V posledních letech se Dubaj vyhřívá na výsluní pozornosti a také se mu jí dostává z celého světa. Někdejší ospalý obchodní přístav se jako mávnutím kouzelného proutku (a naditých peněženek) proměnil v oázu zábavy, byznysu a supermrakodrapů. Dubaj se mění pod rukama, doslova každým dnem. 

Dubaj je fascinujícím lidským mraveništěm, hemží se tu lidé ze všech koutů světa, ať už přijeli na výlet, nákupy či za prací. Příjemnou atmosféru umocňuje tolerantní přístup šejků, který není v této části světa normou.

 V čele Dubaje stojí tajemný šejk Muhammad, tvrdý obchodník nesnášející slůvko ne. Právě pod jeho vedením se z Dubaje stalo oblíbené turistické letovisko, vyhledávané kvůli slunci, poušti a skvělým obchodům. Šejkům se tak podařilo chytře odvrátit pozornost od příjmů z ropy a soustředit své investice do jiných odvětví, aby středovýchodní metropole neskončila v budoucnu zapomenuta pod nánosy písku.

Dubaj je milována, nebo zatracována. Bývá odsuzována za povrchní pozlátko. Ale to zní jako odsudek zlých jazyků, které zůstaly zavřeny v plážovém hotelu. Dubaj má co nabídnout, najdete tu původní rybářskou vesničku s řadou tradic, můžete se svézt vodními taxíky abra po hladině Dubajského zálivu, bafat z vodní dýmky šíša, projít se po ulicích čtvrti Bastakiya či Satwa, vydat se do pouště, nahlédnout do beduínských stanů… Zkrátka zapomenout na pětihvězdičkové paláce.

Dubaj je fascinujícím experimentem. Jedinečným městským státem, jemuž se v současnosti jen tak něco nevyrovná. 

Zobrazit více
Dubai & Abu Dhabi - 55456
Průvodce

Dubai & Abu Dhabi

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Dubaj do kapsy - 5336
Průvodce

Dubaj do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Oman, UAE & Arabian Peninsula - 55518
Průvodce

Oman, UAE & Arabian Peninsula

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Dirham (AED), dělí se na 100 filů
Jazyk
Arabština, často kolem sebe uslyšíte i angličtinu, sem tam hindštinu, urdštinu a perštinu. Značení je výhradně dvojjazyčné – arabské a anglické.
Víza
Češi vízum nepotřebují, ke vstupu do země stačí cestovní pas
Elektřina
220 V/50 Hz, používají se britské trojkolíkové zásuvky, adaptér je nutný – k dostání jsou na každém rohu
Důležitá čísla
Záchranná služba – 998, hasiči – 997, policie – 999, turistická policie 800 4438, taxi – 208 0808
Spropitné
V restauracích se obvykle neočekává, je zahrnuto v účtu. Taxikáři se naoko pokusí vrátit drobné, ale předtím automaticky zaokrouhlují sumu nahoru. Pokojské, poslíčci a hotelová obsluha ocení spropitné okolo 2 AED a výše.
Doprava
Nejlepším způsobem dopravy po městě jsou státní taxíky, které jsou levné, dobrou volbou je i metro, na autobusových zastávkách jsou klimatizované čekárny, ale samotné autobusy bývají přeplněné a jízdní řády jen přibližné. Můžete si půjčit i auto, ale počítejte s tím, že na silnicích vládne divočina

Denní rozpočet

Nízký
do 200 AED
Ubytování v hostelech nebo jednohvězdičkových hotelech Stravování v laciných vývařovnách (ceny začínají na 60 AED pro dva) Doprava pěšky, autobusem nebo abrou
Vysoký
1200 AED a více
Noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu: 800 AED Oběd: 150 AED Taxíky po městě: 90 AED Večeře: 250 AED
Středbí
100–350 USD
Dvoulůžkový pokoj v běžném hotelu: 100–250 USD Večeře o dvou chodech s vínem: 60 USD Koktejl v módním ba: 15–30 USD
Vysoký
nad 350 USD
Dvoulůžkový pokoj ve čtyř- a pětihvězdičkovém hotelu 250–500 USD Degustační menu v restauraci nejvyšší kategorie 250 USD a více Vstupenka do divadla 150 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Burj Khalifa

