechovka tchajwanského piva z obchodu 40 TWD Vstup do chrámů je zdarma
Střední
2500–5000 TWD
Dvoulůžkový pokoj v hotelu nebo penzionu 1400–2600 TWD Oběd nebo večeře v místní nepříliš drahé restauraci 250–500 TWD Půjčení skútru/auta 300–600/1800–2400 Kratší jízda taxíkem 140 TWD Šálek výběrové kávy 180–260 TWD Lázeň v bazénku napájeném horkými prameny 1000–1400 TWD za 90 minut Poctivá porce nudlí s hovězím 180 TWD Pivo v běžné hospůdce nebo baru 120–220 TWD
Vysoké
více než 5000 TWD
Dvoulůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu 4000–6000 TWD Porce jídla v hotelové restauraci 500–1200 TWD Turistický průvodce 4000–6000 TWD na den Konvice výběrového čaje 3000–8000 TWD Koktejl v lepším baru 280–350 TWD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tchaj-pej

Prozkoumejte pamětihodnosti Tchaj-peje a nasajte pulsující atmosféru asijské metropole. Je tu nejlepší sbírka čínského umění na světě v National Palace Museu, spousta možností ochutnávat jídlo na ulicích a kávu v kavárnách, živoucí ukázky lidového umění i cyklotrasy i pěší túry světové kvality v lokalitách jen kousek za městem. Neopakovatelná je nálada v chrámech Longshan a Bao´an.

Soutěska Taroko

Tchajwanská turistická atrakce první kvality připomíná přírodní ukázku čínského malířství, kterou si můžete projít. Mramorové (ano, opravdu mramorové) stěny soutěsky Taroko vystupují z modrozelených vod řeky Liwu a honosí se snad všemi barvami malířské palety. Přidejte šedavou mlhu, bujnou vegetaci a vodopády padající zdánlivě rovnou z nebe a vyjde vám krajina jako z pohlednice. Projděte kolem Vlaštovčí jeskyně (Swallow Grotto), abyste viděli soutěsku z nejlepší perspektivy, nebo zdolejte stezku Jhuilu Old Trail, trasu 500 m nade dnem kaňonu, kde se vám asi trochu sevře žaludek.

Ostrovy Matsu a Kinmen

Oba ostrovy leží tak blízko Číny, že ji i za mlhavého dne můžete zahlédnout. Dlouho byly Matsu a Kinmen výspami propagandistických (a občas i skutečných) střetů mezi nacionalisty a komunisty. V dnešní době, kdy vojenská přítomnost v oblasti klesá, objevují cestovatelé ostrovy, jejichž bohatá historie se zdaleka neomezuje jen na nedávnou dobu – Matsu a Kinmen jsou pokladnicí zachovalých starých vesnic. Návštěvníci si ve zdejší rozmanité krajině navíc můžou užít jízdu na kole nebo pozorování ptáků.

Chrámy

Na Tchaj-wanu najdete 15 000 oficiálních chrámů, což je třikrát víc než před třiceti lety. Chrámy jsou stále středobodem místní kultury, takže hrají úlohu společenských center i míst k uctívání bohů. Tainan i Lukang nabízejí mnoho starých budov, a poznáte zde nenápadné konfuciánské chrámy i chrámy Matsu s bohatstvím různých ukázek jižního lidového umění. Jestli však budete mít na Tchaj-wanu čas navštívit jen jeden z chrámů, zamiřte do chrámu Bao’an v Tchaj-peji, kde můžete obdivovat tradiční architekturu, obřady i slavnosti.

Jezero Sun Moon

Největší vodní plocha na Tchaj-wanu má okolí jako malované pestrými barvami, jehož nálada se mění se světlem i ročními dobami. V oblasti se sice pohybuje hodně skupin turistů, je však snadné se jim vyhnout na pěších trasách, cyklostezkách a ve vesnických kavárnách. Nezapomeňte se zastavit na starém nádraží v Chechengu či navštívit klášter Chung Tai Chan v nedalekém Puli. Hlavně si ale vychutnejte horský čaj oolong: patří k nejlepším čajům planety.

Festival světel

Jeden z nejstarších svátků lunárního kalendáře se slaví, aby označil konec novoročních oslav. Hlavním bodem jsou samozřejmě světla, takže všechny ulice i nábřeží zdobí lucerny a lampiony, zatímco na náměstích probíhají obrovské neonové a laserové show. Aby se všední proměnilo ve výjimečné a obyčejné v kouzelné, vypouštějí lidé v horské vesničce Pingxi najednou k noční obloze velké množství papírových lampionů. Málokde na světě najdete něco tak úchvatného.

Noční trhy

Tchajwanské noční trhy jsou stejně četné jako různorodé. Uspokojují touhu lidí po dobrém jídle, zábavě i setkávání s ostatními, takže přitahují téměř každou noc v týdnu spousty lidí, kteří hodují na neuvěřitelné nabídce nejrůznějších pochoutek a větších jídel. Navštivte noční trh Miaokou v Keelungu, který je v mnoha ohledech tím nejlepším ze všech, abyste si užili rozmanitost místního jídla i lidí, kteří sem přicházejí. Pokrmy z nočního trhu v Tainanu můžete v různých verzích ochutnat kdekoli, nejlépe však chutnají v místě původu.