Mrakodrap vysoký 828 metrů, nejvyšší na světě. Drží patnáct rekordů, mj. jde o nejvyšší nekotvenou stavbu, nejvyšší obytnou stavbu i nejvyšší mrakodrap. Má nejvíce pater na světě, nejmohutnější výtahovou instalaci a nejrychlejší výtahy na světě, které jedou až 65 km/h. Přesto se vám tu neudělá špatně, až pojedete na vyhlídkovou plošinu zhruba v polovině stavby. Na vrchol to bude ještě daleko, ale Dubaj se před vámi odkryje jako na dlani – ideální je zamířit nahoru před západem slunce. Ovšem plánujte, prohlídky jsou po půl hodinách a počet míst na nich je omezen.

Muzeum Dubaje

Historická budova majestátní pevnosti Al-Fahidi skrývá nádherné exponáty. Nejoblíbenější figurínou je velbloud, ale málokdo odolá roli Indiana Jonese po boku s archeology v safari oblecích. Hlídači expozic již dávno rezignovali i na dohlížení na zákaz fotografování s vyfintěnými figurínami. Sbírky ilustrují rychlý rozmach drobné rybářské vesničky v metropoli arabského světa. Na nádvoří pevnosti si prohlédnete několik dřevěných lodí a originálních domů z palmových listů a poznáte, jak fungovala tradiční „klimatizace“. V hradbách je pak vystavena řada zajímavých zbraní či hudebních nástrojů, v podzemí si prohlédnete scény ze života obyvatelů Dubaje.

Bastakiya

Nevelká, hustě zastavená čtvrť plná křivolakých uliček a luxusních rezidencí s větrnými věžemi, které zajišťují oběh vzduchu v domech, bývala kdysi domovem bohatých perských kupců. Mnohé z elegantních budov s nádvořími pocházejí z počátku minulého století, kdy se stavělo z korálů, sádrovce, vápence a mušlí. Celá čtvrť je rekonstruovaná a má milou uměleckou atmosféru – dokládá, jak asi vypadala Dubaj dříve.

Nábřeží Shindagha

Historické nábřeží u ústí Dubajského zálivu nabízí tu nejkrásnější arabskou architekturu – jsou tu rezidence šejka Džumy al-Maktúma, Obeida bin Thaniho i nejluxusnější dům ze všech šejka Saída al-Maktúma, kde je i muzeum zabývající se obdobím před těžbou ropy. Nedaleko ústí Dubajského zálivu jsou skanzeny Heritage a Diving Village. Heritage Village je beduínská vesnička s tradičními chatrčemi, drobným trhem a venkovskou kuchyní, v Diving Village uvidíte stavbu lodí a lovení perel.

Bur Dubai

Rušný trh (súk) Bur Dubai musíte navštívit v noci, kdy je na něm nejrušněji. Nejkrásnější je v zimě, kdy chladný vánek profukuje dřevěná podloubí na nábřeží. V obchodech seženete kýčovité i vkusné suvenýry, oblečení, starožitnosti apod. Zavítejte do „hinduistické uličky“ (Hindi Lane), nasajte všechen ten ruch spolu s dýmem z šíšy v Bait Al Wakeel (Bajt el-Vakíl).

Plavba abrou

Vydejte se na cestu po Dubajském zálivu v rozhrkané a dýmící dřevěné abře, která má ale velké romantické kouzlo. Abry jsou vodní taxíky, které křižují záliv a spojují dvě části Dubaje – Deiru a Bur Dubai. Z vody jsou krásné pohledy na město. A také laciné – desetiminutová jízda lodí přijde na zhruba 1 AED, což je okolo šesti korun. Abru si můžete pronajmout jen pro sebe za 50 AED na hodinu, pak vás její kapitán vezme kamkoli si budete přát.

Trh v Deiře

Nadýchejte se opojných vůní dřeva a myrhy na trhu s kořením – vzduch ve starých uličkách je prosycený vůní koření, bylinek, ořechů, luštěnin, sušeného ovoce a chilli. Pytle z jutoviny jsou plné kadidla a voňavého dřeva oud, kardamomu, kmínu, skořice a hřebíčku a spousty dalšího. Nejoblíbenějším zbožím je kadidlo z pryskyřice stromů z ománského Dhofaru – nechte si od prodavače ukázat, jak na to, abyste doma již zkušeně provoněli dýmem celý pokoj.

Zlatý trh

Večer jsou blýskavé šperky a zářivé drahokamy nejnádhernější a uličky praskají ve švech. Trh se zlatem v Deiře si nesmíte nechat ujít. Obchodů je tu nespočet, ale nouzi nemají – v zemích Perského zálivu a na indickém subkontinentu je věno pro dcery ceněno podle množství zlata, které obsahuje, a musí to přitom být zlato nové. Tento zlatý trh je největší svého druhu v arabském světě a jeho rozloha vás ohromí. Samozřejmě i tu můžete smlouvat.

Mešita Jumeirah

Nádherná mešita Jumeirah je skvostem sama o sobě, vysoko ční nad tuctovými vilami a obchodními centry pobřežního bulváru Jumeirah Beach Rd a je úžasným příkladem moderní islámské architektury. Velmi atraktivní je i bohatě zdobený interiér. Prohlídky (konají se čtyřikrát týdně) mají za cíl pomoci lepšímu pochopení mezi muslimy a jinými náboženstvími a kulturami a představují islám a kulturu Emirátů. Návštěvníci musí být zdrženlivě oblečeni, mít zakryté paže i nohy, ženy též hlavu pokrytou šátkem. Před vstupem je nutné sundat si boty.

Madinat Jumeirah

Projděte se křivolakými uličkami súku v Madinat Jumeirah a při nakupování řemeslných výrobků a suvenýrů v klimatizovaném prostředí obdivujte jeho fascinující interiér. Až budete unaveni, oddechněte si v některém z mnoha barů či restaurací s nádherným výhledem (třeba The Agency nebo Bahri Bar). Nabízí se tu také řada kulturních zařízení, např. divadlo Madinat nebo JamBase.

Burj Al Arab

Odvážná Arabská věž ve tvaru napnuté bílé plachty (inspiraci tradiční plachetnicí dhou nezapře) je pro Dubaj tak charakteristická, jako Eiffelovka pro Paříž. Nejvyšší hotel světa byl svého času nejodvážnějším projektem šejka Muhammada. Úžasná fasáda z bílých tkaných skelných vláken vás uchvátí, přeplácaný okázalý interiér ve stylu příběhů tisíce a jedné noci už tolik ne. Oficiálně má Burj Al Arab pět hvězdiček, neoficiálně sedm – pokud si nemůžete dovolit se tu ubytovat, zajděte si alespoň na koktejl do baru Skyview.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Vodní dýmka

Kouření vodní dýmky je tradičním způsobem uvolnění a trávení volného času v Dubaji. Zaručeně nejlepším místem, kde to okusit, je palmami osázený Sheesha Courtyard (oblíbená příchuť je jahoda, ale zvolit můžete i tropické ovoce, jablko, anýz, vanilku nebo kávu). Vodní dýmce se skleněným dnem naplněné aromatickým tabákem se na Arabském poloostrově, v Egyptě a Maroku říká šíša. Název označuje nejen dýmku, ale také společenský akt kouření. Pokud vám šíša zachutná, můžete ji vyzkoušet v kavárničkách po celé Dubaji.

Vyhlídkové lety

Za hranicemi Dubaje se rozkládá krajina nekonečných pouštních dun, které jsou úchvatné za úsvitu svou sytou, narudle zlatou barvou. Lety horkovzdušnými balony nabízejí neopakovatelný zážitek – uvidíte zelené oázy, důstojně kráčející velbloudy, silnici svazující rozlehlé moře písku. Lépe pak pochopíte, jaké úsilí stojí za zkrocením drsného izolovaného kousku země, v jakém Dubaj vyrostla. Z výšky pak dobře uvidíte všechny divy Dubaje, včetně umělých ostrovů The World a tzv. Palmových ostrovů.

Velbloudí dostihy

Nejoblíbenějším diváckým sportem místních jsou velbloudí dostihy. Konají se každý víkend a kulminují v únoru během desetidenního mistrovství. Luxusní závodiště je asi 40 km od Dubaje a prakticky vše se odehrává na trati, kde majitelé a diváci – stejně jako kdysi – postávají pohromadě. Majitelé doprovázejí nohaté krasavce podél dráhy v džípu a povzbuzují je až do cíle. Jejich chaotická jízda je často zajímavější než samotné dostihy. Dnes už nejezdí na velbloudech žokejové, ale na dálku ovládané roboty – a to je další prazvláštní pohled.