Pouť Matsu

Jedna z nejslavnějších poutí přes ostrov Tchaj-wan je věnovaná bohyni Matsu, mateřské svaté patronce ostrova. Devět dní a na vzdálenost 350 km následují stovky tisíc věřících posvátnou sochu Matsu přes celý Tchaj-wan, zatímco se několik milionů dalších lidí účastní místních slavností. To je tchajwanská lidová kultura ve své nejzajímavější formě, se spoustou lidí, důkazy víry, divadelními představeními a velkým množstvím ohňostrojů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Na Tchaj-wanu jsou stovky dobře udržovaných pěších stezek, některé z nejlepších nížinných tras leží sotva hodinu jízdy od Tchaj-peje. Dvě třetiny Tchaj-wanu tvoří hornatý terén a jsou to opravdu nádherné hory. Stovky z nich přesahují 3000 metrů a všude vedou dobře udržované trasy pro pěší túry. Nejlepší horské trasy křižují národní parky Yushan a Sheipa. Každý chce vystoupit na Yushan, nejvyšší horu severovýchodní Asie, ale ta druhá nejvyšší, Snow Mountain, nabízí ještě malebnější trasu – můžete se vydat na pětidenní pochod po horském hřebenu, který nikdy neklesá pod 3000 metrů.

Cyklistika

Tchaj-wan patří mezi nejlepší asijské destinace pro cykloturistiku. A místní to dobře vědí! Cyklistická horečka zachvátila ostrov kolem roku 2005 a nyní se jízdě na kole věnují lidé každého věku a všech vrstev společnosti. Zjistíte, že k vám budou vstřícní nejen ostatní cyklisti, ale dokonce i chodci a další lidé. V okolích tchajwanských měst jsou stovky kilometrů speciálních cyklostezek, s kolem je možné nastoupit i do metra, vlaků a některých autobusů. Můžete si tu bicykl snadno půjčit na jeden den i vícedenní výpravy. Na Tchaj-wanu jsou dobré silnice a v oblíbených cyklistických oblastech mají široké pruhy po krajích. Největší pozornost cyklistů se upíná k řídce osídlenému panenskému východnímu pobřeží. Pokud máte rádi moře, vydejte se po silnici Highway 11, když upřednostňujete horskou scenérii, vyzkoušejte Rift Valley. Skvělé trasy ale najdete i v jiných částech Tchaj-wanu.

Říční turistika

Sport, při kterém zájemci jdou, brodí se nebo šplhají vzhůru říčním údolím. Na začátku to znamená pouze chůzi po kluzkých kamenech. Těžší variantou je zlézání vodopádů – nahoru i dolů. Tchaj-wan nabízí stovky čistých a rychlých říček či potoků, z nichž některé jsou sotva pár minut od nejbližších měst. Ve vodě nežijí žádní nebezpeční živočichové a zdejší krajina je exoticky krásná. Mezi skvělá místa pro říční turistiku patří Wulai, který je jednou z nejlepších příležitostí pro amatéry (nabízí hluboké říční tůně na plavání, spoustu vodopádů a pralesní krajinu), a různá místa v oblasti Hualien včetně Zlatého kaňonu (Golden Canyon), což je celodenní výlet do krásné soutěsky.

Potápění a šnorchlování

Tchaj-wan nabízí nepřeberné množství příležitostí k potápění s přístrojem i ke šnorchlování. Dobře zachovalé hlubokomořské i mělké korálové útesy najdete u pobřeží ostrovů Lanyu, Green Island či oblastí Kenting a východního pobřeží hlavního ostrova. Na severu je dobré potápění od mysu Yeliu až do oblasti Ilan včetně vod kolem ostrova Turtle Island. Mořské proudy dokážou být na Tchaj-wanu silné a jsou známé případy, kdy odplavily potápěče na širé moře. Výstup zpět na břeh může být obtížný. Největším problémem však bývá spálení od slunce, takže na sobě mějte tričko s ochranou proti UV záření nebo silný opalovací krém i v případě, že šnorchlujete.

Windsurfing

Na Tchaj-wanu najdete dvě hlavní oblasti vhodné pro windsurfing: Penghu a západní pobřeží v oblastech Hsinchu a Miaoli. Penghu patří mezi asijské špičkové destinace pro windsurfing a je největrnějším místem na severní polokouli během podzimu. Vlny jsou nízké, takže zkušení milovníci windsurfingu mohou dosahovat vysokých rychlostí.

Ochutnávka čajů

Protože se Tchaj-wan může pochlubit úrodnou půdou, vlhkým podnebím a slunečným počasím, patří k výtečným čajovým lokalitám. Vysokohorský čaj oolong překvapí vaše chuťové pohárky svou smetanovou povahou a medovou příchutí. Ovocné aroma čaje Oriental Beauty vás možná přesvědčí, abyste ho pili namísto ranní kávy. Ať už si čaj přejete připravit vesnickým způsobem nebo v čajových miskách z doby dynastie Song, najdete odpovídající čajovny v krásném prostředí, jako je Maokong či staré zlatokopecké město Jiufen.